Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 30-06-2021

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. I to w aż trzech odsłonach! Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Pierwsza Gliwicka Gra Rodzinna 360 Stopni już 3 lipca. Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Start pierwszej zaplanowany jest na 3 lipca o godz. 12.00 w parku Chopina.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Na razie uruchamiamy zapisy na pierwszą Gliwicką Grę Rodzinną (3 lipca) i Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia. Motywem przewodnim pierwszej gry będzie sport. Nie chcemy psuć zabawy, dlatego nie wyjawimy, czego dokładnie możecie się spodziewać, ale znacie nasze zasady: będzie coś dla ciała i coś dla ducha. A w zasadzie dla głowy, bo nią też trzeba będzie ruszyć! Jeżeli chcecie znać jakiś trop, to spójrzcie w kalendarz (albo w program telewizyjny) – jaki turniej rozpala teraz największe sportowe emocje? A co niebawem rozpocznie się w Tokio? Wiecie? To zarezerwujcie sobie kilka godzin w sobotę 3 lipca, zbierzcie drużynę i widzimy się na starcie.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejny Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Moja przyszłość ؘ– #Gliwice2040. Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

prace plastyczne

Dzieciaki, dziękujemy za odzew i twórcze włączenie się w prace nad nową strategią miasta – Gliwice 2040! Otrzymaliśmy od Was piękne, inspirujące prace przedstawiające Waszą wizję miasta za około 20 lat.

Przed jurorami stanęło nie lada wyzwanie. Wszystkie prace konkursowe były wyjątkowe! Podczas ich oceny kierowano się następującymi kryteriami: spójność z tematem, kreatywność i pomysłowość, estetyka i staranność, zastosowanie ciekawych form i technik.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom oraz niezapomniane wrażenia artystyczne, pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano: Marcie Szwai (kat. klasy I–III), Malwinie Malesie (kl. IV–VI) oraz Natalii Bul (kl. VII–VIII). Wyróżniono: Lilianę Sempkę i Juliannę Miszker (kl. I–III) oraz Julię Drożdż (kl. IV–VI). Serdecznie gratulujemy!

Na laureatki i autorki wyróżnionych prac czekają nagrody rzeczowe. O formie i terminie ich wręczenia organizatorzy konkursu będą zawiadamiać telefonicznie.

Przebudowa skrzyżowania Zabrskiej, Hutniczej i Bł. Czesława coraz bardziej zaawansowana

przebudowa skrzyżowania z robotnikami w tle

Do końca lipca zakończą się główne prace budowlane prowadzone obecnie na ul. Zabrskiej. To oznacza, że już w przyszłym miesiącu otwarte zostanie połączenie dla ruchu samochodowego relacji Jagiellońska – wiadukt nad torami – Chorzowska. Pozostały zakres prac realizowanych w ramach inwestycji, obejmujących także w części ul. Hutniczą i Błogosławionego Czesława, powinien zakończyć się – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – w III kwartale tego roku.

Aktualnie na ul. Zabrskiej zakończono roboty sieciowe i wykonano stabilizację gruntu. Trwa układanie krawężników drogowych, prowadzone są także prace brukarskie na ciągu pieszo-rowerowym. W najbliższym czasie zostaną wykonane warstwy konstrukcyjne jezdni. Priorytetem jest jak najszybsze otwarcie połączenia drogowego dla kierowców od ul. Jagiellońskiej w kierunku ul. Chorzowskiej. Prace na odcinku ul. Hutniczej i ul. Bł. Czesława będą kontynuowane – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Przypomnijmy, że na przebudowywanym skrzyżowaniu ulic Zabrskiej, Bł. Czesława i Hutniczej powstanie docelowo sygnalizacja świetlna, która podniesie bezpieczeństwo jazdy w tym rejonie i usprawni możliwość włączania się do ruchu w strumień ul. Zabrskiej. Powstanie także kolejny, około 250-metrowy odcinek drogi dla rowerów prowadzący aż do wiaduktu kolejowego nad torami.

Bądź turystą we własnym mieście

Rynek z lotu ptaka

Pewnie całkiem nieźle znacie Gliwice, ale gwarantujemy wam – w naszym mieście pozostało jeszcze wiele do odkrycia! Wieki ciekawej historii, wyjątkowi ludzie, którzy współtworzyli nasze miasto, zabytki, miejsca owiane tajemnicą – jest tego mnóstwo! Tego lata chcemy wam o tym opowiedzieć – za pośrednictwem strony internetowej Turystyka.gliwice.eu, przewodników tematycznych i audioprzewodników. Zwiedzanie czas zacząć!

Turystyka.gliwice.eu

Poznawanie zabytków, ciekawych miejsc, parków i obiektów sportowych warto zacząć od strony Turystyka.gliwice.eu. W witrynie turystycznej znajdziecie nasz przewodnik po mieście, propozycje na rodzinny i sportowy weekend, gliwickie „must see” – w sam raz na rozgrzewkę. Możecie nie tylko zaplanować zwiedzanie miejskich muzeów czy poznawać historię najstarszych świątyń, ale też podsunąć naszą stronę gościem z zagranicy. Witryna turystyczna działa w wersji angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Wszystkie atrakcje są naniesione na interaktywny plan miasta, który wyświetli wam też zbliżające się wydarzenia kulturalne. Dodatkowo niektóre miejsca można zwiedzić „wirtualnie” albo zobaczyć niesamowite panoramy 360 stopni.

Idź za głosem przewodnika

A konkretnie: audioprzewodnika. Na miejską trasę spacerową można zabrać z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) i Zamku Piastowskiego (ul. Pod Murami 2) specjalne urządzenie z wgranymi „dźwiękowymi trasami” po Starym Mieście i Śródmieściu. Oprócz głosu przewodnika na urządzeniu znajdują się ułatwiające orientację w terenie zdjęcia. Audioprzewodnik podczas spaceru sam „włącza się” przy odpowiedniej lokacji – ma system nawigacji satelitarnej (GPS). Urządzenia można wypożyczyć za zwrotną kaucją (50 zł).

Na audiowycieczkę można się jednak wybrać bez wypożyczania czegokolwiek. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu. Audiospacery można „odpalić” na stronie slaskie.travel. Wycieczki są dostępne w wersjach dla dorosłych i dla dzieci, po polsku, angielsku i niemiecku. Projekt został zrealizowany przez Śląską Organizację Turystyczną, której miasto Gliwice jest członkiem.

Z książką w teren

A co z tymi, którzy od nowinek technologicznych wolą wydawnictwa papierowe? O nich także nie zapominamy! Muzeum w Gliwicach specjalnie na niespieszne spacery i intensywne zwiedzanie przygotowało kilka propozycji turystyczno-historycznych. Na pierwszy ogień idzie nasz „gliwicki bedeker”. W przewodniku jest o czym poczytać, ale i na co popatrzeć – liczne, współcześnie wykonane zdjęcia przeplatają się z pięknymi starymi fotografiami.

Dobrym pomysłem dla tych, którzy o spacerowaniu po Gliwicach myślą w perspektywie długoterminowej, są „Wycieczki z Wędrowcem”. Na przewodnik składa się 9 zeszytów z trasami tematycznymi – Stare Miasto; Rozwój miasta na przełomie wieków XIX i XX; Szlakiem przemysłu i myśli technicznej; Echa dawnych wojen; Dzieło gliwickich ewangelików; Śladem pamiątek kultury żydowskiej; Rzeźby i pomniki; Miasto-ogród, Gliwice oczami literatów. Jest w czym wybierać, a w opracowywaniu materiału wzięli udział pasjonaci ze stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy.

Czy wiecie, że Gliwice to miasto  w którym żyli obok siebie przedstawiciele różnych narodowości. Ważną grupę tworzyli Żydzi – ich losy i ścieżki można odnaleźć w przewodniku „O miłości, życiu i śmierci. Opowieści o Żydach gliwickich”. Na kartach przewodnika znajdują się znane postaci i obiekty, które kojarzy każdy gliwiczanin (np. Oscar Caro i jego willa przy ul. Dolnych Wałów). Są też osoby mniej znane i nieuczęszczane ścieżki oraz miejsca (np. Nathan Bujakowski, przedsiębiorca, który miał cały kwartał kamienic przy ul. Raciborskiej, zajmował się m.in. produkcją alkoholu).

Wszystkie przewodniki są do nabycia w internetowej księgarni Muzeum w Gliwicach: muzeum.gliwice.pl/pl/nasza-ksiegarnia. (mm)

Zakodowane Gliwice na lato

zakodowaneGliwiced - baner

Lego WeDo, Lego Mindstorms, roboty Photon i Ozoboty, tajniki rozszerzonej rzeczywistości i zajęcia z fotografii i wideo – to tylko niektóre z atrakcji, które będą czekać na uczestników bezpłatnych półkolonii organizowanych przez Fundację Media 3.0.

Cieszymy się, że po ponad półrocznej przerwie możemy spotkać się z uczestnikami naszych zajęć na żywo, tym bardziej, że dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta możemy na zajęcia zaprosić aż 40 młodych mieszkańców Gliwic – mówi Łukasz Żyła z Fundacji Media 3.0.

W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-13 lat mieszkające na terenie Gliwic. Zajęcia będą się odbywały w dwóch grupach wiekowych: 7-9 lat i 10-13 lat. Każda grupa weźmie udział w tygodniu spotkań. Zajęcia będą dotyczyć kodowania i podstaw robotyki z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych pomocy dydaktycznych: edukacyjnych zestawów Lego z elementami elektronicznymi oraz robotów. Uczestnicy stworzą wideopocztówki z Gliwic, a także nauczą się obsługi lustrzanek cyfrowych i kamer 360°.

Szkoła kodowania dla dzieci i młodzieży Kodujemy.org jest prowadzona od 2016 roku przez Fundację Media 3.0. Nasza fundacja ma duże doświadczenie w zakresie nauczania programowania i kompetencji cyfrowych. Od wielu lat uczymy dzieci, młodzież i dorosłych, a także prowadzimy szkolenia z dydaktyki nauczania programowania dla nauczycieli – mówi Łukasz Żyła.

Projekt “Zakodowane Gliwice na lato” został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Zajęcia będą odbywać się w siedzibie fundacji przy ulicy Siemińskiego 25/4. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie szkoły kodowania www.kodujemy.org, w zakładce Zakodowane Gliwice.

 

Uzupełniający nabór na rachmistrzów spisowych

mężczyzna piszący na piórem na kartce papieru

Prezydent Miasta Gliwice - Gminny Komisarz Spisowy w Gliwicach ogłasza otwarty i konkurencyjny uzupełniający nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

  •     mieć ukończone 18 lat,
  •     cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
  •     posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  •     posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
  •     nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Szczegółowe informacje na temat naboru oraz druk oferty kandydata na rachmistrza spisowego można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Wynalazki naukowców z Politechniki Śląskiej robią wrażenie!

naukowiec

Grand Prix oraz medale: 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy –  to wyniki udziału Politechniki Śląskiej w Międzynarodowych Targach Wynalazków INTARG 2021. Specjalnie wyposażony dron służący do inspekcji trudno dostępnych konstrukcji budowlanych, mobilny robot dezynfekujący czy dachówka fotowoltaiczna to tylko niektóre z nagrodzonych wynalazków naukowców Politechniki Śląskiej.

Targi INTARG 2021 są bardzo prestiżowe, zyskują coraz większe uznanie w środowisku. Potencjalni partnerzy uczelni, szukając partnerów do współpracy, często przeprowadzają rozpoznanie, jak dana uczelnia jest postrzegana, co się o niej pisze i mówi. To jest właśnie prestiż niesiony przekazem i jest on niezwykle ważny do nawiązywania współpracy – mówi prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej.

Na targach Grand Prix zdobyła „Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych”. Jest to dron wyposażony w kamerę wizyjną i termowizyjną oraz czujniki wilgoci i odczynu pH. Pozwala na kompleksowe dokonywanie oceny prawie każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudno dostępnych.

Pierwszy złoty medal przyznano za projekt „Robo-asystent jako element wyposażenia centrum kontroli osoby starszej”. Wynalazek to wielofunkcyjny stolik umożliwiający m.in. zapisywanie wyników pomiaru ciśnienia, przypominanie o piciu odpowiedniej ilości wody, a także ułatwiający poruszanie się.

Kolejny złoty medal otrzymali twórcy „Nowej metody otrzymywania kwasów karboksylowych”. Technologia polega na pozyskiwaniu wosków polarnych w sposób tańszy i bardziej ekologiczny.

Złoto zdobył także „Algorytm sterowania ruchem głowic urabiających kombajnu chodnikowego”. Algorytm umożliwia automatyczne sterowanie parametrami i optymalizację urabiania skał, betonu, asfaltu lub innych materiałów o własnościach podobnych do skał.

Srebrny medal otrzymała „Dachówka fotowoltaiczna”. Stanowi ona połączenie tradycyjnej dachówki z ogniwem fotowoltaicznym. Poprawia również bezpieczeństwo, ponieważ powoduje znacznie mniejsze obciążenie dachu niż panele słoneczne.

Srebrny medal przyznano również za „Innowacyjny fotoniczny system pomiarowy do zastosowań biomedycznych”. System, dzięki zastosowaniu planarnych światłowodowych struktur sensorowych, będzie zdolny do wykrywania w bardzo krótkim czasie śladowych ilości wirusów bądź bakterii.

Brązowy medal otrzymał „Demonstrator mobilnego robota dezynfekującego”. Wynalazek może pomóc w walce z pandemią, dezynfekując duże przestrzenie miejskie (chodniki, place, skwery), a także elementy infrastruktury (klamki, kosze, ławki). Może też dostarczać paczki żywnościowe i lekarstwa w miejsca, gdzie istnieje największe zagrożenie zakażeniem.

Każdy sukces na początku powoduje ogromną radość, a po chwili przychodzi refleksja, ile jeszcze jest do zrobienia, by ulepszyć swoją prace. Oczywiście cieszymy się i jesteśmy z tego dumni, bo każde wyróżnienie daje jeszcze większą motywację do pracy i rozwoju – mówi dr inż. Magdalena Letun-Łątka, dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii.

Więcej informacji na temat nagrodzonych wynalazków można znaleźć na stronie www.polsl.pl.