Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 13-05-2021

Triumf Gliwic w rankingu Skarbnik Samorządu 2021

skarbnik

Za nami kongres Perły Samorządu w Gdyni (12–13 maja), połączony z ogłaszaniem on-line wyników IX edycji rankingu pod tą samą nazwą oraz IV edycji rankingu Skarbnik Samorządu. W zestawieniu najlepszych skarbników I miejsce w kategorii miast na prawach powiatu powyżej 120 tys. mieszkańców zajął Ryszard Reszke, skarbnik Miasta Gliwice.

Gratuluję wszystkim wyróżnionym i dziękuję serdecznie wszystkim moim współpracownikom, którzy mają w tym sukcesie ogromny udział – mówił 13 maja Ryszard Reszke podczas łączenia on-line organizatorów kongresu  z nagrodzonymi. Oceniając potencjał Gliwic, jeśli chodzi o możliwość sięgania samorządu po instrumenty zwrotne, takie jak pożyczki, granty czy kredyty, zwrócił uwagę na kwestię wyższego rzędu: potrzebę koniecznych działań ze strony rządu. – Po pierwsze, rząd rekompensując samorządom zwrot PIT, uzyska nowe źródło wzrostu wpływów z VAT-u, bo samorządy będą prowadziły więcej inwestycji. Po drugie, pieniądze na rynku będą takie same, bo ludzie będą dysponować tymi środkami, które zostaną im w portfelach. Zrekompensowanie samorządom PIT-u ma same zalety. Rozumiem, że to jest trudne, bo człowiek postepuje rozsądnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały wyczerpane. Ale zachęcałbym rząd do takich właśnie działań – podkreślał Ryszard Reszke.

Pełne wyniki rankingu ukażą się 2 czerwca na łamach Dziennika Gazety Prawnej, która we współpracy z CentroPolis Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych przygotowywała zestawienie Skarbnik Samorządu 2021. Przy opracowaniu wyników pod uwagę brano m.in. otwartość na głos mieszkańców przy planowaniu wydatków budżetowych, efektywną współpracę z otoczeniem gospodarczym, formy wykorzystywanych instrumentów finansowych.

Samorząd otwarty na ludzi i zmiany

kongres Perły Samorządu

Jak przeciwdziałać wyludnianiu miast z powodu m.in. migracji zarobkowych, ze względu na coraz częstsze osiedlanie się na przedmieściach czy gwałtownie spadającą liczbę urodzeń? Jak zachęcić absolwentów do pozostania w miejscu studiów? Jak zapobiegać wykluczeniom zdrowotnym, edukacyjnym, komunikacyjnym czy energetycznym, mającym niebagatelny wpływ na wybory życiowe mieszkańców? Jak dostosować miasto do potrzeb rodzin i ludzi młodych? Tych oraz innych kwestii dotykali na zakończenie gdyńskiego kongresu Perły Samorządu 2021 uczestnicy sesji plenarnej „Demografia, migracje i zmiany populacyjne w rzeczywistości po pandemicznej”. Jednym z prelegentów był prezydent Gliwic Adam Neumann.

Rekordowo szybko zmniejsza się liczba Polaków. Od wielu lat nie mieliśmy tak mało urodzeń. Na to nakłada się, największa od dekady, liczba zgonów. Pod tym względem tak źle nie było od II Wojny Światowej – w 2020 r. zmarło niemal 129 tys. osób więcej, niż się urodziło. To wszystko przekłada się na sytuację demograficzną w samorządach. Już część z nich borykała się z problemem wyludniania, pandemia tylko ten trend pogłębiła. Czy samorząd, dysponując dość ograniczonymi zasobami i instrumentami prawnymi, może skutecznie poprawić sytuację populacyjną, ale również zdrowotną na własnych terenach? Zdania i opinie były podzielone, a nad różnymi aspektami tego problemu pochylali się Michał Kot (członek Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej), prof. Irena Kotowska (Instytut Statystyki i Demografii SGH), prezydent Gliwic Adam Neumann i burmistrz Iłowej Paweł Lichtański.

Oczekiwania w kwestiach stricte społecznych wobec samorządów są ogromne. To m.in. prowadzenie żłobków, przedszkoli, szkół, stwarzanie sprzyjających warunków do organizacji miejsc pracy, w których dobre zarobki pociągną za sobą decyzje o założeniu rodziny i pojawieniu się dzieci.  Wspólnota samorządowa ma w tej materii wiele wyzwań i obowiązków, natomiast dostępne jej narzędzia są niewystarczające! Zgadzam się całkowicie z przedmówcami, że wsparcie dla rodzin i ludzi młodych jest bardzo ważne. Jak dla mnie jednak zbyt mocno rozbudowywany przez państwo system zabezpieczeń społecznych za bardzo zwalnia nas jako jednostki z odpowiedzialności. Co najistotniejsze, z nieomal wszystkich poruszanych tu zagadnień oraz spotkań organizowanych podczas kongresu wyziera brak dostatecznego dialogu rządu z samorządami. Dlatego niezmiennie powinniśmy apelować do rządzących o rozmowę, bo diagnoza, także demograficzna, jest postawiona. Samorządy potrzebują partnera – tak do dyskusji, jak i do działań – stwierdził w podsumowaniu swego wystąpienia prezydent Gliwic Adam Neumann.

 

Agnieszka Filipkowska gliwicką Lady D.

Agnieszka Filipkowska

Lady D., czyli Lady Disabled – Dama z Niepełnosprawnością – to przede wszystkim silna, mądra kobieta, skupiona głównie na aktywnej pomocy innym, nie sobie. Wszystkie te cechy odzwierciedlają osobowość  Agnieszki Filipkowskiej – gliwickiej radnej, społeczniczki i belferki (jak o sobie mówi) z powołania, tegorocznej gliwickiej laureatki konkursu im. Krystyny Bochenek „Lady D. Województwa Śląskiego”, docenionej zwłaszcza za zaangażowanie społeczne.

Agnieszka Filipkowska, dr nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa, Gliwiczanka bez Barier roku 2014 i Diana 2014 – kobieta roku Gliwic za realizację projektu „Sprawna szkoła", od wielu lat prowadzi aktywną działalność na rzecz społeczności lokalnej, w szczególności na rzecz osób niepełnosprawnych. Zainicjowała akcję Sprawne Gliwice, udowodniając, że ograniczenia istnieją wyłącznie w naszych umysłach. W tym roku została wyróżniona wraz z innymi niepełnosprawnymi mieszkankami Śląska, mocno aktywnymi w różnych dziedzinach życia, w konkursie zainicjowanym w 2002 roku przez niepełnosprawnego europosła Marka Plurę i promowanym w regionie i kraju przez dziennikarkę, polityk i wicemarszałek Senatu VI kadencji, Krystynę Bochenek. Serdecznie gratulujemy!

Miasta Idei. Porozmawiamy o kulturze

banner

Gliwice zapraszają do dyskusji o kulturze w mieście. 18 maja w ramach akcji Miasta Idei, organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, odbędą się wirtualne warsztaty i debata. W wydarzeniu weźmie udział między innymi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Tematem gliwickiej akcji jest szeroko pojęta kultura, z uwzględnieniem planowanej nowej instytucji kultury i rewitalizacji ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni. Jakiej kultury oczekują gliwiczanie? Jakie wydarzenia kulturalne powinny być organizowane w nowej przestrzeni?  Jaka struktura organizacyjna najlepiej sprawdzi się w nowej instytucji? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w ramach akcji Miasta Idei w Gliwicach.

We wtorek 18 maja o godz. 16.00 rozpoczną się internetowe warsztaty dla mieszkańców. Mejlowe zapisy są prowadzone przez redaktora Przemysława Jedleckiego (przemyslaw.jedlecki@agora.pl). Warsztaty będą miały charakter zamknięty, natomiast zaraz po nich – o godz. 17.45 – rozpocznie się otwarta wirtualna debata na temat działalności kulturalnej w Gliwicach, ale także szerzej – polityki kulturalnej miast.

W panelu dyskusyjnym obok wiceprezydent Ewy Weber będą uczestniczyć także Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Michał Kubieniec, menedżer kultury.

Miasto Gliwice jest partnerem akcji „Miasta Idei – Gliwice 2021”. Więcej informacji można znaleźć w serwisie katowice.wyborcza.pl.

Liczymy się!

narodowy spis powszechny - baner

Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. W pierwszym miesiącu spisu w Gliwicach „spisało się” 21,34% mieszkańców – przy średniej dla  województwa śląskiego 18,64%.

Podstawową metodą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest tzw. „samospis internetowy”. Niezbędna do wypełnienia aplikacja spisowa dostępna jest na stronie: spis.gov.pl.

Podstawowe dane jakie należy wcześniej przygotować to:

  1. dane osób zamieszkałych w danym lokalu:
    • numer PESEL;
    • imię (imiona) i nazwisko;
    • informacja od kiedy osoba zamieszkuje pod wskazanym adresem (przed 2011 r. czy po 2011 r.);
    • wykonywany zawód (w przypadku osób pracujących);
  2. dane dotyczące mieszkania:
    • powierzchnia użytkowa mieszkania w metrach kwadratowych;
    • rodzaj tytułu prawnego do lokalu;
    • ilość izb;
    • rodzaj ogrzewania.

Możliwe jest także „spisanie” się poprzez infolinię spisową, która jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora) pod nr telefonu: (22) 279 99 99. 

W drugiej połowie maja przewiduje się rozpoczęcie „spisywania” przez rachmistrzów spisowych. Będą oni kontaktować się telefonicznie z numeru: (22) 828 88 88.

Z uwagi na epidemię nie przewiduje się na razie przeprowadzania przez rachmistrzów spisowych tzw. wywiadów bezpośrednich.

Dla osób, które nie posiadają dostępu do internetu w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 przygotowano 2 stanowiska, na których możliwe jest przeprowadzenie „samospisu internetowego”. W tym celu należy jednak wcześniej uzgodnić telefonicznie z pracownikiem Gminnego Biura Spisowego termin wizytyp pod nr tel. (32) 239 11 03 lub (32) 239 11 86. Stanowiska czynne są w godzinach urzędowania.

- Mieszkańców, którzy nie wzięli jeszcze udziału w spisie serdecznie zachęcam do wypełnienia formularza spisowego, tym bardziej, że udział w spisie jest obowiązkowy - mówi Barbara Chamiga, Sekretarz Miasta, Z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Gliwicach.

 

 

Uwaga na burze i miejscowe podtopienia

burza

Synoptycy ostrzegają – dziś po południu oraz w nocy mogą wystąpić gwałtowne burze z deszczem, a nawet gradem. Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, obowiązujące od godz. 12.00 13 maja do godz. 24.00 13 maja. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm , lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może padać grad.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.