Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 21-08-2020

Będzie barwnie, będzie głośno

Romowie podczas wspólnej zabawy w parku Chopina

Muzyka, taniec i śpiew – kultura romska jest bardzo kolorowa. W niedzielę 6 września w parku Chopina odbędzie się Wieczór z Romami, impreza, która cieszy się dużym zainteresowaniem gliwiczan i przyciąga gości z innych miejscowości.

Na początek, po godz. 16.00, wystąpi gliwicki zespół Romane Cierchenia. Tworzą go muzycy działający przy świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Pod Lipami” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach. A potem zagrają: niemiecka grupa Bachtało Drom, gliwiccy Gipsy Boys, muzycy ze Szwecji i Ukrainy. Pełen wrażeń Wieczór z Romami zakończy się około godz. 22.00.

Kultura romska jest bardzo różnorodna i ciekawa. Przyjmuje się, że w Gliwicach mieszka około 500 Romów. Tworzą bardzo zróżnicowaną społeczność. Są wśród nich przedstawiciele Polskiej Romy, Kełderaszy, Lowarów, Rosyjskiej Romy, i – najliczniejsi – Romowie Austryjaccy. Zaciekawieni? Poznajcie gliwickich (i nie tylko) Romów, ich kulturę, podczas wspólnej zabawy w parku Chopina.

Szczególnie pozytywne emocje wśród ludności nie-romskiej budzi taniec i śpiew romski. W trakcie takich imprez jak Wieczór z Romami w parku Chopina zacierają się wszelkie granice, znikają niuanse narodowościowe. Dlatego też Stowarzyszenie Romów w Gliwicach organizuje tego typu imprezy, skierowane do małych i dużych, ponieważ wpływają one na zmniejszenie zatargów między gliwickimi społecznościami. Możemy śmiało powiedzieć, że w naszym mieście jest bardzo mały odsetek konfliktów na tle rasistowskim, skierowanych do Romów, w porównaniu do innych miast – mówi Magdalena Kwiatkowska, asystent edukacji romskiej w ZSP nr 12 w Gliwicach.

Wieczór z Romami w parku Chopina jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. W 2017 roku Gliwice, jako pierwsze miasto w Polsce, za skuteczne działanie samorządu na rzecz integracji społeczności romskiej, otrzymały Nagrodę Kongresu Dosta!, przyznaną przez Radę Europy. Świetlica integracyjna „Pod Lipami” jest prowadzona już od kilku lat. Uczęszczają do niej dzieci romskie i polskie, wspólnie biorąc udział w ciekawych zajęciach.

Jazz na tradycyjną nutę

grupa eleganckich jazzmanów

5 września odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Polish Happy Jazz Fest. Posłuchamy zespołów swingowych i dixielandowych ‒ cofniemy się do korzeni tego gatunku.

Impreza rozpocznie się o godz. 15.30 rozpocznie się od prawdziwej, dixielandowej parady. Uczestnicy imprezy przejdą ulicami Sośnicy do amfiteatru przy ul. Przedwiośnie 1.

W tym roku na estradzie usłyszymy zespoły: Fellows Jazz Band ze specjalnym programem dla dzieci, Swingin’ Strings, Dixie Company i Enerjazzer z gościnnym udziałem Kajetana Drozda – zapowiada Adam Solski, dyrektor festiwalu.

Od 5 do 30 września w kawiarence Zamkowej (ul. Bankowa 11) będzie można obejrzeć wystawę fotografii „Happy Zoom”. Zdjęcia inspirowane jazzem tradycyjnym wykonali Łukasz Nowak i Adam Wrodarczyk.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazzu Tradycyjnego. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

„Czyste Powietrze” w Gliwicach

mobilny punkt w parku Chopina

21 sierpnia, w mobilnym punkcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, między godz. 9.00 a 13.00 przy Palmiarni Miejskiej dużurowali eksperci WFOŚiGW. Przy punkcie informacyjnym pojawił się także prezydent Gliwic Adam Neumann.

Czyste powietrze to temat szczególnie bliski wszystkim mieszkańcom śląskich miast, dla mnie osobiście ma wymiar niezmiennie priorytetowy.  Dlatego w Gliwicach konsekwentnie prowadzimy szeroko zakrojone działania związane m.in. z walką ze smogiem. Jednak cel osiągniemy tylko wtedy, gdy do działań miasta przyłączą się właściciele prywatnych nieruchomości – powiedział prezydent Neumann.

Od 15 maja nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” odbywa się na prostszych zasadach! Najważniejsze zmiany to m.in. uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania  intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi; zastosowanie nowego formularza wniosku o dotację, bazującego, tam gdzie to możliwe, na oświadczeniach wnioskodawcy; integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków; powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność; skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni. Wsparcie można uzyskać na przedsięwzięcia złożone nawet do pół roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Od 10 czerwca istnieje także możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl i znaleźć zakładkę „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go, korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego,  potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Nadal funkcjonuje też „tradycyjny” system ubiegania się o dofinansowanie przez Portal Beneficjenta. Szczegóły na www.wfosigw.katowice.pl.

Przejedziemy wyremontowaną ul. Zabrską

ulica Zabrska

O godz. 15.00 w piątek 21 sierpnia nastąpi otwarcie dla ruchu pojazdów ulicy Zabrskiej. Roboty drogowe prowadzone były w tym miejscu przez ok. 7 miesięcy i właśnie dobiegły końca.

Remont rozpoczął się od demontażu torowiska. Prace poprawiły nie tylko stan nawierzchni jezdni i chodników, ale ulica zyskała także odcinek drogi dla rowerów. Wybudowano również dwie nowe zatoki autobusowe i miejsca postojowe. Na remontowanym 350-metrowym odcinku przebudowane zostało oświetlenie uliczne i wymieniono infrastrukturę podziemną. Jesienią, na odcinku ul. Zabrskiej przeprowadzone zostaną nasadzenia. Ulicę zdobić będą m.in. głogi i tawuły. Koszt remontowanego odcinka wyniósł ok. 5,5 mln zł. (ZDM Gliwice)

Malarski obraz miasta

banner – praca przedstawiająca kamieniczki

7 września rozpocznie się Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. Gliwice staną się inspiracją dla artystów z całego świata. Wykonane w trakcie pleneru prace plastyczne zostaną pokazane na wystawie w Centrum Organizacji Kulturalnych.

Już po raz kolejny malarze wezmą na warsztat gliwickie zabytki. Nasze miasto będzie gościć artystów z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Libanu i, oczywiście, innych polskich miast. Plener potrwa do 16 września.

Wydarzeniu będą towarzyszyć dwie wystawy plastyczne. W Centrum Organizacji Kulturalnych zostanie zaprezentowane malarstwo Ewy Zajler-Płastek (od 9 września) i fotografie Pawła Szymy (od 16 września).

Po zakończonym plenerze, 7 października, zostanie zaprezentowana wystawa poplenerowa w Centrum Organizacji Kulturalnych Perełka (ul. Studzienna 6). Prace będą eksponowane do 8 listopada.

Organizatorem wydarzenia jest Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice i objęty patronatem Prezydenta Miasta.

Trynek ma nowy mural

artysta tworzący mural pod okiem publiczności

W dzielnicy Trynek z inicjatywy mieszkańców powstała oryginalna praca artystyczna: mural. Stworzył go Paweł Olokon, gliwicki tatuażysta.

Projekt powstał we wtorek 18 sierpnia na ścianie Spółdzielni Mieszkaniowej Zwirki i Wigury. Wydarzenie było pierwszym z serii eventów „Modelarze na start - wsparcie społeczności lokalnych”. Biorą w nim udział mieszkańcy dzielnicy. Tematyka kolejnych eventów będzie wynikać ze zdiagnozowanych potrzeb mieszkańców.

 

Harcerze wrócili do Łączy

harcerze z budką dla sikorek

Ośrodek Harcerski Łącza znowu działa. Po 29 latach znów odbyły się w nim obozy harcerskie - w lipcu i sierpniu harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczestniczyli w Harcerskiej Akcji Letniej w odbudowanym w 2018 roku Ośrodku.

Odbudowany ośrodek robi wrażenie - obozowicze mając do dyspozycji urokliwe tereny Nadleśnictwa Rudziniec, mogą się również cieszyć nowo wybudowaną infrastrukturą ośrodka - zawierającą nowoczesną kuchnię, prysznice, a także ławki i ogromny namiot typu gwiazda. Urok obozowi dodaje również zbudowana przez harcerzy ścieżka sensoryczna i grządki z różnymi rodzajami ziół i roślin (oba obiekty powstały przy wsparciu Florabit Ogrodnictwo). Tegoroczne obozy harcerskie są nie tylko ważne, ze względu na powrót po wielu latach do Łączy. W roku 2020, harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej świętują 100. rocznicę założenia harcerstwa na ziemi gliwickiej! Bez wsparcia sympatyków harcerstwa i rodziców, odbudowa ośrodka w Łączy nie byłaby możliwa.

Historia bazy w Łączy sięga roku 1968, kiedy to rozpoczęła się budowa ośrodka przez gliwickie zakłady pracy m.in. Montochem, Fabrykę Drutu i HKR, których dyrektorzy działali w jako członkowie Rady Przyjaciół Harcerstwa . Dwa lata później odbyło się oficjalne przekazanie ośrodka na rzecz Hufca Gliwice Miasto przez dyrektora Montochemu - Tadeusza Powroźnika. Przez następne lata ośrodek działał niezwykle prężnie, do czasu. W 1992 r., na skutek ogromnego pożaru lasów przestały w nim się odbywać obozy. Wiele lat później, ośrodek został poddany gruntownemu odnowieniu, tak by zostać otwartym ponownie we wrześniu 2018 r., jednak przystosowanie Ośrodka do organizacji obozów trwało dwa lata. W tym czasie, w ośrodku odbywały się krótsze wydarzenia, takie jak biwaki i ogniska.

Z uwagi na stan epidemii, tegoroczne obozy nie mogły się jednak odbyć, bez szczególnych zasad. W trakcie obozów, uczestnicy mieli okazję brać udział w wielu grach terenowych, ćwiczyli swoje umiejętności techniczne wykonując budki dla owadów, domki dla ptaków, czy karmniki, mieli także okazję nauczyć się metod siania, ale też własnoręcznie zasadzić rośliny (m.in. melisę i miętę) oraz zbudować ścieżkę sensoryczną. Harcerze samodzielnie przygotowywali sobie także wszystkie posiłki. Położono również nacisk na ekologię - wszystkie odpady były odpowiednio posegregowane, co przypominano harcerzom na każdym kroku i zachęcano, by te dobre nawyki, przenieśli także do domu.

Według dh. pwd Martyny Jorasz-Rensz - drużynowej 10 Gliwickiej Drużyny Harcerskiej "Żagwie" - “Tegoroczny obóz był dla naszych harcerzy bardzo udany. Harcerze czuli bardzo wielką potrzebę kontaktu z naturą i wyjścia z domu. Ponadto, w trakcie obozu bardzo chętnie brali udział w aktywnościach rozwijających ich indywidualnie, dzięki czemu duża część z nich zdobyła nowe stopnie i sprawności.” (ZHP)

„Balladyny” i maliny

banner

Słowacki wielkim poetą był – pisał przekornie Witold Gombrowicz w „Ferdydurke”. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania sięgniemy po „Balladynę” i sprawdzimy, jak po prawie 200 latach od wydania czyta się jeden z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu. 5 września zapraszamy na popołudnie z książką do parku Chopina.

Literacki piknik rozpocznie się o godz. 14.00. W czasie gliwickiej odsłony Narodowego Czytania 2020 fragmenty „Balladyny” zaprezentują aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach. Wystąpi także zespół Dziwoludy, który gra muzykę inspirowaną średniowieczem. W podróż w czasie czytelników „Balladyny” zabierze grupa Utgard – w parku Chopina będzie można spotkać uzbrojonych wojów!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała także malinową grę terenową, dostępną w aplikacji ActionTrack. Pierwszych 30 graczy zgarnie nagrody książkowe. W czasie wydarzenie będzie także pomiędzy jedną atrakcją a drugą skosztować lodów malinowych. Owoce nawiązują do dramatu Słowackiego – Balladyna i Alina współzawodniczyły w zbieraniu malin.

Uwaga! Prace serwisowe

zrzut strony głównej gliwice.eu

W związku z planowanymi przez Centrum Komputerowe Politechniki Śląskiej pracami konserwacyjnymi,  24 sierpnia w godz. od 10.00 do 12.00 strony internetowe: gliwice.eu wraz z podserwisami oraz bip.gliwice.eu będą niedostępne.

Prace mogą się przedłużyć, prosimy o wyrozumiałość - informuje CK PŚ.