Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 03-12-2018

Urząd Miejski otwarty w sobotę 8 grudnia

UM Gliwice

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia zmieni się organizacja pracy w Urzędzie Miejskim i jednostkach. Będą one czynne w sobotę 8 grudnia, a zamknięte w poniedziałek 24 grudnia, w wigilię Bożego Narodzenia.

Urząd Miejski w Gliwicach wyjątkowo będzie czynny w sobotę 8 grudnia. Tego dnia sprawy w urzędzie przy ul. Zwycięstwa 21 oraz Jasnej 31a będzie można załatwić w godz. od 8.00 do 16.00. Nieczynny jednak będzie działający w UM Terenowy Punkt Paszportowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

8 grudnia czynne będą też: Zarząd Dróg Miejskich (w godz. 7.30-15.30), Miejski Zarząd Usług Komunalnych (w godz. od 7.00 do 15.00), Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (w godz. od 7.30 do 15.30) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej (klienci będą przyjmowani do godz. 15.30, ale kasa będzie czynna do godz. 14.00). Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej będą tego dnia pracowały zgodnie z obowiązującym w placówkach harmonogramem.

Pracująca sobota ma związek z tym, że 24 grudnia, w wigilię Bożego Narodzenia, Urząd Miejski w Gliwicach, w tym również Terenowy Punkt Paszportowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, będą zamknięte, z wyjątkiem kasy urzędu i stanowiska ds. rejestracji zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Zwycięstwa 21). Te punkty będą czynne w godz. od 8.00 do 13.00. 24 grudnia otwarta będzie też Biblioteka Centralna MBP przy ul. Kościuszki. Książki tego dnia będzie można wypożyczać w godz. od 8.00 do 14.00. Pozostałe jednostki miejskie będą zamknięte. (mf)

SLAYER w Gliwicach!

Zespół przedłuża ostatnią trasę koncertową w podziękowaniu dla fanów, dziękując za ich wsparcie, za ponad trzy dekady wypełnione niezapomnianymi chwilami i pięknymi wspomnieniami. 4 czerwca polscy fani będą mogli zobaczyć Slayera na żywo w Arenie Gliwice, podczas ostatniego koncertu w ramach trasy World Final Tour.

To pionierzy całego gatunku muzycznego, będący wzorem i szczytem aspiracji dla innych. Od ponad 37 lat na scenie. Twórcy 12 albumów studyjnych i wielu albumów koncertowych, z 3000 zagranych koncertów we wszystkich zakątkach świata na koncie, zdobywcy dwóch nagród GRAMMY, mający własną wystawę w Instytucie Smithsona, uświetniający okładki setek magazynów. Po tym wszystkim czas Slayera, jednego z najlepszych zespołów grających thrash/metal/punk, dobiega końca.

Po koncercie, który odbył się 27 listopada w Łodzi zespół ogłosił, że jeszcze jeden, ale już ostatni raz wystąpi w Polsce.
4 czerwca 2019 r. polscy fani będą mogli zobaczyć Slayera na żywo w Arenie Gliwice, podczas koncertu w ramach trasy World Final Tour .
W koncercie wezmą udział również wyjątkowi goście specjalni.

Bilety do nabycia od 5 grudnia, na Livenation.pl

GEPAR – opłaty pod kontrolą

laptop

Podatki lokalne, opłaty za nieruchomości i gospodarowanie odpadami komunalnymi można teraz sprawdzić i opłacić na Gliwickiej Elektronicznej Platformie Analityczno-Rozrachunkowej. Żeby z niej korzystać, wystarczy posiadać Profil Zaufany i zarejestrować konto użytkownika na stronie gepar.gliwice.eu.

Gliwiczanie coraz więcej urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet. Mają już do dyspozycji Internetowy sklep geodezyjny i Płatności online – platformę, dzięki której w wygodny i bezpieczny sposób można dokonywać koniecznych płatności za większość standardowych czynności urzędowych. Teraz miasto uruchomiło kolejne przydatne narzędzie – Gliwicką Elektroniczną Platformę Analityczno-Rozrachunkową, w skrócie GEPAR, w której mieszkańcy mogą sprawdzić wysokość naliczonych podatków lokalnych, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, a także dzierżaw i bezumownego korzystania z nieruchomości. Jest to też kolejny wygodny kanał komunikacji z urzędem.

Krok I – Profil Zaufany

Do rejestracji w systemie GEPAR konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z podmiotami publicznymi. Służy jako elektroniczny podpis. Z jego pomocą można łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.

Logowanie do systemu z wykorzystaniem Profilu Zaufanego jest konieczne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w dostępie do indywidualnych danych finansowych – mówi Krzysztof Zbrożek, naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Jak uzyskać Profil Zaufany? Najłatwiej można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej.  Lista banków udostępniających swoim klientom taką możliwość jest dostępna TUTAJ. Można także wykorzystać stronę internetową Profilu Zaufanego pz.gov.pl. Należy wówczas zarejestrować się, wypełnić krótki formularz, a następnie złożyć wniosek o założenie Profilu Zaufanego. Po złożeniu wniosku trzeba udać się do jednego z punktów potwierdzających, na przyklad do Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21) i potwierdzić tam swoją tożsamość.

Krok II – Załóż konto GEPAR

Po uzyskaniu Profilu Zaufanego należy zarejestrować konto użytkownika na stronie gepar.gliwice.eu.

Należy pamiętać o tym, że dane użytkownika muszą zostać zweryfikowane. Proces ten może zająć do 24 godzin – tłumaczy Krzysztof Zbrożek.

Po tym czasie można już będzie się zalogować i w pełni korzystać z możliwości portalu GEPAR, czyli uzyskać informacje o aktualnych danych finansowych, w tym przede wszystkim o swoich zobowiązaniach i należnościach wobec Urzędu Miejskiego w Gliwicach z tytułu podatków lokalnych, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, a także dzierżaw i bezumownego korzystania z nieruchomości.

Dodatkową funkcjonalnością w GEPAR-ze jest zakładka KOMUNIKACJA, za pośrednictwem której można kontaktować się w sprawach merytorycznych z Wydziałem Podatków i Opłat Lokalnych oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami. Natomiast w sprawach technicznych związanych z portalem – z Wydziałem Informatyki gliwickiego magistratu. Uwaga! Odpowiedzi będą trafiały do skrzynki kontaktowej danego użytkownika w GEPAR.

Projekt GEPAR został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.

Logotypy Europejskiego Funduszu Rozowju Regionalnego