Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 września 2020 r.

// 08-09-2020

Jazz w Ruinach/Internecie

muzycy podczas koncertu

Trwa tegoroczna – nietypowa – edycja gliwickiego festiwalu muzycznego Jazz w Ruinach. Śląski Jazz Club publikuje w Internecie świetne jazzowe koncerty. Gramy do 19 września!

Koncertowe premiery w ramach Jazzu w Ruinach trwają. W każdy piątek i sobotę o godz. 21.10, aż do 19 września, do sieci wrzucane są występy kolejnych artystów w ramach tegorocznej edycji. Nagrania zostały zrealizowane w sierpniu w klimatycznej hali Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Można je zobaczyć na kanale YouTube Śląskiego Jazz Clubu i w JazzTV.

Wśród zamieszczonych koncertów jest już Yarosh Organ feat. Dominik Wania z premierowymi kompozycjami. Drugi dostępny na YouTube'ie występ to Paweł Palcowski Quintet feat. Maciej Sikała.

Pierwsze miejsce na liście przebojów sklepu DiskUnion w Tokyo w Japonii oraz 1. miejsce w kategorii Jazzowy Polski Debiut Roku. Plus gość specjalny, czyli jedyny i niepowtarzalny Maciej Sikała – mówi Daniel Ryciak, prezes ŚJC.

A co szykuje się na nadchodzący weekend? 11 września – kapitalny koncert Paweł Kamiński Quartet feat. Jakub Łępa, a 12 września Alan Wykpisz Project plus Tymoteusz Papior. Wirtualnie można także obejrzeć wystawę plakatów jazzowych.

Festiwal Jazz w Ruinach jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

W pięknym stylu

młody mężczyzna w czerni

Belcanto to z języka włoskiego „piękny śpiew”. Podczas pierwszego po przerwie Podwieczorku muzycznego w Willi Caro zabrzmią popisowe arie operowe w wykonaniu solisty Opery Lwowskiej.

Viktor Yankovskyi zadebiutował we lwowskim teatrze operowym tytułową rolę w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusa Mozarta. Młody baryton występował także w Operze Śląskiej w Bytomiu, wykonując partię Stanisława w „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. Podczas koncertu „Viva Belcanto” gliwicka publiczność wysłucha arii z oper włoskich, polskich, ukraińskich i – rzecz jasna – neapolitańskich.

Śpiewakowi będzie towarzyszyć pianistka Halina Mansarlińska. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w niedzielę 13 września w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego bilety warto kupić w przedsprzedaży. Będą dostępne od środy 9 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, wtorek–sobota godz. 10.00–18.00).

Bardzo kolorowa impreza w parku Chopina

muzycy pdoczas występu na plenerowej scenie

Za nami pełen muzyki, tańca i śpiewu Wieczór z Romami w parku Chopina. W niedzielę 6 września publiczność dopisała!

O godz. 16.00 wystąpił gliwicki zespół Romane Cierchenia. Tworzą go muzycy działający przy świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Pod Lipami” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach. A potem zagrali: niemiecka grupa Bachtało Drom, gliwiccy Gipsy Boys, muzycy ze Szwecji i Ukrainy. Pełen wrażeń Wieczór z Romami zakończył się około godz. 22.00.

Kultura romska jest bardzo różnorodna i ciekawa. Przyjmuje się, że w Gliwicach mieszka około 500 Romów. Tworzą bardzo zróżnicowaną społeczność. Są wśród nich przedstawiciele Polskiej Romy, Kełderaszy, Lowarów, Rosyjskiej Romy, i – najliczniejsi – Romowie Austryjaccy. Wieczór z Romami w parku Chopina jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Gliwicki samorząd podczas Wieczoru z Romami w parku Chopina reprezentowała Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.

W 2017 roku Gliwice, jako pierwsze miasto w Polsce, za skuteczne działanie samorządu na rzecz integracji społeczności romskiej, otrzymały Nagrodę Kongresu Dosta!, przyznaną przez Radę Europy. Świetlica integracyjna „Pod Lipami” jest prowadzona już od kilku lat. Uczęszczają do niej dzieci romskie i polskie, wspólnie biorąc udział w ciekawych zajęciach.