Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 października 2021 r.

// 08-10-2021

Kulturalny rozkład jazdy: 8–10 października

banner

Koncert bachowski w kościele pw. Wszystkich Świętych, występy gwiazd festiwalu PalmJazz w Jazovii, występ Gliwickiej Orkiestry Kameralnej na Scenie Bajka – nadchodzący weekend w Gliwicach będzie miał niezwykłe brzmienie. Uwadze teatromanów polecamy natomiast premierę „Kartoteki” w reż. P. Szkotaka na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

  • Jest piątek, są szachy! 8 października gramy w Biblioforum: o godz. 17.00 grupa początkująca dzieci, o godz. 18.00 młodzi i zaawansowani gracze. O godz. 19.00 grają dorośli.
  • W piątek o godz. 18.00 warto zajrzeć do Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5). Monika Krasoń będzie oprowadzać po swojej wystawie malarstwa „Kolor to tworzywo”.
  • Festiwal PalmJazz będzie grał w Jazovii (Rynek 10) przez cały weekend! W piątek o godz. 19.00 wystąpi Dave Douglas, a o godz. 21.30 – Jose Luiz Gutierrez Iberjazz Trio. Na sobotę zaplanowano występy Trygve Seim & Frode Haltli (godz. 19.00) i Joaquin Sosa Quartet (godz. 21.30). W niedzielę o godz. 19.00 zagra Nils Petter Molvaer, a o godz. 21.30 Wacław Zimpel.
  • Do soboty 9 października trwa impreza artystyczna Kaczyniec Kulturalnie. 8 października w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) odbędą się wernisaże wystaw „Onirycznie – malarstwo” Bożeny Szwai i „Obiekty” Wojtka W. Zielińskiego. W tej samej przestrzeni będzie można oglądać otwartą wcześniej wystawę twórczości gliwickich plastyków Heleny i Józefa Szubów. Na 9 października w galerii ArtStudio (ul. Kaczyniec 26) zaplanowano wernisaż wystawy „Fotografia otworkowa” Piotra Szewczyka, a także artmapping na elewacjach kamienic. W oba dni spotykamy się o godz. 18.00.
  • W sobotę o godz. 10.30 w SAR-ze rozpocznie się Poranek dla dzieci – twórcze spotkanie ze sztuką.
  • „Czytanie wzmacnia” to hasło VII Nocy Bibliotek. 9 października między godz. 14.00 a 19.00 gliwiccy bibliotekarze będą świętować w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1). W planach są rodzinne warsztaty.
  • W sobotę o godz. 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych rozpocznie się koncert „Missa solemnis” w wykonaniu Triplum i Michała Białki. Wydarzenie będzie elementem XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.
  • W sobotę o godz. 18.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) wystąpi Gliwicka Orkiestra Kameralna i Piotr Sałajczyk pod batutą Piotra Tomasiewicza. W programie „Mistrzowskich interpretacji” jest między innymi muzyka Mieczysława Karłowicza i Wolfganga Amadeusa Mozarta.
  • O godz. 18.55, w sobotę, w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się transmisja opery „Borys Godunow” z cyklu „Met Opera”. Produkcja Stephena Wadswortha to pierwszy pokaz w nowym sezonie.
  • Na 9 października, w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, zaplanowano premierę spektaklu „Kartoteka” w reżyserii P. Szkotaka. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Spektakl będzie można obejrzeć także w niedzielę. Na 10 października zaplanowano także wydarzenia dodatkowe. Szczegóły na teatr.gliwice.pl.
  • W klubie Spirala (ul. Pszczyńska 85) o godz. 19.30 rozpocznie się spotkanie autorskie z Adą Lyons-Dąbrowską, autorką książki „Polski Punk 1978–84”. Później zagra zespół Uliczny Opryszek. Wydarzenie jest elementem imprezy Punk Generation.
  • Postać Różewicza wróci także w niedzielę w Amoku. Od godz. 11.00 kino będzie wyświetlać filmy Petera Lachmanna opowiadające o „Różewiczu gliwickim”.
  • W niedzielę o godz. 16.15 w kinie Amok rozpocznie się Kinowy podwieczorek dla całej rodziny. Mali i duzi kinomani zobaczą film aktorski „Wszyscy za jednego” w reżyserii J. Helgeland.
  • Na niedzielne popołudnie zaplanowano także projekcję „Muzeum Prado – kolekcja cudów”. Będzie to filmowa podróż do Madrytu i jednego z najsłynniejszych muzeów świata, początek o godz. 18.15 w gliwickim Amoku.
  • W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) można oglądać wystawę fotograficzną „Z Gliwic do… Moje podróże”, a na Rynku – ekspozycję poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi.
  • Do końca października w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) można oglądać wystawę prac studentek i studentów Politechniki Śląskiej „Nowe zagospodarowanie historycznego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach”.
  • W Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) do 31 października można zobaczyć wystawę „Lem literackim patronem roku 2021”. W ten sposób świętujemy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

W mistrzowskiej interpretacji

muzycy w parku Chopina

Znakomici muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej w sobotę 9 października wystąpią z corocznym koncertem „Mistrzowskie Interpretacje”. Tym razem uczta dla (d)ucha odbędzie się na Scenie Bojków.

W programie koncertu są utwory Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2), Wolfganga Amadeusa Mozarta (Koncert fortepianowy A-dur KV 414) i Josepha Haydna (Symfonia  nr 45 „Pożegnalna”). Obok muzyków Gliwickiej Orkiestry Kameralnej wystąpi pianista Piotr Sałajczyk. Sałajczyk jest wszechstronnym instrumentalistą, który ma na koncie między innymi Fryderyka 2018 za najlepszy album z muzyką kameralną – kompozycje Mieczysława Wajnberga wykonane wraz z Kwartetem Śląskim.

Koncertem „Mistrzowskie Interpretacje” będzie dyrygował Maciej Tomasiewicz. Dyrygent współpracował już z Gliwicką Orkiestrą Kameralną przy okazji nagrania płyty na 20-lecie GOK-u. Płytę można zamówić na stronie gliwickaorkiestra.pl.

„Mistrzowskie Interpretacje” rozpoczną się 9 października o godz. 18.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Bilety można nabyć w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Gliwicką Orkiestrę Kameralną tworzą świetni instrumentaliści, którzy na co dzień zasilają najlepsze zespoły w kraju, na przykład Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonię Varsovię, Filharmonię Śląską. Połączenie ich talentów i doświadczeń zaowocowało wypracowaniem bardzo wysokiego poziomu artystycznego orkiestry.

Koncert „Mistrzowskie Interpretacje” jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Gliwice wśród liderów inwestycji

zdjęcia różnych inwestycji

W najnowszym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA „Liderzy inwestycji 2018–2020” Gliwice uplasowały się w czołówce miast na prawach powiatu, ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi w przeliczeniu na mieszkańca w wysokości 2255,68 zł rocznie. Dały one miastu trzecią pozycję, za Świnoujściem (1. miejsce) i Krosnem.

Wśród śląskich miast, po Gliwicach, najwięcej (2150,06 zł per capita) zainwestowały Tychy.

Na wysoką trzecią lokatę Gliwic złożyły się przedsięwzięcia, które podnoszą jakość życia nie tylko gliwiczan, ale całego regionu. Wśród najważniejszych można wymienić przekazaną do użytku w 2018 roku halę widowiskowo-sportową „Arena Gliwice” oraz zmodernizowany park Chrobrego, budowę kolejnych odcinków obwodnicy Gliwic, modernizację płyty gliwickiego lotniska z budową utwardzonego pasa startowego, start prac budowlanych związanych z realizacją Centrum Przesiadkowego oraz prac projektowych związanych z budową nowego szpitala miejskiego, modernizację budynków oświatowych i boisk szkolnych, budowę kompleksów komfortowych mieszkań komunalnych, wreszcie – remonty wielu kilometrów dróg i chodników.

Ranking został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w latach 2018–2020. – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz. Pełne zestawienie jest dostępne na stronie www.wspolnota.org.pl.

Laureaci rankingu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki i dyplomy podczas uroczystej gali zorganizowanej 6 października w trakcie XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. W imieniu Gliwic statuetkę i dyplom odebrał Krzysztof Kleczka, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Gliwice.

Z punkową energią

cztreje młodzi mężczyźni

W sobotę 9 października rozpocznie się pierwsza odsłona tegorocznej imprezy Punk Generation. W klubie Spirala odbędzie się spotkanie autorskie z Adą Lyons-Dąbrowską, autorką książki „Polski Punk 1978–84”. Początek o godz. 19.30. Po spotkaniu zagra zespół Uliczny Opryszek.

Drugie wydarzenie w ramach Punk Generation zaplanowano na 23 października.

Hańba! i Włochaty to dwa dobre powody, żeby sobotę 23 października spędzić w pogo. Dla nieprzekonanych podajemy jeszcze pięć powodów: Rottweiler, Hiob Dylan, Moira, Wielki Las i Wara! Punk Generation „rozniesie” klubu Spirala.

Hańba! to zbuntowana orkiestra podwórkowa. Muzycy sami określają swoje brzmienie jako post-folk-punk i folkcore. Grają na akordeonie, bandżo, tubie i bębnie, nawiązując do muzyki okresu dwudziestolecia międzywojennego. Folkowy kabaret łączący punk rock z muzyką uliczną – ten koncert was porwie!

Po raz pierwszy w Gliwicach zagra legenda polskiego punk rocka – Włochaty. Skład Punk Generation zasilą także punkowy bard Hiob Dylan i gliwicka grupa Rottweiler. Miłośnicy cięższych brzmień posłuchają punkowo-metalowej Moiry, a ci, którzy wolą melodyjną trąbkę – grupy Wara! W klubie Spirala (Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, ul. Pszczyńska 85) zagrają też debiutanci z 2020 roku – Wielki Las.

Punk Generation rozpocznie się o godz. 18.30 w sobotę 23 października. Klub Spirala zostanie otwarty o godz. 18.00 Bilety w przedsprzedaży można nabyć w Empiku w cenie 45 zł. W dniu koncertu w Spirali będą w cenie 60 zł.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie GTW. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Po tych kursach poczujesz się pewniej w Internecie!

baner darmowych kursów z bankowością elektroniczną

Miejski Rzecznik Konsumentów w Gliwicach zaprasza do udziału w bezpłatnych, interaktywnych kursach online organizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ich tematyka porusza najważniejsze zagadnienia związane z bankowością elektroniczną, e-zakupami czy załatwianiem spraw urzędowych przez Internet.

Dostęp do Internetu, a co za tym idzie – możliwość szybszego i prostszego załatwiania spraw w sieci – stał się naszą codziennością. Niestety zbyt często padamy ofiarą oszustów z powodu braku uwagi lub niewiedzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom wielu osób, Urząd Komunikacji Elektronicznej w ramach kampanii „J@ online” przygotował 3 bezpłatne interaktywne kursy rozwijające kompetencje cyfrowe. Są one dostępne pod adresem cik.uke.gov.pl/aktualnosci-cik/j-online,19.html.

Bankowość online
Dzięki kursowi poznasz bankowość elektroniczną, jej zalety i mnogość funkcji, które oferuje. Dowiesz się, jak wybrać bank, jak bezpiecznie założyć konto, robić przelewy czy korzystać z e-urzędu za pomocą bankowości. Poznasz możliwe zagrożenia ze strony internetowych oszustów i sposoby, jak skutecznie się przed nimi bronić.

Zakupy w Internecie
Z kursu dowiesz się, czego potrzebujesz, aby móc zrobić zakupy w Internecie. Przekonasz się, na co zwrócić uwagę, aby było to dla Ciebie proste i bezpieczne. Zobaczysz, jak zweryfikować uczciwość sklepu, jak chronić swoje dane osobowe, zwrócić lub zareklamować zamówiony towar oraz jak nie dać się oszukać internetowym przestępcom.

Sprawy urzędowe przez Internet
Dzięki kursowi poznasz sposoby na uniknięcie kolejek w urzędach. Dowiesz się, czym jest serwis obywatel.gov.pl, jak korzystać z tej platformy i jak wiele przydatnych spraw możesz załatwić za jej pośrednictwem. Dowiesz się także, dlaczego warto założyć profil zaufany i jak używać go jako Twojego elektronicznego podpisu.

Po ukończeniu kursu i wypełnieniu testu wiedzy kursanci otrzymają darmowy Certyfikat UKE potwierdzający ukończenie kursu.

Szukamy kupców na Jarmark Bożonarodzeniowy

stoiski na jarmarku

W grudniu na Rynku po raz kolejny pojawi się Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Pomóż nam stworzyć prawdziwie świąteczną atmosferę – artystom i kupcom oferujemy domki handlowe.

Udekorowany świątecznymi ozdobami Rynek wygląda magicznie. Przez cały tydzień na stoiskach można znaleźć pomysły na prezenty pod choinkę albo zjeść coś pysznego. W soboty i niedziele Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy Miasto Gliwice przygotowuje dla mieszkańców świąteczne koncerty, spektakle i konkursy.

Artyści i kupcy, którzy chcą włączyć się w organizację Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, do 27 października mogą wysyłać zgłoszenia. Ceramika artystyczna, wyroby regionalne, ozdoby choinkowe, ale też bożonarodzeniowe jedzenie i napoje – przekonaj nas, że wpasujesz się na swoim stoisku w świąteczny klimat.

Organizator Jarmarku, Miasto Gliwice, zapewnia domki handlowe (odpłatnie – 600 zł za 1 domek), zaplecze sanitarne i świąteczne ozdoby. Handlowców będą obowiązywały: opłata targowa (w wysokości zgodnej ze stawkami obowiązującymi na terenie Gliwic), jednorazowa opłata za wynajem domków, opłata za prąd (w wysokości 2,16 zł netto za 1 KW, zgodnie ze wskazaniami licznika zainstalowanego w każdym z domków handlowych) oraz opłata za opróżnianie pojemnika na odpady komunalne zmieszane, przypisanego do każdego stoiska handlowego. Koszt jednorazowego odbioru jednego pojemnika wynosi 60,92 zł brutto.

Zgłoszenia są przyjmowane osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21), pocztą na adres Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Gliwicach oraz mejlowo na skrzynkę kom@um.gliwice.pl. Do zgłoszenia trzeba dołączyć wypełniony formularz.

Najcenniejsze skarby ziemi

ludzie odwiedzający giełdę minerałów

Przed nami XXVI Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Wydarzenie przyciąga koneserów pięknych kamieni i skamieniałości nie tylko z terenu Gliwic, ale całego regionu.

Są piękne, nieoczywiste, proces ich powstawania jest skomplikowany i czasochłonny, mienią się setkami barw i odcieni, przyciągają wzrok i podsycają pragnienie posiadania – drogocenne kamienie i minerały oprawione w pierścionki, kolczyki, bransolety i sznury korali będzie można podziwiać i kupić podczas najbliższej Gliwickiej Giełdy Minerałów i Skamieniałości, która odbędzie się w weekend 9 – 10 października w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów 29, w godz. od 10.00 do 18.00. Będzie to okazja, by kupić elegancki i wartościowy drobiazg i zdobyć wiedzę na temat minerałów i szlachetnych darów natury wydobytych z wnętrza ziemi.
Giełda przyciąga zarówno znawców i miłośników minerałów, jak i entuzjastów ceniących urok wyjątkowej biżuterii. To okazja, by spotkać kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów z kraju i zagranicy, z którymi można porozmawiać i zgłębić wiedzę na temat ich kolekcji, a także zobaczyć okazałe, jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne. Wystawcy zaprezentują też skamieniałości, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne, rękodzieło artystyczne, oryginalne wyroby jubilerskie i unikatowe ozdoby – mówią organizatorzy wydarzenia.
Bilety na giełdę kosztują 5 i 10 zł. Dzieci do 5. roku życia wchodzą bezpłatnie. Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Giełda została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie www.geoexpo.eu. (mf)

 

Rusza kampania „Razem przeciw przemocy”

baner

Dziś odbyła się inauguracja kampanii „Razem Przeciw Przemocy”. Relację z konferencji można zobaczyć na kanale YouTube „OPS Gliwice”.

Przemoc to fizyczne i psychiczne zadawanie bólu i cierpienia, dominacja i kontrola, naruszanie praw i dóbr osobistych. Jest powszechna, pojawia się zawsze tam, gdzie istnieją nierówne relacje. Każdy z nas może znaleźć się w roli osoby doznającej przemocy czy świadka jej stosowania.
Aby zminimalizować zjawisko przemocy i pomóc osobom, które jej doznają Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach zachęca do udziału w kampanii „Razem przeciw przemocy”.
W ramach akcji zaplanowano szereg działań, m.in. konferencję inaugurującą, szkolenia, warsztaty profilaktyczne, konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, eventy profilaktyczno-edukacyjne organizowane w przestrzeni miejskiej. Kampania potrwa do grudnia. Udział w wydarzeniach organizowanych przez OPS będzie bezpłatny. Informacje o kampanii, publikacje i inne materiały dotyczące przeciwdziałania przemocy, dostępne będą na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy”- „Razem przeciw przemocy” oraz na profilu Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach na portalu Facebook.

OPS przygotował również szereg innych wydarzeń, które mają na celu pomoc ofiarom przemocy.
Wsparcie można uzyskać m.in. podczas spotkań, które będą odbywać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, gdzie zorganizowano specjalny, dedykowany kampanii punkt konsultacyjny.
Każda osoba będzie miała zapewnioną poufność i anonimowość rozmów, swobodę wypowiedzi oraz profesjonalne wsparcie.
Planowane spotkania:
•    Bibliotece Centralnej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17, w każdą środę 6, 13, 20 i 27 października w godz. od 11.00 do 13.00;
•    Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Gliwicach przy ul. Perkoza 12, w każdą środę 3, 10, 17 i 24 listopada w godz. od 11.00 do 13.00;
•    Filii nr 21 Biblioteki Miejskiej w Gliwicach przy ul. Syriusza 30, w środę 1  i 8 grudnia w godz. od 11.00 do 13.00

W razie potrzeby możliwy jest również kontakt telefoniczny pod nr tel. 32/231-00-98, w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. O kolejnych wydarzeniach w ramach kampanii „Razem przeciw przemocy” będziemy informować na stronie internetowej Miasta Gliwice www.gliwice.eu.
Przypominamy, że w Gliwicach przy ul. Fiołkowej 26 działa Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym, który udziela wsparcia osobom potrzebującym (tel. 32/ 300-01-11). Nad kampanią organizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann.
Link do relacji konferencji inaugurującej kampanię „Razem przeciw przemocy”: https://www.youtube.com/watch?v=PbKb_5GeDpA (mf)

 

 

 

Płatne parkowanie: abonament mieszkańca także na samochód służbowy

uliczka starówki

Dobra wiadomość dla gliwiczan mieszkających w obrębie Strefy Płatnego Parkowania w Gliwicach i jeżdżących na co dzień samochodami służbowymi. Na październikowej sesji Rady Miasta Gliwice przyjęto nowelizację ubiegłorocznej uchwały o SPP,  umożliwiającą nabycie abonamentu mieszkańca osobom zameldowanym w strefie i korzystającym prywatnie m.in. z samochodów użytkowanych w ramach umowy użyczenia z pracodawcą.

Doprecyzowując listę dokumentów niezbędnych do wydania abonamentu mieszkańca, w nowelizacji uchwały o SPP uwzględniono obowiązek przedłożenia przez zainteresowanych kopii zawartej umowy leasingu, najmu długoterminowego, kredytowej lub użyczenia pojazdu służbowego (oryginał do wglądu).  W przypadku niesporządzenia jej w formie pisemnej, dokumentem upoważniającym do nabycia abonamentu ma być oświadczenie pracodawcy o potrącaniu ryczałtu za użytkowanie pojazdu służbowego do celów prywatnych (zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy z 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wykonanie uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Gliwice. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy, że na mocy ubiegłorocznej uchwały o SPP strefa jest czynna od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Zmieniły się również zasady przyznawania abonamentu mieszkańca. Aktualnie na jedno mieszkanie (jeden lokal mieszkalny) w strefie A i B przysługują tylko dwa abonamenty. Za pierwszy abonament opłata roczna wynosi 120 zł, za drugi – 300 zł. Posiadacz abonamentu zamieszkały w strefie A może parkować w strefach A i B, a posiadacz abonamentu ze strefy B – tylko w B.

Dodatkowo od 9 sierpnia tego roku na sporej części gliwickiej Starówki, gdzie obowiązuje strefa parkowania A, funkcjonuje stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów. Mogą tu wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, ale dla większości kierowców obszar ten jest zamknięty.

Identyfikatory pozwalające na wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności są wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu (umożliwiony zostanie dojazd do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865 – bez identyfikatora).

Identyfikatory obowiązują również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca może wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7.00 do 10.00. W innej sytuacji jest wymagany identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój również w pozostałych godzinach.

Identyfikator jest niezbędny także podczas przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich oraz wjazdu na płytę Rynku np. par młodych w związku z ceremonią ślubną.

Niemożliwy jest postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.

Kto może wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?

  • pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
  • pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
  • pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
  • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
  • rowery,
  • urządzenia transportu osobistego,
  • hulajnogi elektryczne,
  • motorowery elektryczne,
  • służby miejskie,
  • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
  • dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
  • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.

Identyfikator typu A
umożliwia właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego znajdującego się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce, etc.) nieograniczony czasowo dojazd do takiego miejsca. Na jego podstawie można też zatrzymać się na kwadrans na ulicy.

Identyfikator typu B
umożliwia krótkotrwałe zatrzymanie samochodu na jezdni, ograniczone do 15 minut, w związku z:

  • postojem mieszkańców Strefy Ograniczonej Dostępności, właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowników lokali użytkowych z tego obszaru,
  • remontem i utrzymaniem infrastruktury,
  • transportem przesyłek kurierskich,
  • prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej,
  • przeprowadzką,
  • dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych,
  • dostawą towarów,
  • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz jej przygotowaniem.

Identyfikator typu R
umożliwia wjazd na płytę Rynku w szczególności w związku z:

  • ceremonią ślubną – dla jednego pojazdu pary młodej,
  • realizacją zadania zlecanego przez jednostki publiczne,
  • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się na Rynku oraz jej przygotowaniem.

Jak uzyskać identyfikator?

Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice.

Wnioski od wydanie identyfikatora można składać w siedzibie ZDM lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Formularz wniosku (wniosek 7e) jest dostępny na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski).

Identyfikatory wydawane są bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.

Szczegółowe informacje: www.zdm.gliwice.pl.

 

Piłka wodna w Olimpijczyku

plakat

Pierwsza kolejka Mistrzostw Polski Seniorów 2021/2022 w Piłce Wodnej odbędzie się w najbliższy weekend w pływalni Olimpijczyk.

W sobotę 9 października, o godzinie 20.15 WTS Polonia Bytom zmierzy się z Arkonią Szczecin. Rozgrzewka zawodników rozpocznie się o 19.45. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl.

 

Jedno miasto – trzy dzieciństwa

kobieta z książką w fotelu

W środę 27 października w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) o godz. 17.00 rozpocznie się prelekcja literacka dla seniorów „Jedno miasto – trzy dzieciństwa. Obraz Gliwic w twórczości Horsta Bienka, Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera”.

Spotkanie będzie poświęcone wizerunkowi Gliwic, zawartemu w twórczości trzech literatów, których losy splotły się z historią naszego miasta. Niemieckiego pisarza Horsta Bienka, pochodzącego ze Lwowa poetę – Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera – literata o żydowskich korzeniach, łączą młodzieńcze lata spędzone w tym samym mieście; dzieli pochodzenie oraz stosunek do otaczającej rzeczywistości. Ich literackie powroty do czasów młodości, stają się nie tylko sentymentalną podróżą do utraconego świata dzieciństwa, ale także literacką kroniką Gliwic.

Prowadzenie: Małgorzata Makowska – nauczycielka i lektorka języka polskiego. Prywatnie pasjonatka historii Gliwic i gliwickiej literatury. Laureatka konkursu na najlepszą pracę dyplomową na temat Gliwic, współautorka literackiej mapy miasta Gliwice, prelegentka konferencji regionalnych.

Seniorzy zainteresowani literaturą mogą także dołączyć do prowadzonego w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6 kółka literackiego. Pierwsze spotkanie jest zaplanowane na czwartek 28 października o godz. 13.00.

Powstanie kolejna strefa dobrej formy

siłownia plenerowa przy ul. Chałubińskiego

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021 powstanie kolejna przestrzeń do intensywnych ćwiczeń – niebawem ruszą prace przy budowie siłowni plenerowej i street workout parku przy ul. Piaskowej w Łabędach. Inwestycja będzie kosztować ponad 260 tys. Zrealizuje ją Ekopol Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jan Ogonowski.

Nowa siłownia zewnętrzna i street workout park powstaną na terenie Piaskowej Doliny przy ul. Piaskowej w Łabędach. Przestrzeni do szlifowania formy będzie całkiem sporo – na bezpiecznej nawierzchni siłowni plenerowej zostanie zamontowanych 7 podwójnych urządzeń siłowych: podciągacz i wypychacz, prasa nożna i motyl, narciarz i wioślarz, biegacz i orbitrek, koła Tai Chi małe i duże, stepper i wahadło, jeździec i pajacyk. Tuż obok do dyspozycji miłośników dobrej formy będą poręcze do robienia pompek, drążki do podciągania, ławeczka do robienia brzuszków, koła gimnastyczne i drabinki. Nowe miejsce rekreacji będzie wyposażone w sprzęt, na którym swoje możliwości będą mogli sprawdzić zarówno wytrawni, pełni krzepy miłośnicy ćwiczeń, jak i początkujący fani zdrowego stylu życia, którzy dopiero wyciągają rękę do drążka. W pobliżu staną też tablice regulaminowe i siedem stojaków rowerowych. Inwestycja będzie kosztować 260 589,68 zł. Zostanie zrealizowana w ramach GBO 2021.
 
Nowa przestrzeń aktywnego wypoczynku doskonale wpisze się w sportowy charakter okolicy – na terenie kompleksu boisk Piaskowa Dolina znajdują się już boiska sportowe do gry w koszykówkę oraz boisko wielofunkcyjne. Teren ma utwardzone alejki dla pieszych, jest wyposażony w ławki i kosze na śmieci, jest też ogrodzony i oświetlony. Niedawno nasadzono tam też nowe drzewa i ozdobne krzewy. (mf)

 

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 9 października elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Kopernik, przy pawilonie handlowym
•    godz. 12.30–14.30 – Żerniki, ul. Żernicka
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.
Uwaga! Elektroodpady dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

 

Miasto wsparło stowarzyszenie Sezam

siedziba PaTIONU

Rada Miasta Gliwice jednogłośnie poparła wniosek Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM Sezam o bezprzetargowy zakup dzierżawionej nieruchomości przy ul. Jana Śliwki 12 z wysoką, 99-proc. bonifikatą. Stowarzyszenie mogło o to zawnioskować, będąc organizacją pożytku publicznego wykorzystującą gruntownie wyremontowany przez siebie budynek przy ul. J. Śliwki na cel prowadzonej działalności, a zarazem będąc osobą prawną prowadzącą działalność opiekuńczą i leczniczą za pośrednictwem powołanej przez siebie spółki PaTION. Projekt uchwały w tej sprawie został skierowany pod obrady Rady Miasta przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Przypomnijmy, że Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM Sezam działa w Gliwicach od 15 lat. Dla chorujących na stwardnienie rozsiane i ich rodzin jest prawdziwą opoką w trudach codzienności, począwszy od specjalistycznej rehabilitacji i niesienia pomocy psychologicznej, przez ułatwienie dostępu do lekarzy i współpracę ze szpitalami w regionie, na aktywizacji zawodowej kończąc. Wśród rozlicznych form Sezamowego wsparcia jest też Dzienny Dom Pomocy dla dorosłych w dzierżawionym od miasta budynku przy ul. Jana Śliwki 12. Nie byłoby go w takim kształcie jak obecnie, gdyby nie tytaniczna praca członków stowarzyszenia zaangażowanych w kompleksowy remont gmachu oraz pozyskane przez stowarzyszenie dotacje unijne. To właśnie wyzwania związane z realizacją ostatniego projektu uzmysłowiły zarządowi Sezamu konieczność wykonania następnego kroku – wykupienia od miasta dzierżawionej siedziby.

Siedzibą Sezamu jest dawny „ceramik” – budynek po Zespole Szkół Ceramiczno-Elektrycznych, zlokalizowany na wąskiej działce sąsiadującej ze Szkołą Podstawową nr 20. Na początku dzierżawy od miasta, ponad 8 lat temu, opuszczony obiekt po ZSC-E był w złym stanie technicznym. Dzięki zaangażowaniu członków Sezamu i pozyskanemu przez stowarzyszenie współfinansowaniu w ramach projektów unijnych, budynek stał się nowoczesnym centrum rehabilitacji oraz usług społecznych i zdrowotnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i świadczonych bezpłatnie za sprawą unijnego wsparcia. Warto bowiem dodać, że Sezam prowadzi działalność również za pośrednictwem powołanej przez siebie spółki PaTION. W ramach tych podmiotów, pod adresem Jana Śliwki 12 działają m.in.: wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego (udostępniająca go nieodpłatnie wszystkim chętnym), Dzienny Dom Pomocy zapewniający pobyt dzienny wraz z opieką, wyżywieniem i dodatkowymi zajęciami dla maksimum 30 osób starszych i niepełnosprawnych (głównie neurologicznie), gabinety lekarskie i terapeutyczne. Tworzone są ponadto 4 mieszkania wspomagane dla chorujących na stwardnienie rozsiane oraz 20 miejsc całodobowego pobytu wytchnieniowego w formie dwutygodniowych turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.

Siedziba Sezamu i PaTION-u to nasza duma. W sumie ze środków własnych i funduszy unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zainwestowaliśmy w remont i adaptację tej nieruchomości ponad 11 mln zł – mówiła przed październikową sesją Karolina Kropornicka, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM Sezam. – W ramach tych środków wymieniliśmy m.in. wszystkie instalacje, wybudowaliśmy dwie windy dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, zamontowaliśmy system wentylacji i klimatyzacji, wyremontowaliśmy od podstaw wszystkie pomieszczenia na trzech piętrach. Cały czas prowadzimy też kompleksową, wartą ponad 3,7 mln zł termomodernizację budynku, na którą pozyskaliśmy częściowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Niestety, ze względu na zmianę interpretacji kwestii pomocy publicznej nie jesteśmy w stanie jako stowarzyszenie samodzielnie wnieść wymaganego finansowego wkładu własnego. Przekracza to nasze możliwości – podkreślała prezes Kropornicka.

Aby zabezpieczeniem realizacji projektu nie stał się sprzęt rehabilitacyjny, którego wartość rynkowa przekracza 1 mln zł, a także zgromadzone na koncie bankowym pieniądze z 1%, stowarzyszenie Sezam usilnie poszukiwało rozwiązania. Sytuacja wydawało się patowa, ponieważ mimo deklarowanej przez miasto (jako właściciela budynku) chęci wsparcia, obowiązujące przepisy prawne nie pozwoliły na przekazanie dotacji bądź udzielenie pożyczki. Światełkiem w tunelu okazała się ostatecznie przesłanka z art. 68 (ust. 1 pkt 2) ustawy o gospodarce nieruchomościami, otwierająca nowe możliwości. To na jej podstawie stowarzyszenie Sezam, będąc organizacją pożytku publicznego wykorzystującą gruntownie wyremontowany przez siebie budynek przy ul. J. Śliwki na cel prowadzonej działalności, a zarazem będąc osobą prawną prowadzącą działalność opiekuńczą i leczniczą za pośrednictwem powołanej przez siebie spółki PaTION, mogło zawnioskować do prezydenta miasta o bezprzetargowy wykup dzierżawionej nieruchomości z 99-proc. bonifikatą.

Takie rozwiązanie umożliwi stowarzyszeniu zabezpieczenie należytego wykonania umów o dofinansowanie projektów. Zagwarantuje też możliwość realizacji kolejnych przedsięwzięć. Poza tym Sezam jako właściciel budynku zyska możność aplikowania o fundusze dotąd dla niego niedostępne.

 

Rasowe piękności w Czechowicach

Pies na wystawie

Miłośnicy psów rasowych powinni zarezerwować sobie weekend 9-10 października – na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice przy ul. Ziemięcickiej 62 odbędzie się 47 i 48 Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

W sobotę, 9 października odbędzie się Specjalistyczna Wystawa Mopsów i 47 Krajowa Wystawa  Psów Rasowych, a 10 października 48 Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Podczas dwudniowego wydarzenia zaprezentuje się ponad tysiąc czworonogów, które będą oceniane przez międzynarodowych sędziów. Podczas imprezy zostanie wybrany m.in. najpiękniejszy pies i najlepszy młody prezenter, będzie też okazja, by spotkać się z hodowcami. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wystawy potrwają od godz. 9.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorzy zastrzegają możliwość odwołania imprezy w razie zmiany obostrzeń związanych z COVID-19. (mf)

 

W podniosłym tonie

banner

„Missa solemnis” i „Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo” – to tytuły dwóch kolejnych koncertów w ramach XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. Sceną dla muzyków 9 i 12 października będą gliwickie kościoły – Wszystkich Świętych i Zbawiciela.

W sobotę 9 października o godz. 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) wystąpi Męski Kwartet Wokalny TRIPLUM w składzie: Szczepan Kosior (tenor), Piotr Piwko (tenor), Marcin Wasilewski-Kruk (baryton) i Mariusz Zarzycki (bas). Na organach zagra Michał Białko. W programie koncertu jest utwór Messe pour les paroisses François Couperina.

François Couperin to starszy kolega Jana Sebastiana. Obu kompozytorów łączy nie tylko fakt, iż wywodzą się z wielkich muzycznych dynastii, ale także dwa instrumenty, których byli największymi w historii mistrzami: klawesyn i organy. O ile w przypadku Bacha możemy dziś cieszyć się wielką liczbą kompozycji na te instrumenty, to z dzieł Couperina przetrwała do naszych czasów niemal wyłącznie muzyka klawesynowa oraz fundamentalny podręcznik do nauki gry na tym instrumencie, którego zasady Bach stosował w swojej pracy pedagogicznej i twórczej. Dlatego też dzieło, które usłyszymy, ma wyjątkową rangę, a wykonywane jest stosunkowo rzadko – mówi Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.

Następny koncert w ramach festiwalu, „Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo” , odbędzie się w kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19). We wtorek 12 października o godz. 18.00 zabrzmi muzyka Johanna Rosenmüllera, Philippa Heinricha Erlebacha i oczywiście Bacha. Wystąpią sopranistka Ingrida Gapova i trio Overtone w składzie: Klaudia Matlak (skrzypce), Julia Karpeta (viola da gamba) i Maurycy Raczyński (pozytyw).

Tytułowe Harmonischer Gottesdienst to zbiór 72 kantat kościelnych na cały rok, skomponowanych przez przyjaciela Bacha – Georga Philippa Telemanna. Jedna z nich zabrzmi w Gliwicach w interpretacji znakomitej słowackiej sopranistki, laureatki prestiżowych konkursów wokalnych w Londynie i Karlovych Varach, współpracującej stale z Filharmonią Narodową i Warszawską Operą Kameralną – zapowiada Piotr Oczkowski.

Wejściówki na koncerty są do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3). Organizatorem festiwalu jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)