Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 marca 2022 r.

// 08-03-2022

PILNIE potrzebne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

banner z flagą Ukrainy, gliwickimi kamieniczkami i napisem Ważne!

Miasto Gliwice poszukuje mieszkań/obiektów przystosowanych lub posiadających możliwość przystosowania do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego br. lub później. Warunki udostępnienia do uzgodnienia.

Zgłoszenia prosimy kierować do Gliwickiej Bazy Wsparcia:

Gliwicką Bazę Wsparcia koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Ważne! Wstrzymaj się ze składaniem wniosku o PESEL!

banner

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24.02, powinni wstrzymać się ze składaniem wniosków o nadanie numeru PESEL.

W parlamencie RP trwają prace nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa będzie określać zasady rejestracji legalności pobytu obywateli Ukrainy, a także zasady przyznawania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali na teren RP w okresie od 24 lutego 2022 r. Z projektu ustawy wynika, że procedura będzie różnić się od dotychczasowej.

Do czasu wejścia ustawy w życie prosimy obywateli z Ukrainy o wstrzymanie składania wniosków o nadanie nr PESEL lub rejestrację meldunku. O możliwości ponownego składania wniosków będziemy informować na bieżąco w następnych komunikatach.

Jeśli przyjechałeś do Polski od 24.02, Twój pobyt jest legalny i otrzymasz pomoc. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, co może nastąpić najwcześniej w przyszłym tygodniu, nie ma potrzeby rejestracji w Urzędzie Miejskim.

 

 

Mammografia ratuje życie

baner

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 9 marca.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał na chcące się zbadać panie w środę, 9 marca, w godz. od 10.00 do  17.00, na placu Krakowskim.
W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 

„Złota rączka dla seniora”. Do usług!

hydraulik

Jesteś osobą starszą, mieszkasz w Gliwicach i „walczysz” z cieknącym kranem, zatkanym odpływem czy nieszczelną rurą? Pomocą w usunięciu tych i podobnych usterek służy „Złota rączka dla seniora”. Od 1 marca w domowych naprawach pomoże fachowiec „na telefon”.

Z usług mogą korzystać seniorzy mieszkający na terenie Gliwic, którzy ukończyli 60 lat. Chodzi w szczególności o osoby samotne, chore, które nie potrafią sobie poradzić z domowymi naprawami i nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.

– W Gliwicach dostrzegamy potrzeby starszych mieszkańców i pomagamy im na różne sposoby. Jednym z nich jest uruchomiony w 2021 roku projekt „Złota rączka dla seniora”, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem – w pierwszej edycji wykonano blisko 270 napraw. Dlatego w tym roku znów wyciągamy pomocną dłoń do osób starszych w naszym mieście i ułatwiamy im codzienność – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic, która odpowiada między innymi za sprawy społeczne w mieście.

Usterki można zgłaszać telefonicznie w firmie POG-Tech (tel.: 32/270-55-00), od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00.

Każdy gliwiczanin po ukończeniu 60 roku życia może skorzystać z usług złotej rączki dwa razy w roku. Fachowiec służy pomocą m.in. w naprawieniu spłuczki czy wymianie żarówki. Może także zamocować żyrandol albo lustro, wymienić zepsute gniazdko elektryczne albo wyregulować nieszczelne okna i drzwi. Usługi w ramach projektu są bezpłatne, ale koszt wykorzystanych do naprawy materiałów przekraczający 30 zł pokrywa senior.

Pomoc złotej rączki dotyczy drobnych czynności naprawczych i remontowych – usług, których wykonanie nie przekracza dwóch godzin i które nie wymagają natychmiastowej interwencji (termin przyjazdu ustalany jest podczas telefonicznego zgłoszenia i zależy między innymi od liczby zgłoszeń od innych seniorów). Projekt „Złota rączka dla seniora” nie obejmuje remontów (malowania ścian, kafelkowania), prac budowlanych ani składania mebli.

Naprawy będą świadczone z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

„Złota rączka dla seniora” jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez środowiska senioralne –  Radę Seniorów Miasta Gliwice, kluby seniora i osoby indywidualne. Zadanie zostało także wpisane do Strategii Polityki Senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021–2025.