Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 lutego 2022 r.

// 08-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Rewolucja dronowa z udziałem Gliwic

dron

Gliwice wezmą udział we wdrażaniu systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej i tym samym będą uczestniczyć w budowaniu nowoczesnego rynku usług dronowych w Polsce. Konsorcjum utworzone przez nasze miasto wraz z gminami Pilchowice i Sośnicowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią wygrało konkurs organizowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.  

Konkurs jest elementem kolejnego etapu wdrażania systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej. Chęć współpracy w projekcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zgłosiło 18 gmin i konsorcjów gmin. Rywalizację wygrały trzy konsorcja, które odegrają istotną rolę we wdrożeniu usługi „Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę”. To Gliwice wraz z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, a także gminy Lesznowola z Nadarzynem oraz Lublin z Jastkowem.
Głównym celem projektu jest cyfryzacja procesów związanych z rynkiem bezzałogowych statków powietrznych, tak aby korzystanie z dronów – prywatne, biznesowe i instytucjonalne – było proste, przyjazne i bezpieczne. Opracowywane rozwiązania dotyczyć będą wszystkich aspektów nowoczesnego używania dronów, począwszy od zdobycia uprawnień do pilotowania dronów, poprzez identyfikację bezzałogowych statków powietrznych, czuwania nad bezpieczeństwem i legalnością ich lotów, umożliwienia wykonywania lotów na masową skalę, skończywszy na cyfryzacji procesów wprowadzania ograniczeń w przestrzeni i działań o charakterze zarządzania kryzysowego.

Gminy wyłonione w konkursie będą jako pierwsze ściśle współpracować przy tworzeniu systemu zarządzającego przestrzenią nad ich terenem, budować ich strukturę, dostarczać dane, a przede wszystkim wymieniać się doświadczeniami i wnioskami, jak prawidłowo zorganizować w przyszłości usługi w przestrzeni powietrznej, aby były zintegrowane z przestrzenią miejską.

Rozwój branży Bezzałogowych Statków Powietrznych przekłada się na nowe możliwości i udogodnienia dla mieszkańców – realne w niedalekiej przyszłości są bowiem dostawy paczek, dokumentów, żywności, transport medyczny, monitoring infrastruktury przy użyciu dronów. Można też będzie np. sprawniej monitorować i analizować zanieczyszczenie powietrza, kontrolować sytuację na drogach czy lokalizować źródła ognia podczas pożarów.

Konkurs odbył się w ramach usługi „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”, realizowanej w projekcie „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. (mf/PAŻP/GZM)

 

Zbiórka elektrośmieci

elektrośmieci

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają zbiórki elektrośmieci 2022. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach. Pierwsza odbędzie się już 19 lutego!

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadzi gliwicka firma Enviropol.PL sp. z o.o.

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.

Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana.

Najbliższa zbiórka elektrośmieci odbędzie się w sobotę 19 lutego:

  • w godz. od 10.00 do 12.00 w Łabedach, na parkingu przy kościele, przy ul. Radosnej;
  • w godz. od 12.30 do 14.30 w Ostropie, na parkingu przy kościele, przy ul. Daszyńskiego. (mf)

 

 

 

 

FERIE w MIEŚCIE

baner

Ferie zbliżają się wielkimi krokami. W Gliwicach, jak co roku, sporo będzie się działo! Aby umilić czas dzieciom i młodzieży spędzającej ferie w mieście, przygotowano szereg atrakcji. Warto zapoznać się z ofertą i skorzystać z warsztatów, spotkań, wycieczek lub zajęć sportowo-kulturalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Podróże po literaturze
Jak co roku sporo atrakcji przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Tym razem dwa ostatnie tygodnie lutego upłyną pod znakiem zimowych podróży po literaturze. Uczestnicy bibliotecznych spotkań odwiedzą m.in. Kubę, Japonię, Antarktydę, Wenecję i Chiny. W każdej z filii biblioteki na dzieci i młodzież będą czekały warsztaty, spotkania, gry i zabawy o przeróżnej tematyce. Będzie można też zmierzyć się z zagadkami, poćwiczyć spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz zwinność i zdolności manualne. Szczegółowy program ferii dostępny jest na stronie:
biblioteka.gliwice.pl w zakładce AKTUALNOŚCI. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale w niektórych – ze względu na ograniczoną liczbę uczestników – trzeba będzie zarezerwować miejsce (zapisy prowadzone są bezpośrednio w filiach organizujących zajęcia). Pamiętajcie – w zimowe poranki i popołudnia w Bibliotece zawsze jest ciepła atmosfera!

Filmowe zimowisko
Od 11 do 27 lutego Kino Amok – Scena Bajka zaprasza na Filmowe Zimowisko. Przygotujcie się na kinowe podwieczorki dla rodziny, filmowe przeboje, i familijny seans z muzyką na żywo. Organizatorzy szczególnie gorąco zapraszają na seans 27 lutego „Człowiek o kamiennej twarzy” Bustera Keatona, jednego z największych komików kina niemego. Brzmi intrygująco? Warto sprawdzić szczegóły Filmowego Zimowiska na stronie internetowej amok.gliwice.pl w zakładce WYDARZENIA.

Na szlaku rzeźb i rzeźbiarzy
Tegoroczne ferie z Muzeum zaplanowano na szlaku rzeźb i rzeźbiarzy. Od 15 do 22 lutego uczestnicy bezpłatnych muzealnych warsztatów będą mogli przyjrzeć się pracy rzeźbiarzy, którzy z gliny  i kamienia potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki.
Będzie można odkryć język, jakim przemawiają rzeźby i wyruszyć na wirtualny spacer po Gliwicach, w poszukiwaniu najpiękniejszych rzeźbiarskich realizacji. Zajęcia „Gliwice wyrzeźbione. Śladami rzeźbiarzy I poł. XX. w przestrzeni miasta” oraz „Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć” realizowane będą on-line, na platformie ZOOM. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu: 783-560-006. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.
COOLturalne Ferie ze Stacją
Stacja Artystyczna Rynek i Stowarzyszenie GTW zapraszają na COOLturalne Ferie ze Stacją. Przed nami dwa tematyczne tygodnie pod hasłami: kosmos i warsztat artysty. Podczas kosmicznych warsztatów powstanie rakieta i układ słoneczny! W programie również doświadczenia i eksperymenty dla młodych naukowców. Z kolei podczas warsztatów artysty będą tworzone m.in. maski i rzeźby, pudełka i zakładki. Zaplanowano również spacer po Gliwicach z przewodnikiem, odwiedziny w lokalnych galeriach sztuki oraz pracowniach artystów. W wydarzeniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Więcej informacji na temat zapisów można znaleźć na stronie internetowej gtwgliwice.pl oraz uzyskać pod numerem telefonu: 504-676-972 (w godzinach 10.00-17.00) lub pisząc na adres e-mail: zapisysar@gmail.com.

Przygoda z Teatrem
Dobrym pomysłem na ferie jest skorzystanie z ciekawej oferty Teatru Miejskiego w Gliwicach. Dzieci spędzające zimę w mieście mogą zwiedzić teatr z Zuzią i Filipem – teatralnymi królikami. Odbędą się też warsztaty teatru kamishibai oraz spektakle „Dzieci z Bullerbyn” i „Przygody Tomka Sawyera” dla grup zorganizowanych. Widzowie indywidualni będą mogli zobaczyć spektakl „Malutka Czarownica”, któremu towarzyszyć będą warsztaty magiczne oraz spektakl „Przygody Tomka Sawyera”, po którym odbędzie się spotkanie z aktorami i… warsztaty malowania płotu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.teatr.gliwice.pl w zakładce FERIE ZIMOWE 2022.

Ferie z MDK
Ofertę zajęć feryjnych dla dzieci i młodzieży przygotował też Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach mieszczący się przy ul. Barlickiego 3. Jak zwykle będą to zajęcia twórcze, poprowadzone przez nauczycieli MDK. Zaplanowano warsztaty majsterkowania i fotografii otworkowej, zajęcia muzyczne, teatralne, graficzne oraz plastyczne. Na każde z nich można się zapisać korzystając z internetowego formularza zgłoszeń, który znajduje się na stronie www.mdk.gliwice.pl. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej oraz pod numerem telefonu: 32.232-69-54. Zapisy już trwają!

Piruety na lodowisku
Wszystkich lubiących aktywność lodowisko „Tafla” przy ul. Akademickiej zaprasza na codzienną ślizgawkę - w poniedziałki i niedziele w godz. od 8.00 do 18.00, a od wtorku do soboty w godz. od 8.00 do 19.30. Pamiętajcie, że po każdej ślizgawce jest półgodzinna przerwa techniczna, potrzebna na  wygładzenie lodu dla kolejnych miłośników łyżwiarstwa. Bilet wstępu kosztuje od 5 do 14 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.polsl.pl, w zakładce Uczelnia (jednostki ogólnouczelniane i usługowe – ośrodek sportu).

Ferie na półkoloniach i obozach
Wiele ciekawych propozycji mają gliwickie szkoły, które przygotowały dla dzieci półkolonie. W planach są m.in. wyjścia do kina i muzeum, zajęcia z robotyki, zajęcia sportowe, plastyczne, literackie, muzyczno-wokalne, rękodzieła i edukacyjne oraz spacery, wycieczki krajoznawcze, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Szczegółowe propozycje zajęć, wraz z informacjami dotyczącymi zapisów można znaleźć w poszczególnych placówkach.  

Dzięki dotacjom z miejskiego budżetu zajęcia organizują też:
•    ZHP Chorągiew Śląska, w imieniu którego Hufiec Ziemi Gliwickiej od 21 do 25 lutego organizuje półkolonie dla 40 osób (w planach jest m.in. korzystanie z oferty kulturalnej i sportowej Gliwic, poznawanie lokalnych tradycji i  odwiedzanie ciekawych miejsc na Śląsku);
•    Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Team Gliwice – w zajęciach edukacyjno-sportowych  weźmie udział 90 osób;
•    Stowarzyszenie Kopalnia talentów Sośnica Gliwice – w zajęciach edukacyjno-sportowych weźmie udział 100 osób.
Uwaga! W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną warto na bieżąco monitorować aktualność ofert poszczególnych placówek.

Komunikacja
Pamiętajcie, że okresie ferii zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Od 14 do 18 lutego oraz od 21 do 25 lutego będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne/niewakacyjne). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego www.metropoliaztm.pl. (mf)

 

 

 

 

Dziesiątka „Kina” w Amoku

biesiada przy stole w ogrodzie

W plebiscycie miesięcznika „Kino” wybrano dziesięć najciekawszych filmów 2021 roku. Na dużym ekranie mają okazję oglądać je teraz widzowie gliwickiego kina studyjnego Amok.

Wśród najciekawszych obrazów prezentowanych przy ul. Dolnych Wałów 3 jest między innymi „Nomadland”, dramat w reżyserii Chloé Zhao. W roli współczesnej nomady – niezapomniana Frances McDormand. Warto także zwrócić uwagę na zaskakujący film „To była ręka Boga” Paolo Sorrentino. Fanom piłki nożnej nie trzeba dodawać, że ta ręka należała oczywiście do Diego Maradony, ale osobista historia Sorrentino, która rozgrywa się w Neapolu lat 80., zainteresuje nie tylko miłośników futbolu. W ramach przeglądu Dziesiątka „Kina” wyświetlane są także „Psie pazury” Jane Campion. W roli charyzmatycznego farmera – świetny Benedict Cumberbatch.

Szczegółowy harmonogram projekcji jest dostępny na stronie internetowej amok.gliwice.pl.

Futsal: Piast gra dalej!

futsaliści w akcji

W meczu 1/16 finału Pucharu Polski futsalowy Piast pewnie pokonał AZS UEK Kraków 5:1, awansując do kolejnej rundy rozgrywek. W meczu tym zadebiutowała cała trójka futsalistów pozyskanych w przerwie między rundami. Po raz pierwszy m.in. koszulkę w niebiesko-czerwonych barwach założył Bruno Graca, który do zespołu dołączył w minioną środę.    

Podopieczni Orlando Duarte bardzo poważnie potraktowali beniaminka I ligi. Już w pierwszej fazie meczu zaaplikowali rywalom trzy bramki. Zanim upłynęła pierwsza minuta, Cadini uderzył z  dystansu, trafiając w poprzeczkę. Chwilę później gliwiczanie wykonywali rzut wolny sprzed linii pola karnego, ale piłka po strzale Vinniego nie wpadła do bramki. W odpowiedzi były zawodnik Piasta Marcin Czech uderzył, ale futsalówka przeszła metr od bramki. Pod koniec drugiej minuty Cadini wykonywał rzut rożny, na bezpośredni strzał zdecydował się Breno, trafił idealnie tuż przy słupku i Piast objął prowadzenie.

W 4. minucie niespodziewanie Marcin Czech stanął oko w oko z Widuchem, chciał przerzucić piłkę ponad nim, ale trafił w poprzeczkę. Zaraz potem Cadini posłał „bombę” na bramkę gospodarzy, ale połapał się w tym golkiper UEK-u, wybijając piłkę na aut. Zza linii bocznej futsalówkę wybijał Breno, ta odbiła się od nogi zawodnika gospodarzy i wpadła do bramki. 20 sekund później Breno egzekwował rzut wolny, zagrał na 15 metr do Cadiniego, a ten uderzył  z całej siły, bardzo precyzyjnie – i gliwiczanie prowadzili już 3:0.  W 7. minucie krakowianie dość niespodziewanie zdobyli gola. Na bramkę Piasta najpierw z daleka uderzył Marcin Czech, jeszcze nogę przystawił Dawid Serafin, co zmyliło Widucha i na chwilę miejscowi wrócili do gry. Za moment Tomasz Czech obił słupek bramki Akademików, a potem powtórzył to Dominik Wilk.  Wynikiem 3:1 zakończyła się pierwsza połowa.

Drugą odsłonę Piast zaczął podobnie jak pierwszą, czyli od nieustającego ataku pozycyjnego, ale rywal wyciągnął wnioski, zmienił się też bramkarz, który lepiej spisywał się między słupkami niż jego kolega występujący w pierwszej połowie. Mimo ogromnej przewagi gości i wielu prób, kolejne bramki nie padały. W 32. minucie gliwiczanie najpierw wciągnęli przeciwników na własną połowę i wyszli z szybkim atakiem, który  strzałem z bliska zakończył Pegacha. Tym ostatnim podającym był Tomasz Czech.  W  36. minucie gospodarze próbowali rozegrać akcję, ale piłkę przejął Dominik Wilk, popędził na bramkę Akademików, kończąc to celnym strzałem i było już 5:1.  W końcówce  drugiej połowy oba zespoły miały jeszcze okazję, aby zdobyć bramki, ale rezultat nie uległ już zmianie i Piast wywalczył pewny awans do 1/8 finału Pucharu Polski.  

Muzyczny Wieczór Teatromana

męzczyzna przy fortepianie

„Amadeusz” Petera Shaffera w Teatrze Miejskim w Gliwicach to spotkanie z geniuszem wszech czasów, Wolfgangiem Amadeusem Mozartem. 12 lutego będzie okazja, by spotkać się także z twórcami gliwickiego spektaklu.

„Amadeusza” reżyseruje Norbert Rakowski. Autor sztuki wziął pod lupę relację młodego Mozarta i szacownego kompozytora Antonia Salierego. Na podstawie sztuki powstał także słynny film „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana.

„Amadeusz” to tragedia człowieka, który w imię chorobliwych ambicji nie potrafił dostrzec wspaniałości, jakie dało mu życie. W iluzorycznym zapatrzeniu w samego siebie nie tylko nie docenił ofiarowanych mu talentów, ale życie poświęcił na zniszczenie innych – mówił przed premierą Norbert Rakowski, reżyser spektaklu.

Wieczór Teatromana w TMG (ul. Nowy Świat) rozpocznie się o godz. 19.00 12 lutego. Po przedstawieniu zaplanowano spotkanie z twórcami. Wezmą w nim udział aktorzy: Karolina Olga Burek, Mateusz Trzmiel i Błażej Wójcik.