Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 8 lipca 2022 roku

// 08-07-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Uwaga na oszustów!

baner ważne

W związku ze zgłoszoną do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach próbą podszycia się nieznanej osoby pod urzędnika magistrackiego, chcącego przeprowadzić w jednym z gliwickich mieszkań „kontrolę wpisu do CEEB z urzędu”, informujemy, że ani Urząd Miejski, ani Straż Miejska nie prowadzą w Gliwicach jakichkolwiek kontroli związanych z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB)! Zalecamy szczególną ostrożność w tego typu sytuacjach osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym oraz natychmiastowe zawiadamianie o takich zdarzeniach funkcjonariuszy Policji.

Przypominamy zarazem, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, odpowiedzialny za tworzenie bazy CEEB, wystosował niedawno specjalny komunikat, w którym czytamy:

„Minął ustawowy termin – 30 czerwca 2022 r. – do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym – w dalszym ciągu  deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej i złóż szybko deklarację do CEEB”.

Kulturalny rozkład jazdy: 8–10 lipca

banner ze zdjęciami z wydarzeń kulturalnych

Drugi lipcowy weekend będzie obfitować w ciekawe wydarzenia kulturalne. Szczególnie polecamy uwadze Rynek Kultury, spektakle w ramach festiwalu Ulicznicy i seanse Letniego Kina Plenerowego na Stadionie Miejskim im. P. Wieczorka.

piątek 8 lipca

  • O godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się wernisaż wystawy „Uniwersum” Wojciecha Siudmaka. Artysta weźmie udział w wydarzeniu!

sobota 9 lipca

  • O godz. 14.00 zawiniemy do Gliwickiego Portu Rocka w Marinie Gliwice (ul. Portowa). Nad Kanałem Gliwickim zagrają mocne, rockowe, młode kapele.
  • W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) o godz. 10.00 rozpoczną się kreatywne zajęcia dla dzieci inspirowane książką „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która podbiła serca młodych czytelników.
  • Hapijama Fun Art zaprasza na godz. 16.00 do parku Chopina na spektakl cyrkowy dla dzieci „Wielkie Sprzątanie z Panem Pedro i Sisi”. O godz. 18.00 rozpocznie się na Rynku i ruszy w nieznane improwizowany spektakl wędrowny grupy Kamchatka.
  • Na godz. 18.00 zapraszamy do ogrodu przy parkingu Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Barlickiego 3). Z koncertem „Opowieści z  Mchu i Paproci” wystąpią Aleksandra Rojek-Wieczorek i Michał Woś.

niedziela 10 lipca

  • O godz. 16.00 meldujemy się na Rynku Kultury na alei Przyjaźni – będziemy tworzyć wianki i torby ozdobione folklorystycznymi motywami. O godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria rozpocznie się koncert Marcina Januszkiewisza „Perfect Lady Pank”, który ma być przypomnieniem ponadczasowych kompozycji i tekstów dwóch kultowych zespołów.
  • O godz. 18.00 w kino zmienimy Stadion Miejski im. P. Wieczorka przy ul. Okrzei. Dzieci zobaczą film „Urwis”, a dorośli – „Borg/McEnroe”.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

W kino zmienimy Stadion Miejski im. P. Wieczorka

stadion widziany z góry

Widownią będą trybuny. Na godz. 18.00 do kina pod chmurką zapraszamy dzieci, dla których przygotowaliśmy film „Urwis”.

Rozpieszczony pies musi nauczyć się żyć w prawdziwym świecie, próbując uciec przed chciwymi dziećmi swojego byłego właściciela.

O godz. 20.00 rozpocznie się projekcja filmu „Borg/McEnroe”. To historia tenisowej rywalizacji z 1980 roku pomiędzy spokojnym Björnem Borgiem a niestabilnym Johnem McEnroe. Polecamy!

Organziatorem Letniego Kina Plenerowego jest Centrum Kultury Victoria.

Srebrna sztafeta Sikretu!

plansza z tv

W Olsztynie trwają obecnie Mistrzostwa Polski w pływaniu juniorów 14-letnich, w których startują zawodniczki i zawodnicy gliwickiego klubu pływackiego Sikret. Już pierwszego dnia turnieju sztafeta mieszana w składzie: Marta Cygrimus, Karol Rekowski, Małgorzata Mosor i Ksawery Preg wywalczyła srebrny na dystansie 4 x 100 m stylem zmiennym. Wielkie gratulacje!

Transmisje z przebiegu imprezy live i poszczególne wyniki można śledzić za pośrednictwem strony Polskiego Związku Pływackiego

„Ulicznicy” polecają się na sobotę

kolorowe przedstawienie dla dzieci

W sobotę, 9 lipca, na godz. 16.00 zapraszamy do parku Chopina małych amatorów cyrkowych sztuczek. Hapijama Fun Art zaprezentuje „Wielkie Sprzątanie z Panem Pedro i Sisi”.

Drugie tego dnia festiwalowe wydarzenie będzie bardzo niecodziennym doświadczeniem – o godz. 18.00 z Rynku wyruszy katalońska grupa teatralna Kamchatka, która przygotowała… improwizowany spektakl wędrowny.

Wszystkie spektakle w ramach festiwalu „Ulicznicy” są bezpłatne. Impreza jest organizowana przez Mañana Production House i Centrum Kultury Victoria. Miasto Gliwice zaprasza! 

Rynek Kultury – Polska

męzczyzna w zielonej bluzie na scenie

Dobre, bo polskie! Takie może być hasło kolejnego Rynku Kultury. Wspominać będziemy lata 80., czyli okres wielkiego rockowego boomu, który niektórzy krytycy uważają za najlepszy w dziejach polskiej muzyki. Przy pomocy wyobraźni ruszymy w kreatywną podróż po naszym kraju. Będziemy tworzyć, wykorzystując folklorystyczne motywy.

O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty dla wszystkich kreatywnych dusz! Uczestnicy wyjdą z zajęć z wiankami na głowach i torbami ozdobionymi folklorystycznymi motywami! Będziemy też podróżować, tyle że palcem po mapie… (na mapach będziemy zaznaczać ulubione potrawy, miejsca do zwiedzania).

O godzinie 19:00 w Ruinach Teatru rozpocznie się koncert Marcina Januszkiewisza „Perfect Lady Pank”, który ma być przypomnieniem ponadczasowych kompozycji i tekstów. Utworów, których dzisiaj już nikt nie tworzy (chociaż mamy w kraju wielu wspaniałych i zdolnych wykonawców). Oczywiście to tylko zdanie Marcina Januszkiewicza, z którym śmiało można się nie zgodzić. On jednak bierze pełną odpowiedzialność za ten pogląd i koncertem „Perfect Lady Pank” spróbuje przekonać do niego sceptyków. Lub choćby tych niezdecydowanych, tych z szarej strefy „nie mam zdania”.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria. Wstęp wolny.

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 9 lipca elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Sośnica, ul. Przedwiośnie (przy szkole);
• godz. 12.30–14.30 – Łabędy, ul. Staromiejska, parking przy szkole).

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Sesja Rady Miasta Gliwice – 14 lipca

Rynek z lotu drona

W czwartek 14 lipca o godz. 15.00 w Ratuszu na Rynku rozpocznie się sesja Rady Miasta Gliwice.

Porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

Fantastyczna wystawa w Willi Caro

grafika z okrętem, na którą nałożene jest nazwisko artysty i tytuł wystawy

Prace Wojciecha Siudmaka, ulubionego autora pokolenia „Fantastyki”, od 8 lipca do 10 października będą zdobić zabytkowe wnętrza Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). W piątek 8 lipca o godz. 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Uniwersum”, w którym weźmie udział Wojciech Siudmak.

– Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość – mówi Wojciech Siudmak.

Na retrospektywnej wystawie w Muzeum w Gliwicach zostaną pokazane zarówno wielkoformatowe obrazy, jak i rysunki oraz rzeźby Wojciecha Siudmaka. Jego twórczość to dzieło wielkiej wyobraźni artysty, pełna osobistej symboliki i fantastycznych postaci. Siudmak bywa porównywany do Salvadora Dalego, jednak konsekwentnie wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Prace artysty często zdobiły strony polskiego miesięcznika „Fantastyka”, a także wydania książek Franka Herberta czy Philipa K. Dicka.