Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 kwietnia 2022 r.

// 08-04-2022

Kulturalny rozkład jazdy: 8–10 kwietnia

banner

Weekend integracji polsko-ukraińskiej w Stacji Artystycznej Rynek i dwa ciekawe koncerty w Cechowni w Nowych Gliwicach – to nasze propozycje na kulturalny weekend w Gliwicach. Warto też zajrzeć na Scenę Bojków – wystąpią na niej Pablopavo i Ludziki.

piątek 8 kwietnia

  • Zapraszamy na godz. 17.00 do Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) na polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne „ZaCISZE – oddech spokoju w niespokojnych czasach”. W programie m.in. nauka technik oddechowych i relaksacyjnych.
  • Między godz. 17.00 a 20.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) będą stoiska śląsko-ukraińskie, wykład Małgorzaty Pietrzak „Od płótna do adamaszku – warstwy historii w stroju śląskim” i panel dyskusyjny na temat Kresów Wschodnich.
  • O godz. 18.00 w galerii na6 (ul. Matejki 6) rozpocznie się spotkanie z fotografem Arturem Brockim. Jego wystawa „Ecco homo” jest prezentowana w galerii.
  • O godz. 18.00 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska” rozpoczną się koncerty charytatywne Przemka Bielawy, Między strunami i Sąsiadów.
  • O godz. 19.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) wystąpi Pablopavo i Ludziki. Zagrają materiał z nowej płyty „Mozaika”.
  • Na godz. 20.00 zapraszamy do Cechowni w Nowych Gliwicach na koncert zespołu Variete. Muzycy będą promować swój nowy krążek „Dziki Książę”.

sobota 9 kwietnia

  • Zapraszamy na godz. 11.00 do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) na warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Pomoże nam tym Stanisława Majda, twórczyni ludowa z Beskidu Sądeckiego.
  • O godz. 12.00 w Filii nr 5 MBP w Gliwicach (ul. Perkoza 12) rozpoczną się zajęcia kreatywne dla dzieci, podczas których powstaną ozdobne kule z motywem kwiatowym oraz wełniane ptaszki.
  • Między godz. 16.00 a 20.00 warto zajrzeć do Stacji Artystycznej Rynek. Będą tam stoiska śląsko-ukraińskie i rozmowy o relacjach śląsko-ukraińskich, a także koncert pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu 28 район (28 dzielnica).
  • O godz. 18.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) Ensemble Polyharmonique, Arte dei Suonatori i Marcin Świątkiewicz wykonają „Pasję wg św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zainauguruje jubileuszowy 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso”.
  • Balkan Artz to projekt inspirowany muzyką rumuńską, bałkańską, węgierską i cygańską. Muzyków będzie można posłuchać w Cechowni o godz. 19.00.

niedziela 10 kwietnia

  • O godz. 10.00 w Willi Caro rozpocznie się Niedziela z Zajączkiem. Oprócz poszukiwania ukrytych w ogrodzie niespodzianek czekają nas tego dnia również inne atrakcje – m.in. otwarte warsztaty malowania ceramiki, warsztaty malowania na szkle i pokaz zdobienia kroszonek prowadzony przez Olgę Paleczną.
  • Na godz. 16.15 zapraszamy do kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) na blok filmów dla bardzo młodych widzów „Teraz dzieci mają głos” w ramach O!PLA, czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji.
  • Na Scenie Bojków zabrzmią piosenki żeglarskie i pieśni kubryku, prawdziwe szanty i ballady rosyjskie oraz piosenki poetyckie w wykonaniu duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska. Koncert rozpocznie się o godz. 17.15.
  • O godz. 18.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) rozpocznie się spektakl „Spin Doktor” w reżyserii Grzegorza Krawczyka. Gdy rodzice będą oglądać przedstawienie, dzieci wezmą udział w teatralnych zabawach z opiekunką
  • „Wielkanoc w sztuce” to film dokumentalny Phila Grabsky’ego, który będzie można zobaczyć w kinie Amok w ramach cyklu „Sztuka na ekranie”. Projekcja rozpocznie się o godz. 18.15.
  • O godz. 19.30 w Palmiarni odbędzie się ostatni koncert w ramach Wiosny z Fryderykiem. Recital „Tarantella – spojrzenie na Południe” wykona pianistka Leonora Armellini.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Zwężenie ul. Kościuszki

ul. Kościuszki

W poniedziałek, 11 kwietnia, częściowo zostanie zwężona ul. Kościuszki. Na wysokości Szpitala Miejskiego nr 4 zajęty zostanie odcinek jezdni. Wykonawca, który w tym miejscu budował będzie kanalizację sanitarną, deklaruje utrzymanie ruchu w obu kierunkach.
Prowadzone prace nie powinny powodować większych utrudnień, ale w godzinach wzmożonego natężenia ruchu mogą nieco utrudniać płynny przejazd. Budowa kanalizacji realizowana jest na zlecenie prywatnego inwestora. Prace zaplanowano wstępnie do 15 kwietnia, ale mogą się przedłużyć.

 

Pomimo przeszkód

Piotr Grela

Gliwiczanin, dziennikarz Piotr Grela został laureatem konkursu Mr Disabled. Wyróżnia on niepełnosprawnych mężczyzn osiągających sukces pomimo ograniczeń, z którymi się zmagają. Serdecznie gratulujemy!

Piotr Grela urodził się w 1988 r. z rzadką chorobą – mukopolisacharydozą typu I. To rzadka choroba genetyczna spowodowana brakiem enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukrów złożonych w organizmie. Substancje nie są rozkładane, przez co kumulują się w narządach, doprowadzając stopniowo do ich dysfunkcji. Pacjenci z tą jednostką rzadko dożywają pełnoletności.

Pomimo choroby Piotr Grela nie poddaje się i stara się być jak najbardziej aktywny – ukończył studia politologiczne ze specjalnością komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim, był dziennikarzem w radiu Plus Śląsk i Dzienniku Zachodnim. Później zajął się aktywizacją osób bezrobotnych, aż odnalazł swoje miejsce w dziale prasowym klubu „Piast Gliwice”, gdzie od ponad 3 lat pracuje jako redaktor. To właśnie klub zgłosił Piotra Grelę do konkursu Mr Disabled. To odpowiednik konkursu Lady D., skierowany do panów z niepełnosprawnością, którzy osiągnęli sukces pomimo trudności i ograniczeń. Statuetki wręczane są w pięciu kategoriach: życie społeczne, życie zawodowe, kultura, sport i nagroda zespołowa w jednej z czterech poprzednich kategorii.

Piotr Grela został laureatem konkursu w kategorii życie zawodowe.

Każde wyróżnienie jest przyjemne i motywujące, ale dla mnie najważniejsze jest to, że pomimo niepełnosprawności mogę robić rzeczy, które sprawiają, że czuję się, jakby jej nie było. Nagroda to dodatkowe wzmocnienie, by nadal działać, być aktywnym, silnym i iść do przodu, pomimo wszystkich przeciwności – mówi Piotr Grela.

W wolnych chwilach Piotr lubi czytać książki, oglądać filmy, gra też w piłkę nożną, trochę w squasha i w gronie przyjaciół lubi spędzać czas przy grach planszowych. Nie brakuje mu optymizmu, zapału do pracy i zaangażowania w działalność charytatywną.

Choroba łagodnie mnie potraktowała. W najtrudniejszym momencie bardzo pomogli dziennikarze, którzy nagłośnili temat mojego schorzenia, dzięki czemu udało się zebrać fundusze na początek leczenia i uzyskać finansowanie z budżetu państwa. Wierzę w siłę mediów, dlatego kiedy tylko jest możliwość, staram się nagłaśniać akcje charytatywne dostępnymi kanałami, by w ten sposób oddać to dobro, które ja dostałem – mówi Piotr Grela.

Nagrodę podczas gali Mr Disabled za rok 2020 i 2021 w imieniu laureata odebrała Klaudia Bera, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gliwice do spraw osób z niepełnosprawnościami. (mf)

 

Oferta pracy dla pielęgniarek i lekarzy z Ukrainy

banner

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach zaprasza do kontaktu osoby z kwalifikacjami medycznymi i doświadczeniem zawodowym w zawodach: pielęgniarki / lekarze. Kurs języka polskiego zostanie sfinansowany przez pracodawcę.

To była dobra współpraca! Nowy obiekt noclegowy na Trynku otwarty!

budynek z zewnątrz

Przy ul. Jasnej 31B w piątek 8 kwietnia uruchomiono nowy obiekt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy. Schronienie znajdzie w nim około 100 osób. W przygotowanie tego bardzo potrzebnego miejsca, poza gliwickim samorządem i miejskimi służbami, włączyły się także lokalne firmy i osoby prywatne.

Na bazie doświadczeń zdobytych podczas pierwszego miesiąca intensywnej pracy związanej z pomocą uchodźcom z Ukrainy, władze miasta zdecydowały, że dla sprawnej organizacji pracy optymalne będzie zgromadzenie kilku form wsparcia w jednym miejscu. Zakupiony przez miasto w lutym obiekt przy ul. Jasnej 31 b, który pierwotnie miał być przeznaczony na  budynek administracyjny, został błyskawicznie dostosowany do nowych funkcji.

To kolejny obiekt, w którym uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Przygotowaliśmy około 30 pokoi dla blisko 100 osób. Urządziliśmy łazienki, kuchnie, jadalnie, miejsca do zabawy dla dzieci. Udało nam się to zrobić wspólnie – w inicjatywę był zaangażowany samorząd, miejskie jednostki organizacyjne, miejskie spółki, strażacy, ale także firmy i osoby prywatne. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w stworzeniu tego miejsca – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Prace remontowe wykonał ZBM I TBS. Wyposażenie obiektu zostało przekazane między przez sponsorów, firmy: Euvic, Sest Luve Polska i Aiut, a także kupione ze środków miejskich. W uruchomieniu punktu w różnym zakresie uczestniczyły miejskie jednostki organizacyjne, spółki miejskie i inne podmioty: Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Ratownictwa Gliwice, PEC, PWiK, OSP Brzezinka i PSP w Łabędach.

Miasto Gliwice od niedawna jest właścicielem budynku przy ul. Jasnej 31B. Kupiliśmy tę nieruchomość w przetargu z myślą o utworzeniu strefy administracyjnej dla mieszkańców miasta. Miały tutaj działać miejskie jednostki organizacyjne i część wydziałów urzędu. Natomiast obecnie zdecydowaliśmy się wykorzystać ten obiekt na potrzeby uchodźców z Ukrainy – wyjaśnia Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna między innymi za gospodarkę nieruchomościami.

W Punkcie Pomocy Ukrainie, który mieści się w tym samym budynku, co nowy obiekt noclegowy, przy ul. Jasnej uchodźcy mogą dowiedzieć się krok po kroku, co zrobić, żeby otrzymać numer PESEL, jak znaleźć pracę w Polsce czy jak zapisać dziecko do szkoły. Centrum Inicjatyw Społecznych odpowiada za bieżącą obsługę uchodźców oraz znalezienie im noclegu. Pracownicy CIS-u są także dostępni telefonicznie. 

W Punkcie Pomocy Ukrainie  obecni są również pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej,  których wsparcie w wypełnianiu wniosków (m.in. o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, o przyznanie posiłków w szkole i przedszkolu, o otrzymanie pomocy żywnościowej) jest dla obywateli Ukrainy nieocenione.

Victoria Regia wróciła do Palmiarni

Victoria Regia

W gliwickiej Palmiarni znów można podziwiać Victorię Regię. Średnica jej liści w hodowli może dochodzić nawet do 200 cm.

W latach 1935-1985 w pawilonie z roślinami wodno-błotnymi „starej Palmiarni”  uprawiano wiktorię królewską /amazońską/, która była ogromną atrakcją ówczesnej ekspozycji.  Dosłownie ogromną  – w uprawie jej liście mogą dochodzić do 200 cm. W nowej Palmiarni, w miejsce pawilonu z egzotyczną roślinnością wybudowano dział akwarystyczny z czterema dużymi zbiornikami.
Gliwiczanie i goście odwiedzający nasze miasto mają okazję ponownie spotkać się z królową – Victoria wróciła do gliwickich tropików!
Victoria Regia to roślina o dużych pływających liściach, pochodzi z dorzecza Amazonki. W ojczyźnie nazywana jest przez Indian „talerzami wodnymi”. Ma największe liście na świecie wśród gatunków wodnych. Są one często wykorzystywane przez kilka gatunków ptaków jako platformy do łowienia ryb, a przez gady jako leżaki do wygrzewania się w słońcu.

Próbujemy wprowadzić do ekspozycji tę ważną dla nas, z historycznego punktu widzenia, roślinę. Nasiona otrzymaliśmy z Palmiarni w Poznaniu. Z nich wyrosły dwie silne sadzonki. Obecnie jedna z nich została umieszczona w zbiorniku prezentującym środowisko Amazonki. Co prawda wielkość liści nie przekracza jeszcze 50 cm, ale już możemy cieszyć się pierwszym kwiatem. W pełnej krasie jest on widoczny od strony zaplecza. Druga sadzonka, po wykonaniu instalacji doświetlającej, zostanie posadzona w oczku wodnym w pawilonie tropiku – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Odwiedziny Victorii w gliwickiej Palmiarni to doskonała propozycja na nadchodzący weekend, podczas którego – jak zapowiadają synoptycy – musimy się liczyć z opadami deszczu. (mf)

 

GTW stuknęła „osiemnastka”

młodzi wspinacze z trenerem na tle ścianki

Stowarzyszenie GTW, które w Gliwicach prowadzi wiele projektów: społecznych, sportowych, kulturalnych, obchodzi 18. urodziny. O tym, jak to się wszystko zaczęło, co w planach mają społecznicy z GTW i czego im życzyć z okazji osiągnięcia „pełnoletności”, rozmawiamy z Dariuszem Opoką, prezesem Stowarzyszenia GTW.

Skąd 18 lat temu wziął się pomysł na założenie stowarzyszenia?

Zanim powołaliśmy do życia Stowarzyszenie GTW – ja, Agnieszka Musiał [obecnie: Agnieszka Jagła, wiceprezeska Stowarzyszenia GTW – przyp. red.] i Krzysztof Polewka – pracowaliśmy społecznie w Centrum Inicjatyw Społecznych. Jako wolontariusze pomagaliśmy w świetlicach środowiskowych, prowadziliśmy zajęcia sportowe, turystyczne, pomagaliśmy w lekcjach, zabieraliśmy dzieciaki na obozy. Zaczepiliśmy się tam przez Związek Harcerstwa Polskiego i tak to się zaczęło. Od słowa do słowa stwierdziliśmy, że założymy swoje stowarzyszenie. Przede wszystkim w ramach swojej organizacji chcieliśmy rozszerzyć nasze działania na pedagogikę ulicy. Wiedzieliśmy, że otrzymamy wsparcie dużej organizacji z Francji, która wtedy ogłaszała konkurs na szkolenie wolontariuszy w Polsce. Do projektu dostało się pięć albo sześć stowarzyszeń, szkolenie trwało cały rok, następnie był staż we Francji, pisanie wniosku i… otrzymaliśmy pierwszy grant w ramach programu europejskiego.

Zaczęło się od świetlic środowiskowych i pedagogiki ulicy, ale Stowarzyszenie GTW działa dużo szerzej.

To prawda. W świetlicach i naszych działaniach pedagogicznych proponowaliśmy dzieciakom sport, turystykę, rekreację. Zależało nam, żeby oderwać dzieci i młodzież od tej przysłowiowej „ławeczki”, podwórka. Próbowaliśmy ich zachęcić do aktywnego wypoczynku. To niepostrzeżenie się rozrastało: organizowaliśmy programy sportowe, jak „Łódki zamiast wódki” czy Wspinaczkowa Liga Szkół, a uczestniczące w nich dzieciaki utworzyły minisekcje sportowe: piłkarską, wspinaczkową, żeglarską. Zainteresowanie sportem było bardzo duże, cały czas ktoś się zapisywał na nasze zajęcia i dlatego sport stał się bardzo ważną częścią działalności GTW. Trochę później, przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajęliśmy się koncertami, więc ktoś wymyślił, żebyśmy zaczęli jako GTW organizować wydarzenia muzyczne. Zaczęło się od koncertów charytatywnych, a później wymyśliliśmy cykl „Alternative night”, „Punk Generation” czy „Szantowe Gliwice”. Z biegiem czasu tych imprez zaczęło przybywać.

Jeżeli chodzi o kulturę, to jest takie miejsce na mapie Gliwic, które się ze Stowarzyszeniem GTW bardzo kojarzy – to Stacja Artystyczna Rynek.

Prowadzimy Stację Artystyczną Rynek od 2013 roku, ale  wcześniej też korzystaliśmy z tych pomieszczeń. Organizowaliśmy tam Festiwal Filmów GOFFR. Później miasto ogłosiło konkurs na prowadzenie tego miejsca, wystartowaliśmy w nim i wygraliśmy. To fantastyczne miejsce. Korzystamy z niego nie tylko my, wspieramy także inne imprezy, które odbywają się na Rynku, na przykład kiermasz kulturalny Skup Kultury. W Stacji co roku mieści się także nasz sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kilka lat temu zainicjowaliście także powstanie Centrum Dzieci i Młodzieży BUMERANG w Centrum Handlowym Forum.

Tak, BUMERANG nadal działa, chociaż ze względu na pandemię COVID-19 mieliśmy przestój – galerie handlowe przez jakiś czas były zamknięte. Ale od kwietnia ruszamy z cyklem warsztatów, na pewno zaprosimy na nie też dzieciaki z Ukrainy. Oprócz tego wiosną zawsze wraca Mobilna Szkoła, która jeździ po podwórkach z warsztatami i animacjami.

Będąc na waszych akcjach, trudno nie zauważyć, że Stowarzyszenie GTW wspiera wielu wolontariuszy.

Zgadza się. My sami też zaczęliśmy od wolontariatu, więc wiemy, czego wolontariusze potrzebują i jak się nimi zaopiekować. Nigdy nie zostawiamy ich samych sobie, zawsze mają nasze wsparcie. Podczas koordynowanej przez GTW Miejskiej Zbiórki Darów dla uchodźców z Ukrainy w Arenie Gliwice codziennie pomaga nam około 30-40 wolontariuszy. Część z nich to osoby, które już z nami pracowały, na przykład podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cieszę się, że wolontariusze dobrze się z nami czują i chcą z nami pracować.

A jak wygląda współpraca GTW z innymi organizacjami pozarządowymi?

Współpracujemy ze wszystkimi, którzy chcą i mają fajne pomysły. Często łączymy siły z Hufcem ZHP Ziemi Gliwickiej, Stowarzyszeniem Cała Naprzód. Ze Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży otwieramy wkrótce innowacyjną klasę wspinaczkową. My się trochę zajmowaliśmy wspinaczką, a oni organizowali różnego rodzaju zawody wspinaczkowe, więc pomyśleliśmy, że połączymy siły. Przy organizacji gliwickiego finału WOŚP-u pomaga nam Stowarzyszenie Utgard – można by tak wymieniać.

Jakie macie plany na przyszłość?

Chcemy jeszcze w tym roku wyremontować nasze boisko przy ul. Orkana [wydzierżawione Stowarzyszeniu GTW przez Miasto Gliwice – przyp. red.] – żeby dzieciaki, zwłaszcza dziewczyny, mogły tam grać w piłkę. Planujemy organizować tam te wszystkie projekty sportowo-społeczne, które nam się wymarzyły – od półkolonii po działania lokalne dla społeczności Wójtowej Wsi i Ostropy. Mamy nawet grupę seniorów 50+, którzy grają u nas w piłkę.

Stowarzyszenie GTW – każdy, kto się z tą nazwa styka, pewnie zastanawia się, co znaczy „GTW”. Możemy to rozszyfrować?

Te literki – GTW – oczywiście coś oznaczają. Z Agnieszką Jagłą i Krzysztofem Polewką, z którymi tę nazwę wymyśliliśmy 18 lat temu, ustaliśmy, że jak nikt nie zgadnie, to na 25-lecie zdradzimy, co znaczy „GTW”. Do tego czasu – nic nie powiem (śmiech).

Politechnika Śląska polskim liderem zgłoszeń patentowych w Europie

chemik w laboratorium Politechniki Śląskiej

Polskim podmiotem z największą liczbą – 11 – zgłoszeń patentowych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) w 2021 roku jest Politechnika Śląska, a wśród jej jednostek prym wiedzie działający w Gliwicach Wydział Chemiczny. Zgłoszenia patentów prowadzone były przez rzeczników patentowych Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, odpowiedzialnych za wsparcie merytoryczne i realizację zgłoszeń do EPO.

 
Prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej podkreśla, że informacja z Indeksu Patentowego za 2021 rok o największej liczbie zgłoszeń dóbr intelektualnych gliwickiej uczelni w Europejskim Urzędzie Patentowym jest efektem jej konsekwentnych działań projakościowych, wzmacnianych od 2020 roku, kiedy to została Uczelnią Badawczą.

Nasi naukowcy dostrzegają i dobrze rozumieją potrzebę tworzenia rozwiązań innowacyjnych jako efektów swojej działalności badawczej. Dzięki wsparciu Centrum Intubacji i Transferu Technologii, Zespołu Rzeczników Patentowych i całemu ekosystemowi kreowanemu wokół sześciu priorytetowych obszarów badawczych, powstały wartościowe opracowania i dobrze przygotowane zgłoszenia. Bardzo liczymy na ich sukces w kolejnych etapach komercjalizacji – dodaje prorektor Pawełczyk.
 
W 2021 r. do EPO wpłynęło ogółem 188 600 zgłoszeń, co oznacza wzrost o 4,5% po niewielkim spadku w 2020 r. Największy wzrost odnotowano w komunikacji cyfrowej i technologiach komputerowych, co jest odzwierciedleniem prowadzonej na całym świecie transformacji cyfrowej, a w drugiej kolejności w dziedzinie farmacji i biotechnologii, co świadczy o wysokim poziomie innowacji w zakresie tworzenia szczepionek i innych obszarach opieki zdrowotnej. – Duży popyt na patenty w ubiegłym roku świadczy o tym, że innowacyjność nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – komentuje António Campinos, prezes EPO. – Podkreśla to kreatywność i determinację innowatorów w Europie i na całym świecie. Złożyli oni większą liczbę zgłoszeń patentowych, a silny rozwój technologii cyfrowych stanowi niezbity dowód transformacji zachodzącej we wszystkich sektorach i branżach.

Zgodnie z informacjami z Indeksu Patentowego za 2021 rok, liczba zgłoszeń patentowych w Europejskim Urzędzie Patentowym przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze wzrosła w 2021 r. o 12,8% (w sumie 539 zgłoszeń). To czterokrotnie większe tempo wzrostu niż w roku poprzednim i ponad 4,5-krotne w porównaniu ze średnią dla UE-27. To także drugi najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie po Portugalii.

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 9 kwietnia elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Sikornik, ul. Pliszki (parking przy kościele)
• godz. 12.30–14.30 – Stare Gliwice, ul. Szafirowa (parking)

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)