Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 stycznia 2022 r.

// 07-01-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millenium S.A.

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

SPRAWDŹ PRZED DOKONANIEM WPŁATY!

Kulturalny rozkład jazdy: 7–9 stycznia

banner

Transmisja „Kopciuszka” z Met Opera, koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej Huta Łabędy SA i bluesowy występ BR Band – w ten weekend warto się trochę „ukulturalnić”. W Gliwicach między piątkiem 7 stycznia a niedzielą 9 stycznia szykuje się kilka ciekawych wydarzeń.

  • Piątek 7 stycznia to ostatnia szansa, by obejrzeć wystawę malarstwa „Punkty czasu” Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej. Ekspozycja jest prezentowana w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6).
  • Przygotowana z myślą o całej rodzinie operowa wersja klasycznej bajki o Kopciuszku, prześladowanej przez złą macochę dziewczynce, która dzięki szczypcie magii trafia na królewski bal i znajduje miłość swojego życia. Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza w sobotę 8 stycznia na godz. 18.00 – operą „Kopciuszek” będzie dyrygował w Metropolitan Opera E. Villaume.
  • W niedzielę 9 stycznia o godz. 17.00 w kościele św. Bartłomieja (ul. Bernardyńska) zagra Orkiestra Dęta Huty Łabędy SA. W programie: tradycyjne kolędy, polskie i światowe świąteczne przeboje, hity muzyki klasycznej.
  • BR Band to klasyczne trio blues-rockowe, złożone z doświadczonych śląskich muzyków. Grupa zagra w pubie Ibu (ul. Matejki 3) w niedzielę o godz. 18.00.
  • Niezmiennie zapraszamy do Muzeum w Gliwicach, by zobaczyć dwie arcyciekawe wystawy. W Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) prezentowana jest ekspozycja „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, a w Czytelni Sztuki (w tym samym budynku) – „Naga Portret i akt 1959–1966” Kazimiery Dyakowskiej.
  • Warto zajrzeć do Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) i zobaczyć wystawę prac Wojciecha Kotylaka „Tak sobie próbuję rysować...”. Podczas wystawy portretów w ołówku będzie można zobaczyć wycinek twórczości będącej plonem realizacji pasji w „wolnych chwilach”.
  • W galerii Perkoz (Filia nr 5 MBP w Gliwicach, ul. Perkoza 12) prezentowana jest wystawa fotograficzna „Bottrop – oczami młodych”. Warsztaty fotograficzne dla blisko 30 młodych ludzi z bottropskich szkół Janusz-Korczak-Gesamtschule i Willy-Brandt-Gesamtschule przeprowadziła Janina Steinmetz – berlińska fotografka.
  • Do 18 stycznia można wziąć udział w konkursie plastycznym dla dzieci „Za co lubię WOŚP?”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym kalendarzu kulturalnym.
  • Zapraszamy na cykl darmowych, certyfikowanych szkoleń dla osób ze Śląska, które pracują z młodzieżą w różnych obszarach kultury. Trwa rekrutacja w projekcie „Sztuka Otwartości”, o którym więcej informacji można znaleźć na stronie www.sztukaotwartosci.pl

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Najwięcej Hań i Jakubów

dziecko na rękach kobiety

W ubiegłym roku na świat w Gliwicach przyszło 2501 dzieci – 1231 dziewczynek i 1270 chłopców – wynika z informacji Urzędu Stanu Cywilnego. W 2021 r. rodzice najchętniej nazywali swoje córki Hania, a synów Jakub.

W 2021 r. na świat przyszły 53 gliwiczanki o imieniu Hania i 63 małych Kubusiów. Urodziło się też sporo Zuzann (52), Laur (50), Zofii (44), Len (42) i Maj (39). Wśród chłopięcych imion, poza Jakubem, największą popularnością cieszył się Filip (57), Leon (52), Antoni (47), Mikołaj (45) i Szymon (42).
Wśród najrzadziej nadawanych imion dziewczęcych jest Dobrawa, Larysa, Tola, Jaśmina, Klementyna i Lara. Te dziewczynki w klasie nie spotkają swoich imienniczek. Najrzadziej nadawanymi imionami dla chłopców były imiona: Jeremiasz, Gniewomir, Kasjan, Brajan, Korneliusz i Hugo. W tym roku te imiona nadawano tylko raz.
W 2021 r. w USC w Gliwicach nie było przypadku, w którym kierownik USC odmówił nadania imienia dla dziecka. (mf)

Jest lepiej

chodnik przy ul. Pszczyńskiej

Zakończył się remont chodnika przy ul. Pszczyńskiej – informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach. Inwestycja została zrealizowana w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Nowy chodnik jest szeroki, został wyłożony kostką brukową w dwóch kolorach. Na nim ustawiono nowe ławki, na których można odpocząć czy postawić zakupy. Inwestycja kosztowała 198 470,60 zł i została zrealizowana w ramach GBO 2021. (mf)

 

Wieczór Teatromana – nowy cykl w Teatrze Miejskim w Gliwicach

banner

TMG inauguruje nowy cykl spektakli dla tych widzów, którzy głodni są teatralnych spotkań i rozmów z twórcami.  Rozpoczyna się od ekipy fantastycznego spektaklu „Całe życie”– w teatralnej kawiarni spotkacie autorkę i reżyserkę, Joannę Oparek oraz aktorów –  Aleksandrę Maj, Antoninę Federowicz, Tomasza Borkowskiego i Macieja Piasnego.

Pierwszy Wieczór Teatromana odbędzie się 18 stycznia 2022 r. o godz. 19.00.

„Całe życie” to krwisty, współczesny dramat, z dużą dozą komizmu i mocno zarysowanymi postaciami. Pod koniec lata, w luksusowej willi w Toskanii, para o skomplikowanych relacjach spotyka się z przypadkowymi turystami, którzy podróżują w formule coachsurfingu. Podczas przedłużającego się wieczoru, po kolacji i sporej ilości wina dochodzi do gwałtownych dyskusji i prawdziwej wiwisekcji. Padają mity i wyobrażenia. Wychodzą na jaw frustracje, urazy i sekrety, jakie można zdradzić tylko kompletnie obcym ludziom, których nigdy się już nie zobaczy. Rozpoczyna się gra, której nie można już przerwać. Nikt nie wyjdzie stąd jako zwycięzca, ale i nikt nie pozwoli się pokonać.

Obie bohaterki dramatu formułują swoje życiowe manifesty i zaraz poddają je w wątpliwość, prezentując równocześnie gamę zróżnicowanych emocji, postaw i poglądów, wobec których współczesna kobieta – kobieta, która chce całego życia i zarazem odpowiada za całe życie – musi się określić, a często po prostu sprawdzić na własnej skórze.

W lutym Wieczór Teatromana towarzyszył będzie spektaklowi „Amadeusz” w reżyserii Norberta Rakowskiego, zaś w marcu widzowie spotkają się z twórcami „Kartoteki” w reżyserii Pawła Szkotaka.

Bilety dostępne są w kasach teatru i na stronie www.teatr.gliwice.pl

Bottrop – oczami młodych

banner

Galeria Perkoz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Perkoza 12) zaprasza do 31 stycznia na wystawę fotograficzną, dzięki której możemy bliżej poznać Bottrop – miasto partnerskie Gliwic. Zdjęcia, wykonane przez młodych ludzi, przybliżają nam różne zakątki tego niemieckiego miasta.

Prezentowane materiały powstały w ramach współpracy dwóch miast partnerskich: Bottrop i Berlina. Warsztaty fotograficzne dla blisko 30 młodych ludzi z bottropskich szkół Janusz-Korczak-Gesamtschule i Willy-Brandt-Gesamtschule przeprowadziła Janina Steinmetz – berlińska fotografka.

Podczas zajęć uczestnicy poznali nie tylko podstawy technik fotograficznych, ale też tworzyli pamiętniki ukazujące ich przeżycia, doświadczenia z jednego dnia. Uczniowie brali udział w dwóch projektach:

  1. „Nieświadome miejsca” – oczy obserwatora skierowali tylko na formę i dekorację danego obiektu architektonicznego bez ludzi w tle. Dzięki temu przedstawili fragment świata, którego konstrukcja jest zwykle przyjmowana za oczywistość, a nie jest świadomie postrzegana.
  2. „Portrety psychologiczne”– portretowali ludzi ze swojego sąsiedztwa w świetle dziennym. W tym projekcje preferowano empatyczne podejście do osób fotografowanych oraz dbałość o zachowanie naturalności ujęć przez brak celowego ustawiania modeli.

Trwa rekrutacja na cykl szkoleń „Sztuka Otwartości”

banner

Fundacja Po Prostu Da Się zaprasza na cykl darmowych, certyfikowanych szkoleń dla osób ze Śląska, które pracują z młodzieżą w różnych obszarach kultury.

W ramach szkoleń poruszone zostaną m.in.:

  • jak motywować młodzież do aktywności,
  • jak komunikować się bez przemocy (nvc) i przeciwdziałać dyskryminacji,
  • jak pracować z uczestnikami o szczególnych potrzebach (m.in. osobami z niepełnosprawnościami),
  • jak wykorzystywać sztukę jako narzędzie zmiany społecznej?

Organizator zapewnia:

  • 12 dni szkoleniowych (weekendowe warsztaty stacjonarne od marca do lipca 2022 w Gliwicach),
  • materiały szkoleniowe i wyżywienie,
  • wsparcie ekspertów/ekspertek w zaplanowaniu i realizacji własnych zajęć artystycznych,
  • udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej edukację artystyczną jako narzędzie zmiany społecznej.

Szkolenia mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Ich efektem będzie stworzenie zaangażowanych wydarzeń artystycznych z młodzieżą. Gwarantowane wsparcie na każdym etapie – od konsultacji pomysłów, poprzez warsztaty pracy, po promocję działań artystycznych.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy wykaz terminów i opis warsztatów można znaleźć na stronie www.sztukaotwartosci.pl Rekrutacja trwa do 21 stycznia 2022 r.