Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 7 SIERPNIA 2020 R.

// 07-08-2020

TdP przejechał przez Gliwice. Mistrz świata zwycięzcą tego etapu

Mads Pedersen

Mads Pedersen z zespołu Trek Segafredo wygrał 6 sierpnia drugi etap 77. Tour de Pologne UCI World Tour z Opola do Zabrza. Aktualny mistrz świata wyprzedził Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe) i Davide Balleriniego (Deceuninck – Quick-Step) i został nowym liderem wyścigu. Od kilku lat trasa jednego z etapów przebiega przez Gliwice. W tym roku kolarze przejechali przez nasze miasto śladem DK 88 i Drogowej Trasy Średnicowej.

Tłumy na mostach nad średnicówką wiwatowały!

Głowa do góry! Za niecały tydzień noc spadających gwiazd

Perseidy

W nocy z 12 na 13 sierpnia przy sprzyjających warunkach będziemy mogli zaobserwować maksimum aktywności roju Perseidów. Zwykle najwięcej meteorów można wypatrzeć w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy to meteory: krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, a drobinki materii lub pyłu. Niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy „łzy św. Wawrzyńca” – na pamiątkę męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzonej 10 sierpnia.

Astronomowie w ciągu roku obserwują wiele rojów meteorów, natomiast Perseidy są uważane za najaktywniejsze. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd!

Do obserwacji Perseidów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobre oko. Warto prowadzić obserwacje w miejscu możliwie najciemniejszym, w którym nie ma wielu źródeł sztucznego oświetlenia.

15 sierpnia i dodatkowy dzień wolny od pracy. Jak będzie działał MZUK?

kartka z kalendarza

W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo wolne od pracy, przypada w sobotę. Według przepisów, pracującym należy się w takim przypadku dodatkowy dzień wolny. Z tego względu Miejski Zarząd Usług Komunalnych informuje, że jego administracja przy ul. Strzelców Bytomskich 25c oraz biuro Giełdy Samochodowej przy ul. Kujawskiej będą nieczynne w piątek 14 sierpnia.

Pozostałe obiekty MZUK będą tego dnia pracowały zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem.

Jak opryskiwać rośliny? Wydział Środowiska przypomina

spryskiwanie roślin

Dziś coraz trudniej obejść się bez opryskiwania drzew i roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by były one zdrowe i chronione przed szkodnikami. Zanim jednak zaczniemy prace w ogrodzie, warto upewnić się, czy wiemy, jak prawidłowo opryskiwać zieleń. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach przypomina, że kwestie te regulują zapisy ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.

 

Warunki, w jakich powinny być wykonywane zabiegi ochrony roślin, zazwyczaj są określone na etykiecie preparatu. Jeżeli nie ma szczególnych zaleceń, to należy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Wykonywanie zabiegów przy wysokiej temperaturze może przyczynić się do ulatniania substancji aktywnej z preparatów – zmniejszając tym samym ich skuteczność. To bardzo ważne szczególnie podczas oprysków latem.
  2. Jeśli preparat do opryskiwania jest znoszony przez wiatr, opryskiwanie trzeba przerwać i poczekać na lepsze warunki. Możemy przez przypadek rozpylić preparat na rośliny, które źle znoszą opryski, lub na ludzi i zwierzęta.
  3. Zabiegów nie należy wykonywać krótko przed spodziewanym przymrozkiem. Nie powinno się też opryskiwać mokrych roślin po deszczu lub pokrytych mgłą. Podobnie opady deszczu po wykonanym zabiegu spłukują nawóz z liści i cały zabieg należy przeprowadzić od początku.