Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 sierpnia 2019 r.

// 07-08-2019

Nowa remiza dla strażaków z Brzezinki

Nowy budynek OSP Brzezinka

Strażacy z OSP Brzezinka będą mieli nową remizę strażacką. Dwukondygnacyjny budynek będzie spełniał zarówno funkcję bazy strażackiej i garażu, jak i  niewielkiego centrum edukacyjno-kulturalnego. Nowa remiza powinna być gotowa w 2021 r.

Dotychczas strażacy z OSP Brzezinka mieli do dyspozycji tylko niewielki, własnoręcznie wybudowany garaż przy Parafialnym Domu Kultury w Gliwicach-Brzezince, w którym trzymali dwa samochody gaśnicze. Dzięki głosom mieszkańców dzielnicy w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego mogli uzupełnić swoje wyposażenie m.in. o specjalistyczne urządzenia ratownictwa technicznego.

Już wkrótce dzięki wsparciu miasta strażacy z Brzezinki będą mieli do dyspozycji dwukondygnacyjną remizę przy ul. Zamojskiej, o powierzchni niemal 662 m2, z zapleczem socjalno-biurowym i sanitarno-kuchennym, pomieszczeniami dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, szatniami oraz salą szkoleniową i konferencyjną. W budynku powstanie też sala ćwiczeń pozwalająca utrzymać sprawność fizyczną strażaków, pomieszczenia Klubu Honorowych Dawców Krwi „Dar Nadziei” działającego przy OSP w Gliwicach-Brzezince oraz sale na działalność edukacyjno-kulturalną, którą również zajmują się strażacy. Znajdzie się także miejsce na nowy garaż dla trzech wozów bojowych OSP Brzezinka i ufundowanej przez miasto przyczepy sprzętowej wyposażonej w nowoczesne pompy i węże, służącej do usuwania skutków powodzi i podtopień. Stary garaż będzie służył strażakom do prowadzenia ćwiczeń, wykonywania tzw. zapraw i jako magazyn sprzętowy. Dla potrzeb remizy powstanie parking na  21 miejsc postojowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, realizacja inwestycji rozpocznie się w 2020 r., a zakończy w 2021 r.

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej remizy strażackiej dla OSP Brzezinka został już ogłoszony. Projekt ma powstać w oparciu o koncepcję programowo-przestrzenną przygotowaną na zlecenie miasta.

Historia OSP w Brzezince sięga roku 1888. Utworzono wówczas pierwszą drużynę ogniową z kolumną sanitarną. W ochotniczą straż pożarną przekształcono ją około roku 1910. Po wojnie działała ona do 1971 r., kiedy to została odgórnie zlikwidowana. Brzezińską straż reaktywowano w 2013 r., później zgłoszono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Gotowość bojowa jednostki została zgłoszona w grudniu 2014 r. i już parę dni później wyjechała ona do pierwszej akcji.

Każdego roku brzezińska straż uczestniczy w ponad stu zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta: pożarach, wypadkach komunikacyjnych, podtopieniach budynków i posesji, usuwaniu skutków wichur czy gniazd szerszeni. Liczba interwencji stale rośnie. Formacja liczy 27 czynnych strażaków i ma do dyspozycji dwa wozy bojowe – iveco i jelcza – przekazane przez gliwickie jednostki PSP oraz specjalistyczny sprzęt zakupiony ze środków budżetu miasta. (mf)

Uwaga kierowcy! Kolejne zmiany na DTŚ

DTŚ

W piątek, 9 sierpnia zamknięta zostanie jezdnia Drogowej Trasy Średnicowej biegnąca w kierunku Katowic. Kierowcy poruszać się będą jezdnią w kierunku Gliwic, przy zachowaniu ruchu w obu kierunkach.

Przypominamy, że na DTŚ, na wysokości wiaduktów nad ul. Wschodnią i nad torami PKP prowadzone są roboty gwarancyjne związane z naprawą nawierzchni jezdni. Prace będą realizowane etapami. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu Zarząd Dróg Miejskich będzie na bieżąco informował. Prace powinny się zakończyć w IV kwartale roku. (mf)

Rowerem przez Gliwice

trasa rowerowa ul. Kujawska

Niedawno do użytku rowerzystów oddano pierwszy, pilotażowy kontrapas, trwa budowa ważnej dla miasta trasy rowerowej łączącej centrum z Sośnicą, w planach jest kolejna duża inwestycja – biegnąca przez tereny zielone trasa rowerowa z centrum, przez Łabędy do Czechowic. Wszystko po to, by ułatwić rowerzystom sprawne poruszanie się po Gliwicach.

Nowa trasa ma zostać wytyczona od istniejącej trasy w centrum, obok ul. Nadrzecznej i wzdłuż Kłodnicy do Łabęd. Ma się z nią łączyć ciąg pieszo-rowerowy o długości 900 metrów przy ul. Portowej (od posesji 74 do ul. Kanałowej w Łabędach). Kolejny odcinek pobiegnie ulicą Strzelców Bytomskich do ul. Grzybowej i do ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach. Stamtąd zostanie poprowadzona wzdłuż ul. Toszeckiej w kierunku centrum (do okolic ul. Gajowej). W międzyczasie będą powstawały krótsze odcinki w innych częściach miasta.

Dzieje się!

Obecnie powstaje odcinek drogi rowerowej przy ul. Toszeckiej w rejonie rozbudowywanego skrzyżowania z ul. Myśliwską i Pionierów. Ponadto w ramach prowadzonego remontu ul. Andersa wykonano odcinek drogi rowerowej w ciągu tej ulicy pomiędzy ul. Płowiecką, a wjazdem do kompleksu koszarowego (z wyjątkiem fragmentu przy parku Starokozielskim, który ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku).

Gotowa jest już znaczna część trasy rowerowej łączącej centrum miasta z Sośnicą. Trwają prace przy kolejnych odcinkach. Wzdłuż ul. Kujawskiej, od ronda Górników przy giełdzie samochodowej do zjazdu z ul. Kujawskiej przed mostem nad Kłodnicą, ZDM wybuduje łącznik o długości  500 metrów, a kolejne 900 m, powstanie w ramach inwestycji prowadzonej przez Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Zostanie wykonany także odcinek trasy rowerowej od ul. Wschodniej do granicy z Zabrzem. Z myślą o rowerzystach wyremontowane zostaną kładki nad Kłodnicą w Sośnicy (między ul. Kujawską a Jesienną, obok ogródków działkowych) oraz w parku Chrobrego (w pobliżu Politechniki Śląskiej). Prace projektowe kładek powinny zakończyć się w tym roku, a budowlane w 2020 r.

Została już podpisana umowa na projekt pasa rowerowego wzdłuż ul. Jana Pawła II, od katedry do ul. Nowy Świat, przy Teatrze Miejskim. Dzięki tej inwestycji centrum miasta zostanie połączone z Sikornikiem.

Miasto przymierza się do budowy 2,5 km drogi rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej od ul. Knurowskiej do granicy miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa na realizację tego zadania powinna zostać zawarta we wrześniu. Z planowana trasą łączyć się będzie kolejny nowy odcinek, o długości 400 metrów, który powstanie przy ul. Knurowskiej, między skrzyżowaniami z ul. Chmielną i św. Brata Alberta. Ułatwi on rowerzystom dojazd do ul. Bojkowskiej. Na pętli rowerowej przy ul. Bojkowskiej (w rejonie ul. Pszczyńskiej), planowane jest zagospodarowanie terenu przystanku rowerowego. Pojawią się tam elementy małej architektury, m.in. ławki, stojaki rowerowe i stacja naprawy rowerów.

Kolejne trasy rowerowe powstaną w ramach planowanej przebudowy ul. Chorzowskiej, wzdłuż ul. Jagiellońskiej i Zabrskiej (do wiaduktu), przy zachodniej obwodnicy miasta (na odcinku od ul. Sowińskiego do Daszyńskiego) i południowej obwodnicy (od ul. Rybnickiej do Bojkowskiej). Droga rowerowa połączy też ul. Toruńską z ul. Biegusa i pobiegnie dalej, w kierunku obwodnicy zachodniej. Projektowana jest również droga rowerowa wzdłuż ul. Kozielskiej, która połączy Stare Gliwice z Brzezinką. Zaplanowano też remont ciągu pieszo-jezdnego przy alei Mickiewicza. (mf)

 

Czas na elektroporządki

elektrośmieci

Rusza kolejna zbiórka elektrośmieci. Tym razem stare, zepsute sprzęty elektroniczne, pralki, telewizory, urządzenia elektroniczne, komputery, telefony, baterie i niedziałający sprzęt oświetleniowy będzie można oddać 17 sierpnia w Śródmieściu, przy ul. Ziemowita.

Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, których kategorycznie nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Szkodliwe substancje, takie jak rtęć, freon czy kadm, mogą wydostać się na zewnątrz i przeniknąć do gleby i wód gruntowych, stwarzając zagrożenie. Aby tego uniknąć, przez cały rok elektrośmieci można oddawać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  przy ul. Rybnickiej (od poniedziałku do piątku między godz. 7.00 a 17.00 oraz w soboty między godz. 7.00 a 13.00) lub, od wiosny do jesieni, w oznakowanych samochodach, które w wyznaczone soboty parkują na którymś z gliwickich osiedli. Zebrane odpady są ponownie przetwarzane, a część surowców odzyskiwana. Ze środków, które samorząd pozyskuje sprzedając odpady, kupowany jest sprzęt sportowy dla gliwickich szkół i przedszkoli.

Najbliższa zbiórka elektrośmieci odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia w Śródmieściu, na parkingu przy Katedrze przy ul. Ziemowita, w godz. od 10.00 do 13.00. W ramach umowy z miastem zużyty sprzęt będzie odbierać firma Enviropol PL Sp z o.o. Szczegółowy harmonogram zbiórek można znaleźć na gliwice.eu w zakładce Ekologia. (mf)

Hala do modernizacji

Na zdjęciu hala w Sośnicy. sierpień 2019 r.

Szykują się ciekawe zmiany w Sośnicy – w przyszłym roku hala widowiskowo-sportowa przejdzie modernizację, a przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii powstanie ogród terapeutyczny.

W przyszłym roku hala przy ul. Sikorskiego przejdzie modernizację. W ramach inwestycji zostaną przeprowadzone prace mające zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z obiektu: przebudowa drogi ewakuacyjnej, budowa nowej klatki schodowej i dwóch stref pożarowych. Zmodernizowane zostaną też instalacje: wodna, elektryczna i centralnego ogrzewania, odnowione będą podłogi, niektóre okna i drzwi.

Widownia po modernizacji będzie miała szersze schody. Zostanie zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych. Zmieni się też układ pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i zaplecze kawiarni. Przetarg na modernizację hali widowiskowo-sportowej w Sośnicy został już ogłoszony. Jeżeli zostanie pozytywnie rozstrzygnięty hala powinna być gotowa w lipcu 2020 r.

W bliskim sąsiedztwie hali, na skwerze w pobliżu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, powstanie ogród terapeutyczny dla wychowanków MOS, z rabatami kwiatowymi, piaskownicą, urządzeniami zabawowymi i zadaszoną altanką. MZUK podpisał już umowę na wykonanie projektu ogrodu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt powinien być gotowy w listopadzie br. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie inwestycji.  Zakończenie prac planowane jest w 2020 r. (mf)