Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 października 2021 r.

// 07-10-2021

100-lecie urodzin Tadeusza Różewicza

banner

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach wraz z rodziną przez blisko dwadzieścia lat, pisząc tutaj dzieła, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. W 100. rocznicę urodzin artysty jego najbardziej znany utwór sceniczny, „Kartoteka”, zostanie po raz pierwszy wystawiony w mieście, w którym powstał.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w  meandrach własnej pamięci, skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu – zapowiada spektakl Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Za pomocą kilkunastu kresek Różewicz tworzy panoramę ludzi, którzy są niezwykle prawdziwi, możemy zobaczyć ich w całym ich bogactwie, nieomal domyślać się ich życiorysów, tęsknot, pragnień. Dla mnie jest to niezwykłe doświadczenie w pracy nad tym tekstem – mówi o spektaklu Paweł Szkotak, reżyser.

Premiera spektaklu rozpocznie się 9 października o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach

Kolejne pokazy zaplanowano na 10, 12, 13, 15 i 16 października.

Więcej informacji i bilety: www.teatr.gliwice.pl.

Nie przegap!

sobota, 9 października

  • godz. 17.00, mała scena Teatru Miejskiego w Gliwicach

Ogłoszenie I edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Konferencja prasowa z udziałem członków Rady Programowej Konkursu

  • godz. 19.00, duża scena Teatru Miejskiego w Gliwicach

Premiera: „Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Szkotaka

niedziela, 10 października

  • godz. 11.00–15.00, Scena Bajka – Kino Amok, sala kameralna, ul. Dolnych Wałów 3

„Różewicz gliwicki”. Pokazy filmów Petera Lachmanna i prelekcja prof. Ireneusza Gielaty

  1. Tadeusz Różewicz: Twarze
  2. Moje pojednanie: Różewicz i Niemcy
  3. Szukamy życia w grobach: Tadeusz Różewicz, powroty
  • godz. 14.00–14.30, mała scena Teatru Miejskiego w Gliwicach

Dr Bogusław Tracz, „Pozostawić w kartotece elementu przestępczego i podejrzanego”. Służba Bezpieczeństwa PRL wobec Tadeusza Różewicza

  • godz. 15.00–16.30, mała scena Teatru Miejskiego w Gliwicach

Spotkanie z Januszem Drzewuckim, autorem książek o Tadeuszu Różewiczu

  • godz. 17.00–18.30, mała scena Teatru Miejskiego w Gliwicach

Poetki i poeci różnych pokoleń czytają wiersze Tadeusza Różewicza w akompaniamencie kontrabasisty Marcina Olesia. Prowadzenie: Krzysztof Siwczyk.

  • godz. 19.00, duża scena Teatru Miejskiego w Gliwicach

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Szkotka

Nagroda dla twórców utworów dramatycznych

W sobotę 9 października, w setną rocznicę urodzin Poety, odbędzie się ogłoszenie pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagroda, ustanowiona przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, w zamyśle jej inicjatorów: Grzegorza Krawczyka, dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach, Joanny Oparek oraz Juliusza Pielichowskiego, ma na celu wsparcie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej.

Patronat Tadeusza Różewicza nad nagrodą jest nieprzypadkowy – w Gliwicach przez dwadzieścia lat mieszkał i tu napisał nie tylko swoje najbardziej znane utwory sceniczne, ale i inne dzieła literackie, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. Ogłoszenie pierwszej edycji konkursu, któremu towarzyszyć będzie konferencja prasowa z udziałem członków Rady Programowej Nagrody, poprzedzi premierę „Kartoteki” na deskach Teatru Miejskiego – po raz pierwszy wystawionej w mieście, w którym Różewicz napisał ją na przełomie 1958 i 1959 r. – powiedział Grzegorz Krawczyk.

Tadeusz Różewicz był związany z Gliwicami w jednym z najpłodniejszych okresów swojej twórczości – zarówno poetyckiej, jak i dramatycznej. O naturze więzi łączącej go ze śląskim miastem, którego był honorowym obywatelem, mówił tak: „interesują mnie miasta w rozwoju, miasta dynamiczne, miasta, które zmieniają się w moich oczach i z którymi ja się zmieniam. Może dlatego przemieszkałem dwadzieścia lat w Gliwicach (…)”. To w nich powstało najbardziej znane dzieło sceniczne Tadeusza Różewicza – „Kartoteka”.

W Gliwicach narodził się Różewicz dramaturg, który pod koniec lat pięćdziesiątych – podobnie jak kilkanaście lat wcześniej na gruncie poezji – właściwie z miejsca zrewolucjonizował język powojennego dramatu polskiego. Nie sposób mówić o współczesnym teatrze bez „Kartoteki”, która już wkrótce zostanie wystawiona na deskach gliwickiego Teatru Miejskiego, zaledwie kilkaset metrów od domu, w którym została napisana – podkreśla Joanna Oparek.

Ale w kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 powstało także wiele innych, nie mniej ważnych utworów w dorobku autora „Nic w płaszczu Prospera”.

Jak dodaje Juliusz Pielichowski, „Tadeusz Różewicz przeżył w Gliwicach blisko dwadzieścia lat – a nawet kilka lat więcej, jeśli doliczyć czas tuż po wojnie, gdy jeszcze jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego dojeżdżał do Gliwic z Krakowa, odwiedzając w nich swoją przyszłą żonę, Wiesławę. To w tym mieście stworzył wiersze i dramaty, które na stałe weszły do historii literatury – a po latach powrócił do niego raz jeszcze w przejmującym tomie »Matka odchodzi«”. W połowie lat sześćdziesiątych w jednym z wywiadów poeta przyznał: „Pejzaż Śląska, rytm życia, czasu, pracy weszły do wnętrza mojej twórczości”.

Na zwycięzcę konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza czeka statuetka oraz kwota 50 000 zł. Ponadto nagrodzony dramat zostanie wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz opublikowany przez Muzeum w Gliwicach w serii „Czytelnia Sztuki” – poświęconej dramaturgii współczesnej – w której dotychczas ukazała się sztuka Michała Siegoczyńskiego Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach (w 2019 r. spektakl zdobył grand prix i szereg innych nagród w konkursie Instytutu Teatralnego na wystawienie polskiej sztuki współczesnej). Nagroda przyznawana będzie rokrocznie.

Do Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza mogą zostać zgłoszone utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów posiadających w swoim dorobku przynajmniej jeden wcześniej opublikowany (z nadanym numerem ISBN) utwór literacki. Zgłaszany do konkursu tekst nie może być wcześniej publikowany ani wystawiony w formie sztuki teatralnej.

Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza składa się z trzech etapów.

W etapie pierwszym kolegium kwalifikacyjne dokona wstępnej oceny nadesłanych utworów (termin nadsyłania zgłoszeń: 31 marca każdego roku), wybierając spośród nich 20 utworów i przekazując je do dalszej oceny kapitule nagrody (do 30 czerwca). W etapie drugim, spośród utworów zarekomendowanych przez kolegium kwalifikacyjne, kapituła nagrody wybierze trzy teksty, kwalifikując je do finału konkursu (ogłoszenie finalistów nastąpi do 30 września).

Utwory zakwalifikowane do trzeciego etapu zostaną zaprezentowane w postaci czytań scenicznych na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach w okresie bezpośrednio poprzedzającym finałową galę nagrody.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 listopada każdego roku podczas dni teatru i dramaturgii współczesnej w Gliwicach, gdy kapituła nagrody wskaże zwycięski utwór i ogłosi zwycięzcę konkursu – laureata nagrody.

Pozostała dwójka finalistów konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości po 5000 zł, a wyróżnione utwory zostaną zamieszczone w portalu internetowym nagrody.

Kolegium kwalifikacyjne, jak i kapituła nagrody powołane zostaną przez Radę Programową Nagrody. Skład osobowy kapituły nagrody zostanie podany do wiadomości publicznej na początku 2022 roku.

Zgłoszenia do pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza przyjmowane będą w terminie do 31 marca 2022 roku.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy zostaną udostępnione na stronach internetowych nagrody pod adresem nagrodarozewicza.pl.

Organizatorem Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza jest Teatr Miejski w Gliwicach. (materiały organizatora)

W mistrzowskiej interpretacji

muzycy w parku Chopina

Znakomici muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej w sobotę 9 października wystąpią z corocznym koncertem „Mistrzowskie Interpretacje”. Tym razem uczta dla (d)ucha odbędzie się na Scenie Bojków.

W programie koncertu są utwory Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2), Wolfganga Amadeusa Mozarta (Koncert fortepianowy A-dur KV 414) i Josepha Haydna (Symfonia  nr 45 „Pożegnalna”). Obok muzyków Gliwickiej Orkiestry Kameralnej wystąpi pianista Piotr Sałajczyk. Sałajczyk jest wszechstronnym instrumentalistą, który ma na koncie między innymi Fryderyka 2018 za najlepszy album z muzyką kameralną – kompozycje Mieczysława Wajnberga wykonane wraz z Kwartetem Śląskim.

Koncertem „Mistrzowskie Interpretacje” będzie dyrygował Maciej Tomasiewicz. Dyrygent współpracował już z Gliwicką Orkiestrą Kameralną przy okazji nagrania płyty na 20-lecie GOK-u. Płytę można zamówić na stronie gliwickaorkiestra.pl.

„Mistrzowskie Interpretacje” rozpoczną się 9 października o godz. 18.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Bilety można nabyć w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz przez Internet na stronie teatr.gliwice.pl.

Gliwicką Orkiestrę Kameralną tworzą świetni instrumentaliści, którzy na co dzień zasilają najlepsze zespoły w kraju, na przykład Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonię Varsovię, Filharmonię Śląską. Połączenie ich talentów i doświadczeń zaowocowało wypracowaniem bardzo wysokiego poziomu artystycznego orkiestry.

Koncert „Mistrzowskie Interpretacje” jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Prace dyplomowe o Gliwicach POSZUKIWANE!

plakat konkursu na najlepszą pracę dyplomową

Dobiega końca XVI edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Gliwic. Autorzy prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub doktorskich, które mogą być wykorzystane do promocji miasta, mają szanse na wygranie nagród pieniężnych lub rzeczowych. Termin zgłoszeń upływa 15 października. W poprzednich latach nagrodzono w sumie 52 osoby.

W konkursie mogą wziąć udział absolwenci studiów wyższych, którzy obronili tytuły w latach 2018–2021 i nie brali udziału w poprzednich edycjach. Uwaga! Prawo do zgłaszania prac mają władze uczelni lub wydziału, posiadające prawo do nadawania tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub doktora. Autorzy mogą także zgłosić prace do konkursu – po uzyskaniu rekomendacji władz uczelni, wydziału lub placówki badawczej. O tym, które prace zostaną nagrodzone, zadecyduje Prezydent Miasta Gliwice w oparciu o opinię komisji konkursowej, w skład której wejdą przedstawiciele Prezydenta Miasta, Rady Miasta Gliwice oraz Politechniki Śląskiej.

Termin zgłoszeń do konkursu upływa 15 października. Prace przyjmowane są w sekretariacie Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21, p. 132, tel. 32/239-12-89). Regulamin jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (bip.gliwice.eu).

 

Rudolf Widziszowski zakończył pracę w PEC – Gliwice

Rudolf Widziszowski za biurkiem

Rudolf Widziszowski, wieloletni prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice, 30 września zakończył trwającą 37 lat pracę w PEC-u. W rozwój firmy i jej dostosowanie do standardów XXI wieku włożył swoją wiedzę, doświadczenie i ogromne zaangażowanie.

Rudolf Widziszowski kierował gliwicką ciepłownią od 1 października 1993 roku. Przejął wówczas nadzór nad zapoczątkowaną 3 lata wcześniej, szeroko zakrojoną modernizacją źródła ciepła oraz rozbudową sieci ciepłowniczych. Działania te pozwoliły na systematyczne przyłączanie obiektów ogrzewanych do tej pory piecami bądź ciepłem z kotłowni węglowych. Warto podkreślić, że likwidacja tych ostatnich była szczególnie ważna – ograniczyła niską emisję w Gliwicach oraz doprowadziła do poprawy stanu środowiska i jakości życia mieszkańców.

Począwszy od 1995 roku, kierowany przez R. Widziszowskiego PEC – Gliwice wybudował m.in. sieci ciepłownicze zaopatrujące w miejskie ciepło rejon Trynku, gliwicką starówkę, ulice Górnych Walów, Ziemowita, Zygmunta Starego, Chopina i Kościuszki. Do miejskiego systemu ciepłowniczego włączono budynki w obrębie ulic Andersa i Sowińskiego, część dzielnicy Zatorze, ulice Dunikowskiego i Kozielską (do ronda) oraz Bojkowską (Nowe Gliwice) W 2004 roku przyłączono do sieci ciepłowniczej obiekty dydaktyczne Politechniki Śląskiej dotychczas ogrzewane z kotłowni Politechniki. Obecnie wciąż unowocześniany miejski system ciepłowniczy obejmuje swoim zasięgiem niemal całe Gliwice, a produkcją ciepła zawiaduje wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza wspomagana przez wdrożoną sztuczną inteligencję. Dzięki temu można sprawnie dostarczać ciepło odbiorcom, ograniczyć straty przesyłowe, a w konsekwencji ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Kolejny krok to zaawansowany system umożliwiający bieżącą kontrolę pracy urządzeń – PEC – Gliwice systematycznie rozbudowuje infrastrukturę cyfrową.

Dzięki sprawnemu zarządzaniu, otwarciu na innowacje i szeroko zakrojonym przedsięwzięciom gliwicka ciepłownia jest dziś jednym z wiodących przedsiębiorstw na Śląsku spełniających restrykcyjne wymogi środowiskowe.

Wieloletnie działania na rzecz zaopatrzenia mieszkańców w ciepło i poprawy jakości powietrza w mieście honorują liczne nagrody, wyróżnienia i certyfikaty przyznawane przedsiębiorstwu i jego dotychczasowemu prezesowi („Laur Ciepłownictwa”, „Przedsiębiorstwo Fair Play”, „Firma Bliska Środowisku”, Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego, „Solidna Firma”, „Orzeł Polskiej Przedsiębiorczości”, Świadectwo Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości). W tym roku w Międzyzdrojach kapituła Laurów odznaczyła Rudolfa Widziszowskiego Laurem „Zasłużony dla ciepłownictwa”.

 

Jak się mają miejskie spółki? Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o.

budynek Technoparku z lotu ptaka

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy kolejną część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Park Naukowo Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o.

Gliwicki Technopark istnieje od 2004 r. Zajmuje się organizowaniem szeroko pojętego wsparcia dla przedsiębiorców, m.in. poprzez transfer innowacyjnych technologii i promocję przedsiębiorczości, świadczy też specjalistyczne usługi szkoleniowe. Ostatnio spółka połączyła siły z największym w Polsce Technoparkiem w Poznaniu i razem wspierają transformację cyfrową i biznesową przedsiębiorstw. Ma też wsparcie Miasta Gliwice. Dzięki temu może inwestować w infrastrukturę.
W dwóch budynkach Technoparku działa obecnie prawie 80 przedsiębiorstw, po zakończeniu budowy trzeciego obiektu ich liczba wzrośnie. Miasto posiada w niej 68,38% udziałów.
W 2020 r. spółka wypracowała zysk w wysokości ponad 373 tys. zł, zrealizowała też kilka ważnych projektów, m.in. „Sieć Regionalnych Obserwatorów Specjalistycznych w Procesie Technologicznego Odkrywania”, który ma na celu wsparcie i usprawnienie zarządzania rozwojem regionu. W sierpniu spółka podpisała umowę na realizację projektu „Budowa Inkubatora Nowoczesnych Technologii w Gliwicach” – obecnie trwa budowa Inkubatora Nowoczesnych Technologii. Również w 2020 r. spółka pozyskała fundusze na rozwój nowoczesnego laboratorium. Ponadto Technopark prowadzi szkolenia językowe i komputerowe dla osób pracujących oraz pomaga osobom bezrobotnym przekwalifikować się, by ponownie weszły na rynek pracy. Cyklicznie organizowane są również wydarzenia dla przedsiębiorców tj. Start It Up!, Dzień Nauki i Przemysłu oraz spotkania przy kawie.
Więcej informacji na temat Technoparku można znaleźć na stronie internetowej www.technopark.gliwice.pl. (mf)

 

Razem przeciw przemocy

plakat

Widzisz – reaguj, doznajesz krzywdy – szukaj pomocy. Rusza kampania Razem przeciw przemocy. Bo razem jesteśmy silniejsi i możemy więcej! Nad kampanią organizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann.

Przemoc w rodzinie to każde zachowanie wobec osoby bliskiej, którego celem jest utrzymanie nad nią kontroli i władzy, które narusza jej godność oraz podstawowe prawa i wolności oraz powoduje cierpienie i szkody. Przemoc prowadzi do poważnych naruszeń norm moralnych i prawnych, tragicznych skutków psychologicznych, a w skrajnych przypadkach do poważnych okaleczeń czy zabójstw. Wokół przemocy narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jest to zjawisko marginalne, występujące wyłącznie w patologicznych środowiskach. Tymczasem znęcanie się nad rodziną jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Aby zminimalizować to zjawisko i pomóc osobom doznającym przemocy Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach zachęca do udziału w kampanii Razem przeciw przemocy.
W ramach akcji zaplanowano szereg działań, m.in. konferencję inaugurującą, szkolenia, warsztaty profilaktyczne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży, a także promocję usługi telefonicznego wsparcia dla dzieci i młodzieży #SŁUCHAWKA. Wszystko po to aby uwrażliwić na zachowania mogące przejawiać symptomy przemocy, nauczyć asertywności.
Chcemy zwrócić uwagę i zwiększyć wrażliwość społeczeństwa na przemoc i jej symptomy, nauczyć, jak jej przeciwdziałać i ośmielić społeczność lokalną do reagowania  na przejawy agresji i każdej formy przemocy. Chcemy działać na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności na rzecz rodzin przeżywających kryzysy związane między innymi z występowaniem w rodzinie przemocy lub współuzależnienia. Dlatego akcja będzie prowadzona interdyscyplinarnie, na wielu szczeblach i obejmie zarówno pracowników jednostek miejskich, jak i społeczność – potencjalne osoby doznające przemocy, jak i świadków tego typu zdarzeń. Kampania Razem przeciw przemocy wspiera Białą wstążkę, największą na świecie akcję przeciwdziałania przemocy – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Kampania będzie prowadzona w Gliwicach od października do grudnia 2021 r. Udział w wydarzeniach organizowanych przez OPS będzie bezpłatny.
Od października informacje o kampanii, a także publikacje i inne materiały dotyczące przeciwdziałania przemocy, dostępne będą na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy”- „Razem przeciw przemocy” oraz na profilu Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach na portalu Facebook.
Przypominamy, że w Gliwicach przy ul. Fiołkowej 26 działa Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym, który chętnie udziela wsparcia osobom potrzebującym (tel. 32/ 300-01-11). (mf)

 

Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii

slider

Rusza nowy projekt edukacyjny Muzeum w Gliwicach dla szkół, przedszkoli oraz osób indywidualnych. Instytucja zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie dzieci i młodzież, do historycznej podróży przez burzliwe dzieje naszego wyjątkowego regionu – Śląska.

W ramach nowego projektu edukacyjnego pt. „Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii” przygotowanego przez Muzeum w Gliwicach, w czasie 9 spotkań, od października do czerwca przyszłego roku, wiedza z historii Śląska zostania usystematyzowana, uczestnicy zajęć zapoznają się z najważniejszymi postaciami, zjawiskami kulturowymi i problemami charakterystycznymi dla kolejnych okresów historycznych. Uczestnicy podczas każdych zajęć otrzymają specjalnie opracowane karty pracy, których integralną częścią będą mapy, słowniczki, zestawienia ważnych w historii Śląska dat, fragmenty tekstów źródłowych i tropy bibliograficzne.  Na najmłodszych czekają kolorowanki tematyczne.

Zajęcia skierowane są zarówno do grup szkolnych i przedszkolnych, jak i do osób indywidualnych – rodziców z dziećmi, a także młodzieży i dorosłych. Projekt przygotowuje Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach, a pracują nad nim historyczki – Anna Pikulska-Stępień i Rita Śliwa, oraz filozofka – Ewa Chudyba. Na pierwsze zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych zapraszaja w tygodniu pomiędzy 12 a 15 października, natomiast osoby indywidualne – rodziców z dziećmi, młodzież i dorosłych – w sobotę, 23 października.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach.

PalmJazz jest inspiracją

mężczyzna w okularach przy fortepianie

Fortepianowa magia w wykonaniu Leszka Możdżera 7 października będzie nadawać ton podczas festiwalu PalmJazz. W programie nadchodzących koncertów w gliwickiej Jazovii są także występy Dave’a Douglasa, duetu Trygve Seim & Frode Haltli i Wacława Zimpela.

Festiwal PalmJazz to coroczne gliwickie święto muzyki jazzowej i etnicznej. W tym roku festiwal rozpoczął się wydarzeniem wyjątkowym – 30 września wspólny koncert dali Jan Nowicki i De Profundis. Po takim muzycznym trzęsieniu ziemi napięcie już tylko rośnie!

W czwartek 7 października Centrum kultury Jazovia (Rynek 10) będzie należeć do pianisty Leszka Możdżera. Wystąpi dwukrotnie – o godz. 19.00 i 21.30. Zaliczany do najpopularniejszych muzyków jazzowych w Polsce, nagrał ponad 100 albumów, w tym z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem czy Michałem Urbaniakiem. W piątek 8 października Jazovię odwiedzi trębacz improwizator Dave Douglas (godz. 19.00) i hiszpańskie Jose Luis Gutierrez Iberjazz Trio (godz. 21.30).

Sobota 9 października rozpocznie się od podróży na muzyczną północ. O godz. 19.00 wystąpi norweski duet Trygve Seim & Frode Haltli. O godz. 21.30 znów zrobi się gorąco, za sprawą kubańskiego Joaquin Sosa Quartet. Natomiast w niedzielę 10 października publiczność w Jazovii powita kolejnych jazzmanów z Norwegii – o godz. 19.00 zagra Nils Petter Molvaer Quartet. O 21.30 sceniczną pałeczkę przejmie świetny polski klarnecista Wacław Zimpel.

Festiwal PalmJazz potrwa do 16 października. Informacje o biletach są dostępne na stronie https://palmjazz.pl/. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Śląski Festiwal Nauki zbliża się wielkimi krokami

banner

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbywać się będzie od 9 do 15 października 2021 roku. Galę otwarcia zaplanowano na 9 października nad katowicką Rawą. Inaugurację będzie można oglądać także online.

10 października natomiast publiczność zostanie zaproszona na bulwary Rawy (niektóre wykłady będą transmitowane online). Aby wziąć udział tego dnia w festiwalu, należy pobrać bezpłatną wejściówkę. Przestrzeń festiwalowa rozciągać się będzie od rynku w Katowicach poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i tereny pobliskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji. W programie znalazły się warsztaty, wykłady, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty oraz spotkania z polskimi i zagranicznymi gośćmi. Uczestnicy wydarzenia będą mieli do dyspozycji:

  • cztery strefy specjalne,
  • dwanaście scen,
  • sześć obszarów wiedzy,
  • dwa Przystanki Nauka,
  • „Drzewo opowieści” – przestrzeń, w której czytane będą fragmenty książek Stanisława Lema,
  • dwa obszary warsztatowe.

Z kolei od 11 do 15 października festiwal przeniesie się do przestrzeni internetowej, a każdy dzień będzie poświęcony innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie ŚFN KATOWICE oraz na Facebooku.

Imprezę objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann. (mat. org.)