Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 października 2019 r.

// 07-10-2019

Dom kultury w nowej odsłonie

dom kultury z zewnątrz

Remont filii gliwickiego Młodzieżowego Domu Kultury w Bojkowie dobiega końca. Na kulturalnej mapie miasta pojawił się kolejny nowoczesny obiekt.

Prace przy ul. Parkowej 5 rozpoczęły się już w 2015 roku i są na ostatniej prostej. Budynek MDK-u zyskał nowoczesną salę ze sceną i widownią. Już niebawem w kalendarzu domu kultury mieszkańcy znajdą wiele ciekawych koncertów, spektakli i innych wydarzeń.

Scena i widownia są na parterze budynku, na piętrze znajduje się sala konferencyjna. Obiekt po remoncie ma wzmocniony dach, odnowione pomieszczenia (na dwóch piętrach), nowe instalacje (elektryczne, gazowe, odgromowe i wodno-kanalizacyjne) oraz centralne ogrzewanie. Inwestycja jest już na finiszu – wkrótce zostanie zamontowane zostanie nagłośnienie i oświetlenie sali widowiskowej.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu Miasta Gliwice i kosztowała około 4,5 mln zł. Otwarcie filii Młodzieżowego Domu Kultury w Bojkowie jest planowane na początek 2020 roku.

„Emdek” kieruje swoją ofertę do szkół, ale nie tylko – w swoje mury zaprasza także mieszkańców dzielnicy. Do działań włączą się także osoby niepełnosprawne, seniorzy, a nawet wojsko. W obiekcie powstanie także izba pamięci poświęcona historii Bojkowa. (mm)

Mistrz Polski jest tylko jeden!

Piast Gliwice

W meczu 11. kolejki PKO Ekstraklasy piłkarze Piasta Gliwice pokonali Legię Warszawa na własnym stadionie z wynikiem 2:0. Piękne bramki strzelili Piotr Parzyszek i Jorge Felix, dwaj najskuteczniejsi strzelcy Piasta. Emocjonujące sportowe widowisko zgromadziło ponad 7 tys. kibiców.

Pierwszy celny strzał na bramkę oddał Piast Gliwice. Legioniści dłużej utrzymywali się przy piłce starając się uzyskać przewagę na boisku, ale obrońcy Piasta, wspierani przez defensywnych pomocników, skutecznie przerywali próby aktualnego wicemistrza kraju. W pierwszej połowie zabrakło stuprocentowych szans, choć w kilku sytuacjach było niebezpiecznie.

Na początku drugiej połowy gliwiczanie wyprowadzili dwie składne akcje. Dobrze poradzili sobie obrońcy oraz bramkarz Legii, dlatego wciąż przy Okrzei nie padła bramka. W 56. minucie gospodarze wyprowadzili szybką kontrę. Hateley posłał piłkę do Badii, który ładnym przyjęciem otworzył sobie drogę do pola karnego Legii. Ponownie ofiarna interwencja zażegnała niebezpieczeństwo. Niebiesko-Czerwoni jednak się nie poddawali i wciąż próbowali.

Determinacja gospodarzy dwukrotnie została wynagrodzona. Najpierw do siatki Legii trafił Piotr Parzyszek, który efektownie uderzył z pierwszej piłki. Równie urokliwą bramkę po nieco ponad dziesięciu minutach zdobył Jorge Felix, który precyzyjnym lobem z bliskiej odległości nie dał Radosławowi Majeckiemu szans na obronę.

Drugi gol Piasta rozjuszył zawodników Legii, którzy ruszyli pospiesznie do odrabiania strat. Jednak po raz kolejny w tym sezonie Frantisek Plach udowodnił swoją klasę popisując się świetnymi paradami. Dzięki staraniom wszystkich piłkarzy Piast Gliwice pewnie pokonał wicemistrzów Polski 2:0.

Ludzie kultury nagrodzeni

wszyscy nagrodzeni na scenie

Plastyczka Marta Zajączyńska-Kowalska, rockowy zespół Wiewiórka na Drzewie, kierowniczka impresariatu teatralnego Jolanta Szymura i dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach i Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury. To dzięki nim w Gliwicach jest w czym wybierać!

Uroczysta gala odbyła się 4 października w TM-ie w Gliwicach. Wszyscy nagrodzeni zostali wyróżnieni za całokształt działalności. Była to XXVI edycja konkursu.

W imieniu samorządu nagrody wręczył ludziom kultury zastępca prezydenta Gliwic Adam Neumann.

Na scenie wystąpiła świetna harfistka Christina Pluhar z zespołem L`Arpeggiata. To była muzyczna podróż nad Morze Śródziemne – do Portugalii, Turcji i Hiszpanii. Koncert został zorganizowany w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso. (mm)

Kategoria „Twórczość artystyczna”

Marta Zajączyńska-Kowalska

Artystka plastyczka. Ukończyła kilka kierunków studiów – architekturę na Politechnice Śląskiej, a potem malarstwo i rysunek oraz malarstwo i multimedia. Zajmuje się sztuką już od czterdziestu lat. Nie ma dziedziny, w której nie spróbowałaby swoich sił. Tworzy obrazy, rysunki, grafiki, fotografię, ceramikę, tkaniny, papier czerpany, a nawet poskramia wiklinę. Od lat prowadzi galerię SMS – Salon Młodej Sztuki przy ul. Kaczyniec w Gliwicach. Współorganizuje także festiwal artystyczny Kaczyniec Kulturalnie.

Wiewiórka na Drzewie

Chłopaki z Wiewiórki na Drzewie mają superpozytywną energię! Gliwiczanie kojarzą ich z finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i imprezy charytatywnej Hałas Miasta. Grają wybuchową mieszankę rocka, reggae i ska. Publiczność za nimi szaleje, przez jedenaście lat na scenie zagrali ponad trzysta koncertów. Zgarnęli też kilka nagród i nagrali dwie płyty studyjne. Prace nad następnym krążkiem są w toku.

Kategoria „Upowszechnianie kultury”

Jolanta Szymura

Od dwudziestu siedmiu lat kieruje impresariatem gliwickiego teatru. Ma głowę pełną pomysłów. To ona przygotowywała jeden z najstarszych przeglądów teatralnych w Polsce – Gliwickie Spotkania Teatralne. Spektakle, koncerty, recitale – Jolanta Szymura potrafi zorganizować wszystko. Do swoich największych osiągnięć zawodowych zalicza koncert Cesarii Evory, pieśniarki z Republiki Zielonego Przylądka. Obecnie odpowiada między innymi za przygotowanie dużych miejskich imprez, takich jak Noc Kupały czy Sylwester.

Grzegorz Krawczyk

Dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach i Muzeum w Gliwicach. To on odpowiada za kompletne przeobrażenie gliwickiego teatru. Tworzy także bogaty program miejskiego muzeum. Jest wszechstronnym menedżerem kultury. Zanim przejął stery w TM-ie, kierował stroną administracyjną Gliwickiego Teatru Muzycznego. Wcześniej współtworzył teatry w Bielsku-Białej, Supraślu i Warszawie. W Gliwicach postawił na teatr miejski z bardzo różnorodnym programem i mocnym zespołem aktorskim. Przy Nowym Świecie grane są dramaty, spektakle muzyczne i farsy. W tym roku przedstawienie „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” zdobyło kilka nagród w prestiżowym 25. Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Grzegorz Krawczyk rozwija program spektakli dla dzieci. Napisał sztukę „Chłopiec z Gliwic”, nawiązującą do historii miasta. Powołał też prężnie działający Dział Edukacji Teatralnej. Najważniejsza jest dla niego publiczność. W Muzeum w Gliwicach był zaangażowany w uruchomienie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i Czytelni Sztuki. Czuwa także nad działalnością wydawniczą gliwickiego muzeum.

Zakończ sezon na rowerze

rower

Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zaprasza na 62 zakończenie turystycznego sezonu kolarskiego. Rowerzyści wystartują w niedzielę 13 października o godz. 9.00 z gliwickiego Rynku i dojadą do zamku w Chudowie. Do przejechania będzie około 30 km.

Miłośnicy samotnej jazdy na rowerze mogą dojechać na miejsce indywidualnie. Na mecie, po zarejestrowaniu się w biurze rajdu, uczestnicy otrzymają pamiątkową plakietkę i będą mogli brać udział w konkursach z nagrodami. Pamiętajcie, żeby zabrać kask! Impreza jest dofinansowana ze środków miasta Gliwice. (mf)

Pozbądź się starych zabawek

giełda zabawek

Z pewnością w wielu domach mieszkają stare zabawki, pluszaki czy klocki, którymi już nikt się nie bawi lub książeczki, z których dzieci wyrosły. Szkoda je wyrzucać, ale też nie za bardzo jest je komu oddać. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest Giełda Zabawek Używanych.

Na giełdzie można sprzedać zabawki, z których dzieci już wyrosły, ale też kupić inne, również używane. Można natrafić na prawdziwe perełki i kupić drobiazgi za naprawdę symboliczne kwoty. To również dobra okazja, by dzieci nauczyły się gospodarowania pieniędzmi i zarobiły kilka złotych, które będą mogły wrzucić do świnki skarbonki. Najbliższa giełda zabawek odbędzie się w sobotę, 19 października w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Barlickiego.

Sprzedający muszą wcześniej zarejestrować się mailowo pod adresem warsztaty2art@gmail.com i wnieść symboliczną opłatę. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ liczba stoisk jest ograniczona. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.mdk.gliwice.pl. (mf)

Tydzień kariery

PUP Gliwice

Rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Kariery. Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach aktywnie włącza się do wydarzenia z ciekawą ofertą dla pracowników i pracodawców, osób poszukujących zatrudnienia, chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub zmienić pracę.

W październiku wiele się będzie działo na gliwickim rynku pracowniczym. Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach zaprasza na konferencje, spotkania i mobilne stanowisko PUP.

Europejskie Dni Pracodawców (w Gliwicach potrwają od poniedziałku do niedzieli 14–27 października) to przedsięwzięcie zainicjowane przez Sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia na rzecz wspierania współpracy pomiędzy pracodawcami i publicznymi służbami zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W tym czasie rozpowszechnianie będą informacje o usługach i instrumentach rynku pracy. Będą odbywać się konsultacje dla pracodawców, podczas których będzie można zapoznać się z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Spotkania będą odbywać się przede wszystkim w PUP przy placu Inwalidów Wojennych, ale prowadzone będą też wizyty u pracodawców, które poprowadzi dyżurny doradca. Odbędzie się też giełda pracy i konferencja informacyjna dla młodzieży i pracodawców.

Powstało mobilne stoisko PUP „Jesienna promocja na pracę” przy którym pracownicy PUP pozyskują i prezentują oferty pracy, udzielają konsultacji osobom zainteresowanym znalezieniem lub zmianą pracy czy poszukującym pracownika.

Gliwicki PUP otacza wsparciem również młodzież szkolną, która stoi przed ważnymi wyborami dotyczącymi szkoły czy przyszłości zawodowej. Od 21 do 27 października, w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2019, w gliwickim PUP odbędą się  VII Dnia Otwarte Poradnictwa Zawodowego. Przygotowano ofertę wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia, młodzieży szkolnej, doradców zawodowych oraz każdej osoby zainteresowanej tematem.

Zachęcamy do bezpośrednich konsultacji z doradcami zawodowymi „Porozmawiajmy o pasji przy kawie” oraz innymi specjalistami rynku pracy. Podczas promocji OTK będziemy dla Państwa dostępni w zarówno w siedzibie PUP Gliwice, jak również w Centrum Handlowym Forum – zaprasza Barbara Melnarowicz. Barbara Melnarowicz, kierownik działu ds. Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego w PUP w Gliwicach.

Konsultacje doradcze odbędą się również w sobotę poprzedzającą Ogólnopolski Tydzień Doradczy (19 października).

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć na stronie www.pup.gliwice.pl oraz na Facebooku PUP. (mf)

 

Naturalne piękno

giełda minerałów

Piękne, szlachetne, błyszczące i fascynujące – kamienie szlachetne. Przyciągają uwagę, a bywa, że są ogromną pokusą. Warto je mieć, a z całą pewnością zobaczyć. Będzie ku temu okazja podczas najbliższej Gliwickiej Giełdy Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości.

Podczas najbliższej giełdy, która odbędzie się w weekend 19-20 października w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Górnych Wałów, będzie można podziwiać, a nawet kupić kamienie szlachetne, minerały, skamieniałości, kości dinozaurów i oryginalną biżuterię wykonaną ze szlachetnych kamieni i kruszców. Gliwiczanie lubią szlachetne kamienie i piękne rękodzieło, dlatego każda giełda minerałów cieszy się sporą frekwencją. W Gliwicach będzie to już dwudziesta trzecia edycja wydarzenia.

–  Giełda minerałów i biżuterii to okazja, by poznać niesamowite dary natury, zobaczyć piękno procesów geologicznych lub po prostu w ciekawy sposób spędzić czas. Wystawcy z całej Polski i z zagranicy zadbają o to, by każdy znalazł coś dla siebie. Promujemy to, czego nie znajdziecie w sklepach – okazałe, jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne, niepowtarzalną, ręcznie wykonaną biżuterię. Przygotowaliśmy też inspirujące pokazy i warsztaty dla dzieci – zachęcają organizatorzy.

Bilety wstępu kosztują 5 i 10 zł. Dzieci do lat 5 wchodzą za darmo. Giełda będzie czynna od godz. 10.00 do 18.00. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.geoexpo.eu. (mf)