Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 marca 2022 r.

// 07-03-2022

PILNIE potrzebne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

banner z flagą Ukrainy, gliwickimi kamieniczkami i napisem Ważne!

Jeśli możesz i chcesz udostępnić miejsce noclegowe, mieszkanie lub dom obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Ukrainą po 24 lutego i uciekają do Gliwic przed wojną – zgłoś się do Gliwickiej Bazy Wsparcia. PomagajMY razem!

Jeżeli chcesz pomóc, zgłoś swoją ofertę noclegu:

Gliwicką Bazę Wsparcia koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Budowlana wiosna w Gliwicach

Ludzie na Targach

22. Gliwickie Targi Budownictwa, Instalacji, Wnętrz w miniony weekend przyciągnęły do hali Arena Gliwice sporo miłośników modernizacji, budownictwa i remontów. Swoją ofertę i ciekawe rozwiązania zaprezentowało 80 wystawców. Nie zabrakło też profesjonalnego doradztwa.

Gliwickie Targi Budowlane na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń branżowych w mieście. Jak zawsze odwiedzili je miłośnicy nowoczesnych rozwiązań w budownictwie oraz osoby planujące remont mieszkania czy budowę domu. . Motywem przewodnim tegorocznej edycji były nowoczesne systemy grzewcze, fotowoltaika, wyposażenie wnętrz i materiały budowlane przydatne na każdym etapie realizacji inwestycji –  od fundamentów aż po dach. Tradycyjnie odbyły się też konkursy dla wystawców.
Serdecznie gratuluję wystawcom nagrodzonym w konkursach organizowanych w ramach 22. Gliwickich Targów Budownictwa, Instalacji, Wnętrz w Arenie Gliwice. Wydarzenie, w którym miałem przyjemność uczestniczyć, od lat przyciąga mieszkańców interesujących się najnowszymi technologiami w budownictwie i wnętrzarstwie, szukających ciekawych rozwiązań i profesjonalnego doradztwa fachowców z branżowych firm. W miniony weekend w Arenie Gliwice gościło ponad 80 wystawców i wielu gliwiczan. To pokazuje, jak ważnym wydarzeniem są targi budownictwa i jak wielkie jest zainteresowanie inwestowaniem w zmiany w najbliższym otoczeniu – mówił prezydent Gliwic Adam Neumann.

Podczas targów przyznano nagrody w kategoriach: Najlepszy Produkt Prezentowany na Targach i Najlepsze Stoisko oraz Nagrody Śląskiej Izby Budownictwa i Nagrody Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej BenchMan Design w przestrzeni publicznej. Wyróżnionych zostało osiem firm i podmiotów. (mf)

 

Potrzebujesz pomocy? Wypełnij formularz!

banner z flagą Ukrainy, gliwickimi kamieniczkami i napisem Pilne

W celu sprawnego przekazywania najpotrzebniejszych artykułów obywatelom Ukrainy, Stowarzyszenie GTW, które koordynuje zbiórkę w Arenie Gliwice przygotowało do wypełnienia elektroniczne formularze.

Jeśli potrzebujesz (lub rodzina, którą u siebie gościsz potrzebuje) wsparcia rzeczowego, wypełnij poniższy formularz.

forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9

  • Staraj się precyzyjnie wskazywać swoje potrzeby, szczególnie w przedmiotach, które wymagają określenia rozmiaru, płci, wieku dziecka.
  • Po wypełnieniu formularza postaramy się przygotować paczkę odpowiadającą na Twoje potrzeby (jeśli będą one w zasobach darów, które otrzymaliśmy) i nasi wolontariusze skontaktują się z Tobą.

Якщо Вам потрібна матеріальна підтримка (або родині, яка проживає у Вас), заповніть форму нижче.

forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9

Намагайтеся точно вказати свої потреби, особливо в речах, які вимагають визначення розміру, статі та віку дитини.

Після заповнення форми ми спробуємо підготувати пакет, який відповідає Вашим потребам (якщо вони входять до отриманої гуманітарної допомоги), і наші волонтери зв’яжуться з Вами.

Sesja Rady Miasta Gliwice – 10 marca

Rynek

Na czwartek 10 marca 2022 roku została zwołana sesja Rady Miasta Gliwice nr XXXIV/2022. Rozpocznie się o godz. 15.00 w trybie zdalnym, a obrady będą transmitowane na stronie Gliwice.eu.

Porządek obrad wraz z projektami uchwał jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

Serce Gliwic bije dla Ukrainy

goście w Cechowni

Za nami niezwykłe wydarzenie charytatywne „Gliwice dla Ukrainy”. W gliwickiej Cechowni spotkało się wielu ludzi wielkiego serca chcących pomóc Ukrainie, nie zabrakło też mieszkańców Ukrainy, którzy niedawno przybyli do Gliwic. Były emocjonujące koncerty, rzeczowe panele dyskusyjne i spora dawka wiedzy na temat mądrej i skutecznej pomocy. Cechownia  rozbłysła niebiesko-żółtymi barwami.

W obecnej sytuacji szczególnie ważna jest empatia i chęć niesienia pomocy. Bardzo się cieszę, że gliwiczanie mają tak wrażliwe i otwarte serca, angażują się w zbiórki na rzecz osób poszkodowanych w wojnie na Ukrainie i przyjmują potrzebujących pod swój dach. Potrzeby mieszkaniowe są teraz szczególnie ważne. Miasto stara się zapewnić lokale osobom przyjeżdżającym z Ukrainy, ale nasze możliwości są ograniczone, dlatego proszę przedsiębiorców i Gliwiczan mających taką możliwość, by zgłaszali gotowość zapewnienia dachu nad głową osobom uciekającym z kraju ogarniętego wojną i szukającym schronienia w naszym mieście – mówił podczas wydarzenia w Cechowni prezydent Gliwic Adam NeumannCieszę się, że gliwiczanie uczestniczą w spotkaniach kulturalnych i charytatywnych na rzecz Ukrainy. To wydarzenie „Gliwice dla Ukrainy”, pokazuje, jak istotne w obecnej sytuacji jest wsparcie także w takim kontekście - dodał prezydent.

W niedzielę, 6 marca w Cechowni przy ul. Bojkowskiej 35A, sporo się działo. Były rzeczowe panele dyskusyjne i prelekcje. Na temat dramatycznej sytuacji na Ukrainie wypowiedzieli się m.in. Bogusław Tracz (historyk, pracownik Biura Badań Historycznych katowickiego oddziału IPN; autor wielu książek) i Zbigniew Rokita (polski dziennikarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej i laureat Nagrody Literackiej Nike), którzy dokonali analizy społeczno-historycznej obecnej sytuacji. Gen. Grzegorz Hałupka uzupełnił dyskusję z punktu widzenia militarnego.

O tym, jak mądrze pomagać uchodźcom opowiadał Łukasz Gorczyński (m.in. przewodniczący zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Proste prawo dla NGO, wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”). O konieczności skoordynowanej i celowej pomocy mówił również prezes Gliwickiego Centrum Naukowo-Technologicznego Cechownia Grzegorz Wszołek, dziękując  wszystkim za tak duży odzew na zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Z kolei Joanna Mierzwicka-Buzek oraz Agnieszka Wilczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach poprowadziły prelekcję „Kiedy dotyka nas kryzys…”, wskazując jak bardzo ważna w obecnej sytuacji uchodźców jest pomoc i wsparcie psychologiczne. Były też stoiska informacyjne, m.in. Miejskiej Biblioteki Publicznej, kącik dla dzieci i spotkanie z lekarkami, które udzieliły praktycznych rad, m.in. jak osoby z Ukrainy mogą skorzystać z pomocy medycznej czy uzyskać receptę.

W holu głównym budynku Cechowni odbyło się forum wymiany doświadczeń i wiedzy, były też  stoiska informacyjne organizacji pozarządowych angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, Politechniki Śląskiej, Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowickiej z informacjami nt. Bezpłatnej pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy i Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach informującego o procedurze rejestracji dla pacjentów onkologicznych oraz punkt informacyjny Miasta Gliwice z najważniejszymi informacjami w zakresie skoordynowanej pomocy miasta. Na miejscu można było spotkać tłumaczy języka ukraińskiego, którzy służyli pomocą osobom chcącym uzyskać więcej informacji na temat aktualnych działań w regionie dla mieszkańców Ukrainy.
Podczas całego dnia obfitującego w przeróżne wydarzenia, w Cechowni trwała zbiórka na rzecz pomocy Ukrainie  zorganizowana przez Stowarzyszenie Cała Naprzód.

Zwieńczeniem niedzieli były  koncerty Jakuba Skorupa, Michała Matuszewskiego, Kroke i Vellow, które wzbudziły wiele pozytywnych  emocji. Biletem wstępu na koncerty były cegiełki, z których zakup w całości zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie. W sumie podczas wydarzenia zebrano 14 457,26 zł.

To bardzo trudny czas, który wymaga pełnej mobilizacji i zgodnego działania. Miasto koordynuje szereg przedsięwzięć i zbiórek na rzecz Ukrainy. Ważne, by pomoc była celowa i przemyślana. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeszcze mnóstwo wyzwań przed nami, a proces pomocy będzie długotrwały. Jesteśmy głęboko dotknięci sytuacją na Ukrainie, ale swoje emocje powinniśmy teraz skierować na mądrą pomoc – mówiła podczas wydarzenia Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Informacje dotyczące kolejnych wydarzeń charytatywnych i pomocy na rzecz Ukrainy warto sprawdzać na stronie miasta Gliwice.eu.
Organizatorami wydarzenia było Miasto Gliwice, Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia i Centrum Kultury Victoria. (mf)

 

#solidarnizUkrainą – Gliwice pokazały moc

stoisko informacyjne

To był bardzo intensywny weekend w Gliwicach. Żeby pomóc przyjeżdżającym do naszego miasta Ukraińcom, siły połączyli wszyscy – mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, wolontariusze i służby miejskie. Gliwice dają radę!

Punkt Pomocy Ukrainie przy ul. Studziennej 6 koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych CIS Gliwice działał na pełnych obrotach do późnych godzin wieczornych przez cały weekend. W sobotę i niedzielę pojawiło się w nim ponad 170 osób – zarówno obywateli Ukrainy, jak i mieszkańców, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców i chcieli się dowiedzieć, jak jeszcze mogą im pomóc.

Uruchomiono miejskie punkty noclegowe dla obywateli Ukrainy. Miasto przygotowało Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek” działające przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, hostel Malinowski City w Łabędach i salę w ZSP nr 3 na Trynku. Po zapełnieniu tych miejsc obywatele Ukrainy będą kierowani także do sali gimnastycznej przy ul. Barlickiego 3. Przygotowano tam 40 miejsc noclegowych.

W Miejskim Punkcie Zbiórki Darów w Arena Gliwice, które koordynuje Stowarzyszenie GTW, kilkudziesięciu wolontariuszy przez cały weekend rozpakowywało, segregowało i układało dary, które wciąż spływają od Was szerokim strumieniem dobra.  Zabezpieczono też podstawowe potrzeby prawie 300 osób, które zgłosiły się do punktu zbiórek bezpośrednio po przybyciu do Gliwic. Około 100 paczek skierowano także do miejskich punktów noclegowych.

W niedzielę spotkaliśmy się w Cechowni w Nowych Gliwicach. Wydarzenie charytatywne dedykowane Ukrainie przyciągnęło wiele osób. W panelach dyskusyjnych wzięli udział między innymi historyk dr Bogusław Tracz i gliwicki reporter, laureat Nagrody Literackiej Nike – Zbigniew Rokita. Obecne były także organizacje pozarządowe, a fantastyczne koncerty dali: Jakub Skorupa, Michał Matuszewski, Vellow i zespół Kroke. Przez całą imprezę działał także punkt informacyjny Miasta Gliwice. Można było tam uzyskać wszelkie informacje dotyczące skoordynowanej w mieście pomocy Ukrainie. Z ramienia gliwickiego samorządu podczas wydarzenia w Cechowni obecni byli prezydent Gliwic Adam Neumann i jego zastępczyni – Ewa Weber.

Dziękujemy i wciąż liczymy na Wasze otwarte serca. Gliwiczanie – jesteście niesamowici!

Ukraina Film Festiwal

grafika

Scena Bajka-Kino Amok zaprasza na Festiwal Filmowy UKRAINA! Od piątku, 25 marca, przy ul. Dolnych Wałów 3 będzie można zobaczyć zarówno starsze, ważne tytuły, jak i najnowsze, zrealizowane przez głośnych reżyserów ukraińskich, znanych ze swej niezłomnej postawy obywatelskiej.

Z roku na rok kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych i widzów. Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasu odzyskania niepodległości w 1991 r. Warto zobaczyć propozycje, które przygotowało Kino Amok: „Donbas”, „Obywatel Jones”, Do domu”, „Szron”, Nosorożec” i „U 311 Czerkasy” – po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem. Harmonogram seansów jest dostępny na stronie amok.gliwice.pl.

 

Święto futbolu w Arenie Gliwice

Marek Pszonak wręcza puchar małym piłkarzom

Ponad 2, 5 tys. uczestników, 260 drużyn grających w eliminacjach i 54 zespoły rywalizujące o zwycięstwo w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice – tak podsumować można wielki finał 10. Węglokoks Halowej Ligi Podokręgu Zabrze (5–6 marca). Zmaganiom żaków, skrzatów, orlików, młodzików, trampkarzy, juniorów i seniorów oraz – pierwszy raz w tym roku – piłkarek między 10. i 13. rokiem życia – dopingował w miniony weekend m.in. przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszonak. Turniejowy obiekt udostępniło Miasto Gliwice.

W Arenie Gliwice w kategorii skrzat zwyciężył zespół AP Bumerang Ruda Śląska, a wśród żaków brylował TS Jastrząb Bielszowice. W grupie orlików najlepsza okazała się drużyna FA Pyskowice, wśród młodzików – FA Piast I Gliwice, a trampkarzy – MKS Zaborze Zabrze. W kategorii dziewcząt wygrał zespół AP Przeciszów, wśród juniorów najlepsza okazała się drużyna Juniorów Pyskowice, a rywalizację seniorów zwycięsko zakończył Orzeł Stanica. Z myślą o kibicach zorganizowano również pokazowy mecz gwiazd. Wystąpili w nim m.in. Adrian Sikora, Błażej Korczyński i Jarosław Kaszowski.

Z nieśmiałego projektu, który urodził się 10 lat temu, nasze rozgrywki rozrosły się na szeroką skalę – mówił podczas finału 10. HLPZ  „ojciec chrzestny”  turnieju Tomasz Kulczycki, wiceprezes Podokręgu Zabrze. – Staliśmy się w tym czasie marką, która dobrze się kojarzy. Dlatego prezydenci, wójtowie i burmistrzowie: Gliwic i Zabrza, Rudzińca, Wielowsi, Sośnicowic, Toszka, Pyskowic, Pilchowic, Knurowa i Gierałtowic otwierają przed nami drzwi swoich obiektów za tak zwaną złotówkę, bo widzą, jakie wynika z tego dobro. Nie tylko rozwijamy młodych sportowców, ale wychowujemy w zasadach fair play, a także prowadzimy akcje charytatywne – podkreślał.

Podczas przeprowadzonej w trakcie meczu gwiazd aukcji, na której licytowano pamiątkowe koszulki z autografami Cristiano Ronaldo (Manchester United) i Jerzego Dudka (Real Madryt) oraz reprezentacyjny trykot Grzegorza Krychowiaka, a także piłki z autografami, uzbierano w sumie ponad 10 tys. zł. Pieniądze zostały przekazane na potrzeby Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, planującego zakup nowoczesnego skanera do naczyń krwionośnych.

Mammografia ratuje życie

baner

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 9 marca.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał na chcące się zbadać panie w środę, 9 marca, w godz. od 10.00 do  17.00, na placu Krakowskim.
W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 

Po punkcie w Lubinie

Piast Gliwice w akcji

5 marca, w sobotnim spotkaniu 24. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, Piast Gliwice zremisowali bezbramkowo z Zagłębiem Lubin. To drugie spotkanie Niebiesko-Czerwonych z rzędu z podziałem punktów, w którym zabrakło goli. Gliwiczanie wracali do siebie z zyskiem jednego oczka, a już za tydzień przy Okrzei rywalem podopiecznych Waldemara Fornalika będzie Lechia Gdańsk.

Rywalizacja w Lubinie nie najlepiej rozpoczęła się dla gliwiczan, w szczególności dla Martina Konczkowskiego, który z powodu urazu już w piątej minucie musiał opuścić boisko. Mimo to w pierwszych fragmentach meczu to właśnie zawodnicy Piasta sprawiali lepsze wrażenie. Podopieczni Waldemara Fornalika dłużej utrzymywali się przy piłce i stwarzali sobie więcej sytuacji strzeleckich. Najlepszą z nich miał Michał Chrapek, ale pomocnik Niebiesko-Czerwonych nie zdołał umieścić piłki w siatce po strzale głową z bliskiej odległości. Mecz w pierwszej odsłonie charakteryzował się wysoką intensywnością, a zawodnicy dwoili się i troili, by maksymalnie utrudnić rywalom stwarzanie sobie sytuacji. Defensywa swój cel osiągnęła, ponieważ w pierwszych 45 minutach kibice nie zobaczyli bramek. Na ewentualne należało poczekać.

Po przerwie śmielej poczynali sobie gospodarze, którzy starali się przejąć inicjatywę w polu gry. Niezłego stracha napędzili jednak po stałym fragmencie gry, kiedy to precyzyjnie wycelował z rzutu wolnego Łukasz Łakomy. Kunsztem wykazał się golkiper Piasta. Choć tempo akcji mogło się podobać, stuprocentowych okazji do strzelenia gola było jak na lekarstwo. Nie można było zarzucić graczom obu konfrontujących się zespołów braku determinacji, jednak to bramkarze i wspomagający jego pracę obrońcy wzorowo wywiązali się ze swoich zadań i uczynili spotkanie bezbramkowym.

Brawo, futsaliści!

futsaliści w akcji

W meczu 19. kolejki Futsal Ekstraklasy (5 marca) Piast pokonał GI Malepszy Futsal Leszno 5:2. Do przerwy wynik był remisowy, lecz gliwiczanie przechylili szalę na swoją korzyść w drugiej połowie.

Już w 3. minucie prowadzenie gospodarzom dał Marek Bugański, który po szybkim kontrataku dobił strzał początkowo wybroniony przez Orfeusza Jarożka. Niezrażeni tym obrotem sprawy lesznianie szybko doprowadzili do remisu – Jakub Kąkol zaskoczył mocnym strzałem Michała Widucha. W 8. minucie Szadurski wybijał piłkę z autu, posłał ją w światło bramki, a golkiper z Leszna jeszcze ją dotknął i sędziom nie pozostało nic innego, jak zaliczyć tego gola jako trafienie samobójcze. Jeszcze przed przerwą trener przyjezdnych – Tomasz Trznadel – zdecydował się na wycofanie swojego bramkarza i dało to pożądany efekt. Marcin Firańczyk wepchnął piłkę do bramki, po nieskutecznej interwencji  golkipera Piasta.

Na drugą połowę gliwiczanie wyszli skoncentrowani i zmotywowani, ale ich ataki długo nie przynosiły efektu. Dopiero w 33. minucie Sebastian Szadurski uderzeniem zza pola karnego wyprowadził Piasta na prowadzenie. Za chwilę Miguel Pegacha zamienił podanie Breno Bertolinego na czwartego gola dla gospodarzy i Orlando Duarte mógł odetchnąć z ulgą. Dwie minuty później kolejną bramkę strzelił Szadurski. Wynik 5:2 potwierdził wyższość gliwiczan, ale nie była to łatwa wygrana.