Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 listopada 2019 r.

// 07-11-2019

Gotowi na zimę

odśnieżarka

Nieuchronnie nadchodzą chłodniejsze dni, zbliża się zima. Choć aktualne prognozy pogody pozwalają przypuszczać, że do pierwszych opadów śniegu pozostało jeszcze trochę czasu, miasto jest przygotowane – Akcja Zima trwa.

Zarząd Dróg Miejskich zadba o odśnieżanie dróg, chodników i przystanków autobusowych znajdujących się na powierzchni ponad 4 mln m2. Ma pod swoją opieką 892 miejskie ulice z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tys. m2. Wszyscy podlegający ZDM wykonawcy zajmujący się utrzymaniem jezdni i chodników są w pełnej gotowości od 15 października do 30 kwietnia. Od pierwszych opadów Zarząd Dróg Miejskich będzie przekazywał kierowcom informacje o warunkach na drogach.

Ostrzeżenia i bieżące informacje pogodowe będą pojawiały się na 23 tablicach zmiennej treści, rozmieszczonych na terenie miasta.

Komunikaty pogodowe monitorowane są w 7 gliwickich stacjach meteorologicznych.
Teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. W pierwszej kolejności – do godziny po ustaniu opadów śniegu – odśnieżane będą główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 oraz ulice: Rybnicka, Pszczyńska, Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin od ustania opadu śniegu – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.

Więcej informacji na ten temat oraz kontakt do miejskich koordynatorów Akcji Zima można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl.

Przypominamy, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

Za zimowe utrzymanie alejek odpowiada również Miejski Zarząd Usług Komunalnych. W przypadku opadów w okresie od listopada do końca marca, odśnieżane i posypywane są alejki na 96 obiektach zarówno w centrum, jak i poszczególnych dzielnicach miasta. (mf)

Uwaga kierowcy - kolejne zmiany na DTŚ

DTŚ

W związku z pracami na Drogowej Trasie Średnicowej, 12 listopada zmieni się organizacja ruchu w rejonie wiaduktu nad ul. Wschodnią i wiaduktu nad torami kolejowymi, przy granicy z miastem Zabrze.

Od najbliższego wtorku zamknięte będą dwa pasy ruchu: lewy i środkowy (w stronę Katowic) oraz jeden - lewy pas ruchu w kierunku Gliwic.

Przypominamy, że na DTŚ trwają prace związane z odtworzeniem wszystkich urządzeń w pasie dzielącym jezdnie. Prace  w tym miejscu powinny zakończyć się w drugiej połowie listopada. (mf)

Naukowcy z całego świata kontra rak

GSN

Wielkimi krokami zbliża się 23. edycja międzynarodowych Gliwickich Spotkań Naukowych, podczas których naukowcy z czołowych ośrodków badawczych na świecie i lekarze zajmujący się badaniami nowotworów będą dyskutować o sposobach walki  z rakiem.

Doroczne, zamknięte debaty specjalistów organizowane będą 22 i 23 listopada w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18b). Udział w konferencji zapowiedzieli wykładowcy z czołowych ośrodków europejskich, amerykańskich i kanadyjskich. Pojawią się także liderzy „European Association for Cancer Research” – organizacji zasłużonej w badaniach nad nowotworami. Problematyka „Gliwice Scientific Meetings” obejmie wykorzystanie biologii,  genetyki molekularnej, bioinformatyki i biotechnologii w badaniach nad rakiem, począwszy od badań podstawowych do zastosowań klinicznych.

Otwarcie konferencji przewidziano 22 listopada o godz. 9.00. Dokładny program i szczegółowe informacje na temat tej oraz poprzednich edycji GSN można uzyskać TUTAJ.

Organizatorem Gliwickich Spotkań Naukowych są współpracujące ze sobą trzy instytucje: gliwicki Oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Politechnika Śląska oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem. Inicjatorem cyklu GSN i przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest prof. Joanna Rzeszowska. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Prezydent Miasta Gliwice, Marszałek Województwa Śląskiego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk.

By jeszcze lepiej wspierać dzieci i rodziny

plakat

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach zaprasza do udziału w konferencji dotyczącej pomocy dziecku i rodzinie. W konferencji może wziąć udział każdy zainteresowany tą tematyką.

We wtorek, 26 listopada CPZiWR zaprasza do udziału w konferencji „Kooperacja i współdziałanie na rzecz doskonalenia systemu pomocy dziecku i rodzinie”. Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie znaczenia współpracy na rzecz pomocy dziecku i rodzinie oraz współpracy rodzin zastępczych z ośrodkami wsparcia i innymi rodzinami zastępczymi. Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00. Podczas spotkania wykład zaprezentuje Mariola Zalewska, dyrektor CPZiWR w Gliwicach, pedagog o specjalności opiekuńczo-wychowawczej, szkoleniowiec i trener dla profesjonalnej kadry systemu pieczy zastępczej.

Spotkanie odbędzie się w budynku Sądu Okręgowego w Gliwicach przy ul. Zawiszy Czarnego 1f. Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Rejestracja potrwa do 18 listopada (tel.: 606-107-576; 507-732-570; e-mail: fornal_m@cpz.gliwice.eu; magda.fornal@gmail.com).

Organizatorami wydarzenia są Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach  i Sąd Okręgowy w Gliwicach. (mf)

Architektura w roli głównej

lotnisko w Gliwicach

Loty samolotem jednych przerażają, drugich wprawiają w ekstazę i dają poczucie panowania nad światem. Często jednak podniebne ekranizacje nie do końca oddają magię wersji pierwotnej – oryginalnego scenariusza lub porywającej książki... Tak jest z Dywizjonem 303 Arkadego Fiedlera, który wciąż nie doczekał się godnej oprawy filmowej. Dla mnie to fantastyczny wstęp do przemyśleń o wojnie, podbojach przestworzy i architekturze lotnisk.

Czy ktoś wie, że 4 z 30 wydań Dywizjonu 303 opublikowano jeszcze w okupowanej Polsce? Powieść czytano z wypiekami na twarzy. Sam autor tak charakteryzował swoje dzieło: „Spośród wszystkich moich książek „Dywizjon 303” jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków. Pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto”.

Książka powstała na zamówienie gen. Władysława Sikorskiego, który poprosił Fiedlera o reportaż z pola powietrznych bitew o Anglię z udziałem Dywizjonu 303 Eskadry Kościuszkowskiej. Wojenna publikacja skupiała się głównie na bohaterskich polskich lotnikach i na tym, co w przestworzach. Hangary lotnicze grały w niej jedynie rolę tła. Ale bądźmy szczerzy – jakże istotnego! To tam zabezpieczano i reperowano samoloty, robiąc wszystko, by komenda „gotowy do lotu” nie była pustym sloganem.

W Gliwicach także mamy lotnicze tradycje – i chętnie do nich wracamy.

Pierwsze próby z awiacją w naszym mieście czyniono już w 1910 roku. W pobliżu Zameczku Leśnego francusko-niemiecki inżynier Claude Dornier wzniósł się w swojej maszynie w powietrze aż 50 metrów. Jego kolejne projekty pokonywały większe wysokości i odległości. Najbardziej znaną konstrukcją Dorniera miała być wielka „łódź latająca”: Do-X.

Następne przymiarki do zawładnięcia przestrzenią powietrzną Gliwic miały miejsce w 1913 roku. Sygnał do działań przyszedł nomen omen… z góry. To władze w Berlinie nakazały utworzenie lotniska w Gleiwitz. Miało zaspakajać potrzeby przede wszystkim wojskowe. Miejsce wybrano nieszczególnie korzystne – zagłębienie w pobliżu Kąpieliska Leśnego. Nieudane loty i małe katastrofy spowodowane tą lokalizacją doprowadziły do likwidacji lotniska cztery lata później. Rok wcześniej wybrano jednak nowy teren, na północ od Bojkowa, jako miejsce następnego (do dziś funkcjonującego) małego portu lotniczego.

Na potrzeby amatorów lotów wybudowano tam hangary, stację kontroli silników oraz budynek administracyjny. Później dodano kasyno oficerskie, dom mieszkalny i barak sztabowy. Okres po przegranej I wojnie światowej i związane z tym postanowienia Traktatu Wersalskiego wymusiły przekształcenie lotniska w miejsce stricte cywilne. Wtedy to w miejscu starych hangarów zbudowano następne obiekty, m.in. budynek dworca lotniczego, stację meteorologiczną i nowy hangar.

Lokalizacja gliwickiego lotniska, wiążące się z tym miejscem prestiż i przewidywane profity dla miasta nie spodobały się sąsiadom. Zabrze i Bytom miały najwięcej do zyskania i stracenia. I w tym przypadku o „być albo nie być” Flughafen Gleiwitz zadecydowały znowu władze w Berlinie. Rzecz jasna na korzyść Gliwic. I tak już w1925 roku można było polecieć stąd do Berlina z międzylądowaniem we Wrocławiu. Rozrastająca się infrastruktura lotniska była imponująca i aż żal, że tak mało po niej zostało.

Tak jak i dzisiaj na płycie odbywały się różnorakie imprezy – a to skoki spadochronowe, a to pokazy akrobacji samolotowej, a to odwiedziny sterowca Graf Zeppelin. To ostanie wydarzenie jest do dzisiaj pamiętane! Pierwszy raz Zeppelin pokazał się nad Gliwicami w 1929 roku, a drugi raz w1931 roku. Było co oglądać i świętować, a my możemy zobaczyć ten ciekawy epizod w historii lotniska na starych pocztówkach.

Ewa Pokorska
miejski konserwator zabytków

PS

Niedługo na Gliwice.eu ukaże się filmowa relacja obrazująca potencjał tkwiący w dworze przy ul. Dworskiej w Gliwicach i nowe informacje o powstaniu obiektu. Zachęcam do oglądania!

 

Sukces gliwickiej pracowni

prace dzieci na wystawie

Podopieczni Agnieszki Chrzanowskiej-Małys z pracowni plastycznej Studio ACM wrócili z sukcesami z XX Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Toruń 2019. Nagrodę przyznano też pracowni. To ogromne wyróżnienie!

Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej w Toruniu jest organizowany od 40 lat. To największe święto twórczości plastycznej dzieci i młodzieży w Polsce, co dwa lata o wyróżnienia walczą tysiące prac. Do tegorocznej, XX edycji konkursu „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” zgłoszono 11 409 prac uzdolnionych artystycznie młodych ludzi z całego świata. Nagrodzono sto, w tym dwie z gliwickiej pracowni Studio ACM: ceramiczną żabę 8-letniej Mai Majchrzak i ceramicznego smoka w kwiaty 14-letniej Karoliny Starzewskiej. Maja w Studio ACM dokształca się od trzech lat, Karolina od półtora roku.

Na wystawie gliwicką pracownię reprezentowali również: Izabela Ferdynandzka, Igor Graczyk, Maria Grisztor, Amelia Kos, Agata Kozik, Aleksandra Mijas, Maria Anna Ryży, Anna Studzińska i Marta Szudyga. Dodatkowo, pracownia plastyczna Studio ACM została uhonorowana Nagrodą Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka za interesujący, stworzony na wysokim poziomie artystycznym zestaw prac plastycznych. To ogromne wyróżnienie – obok gliwickiej pracowni nagrodzono jeszcze tylko dwie - spośród 785 biorących udział w konkursie – placówki plastyczne, z Rumunii i Sri Lanki.

Wyróżnienia i nagrody bardzo nas uskrzydlają, są impulsem do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Dla dzieci to wspaniała motywacja, potęgująca pragnienie tworzenia czegoś jeszcze lepszego. To jednocześnie nauka pewności siebie i umiejętności rozstania się ze swoim dziełem. Każde z 30 dzieci z naszej pracowni, które wzięło udział w konkursie przyczyniło się do naszego wielkiego sukcesu, bo kolekcję stworzyliśmy wspólnie. Jesteśmy naładowani pozytywną energią – mówi Agnieszka Chrzanowska-Małys z pracowni plastycznej Studio ACM, którą przy ul. Lompy prowadzi od 2012 r. (mf)

Zapuść wąsy, zadbaj o zdrowie!

Movember

Trwa coroczna kampania prozdrowotna Movember Polska. W jej ramach już w najbliższą sobotę, 9 listopada, w Centrum Handlowym Forum, w godzinach 10.00–14.00 oraz 14.30–19.00, odbędą się bezpłatne badania przesiewowe dla mężczyzn. Wizyta nie wymaga wcześniejszych przygotowań i zapisów.

Akcja Movember Polska 2019 potrwa do połowy grudnia, a swoim zasięgiem obejmie 8 polskich miast. Podczas spotkań w całej Polsce organizowane są darmowe badania USG jąder oraz poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty. To okazja do przełamania obaw, ale też wsparcia rozmów na tak istotne tematy, jak choroby nowotworowe i profilaktyka zdrowotna.

Symbolem tej międzynarodowej kampanii są wąsy, które mężczyźni wspierający cele Movember zapuszczają na przełomie października i listopada. Dzięki temu, od wielu lat, wąsy stają się pretekstem i motywem prowokującym trudne rozmowy.

Więcej na www.movember.org.pl

 

Zapraszamy na Kawiarenkę Zdrowia!

Kawiarenka Zdrowia

13 listopada w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (naprzeciw gliwickiej katedry) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach popularnego miejskiego cyklu Kawiarenka Zdrowia. Początek – godz. 17.00. Wstęp wolny!

Tematem przewodnim będzie rola aktywności fizycznej w każdym wieku. Prelekcję wygłosi Mateusz Cisło, terapeuta manualny. O oprawę muzyczną spotkania zadba Bernadeta Kowalska z gościnnym udziałem Krzysztofa Wierzchowskiego. Na koniec uczestnicy mogą też tradycyjnie liczyć na zdrowy poczęstunek.

Organizatorem Kawiarenki Zdrowia jest Miasto Gliwice.