Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 lipca 2022 r.

// 07-07-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Bezpieczne wakacje

plaża OW Czechowice

Udane wakacje to wypoczynek bez ryzyka. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego Bezpieczne wakacje, który powstał w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł oraz platformy multimedialnej Profilaktyka TV.

IV Gliwicki Port Rocka w ten weekend

port

Port nad Kanałem Gliwickim zabrzmi mocnym, rockowym brzmieniem! W sobotę 9 lipca odbędzie się już czwarta odsłona konkursu młodych kapel Gliwicki Port Rocka.

To szansa, żeby stanąć na festiwalowej scenie i zawalczyć o występ na koncercie finałowym! Kogo usłyszymy? Na scenie zaprezentują się zespoły wybrane przez organizatorów spośród nadesłanych zgłoszeń. Koncert finałowy odbędzie się o godz. 20.00, wcześniej – od godziny 14.00 – występy półfinalistów.

Uwaga na oszustów!

baner ważne

W związku ze zgłoszoną do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach próbą podszycia się nieznanej osoby pod urzędnika magistrackiego, chcącego przeprowadzić w jednym z gliwickich mieszkań „kontrolę wpisu do CEEB z urzędu”, informujemy, że ani Urząd Miejski, ani Straż Miejska nie prowadzą w Gliwicach jakichkolwiek kontroli związanych z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB)! Zalecamy szczególną ostrożność w tego typu sytuacjach osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym oraz natychmiastowe zawiadamianie o takich zdarzeniach funkcjonariuszy Policji.

Przypominamy zarazem, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, odpowiedzialny za tworzenie bazy CEEB, wystosował niedawno specjalny komunikat, w którym czytamy:

„Minął ustawowy termin – 30 czerwca 2022 r. – do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym – w dalszym ciągu  deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej i złóż szybko deklarację do CEEB”.

Spragniony? Spróbuj „Gliwickiej z głębin”!

Chłopiec korzystający ze zdroju miejskiego

Pod względem składu mineralnego z powodzeniem może konkurować ze sklepową wodą butelkowaną. Mowa o „Gliwickiej z głębin”, czyli wodzie z miejskich studni głębinowych. Można jej spróbować w jednej z czterech ogólnodostępnych stacji z wodą pitną. Pierwszy zdrój miejski został uruchomiony na skwerze Doncaster. W najbliższych dniach pojawią się kolejne.

Bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania – taka jest gliwicka woda, której od czwartku, 7 lipca, można spróbować dzięki uruchomionej przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pierwszej ogólnodostępnej stacji z wodą pitną. Zdrój miejski stanął na skwerze Doncaster. Chętnych do degustacji nie brakowało. Na pierwszych czekały bidony od PWiK, gotowe do napełnienia „Gliwicką z głębin”.

To nie jedyne miejsce, w którym będzie można zaczerpnąć świeżej wody ze studni głębinowych. Zdroje miejskie zostaną uruchomione także w trzech innych lokalizacjach:

  • w piątek, 8 lipca – na gliwickim Rynku,
  • w poniedziałek, 11 lipca – przy Arenie Gliwice,
  • we wtorek, 12 lipca – przy dworcu PKP.

W każdym z tych punktów na pierwsze 50 osób, które pojawią się tam w godzinach od 12.00 do 14.00, czekać będą bidony od PWiK.

Wszystkie gliwickie zdroje miejskie będą czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pomogą ugasić pragnienie – szczególnie w upalne, letnie dni.

Gliwicka woda z głębin staje się kolejną wizytówką Gliwic i w pełni zasługuje na to miano. Nie każde miasto może pochwalić się studniami z naturalną wodą źródlaną zdrową i wolną od zanieczyszczeń. Od dzisiaj każdy mieszkaniec, o każdej porze dnia i nocy w drodze do pracy, w trakcie wycieczki rowerowej czy podczas spaceru będzie mógł zatrzymać się przy jednym z ogólnodostępnych miejskich zdrojów i napełnić własny bidon Gliwicką z głębin. Oszczędzając w ten sposób nie tylko swoje pieniądze, ale i naszą planetę – mówił prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Dlaczego warto pić „Gliwicką z głębin”? Woda pobierana jest z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m. Jest najwyższej jakości, zdatna do bezpośredniego spożycia, zawiera podobny zestaw składników mineralnych co woda butelkowana – informuje PWiK. Nie każdy wie, że taką samą wodę wielu gliwiczan ma we własnym kranie.

Ze względu na poziom twardości woda płynąca w gliwickiej sieci wodociągowej jest wodą średniozmineralizowaną  – zawiera od 5 do 10% składników mineralizowanych. Jak podkreśla PWiK, wbrew powszechnym przekonaniom jest zdrowsza niż woda miękka. Swoją twardość zawdzięcza bowiem procesowi naturalnego rozpuszczania się – niezbędnych w naszej diecie – związków wapnia i magnezu. Dla porównania – twardość średniozmineralizowanej wody butelkowanej jest zbliżona do twardości wody z gliwickich wodociągów. Z kolei woda wysokozmineralizowana jest od niej dwukrotnie twardsza.

Jakość gliwickiej wody jest więc bardzo dobra. Jednak przez podwyższoną zawartość żelaza i manganu wymaga ona częściowego uzdatnienia. Znaczna część tego procesu odbywa się w zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach – Łabędach.

Wyjątkowo dociekliwym polecamy osobiste przyjrzenie się produkcji „Gliwickiej z głębin”. Okazją do tego będą Dni Otwarte SUW, które odbędą się w sobotę, 20 sierpnia, przy ul. Kanałowej 5 w Gliwicach. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, co dzieje się z wodą, zanim trafi do naszych domów.  Zobaczą także nowoczesne maszyny i pracę ludzi odpowiedzialnych za dostarczanie czystej wody. Zwiedzanie SUW odbędzie się w trzech turach: o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są pod adresem email: zgloszenia@pwik.gliwice.pl.

Pozostałych zapraszamy do zatrzymania się przy jednym z czterech miejskich zdrojów, spróbowania „Gliwickiej z głębin” i zabrania jej „na wynos” do własnego bidonu – dla własnego zdrowia, oszczędności pieniędzy i dobra naszej planety. (ml)

Kawiarenka Zdrowia – porozmawiajmy o cukrzycy

zdjęcie przedstawia duet śpiewaków Nairę Ayvazyan i Marcina Kotarbę

13 lipca na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) będzie okazja do poszerzenia wiedzy o cukrzycy. W ramach Kawiarenki Zdrowia prelekcję pt. „Stan przedcukrzycowy a może już cukrzyca” wygłosi Wanda Łakomy – diabetyk i edukator w cukrzycy,  a o oprawę muzyczną zadbają śpiewacy Naira Ayvazyan i Marcin Kotarba mający w swoim repertuarze arie i utwory tradycyjne.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00, a wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorem Kawiarenki Zdrowia jest Miasto Gliwice.

Uwaga! Dla osób, które nie mają własnego transportu lub z przyczyn zdrowotnych nie są w stanie dotrzeć na spotkanie we własnym zakresie, został zorganizowany transport. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego od 16.00 do 16.15 zostanie podstawiony bezpłatny autobus. Liczba miejsc ograniczona.

Chirurg i robot kontra rak prostaty

chirurg podczas operacji z wykorzystaniem robota

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadził po raz pierwszy  operację  prostatektomii radykalnej, wykorzystując możliwości specjalistycznego robota. Zabiegiem kierował ordynator oddziału, dr Andrzej Kupilas.

Lista korzyści dla pacjenta jest bardzo długa: od minimalnej utraty krwi i oszczędzającego trybu zabiegu aż do prawidłowego trzymania moczu oraz zachowania funkcji seksualnych – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej w gliwickiej lecznicy.

Chirurgia robotyczna to zupełnie nowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. W wielu aspektach przypomina to zadania pilota samolotu. Specjalistyczny sprzęt pozostaje w rękach lekarzy, którzy decydują o przebiegu operacji. Polega ona na wykonaniu otworów zlokalizowanych na brzuchu chorego, przez które wprowadzane są do ciała ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest  kamera pozwalająca na uzyskanie obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do końca roku gliwiccy specjaliści chcą przeprowadzić około 50 takich procedur.

Jest to szansa przede wszystkim dla pacjentów, u których wykryto raka prostaty wymagającego leczenia chirurgicznego. Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych i innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia “blokuje” mężczyzn: zwlekają z diagnostyką, zwlekają z wizytą u urologa. To błąd. Teraz możemy im zaoferować jeszcze skuteczniejsze i jednocześnie mniej inwazyjne metody leczenia – podsumowuje dr Andrzej Kupilas.

(SM nr 4)

 

            Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowite wyleczenie.