Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 7 kwietnia 2022 r.

// 07-04-2022

EDUAL – nauka plus doświadczenie

otwarcie konferencji EDUAL

Jak łączyć studia ze zdobywaniem praktycznego doświadczenia w przemyśle – o tym dyskutują uczestnicy dwudniowej konferencji „EDUAL – Edukacja Dualna”, która odbywa się 6 i 7 kwietnia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.  W uroczystej inauguracji wydarzenia wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Politechnika Śląska już 6 lat temu jako pierwsza uczelnia w Polsce uruchomiła studia dualne prowadzone wspólnie z pracodawcami, u których zatrudniani są studenci. – Studia dualne rozpoczęliśmy wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i myślę, że będziemy rozwijać tę formę kształcenia, która jest nie tylko interesująca, ale przede wszystkim daje nowe kompetencje absolwentom naszej uczelni – mówił podczas otwarcia konferencji „EDUAL” rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. 

Studia dualne to forma kształcenia, w której studenci odbywają zajęcia w salach wykładowych, a jednocześnie mają staże w firmach. Na uczelni już ponad 200 studentów zdecydowało się na tę formę kształcenia. – Proces rekrutacji jest specyficzny, bo zaczyna się od spotkania kandydatów z przedstawicielami przyszłych pracodawców, którzy będą oferowali staże, ewentualnie zatrudnienie w trakcie studiów, a następnie prowadzona jest rekrutacja na uczelnię. Dzięki temu istnieje możliwość realizacji studiów w bezpośrednim kontakcie z przemysłem, praktycznie od pierwszych dni edukacji na uczelni – przypomniał w trakcie inauguracji wydarzenia prof. Mężyk.

Studia dualne na Politechnice Śląskiej odbywają się na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz transport kolejowy. Uczelnia planuje uruchomienie takich studiów również na mechatronice, automatyce i informatyce przemysłowej oraz logistyce. 

Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która od samego początku współpracuje z Politechniką Śląską przy tworzeniu kierunków dualnych, zaznaczył korzyści płynące dla biznesu. – Nauczanie dualne to dziś standard. Nowoczesny inwestor szuka nie tylko atrakcyjnych terenów, ale również perfekcyjnie przygotowanych specjalistów, a ci kształceni są m.in. poprzez studia dualne. EDUAL kształci na potrzeby konkretnych przedsiębiorstw i 6-letnie doświadczenie pokazuje, że to się sprawdza. Doskonale wykształceni studenci zostają u nas, w firmach na Śląsku, nie muszą wyjeżdżać, mają pewną i dobrą pracę tutaj – zaakcentował Janusz Michałek, prezes KSSE.

Studia dualne to nie tylko korzyść dla studentów, którzy zdobywają doświadczenie i dla przemysłu, który zyskuje wykwalifikowaną kadrę. To korzyść także dla samej uczelni. – Uczelnia techniczna  nie istnieje bez przemysłu. Mamy ogromne szczęście, ponieważ jesteśmy na Śląsku, w sercu polskiego przemysłu i bardzo ściśle z nim współpracujemy. Dzięki studiom dualnym uczelnia pozyskała kilkudziesięciu nowych partnerów przemysłowych, którzy współpracują z nami także w innych dziedzinach. Rodzą się nowe pomysły na projekty czy wspólne prace, dzięki czemu współdziałanie z przemysłem jest coraz większa – mówiła podczas otwarcia konferencji dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ.

Nauczanie dualne chwalą nie tylko przedsiębiorcy, ale i przedstawiciele samorządów lokalnych, dla których zatrzymywanie młodych ludzi i dawanie im perspektyw zatrudnienia w regionie jest sporym atutem.

Uważam, że kształcenie dualne powinno być powszechne, ponieważ studenci oprócz tego, że poznają wiedzę teoretyczną, mają też równoległą praktykę w wybranej firmie lub przedsiębiorstwie. Gdy przypominam sobie swoje czasy studiowania, mam przed oczami „napakowanego” wiedzą teoretyczną przyszłego absolwenta, który zjawiał się w zakładzie pracy i dopiero wtedy uczył się tak naprawdę zawodu. Studia dualne mają tę korzyść, że uczą zarówno teorii, jak i praktyki. W związku z tym wielkie uznanie dla Politechniki Śląskiej, że takie studia wdraża w coraz większym zakresie – stwierdził prezydent Gliwic Adam Neumannn.

Dobrze, że Politechnika Śląska ma także swój oddział w Katowicach, to dla nas powód do dumy, bo dobrze wykształceni ludzie są w cenie – dodał Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jako samorządowi politycy musimy stwarzać dobre warunki dla biznesu, który będzie rozwijał nasze miasta. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze naukę, zyskamy tzw. złoty trójkąt, który mówi o symbiozie trzech ważnych obszarów dla rozwoju – podsumował.

Trwające wciąż wydarzenie jest transmitowane na kanale YouTube Politechniki Śląskiej: VI Konferencja EDUAL - Edukacja Dualna - YouTube

Trzymamy kciuki za Pawła Klyttę!

Szpadzista Paweł Klytta z pucharem

Paweł Klytta – szpadzista Piasta Gliwice –  reprezentuje Polskę na rozpoczętych właśnie Mistrzostwach Świata Kadetów i Juniorów w Szermierce w Dubaju. Szpadziści i szpadzistki przystąpią do rywalizacji 8 kwietnia, a walki z udziałem sportowca z Gliwic odbędą się dzień później.

Klytta, podopieczny Macieja Chudzikiewicza, będzie walczył w kategorii junior młodszy (cadet). W Polsce  nie ma sobie równych. Aktualnie z ogromną przewagą prowadzi w rankingu krajowym. W tym sezonie osiąga sukcesy nie tylko na krajowych planszach. Stawał też na podium  Pucharu Europy, a to przekłada się na pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji. Paweł Klytta ma już na koncie 237 punktów, a drugi w tabeli Ireneusz Filek zgromadził ich 130. W szermierce to przepaść.

Warto przypomnieć, że w 2012 roku po tytuł wicemistrza świata sięgnął Sebastian Majgier.  Dwa lata później  brązowy medal w turnieju drużynowym wywalczyła Jagoda Zagała. Rok temu Piasta i Gliwice na Mistrzostwach Świata reprezentowała Emila Korkus. Wychowance Muszkietera Gliwice nie udało się jednak stanąć na podium.

Paweł Klytta rywalizację rozpocznie 9 kwietnia. W tej kategorii wiekowej rozgrywany jest tylko turniej indywidualny. Wszystko więc rozstrzygnie się w przeciągu niespełna jednego dnia. Za szermierza trzymamy kciuki, a walki na żywo można oglądać na stronie pzszerm.pl

 

Gliwice solidarne z Ukrainą!

półki i wolontariusze

Od kilku tygodni do Gliwic przyjeżdżają obywatele Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną. W naszym mieście, podobnie jak w wielu innych w całej Polsce, samorząd i mieszkańcy błyskawicznie odpowiedzieli na potrzeby przybyszy z Ukrainy. Wsparcie oferują nie tylko urzędy i instytucje – wielkim zaangażowaniem wykazują się także firmy i osoby prywatne. Za ogrom pracy i otwarte serca bardzo dziękujemy i razem działaMY dalej!

Miejskie punkty noclegowe

  • Wielką opieką otoczyli Ukraińców gliwiczanie. Zdecydowana większość uchodźców znalazła schronienie w prywatnych domach i mieszkaniach. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach przyjmuje wnioski o dofinansowanie w wysokości 40 zł dziennie dla osób, które zapewniły Ukraińcom wyżywienie i nocleg pod swoim dachem.
  • Miasto przygotowało miejsca noclegowe w 6 lokalizacjach. Są to: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek” i Internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, Dom Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku, hostel Malinowski City w Łabędach, hostel Leśny w dzielnicy Kopernika i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sośnicy.
  • Około 350 osób z Ukrainy nocuje w miejscach tymczasowego pobytu zorganizowanych lub współorganizowanych przez miasto.
  • Dla uchodźców z Ukrainy udostępniono także akademiki Politechniki Śląskiej, w których nocuje około 60 osób.
  • Obecnie wszyscy uchodźcy w Gliwicach nocują w pokojach – nie ma potrzeby uruchamiania noclegów w salach gimnastycznych.
  • Miasto pracuje nad poszerzeniem bazy noclegowej o kolejne 250 miejsc – w piątek 8 kwietnia planowane jest otwarcie nowego punktu dla około 120 osób przy ul. Jasnej 31B. Następny w kolejce jest także budynek przy ul. Warszawskiej – dawna siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

PomagaMY. Jak się włączyć?

  • W Arenie Gliwice prowadzony jest Miejski Punkt Przekazywania Darów. Przygotowano ponad 3 tys. paczek, które zabezpieczyły potrzeby ponad 10 tys. osób. Takie wsparcie jest możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców, współpracy samorządu, biznesu i osób prywatnych – darczyńców i wolontariuszy.
  • Chcęć pomocy można wciąż zgłaszać do Gliwickiej Bazy Wsparcia: decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia. W Bazie można zgłosić każdy rodzaj oferowanej pomocy.
  • W celu przekazania pomocy uruchomiony został rachunek, na który można wpłacać darowizny. Wszelkie zgromadzone na rachunku środki są przeznaczane na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.
    • Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
    • Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
    • Tytuł przelewu: Darowizna

Mówią liczby (dane z 4 kwietnia)

3382 – tyle numerów PESEL wydano w Gliwicach uchodźcom

201 Ukraińców podjęło u nas w mieście pracę

310 nowych przedszkolaków z Ukrainy przyjęliśmy w Gliwicach

825 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w szkołach podstawowych

89 młodych Ukraińców zapisało się do szkół ponadpodstawowych

2 szkoły w Gliwicach uruchomiły oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

Rusza remont ul. Świętojańskiej

ul. Świętojańska

W poniedziałek, 11 kwietnia, rozpocznie się brukowanie chodników i remont jezdni ul. Świętojańskiej. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Dziewanny w kierunku ul. Toszeckiej.

Na czas prac jezdnia będzie jednostronnie zawężona, wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Wykonawca, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, zapewni możliwość przejazdu w obu kierunkach, przy zmniejszonych szerokościach pasów ruchu.

Będzie to kolejny etap remontu ul. Świętojańskiej, która nową nawierzchnię ma już na odcinku od skrzyżowania z ul. Tarnogórską do ul. Dziewanny. Uporządkowano także miejsca postojowe i zaaranżowano azyle przy przejściach dla pieszych. Zakończenie prac, które rozpoczną się 11 kwietnia planowane jest w III kwartale br. (mf)

 

Wyprzedaż garażowa

grafika

Wraca wyprzedaż garażowa na placu Krakowskim. Masz rzeczy, które już nie są ci potrzebne? Przyjdź w niedzielę 10 kwietnia na plac Krakowski i urządź swoje stoisko – wiele rzeczy, które ciebie już nie cieszą mogą się przydać komuś innemu, kto chętnie je kupi.
Wyprzedaż to świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Warto wystawić swoje stoisko – opłata wynosi tylko 1 zł. Wydarzenie organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście potrwa od godz. 8.00 do 13.00. (mf)