Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 6 października 2021 r.

// 06-10-2021

W mistrzowskiej interpretacji

muzycy w parku Chopina

Znakomici muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej w sobotę 9 października wystąpią z corocznym koncertem „Mistrzowskie Interpretacje”. Tym razem uczta dla (d)ucha odbędzie się na Scenie Bojków.

W programie koncertu są utwory Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2), Wolfganga Amadeusa Mozarta (Koncert fortepianowy A-dur KV 414) i Josepha Haydna (Symfonia  nr 45 „Pożegnalna”). Obok muzyków Gliwickiej Orkiestry Kameralnej wystąpi pianista Piotr Sałajczyk. Sałajczyk jest wszechstronnym instrumentalistą, który ma na koncie między innymi Fryderyka 2018 za najlepszy album z muzyką kameralną – kompozycje Mieczysława Wajnberga wykonane wraz z Kwartetem Śląskim.

Koncertem „Mistrzowskie Interpretacje” będzie dyrygował Maciej Tomasiewicz. Dyrygent współpracował już z Gliwicką Orkiestrą Kameralną przy okazji nagrania płyty na 20-lecie GOK-u. Płytę można zamówić na stronie gliwickaorkiestra.pl.

„Mistrzowskie Interpretacje” rozpoczną się 9 października o godz. 18.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Bilety można nabyć w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz przez Internet na stronie teatr.gliwice.pl.

Gliwicką Orkiestrę Kameralną tworzą świetni instrumentaliści, którzy na co dzień zasilają najlepsze zespoły w kraju, na przykład Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonię Varsovię, Filharmonię Śląską. Połączenie ich talentów i doświadczeń zaowocowało wypracowaniem bardzo wysokiego poziomu artystycznego orkiestry.

Koncert „Mistrzowskie Interpretacje” jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Półmaraton? Gliwicka Dycha? Wybierz dystans i biegnij!

biegnący ludzie

Lubicie biegać? Lubicie się zmęczyć? Macie ochotę sprawdzić swoją wytrzymałość? Pragniecie adrenaliny, wyzwań i przede wszystkim dobrej zabawy w jeszcze lepszym towarzystwie? 17 października odbędzie się VII PKO Półmaraton Gliwicki. Bieg główny to 21,0975 km – jest jeszcze czas, by podrasować formę! Kto nie czuje się na siłach, może się sprawdzić w konkurencji Gliwicka Dycha lub Nordic Walking na dystansie 10km. Nie zabraknie też wyzwań dla najmłodszych – 16 października organizatorzy przygotowali także bezpłatne biegi dla dzieci. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Miasta Gliwice.

Półmaraton Gliwicki jest organizowany od 2014 r. i dużymi literami wpisał się w mapę sportowych wydarzeń miasta. Coraz więcej gliwiczan chce biegać i testować swoje możliwości podczas zawodów.
– Z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej uczestników chcących zmierzyć się z dystansem półmaratońskim bądź Gliwicką Dychą. Trasa tegorocznego biegu przebiegać będzie głównie na Drogowej Trasie Średnicowej. Zawodnicy biegu głównego będą mieli do pokonania dwie pętle na wyznaczonej trasie, a start i meta będą znajdować się na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Gliwice. Każdemu zawodnikowi gwarantujemy dobrą zabawę a wszystkim, którzy ukończą bieg  pamiątkowy medal. Najlepszym trójkom kobiet i mężczyzn w Open oraz kategoriach wiekowych we wszystkich trzech biegach wręczymy nagrody – mówi Mirosław Bieniecki, prezes Fundacji Biegu Rzeźnika, organizator wydarzenia.

Gliwickie święto biegowe rozpocznie się 16 października od biegów dla najmłodszych uczestników. Biuro Zawodów (hol E Areny Gliwice) dla dzieci ruszy o godzinie 11.30, a zawody rozpoczną się o godz. 13.00.

Pakiety startowe dla dorosłych będzie można odbierać tego samego dnia, w godzinach od 15.00 do 20.00 oraz w niedzielę, 17 października, przed startem – od godz. 6.30 do 9.00. Limit czasu biegu na dystansie 21 km wynosi 3 godziny, a dla Gliwickiej Dychy 2 godziny. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Bieg Rzeźnika.

Więcej informacji na temat biegu można znaleźć na stronie internetowej: www.polmaratongliwicki.pl oraz na fanpage https://www.facebook.com/polmaratongliwicki. Wszelkie pytania można kierować na adres: biuro@polmaratongliwicki.pl

16- 17 października stań się częścią radosnego wydarzenia biegowego! (mf)

 

 

Poznaj tajniki mechatroniki

Ludzie przy pracy

Rusza pilotażowy projekt współpracy Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT Systems z gliwickimi szkołami średnimi. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

W ramach projektu chętni uczniowie, głównie z klas maturalnych, będą dwa razy w tygodniu uczestniczyć w warsztatach z podstaw automatyki, robotyki i mechatroniki. Zajęcia mają zachęcić ich do podjęcia studiów na Politechnice Śląskiej. Udział w warsztatach jest bezpłatny.  Dotychczas  list intencyjny o współpracy firma EMT Systems podpisała z ZSO nr 4.
EMT-Systems to centrum szkoleń technicznych specjalizujące się w organizacji kursów i szkoleń z zakresu mechatroniki i szeroko pojmowanych technik inżynierskich. Siedziba firmy znajduje się w Cechowni w Nowych Gliwicach. (mf)

 

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Gliwice solidarnie na zielono

Radiostacja podświetlona na zielono

Od lat na całym świecie październik związany jest z zielonym kolorem nadziei, który ma zwrócić uwagę na osoby żyjące z mózgowym porażeniem dziecięcym. To również znak solidarności z nimi i ich rodzinami. Gliwice przyłączają się do akcji – 6 października, w Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, na zielono podświetlone będą Radiostacja i Palmiarnia.

Mózgowe porażenie dziecięce wynika z uszkodzenia tkanki mózgowej na etapie jej wczesnego rozwoju. Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale liczba osób, które są ściśle związane z ludźmi bezpośrednio dotkniętymi MPD sięga nawet 350 milionów. Według statystyk liczba ta stale rośnie.
Mózgowe porażenie dziecięce jest zespołem objawów, które wynikają z trwałego uszkodzenia mózgu. Statystycznie MPD jest diagnozowane u 2 dzieci na 1000 urodzeń. Jedno na czworo dzieci z MPD nie mówi, jedno na troje nie chodzi, 50%  ma zaburzenia umysłowe lub zachowania, około 25% choruje na epilepsję. W Polsce wśród dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ponad połowa, czyli około 25 tys. to dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym – mówi Dominika Chabin-Pactwa, prezes gliwickiej Fundacji NieOdkładalni.
W akcję uświadamiania społeczeństwa i zwrócenia uwagi na osoby żyjące z mózgowym porażeniem dziecięcym, a także solidarności z nimi i ich rodzinami włącza się Radiostacja Gliwice, która od 5 do 7 października będzie podświetlona na zielono. Z osobami z MPD solidaryzuje się również Palmiarnia Miejska, która na zielono podświetlona jest zawsze, jednak 6 października ta zieleń nabiera zupełnie innego znaczenia.
Więcej informacji na temat wydarzeń związanych ze Światowym Dniem MPD można znaleźć w wydarzeniu na fp Fundacji NieOdkładalni, a niebawem również na stronie internetowej www.nieodkladalni.pl. (mf)

 

Rowerowy koniec sezonu

dwie rowerzystki

Lato dobiegło końca, ale gliwiccy rowerzyści nie zwalniają tempa. 10 października kolarze wyruszą z Rynku do Chudowa. Rajd jest organizowany przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. W. Huzy.

O godz. 9.00 rowerzyści wystartują z gliwickiego Rynku. Trasę (około 30 kilometrów) można pokonać pod opieką doświadczonych przodowników kolarskich albo indywidualnie.

Meta 64. Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego zaplanowana jest na terenach przy zamku w Chudowie. Na miejscu zaplanowano między innymi konkursy z nagrodami.

Uwaga! Uczestnicy rajdu dla własnego bezpieczeństwa powinni posiadać kaski rowerowe.

Regulamin jest dostępny na stronie www.huzy.gliwice.pttk.pl. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

To się opłaca!

kobieta za biurkiem

Rusza trzecia edycja projektu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Udział w kursie jest bezpłatny.

 W projekcie mogą wziąć udział osoby po 30 roku życia, mieszkające lub pracujące na terenie Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na terenie Obszaru Strategicznej Interwencji, bezrobotne lub bierne zawodowo oraz zatrudnione na umowach krótkoterminowych lub pracujące w ramach umów cywilno-prawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości wynagrodzenia minimalnego.

W ofercie jest certyfikowany kurs rachunkowości od podstaw (I stopień) oraz certyfikowany kurs rachunkowości dla średniozaawansowanych (II stopień) zakończone egzaminem potwierdzającym kwalifikacje (kursy prowadzone są przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce  Oddział Okręgowy w Katowicach) oraz 3 miesięczne staże zawodowe.

Uczestnicy kursu będą mieli zapewnione: stypendia szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu, ubezpieczenie NNW, materiały dydaktyczne i catering.

Natomiast stażyści otrzymają: stypendium stażowe, badanie lekarskie, zwrot kosztów dojazdu i wsparcie opiekuna stażysty.

Nabór dokumentów zgłoszeniowych do trzeciej edycji kursów potrwa do 15 października. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej www.gapr.pl. (mf)

Kulturalna ulica

w galerii fotografii

Ulica Kaczyniec i jej sąsiedzi od 6 do 9 października będą sceną festiwalu artystycznego Kaczyniec Kulturalnie. W programie dziesiątej edycji tej imprezy są wernisaże i mapping.

Festiwal rozpocznie się w środę 6 października o godz. 18.00 wernisażem wystawy „40 lat minęło… Batik, rysunek, grafika” Heleny i Józefa Szubów w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6). Prace gliwickich plastyków będzie można oglądać końca października. W czwartek 7 października o godz. 18.00 rozpocznie się otwarcie wystawy „Assemblage” Mirosława Wszołka w galerii Czarno Izba (ul. Wodna 4).

Na godz. 18.00 w piątek 8 października zaplanowano wernisaż dwóch wystaw w Centrum 3.0: „Bożena onirycznie – malarstwo” Bożeny Szwai i „Obiektów” Wojtka W. Zielińskiego. W sobotę 9 października o godz. 18.00 swoją wystawę „Fotografia otworkowa” otworzy Piotr Szewczyk w galerii Art.-Studio (ul. Kaczyniec 26). Po wernisażu na elewacjach kamienic przy ul. Kaczyniec zostanie zaprezentowany artmapping.

Organizatorem festiwalu sztuk wizualnych Kaczyniec Kulturalnie jest Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice i objęty patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. (mm)