Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 6 maja 2021 r.

// 06-05-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dołącz do ekspertów i projektuj przyszłość Gliwic!

baner grupy robocze

Prace związane z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040 wkraczają w kolejny etap. Prezydent Miasta ogłosił powołanie 4 eksperckich grup roboczych: do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych. W każdej z nich znajdą się miejsca dla mieszkańców dysponujących wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie. Nabór zainteresowanych ruszył 28 kwietnia i trwa do 12 maja.

Grupy robocze będą ciałem doradczym Prezydenta Miasta, a ich głównym zadaniem będzie wskazanie kluczowych trendów rozwojowych w danym obszarze oraz sformułowanie rekomendacji między innymi w zakresie wizji i celów rozwojowych miasta. Prace poszczególnych zespołów będą się toczyć przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Kandydat do pracy w grupie roboczej wyłaniany w drodze naboru musi dysponować doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w danym obszarze tematycznym (gospodarczym, społecznym, przestrzennym, środowiskowym), być mieszkańcem Gliwic lub prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą, społeczną, związaną z kwestiami środowiskowymi lub gospodarki przestrzennej, lub być pracownikiem organizacji działającej w wymienionych obszarach, zarejestrowanej lub prowadzącej działalność w Gliwicach. Doświadczenie i wiedzę należy wykazać poprzez: dorobek naukowy lub praktyczny, wynikający z realizacji działań w danym obszarze, rekomendacji uczelni wyższej, instytutu naukowego, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, izby branżowej lub innej instytucji działającej w danym obszarze tematycznym, przedstawienie CV lub listu motywacyjnego.

Dokumenty potwierdzające doświadczenie i wiedzę, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia  należy przekazać pocztą lub poprzez e-mail do Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach na adres: Biuro Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice, gliwice2040@um.gliwice.pl.

Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych w procesie opracowania strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” stanowi załącznik do zarządzenia nr PM-3951/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 16 kwietnia 2021 r. 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Zostań Innowatorem Śląska 2021!

plakat

Już po raz trzynasty Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju w ramach projektu Enterprise Europe Network ma zaszczyt zaprosić do udziału w konkursie Innowator Śląska.

Ideą Konkursu jest promowanie i nagradzanie najbardziej innowacyjnych podmiotów z województwa śląskiego. Wyróżniamy te firmy i instytucje badawczo – rozwojowe, które podejmują się nowatorskich zmian wprowadzając najnowocześniejsze technologie, nowe produkty czy usługi i osiągają dzięki temu sukcesy biznesowe lub naukowe.

W konkursie mogą uczestniczyć śląscy przedsiębiorcy i instytucje:

  •     oferujące innowacyjne produkty, usługi czy nowoczesne rozwiązania technologiczne;
  •     wykazujące się udokumentowaniem wprowadzenia na rynek zgłoszonego rozwiązania
  •     w okresie ostatnich trzech lat bądź gotową do demonstracji (instytucje sektora badawczo-rozwojowego).

O tytuł Innowatora Śląska można ubiegać się w czterech kategoriach:

  •     mikro przedsiębiorca;
  •     mały przedsiębiorca;
  •     średni przedsiębiorca;
  •     instytucja sektora badawczo-rozwojowego.

 

Za udział w konkursie nie są pobierane żadne opłaty – inicjatywa realizowana jest w ramach projektu Enterprise Europe Network finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP (COSME), budżetu Państwa oraz środków własnych GAPR i zaangażowanych partnerów.

Termin składania wniosków upływa 31 maja 2021 r.

Szczegółowe informacje na temat zasad Konkursu, Regulaminu oraz Deklaracja Uczestnictwa dostępne są na stronie: innowatorslaska.pl.

Nowy łącznik, nowa droga rowerowa

Nowo powstający łącznik przy ul. Chałubińskiego

Budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego przy powstającym 500-metrowym łączniku ul. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską to kolejny krok w tworzeniu przestrzeni przyjaznej rowerzystom – obecnie na terenie Gliwic jest już ponad 120 km tras. Do końca 2023 r. ma przybyć jeszcze około 21 km. W ramach rozpoczynającej się inwestycji przebudowany zostanie odcinek ul. Tarnogórskiej i skrzyżowanie ul. Halika z ul. Tarnogórską. Powstanie także trójwlotowe skrzyżowanie.

– Miasto stara się stwarzać jak najbardziej komfortowe warunki do życia i odpowiadające czasom możliwości komunikacyjne. Budujemy więc nowe drogi, nie tylko szybkiego ruchu (jak np. obwodnice), ale również takie, które ułatwiają dojazd do naszych domów. Zależy nam na tym, by pod pojęciem usprawniania komunikacji kryło się nie tylko upłynnienie ruchu samochodowego, ale też możliwość sprawnego i bezpiecznego poruszania się po mieście przez rowerzystów. W tym celu sukcesywnie tworzymy sieć tras rowerowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu coraz więcej gliwiczan będzie na co dzień korzystać z tej ekologicznej formy transportu - mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Dzięki inwestycji, która rozpoczęła się przy ul Chałubińskiego, powstanie łącznik z ul. Tarnogórską, oświetlenie uliczne, nowa kanalizacja deszczowa i ciąg pieszo-rowerowy. Ponadto przebudowany zostanie około 220-metrowy odcinek ul. Tarnogórskiej, powstanie też nowe trójwlotowe skrzyżowanie, a skrzyżowanie ul. Halika z ul. Tarnogórską zostanie przebudowane.

Budowa połączenia ul. Tarnogórskiej z ul. Chałubińskiego umożliwi skomunikowanie istniejącej zabudowy, m.in. przy ul. Grodeckiego i terenów przyległych, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe.

Po zakończeniu prac w pasie drogowym nasadzonych zostanie 113 drzew: wiśnie, dęby i brzozy. Nie zabraknie krzewów – wzdłuż nowego łącznika zostanie nasadzonych 4,5 tys. roślin.

Inwestycja będzie kosztować blisko 4 mln zł. Prace powinny zakończyć się w IV kwartale. Nowa inwestycja przyczyni się do rozbudowy infrastruktury drogowej.

Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż nowego łącznika ul. Chałubińskiego z Tarnogórską to kolejny krok do utworzenia w Gliwicach spójnej sieci dróg i tras rowerowych.

Nowo budowane drogi są planowane w taki sposób, by – gdzie tylko to możliwe – organizować również przestrzeń dla jednośladów, których gliwiczanie coraz chętniej używają jako środka komunikacji. Rozbudowywana jest również infrastruktura rowerowa – mamy coraz więcej bezpiecznych stojaków i samoobsługowych stacji napraw. Dla wygody rowerzystów w Gliwicach zniesiono też zakaz ruchu rowerowego na Rynku i w parku Chrobrego, a przy ul. Floriańskiej rowerzyści korzystają z pasa kontraruchu.

Poza wspomnianym odcinkiem, w tym roku powinien być także gotowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Kujawskiej oraz droga rowerowa przy ul. Jana Pawła II i Nowy Świat (na odcinku od katedry św. Piotra i Pawła, wzdłuż ul. Nowy Świat, do skrzyżowania z drogą wewnętrzną naprzeciwko ul. Sikornik) – inwestycję wykona Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. Dobiega też końca remont alei Sikornik.
W trakcie opracowania jest także projekt ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy od ul. Orlickiego do Staromiejskiej, trwają prace projektowe przy dokumentacji zagospodarowania terenu przy projektowanym przystanku kolejowym Gliwice Kopernik (rejon ul. Perseusza) wraz z przystosowaniem do potrzeb rowerzystów. Przy przystanku powstanie infrastruktura rowerowa, m.in. parkingi rowerowe i stacja napraw rowerów. Trwają też prace przy tworzeniu dokumentacji projektowej ciągu pieszo-rowerowego łączącego ul. Pszczyńską z Kujawską oraz trasy rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej pomiędzy ul. Łanową i Knurowską.

Wraz z trwającą przebudową skrzyżowania ulic: Zabrskiej, Błogosławionego Czesława i Hutniczej powstanie także ok. 250 m odcinek drogi dla rowerów, będącej kontynuacją wybudowanej trasy w ciągu ul. Jagiellońskiej, przez remontowany w ubiegłym roku odcinek ul. Zabrskiej, aż do wiaduktu kolejowego nad torami.

Przebieg istniejących tras rowerowych oraz miejsca lokalizacji infrastruktury rowerowej (stojaki rowerowe, stacje napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), w Geoportalu Rowerzysty. (mf)