Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 6 lipca 2020 r.

// 06-07-2020

Utrudnienia na Dworcowej

remont ul. Dworcowej

Zwężenie na ul. Dworcowej, tuż za przejazdem rowerowym w ciągu alei Przyjaźni, obowiązywać będzie do najbliższego czwartku 9 lipca – zawiadamia Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Utrudnienie spowodowane jest budową przyłącza kanalizacji sanitarnej. – W miejscu prac prosimy o zmniejszenie prędkości i zachowanie ostrożności. Wykonawca zamknął także możliwość przejścia pieszych, którzy mogą poruszać się chodnikiem po drugiej stronie ulicy – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka prasowa ZDM-u.

Na wakacjach też można głosować

zaproszenie do głosowania

Gliwiczanie, którzy podczas II tury wyborów prezydenckich (12 lipca) będą przebywać poza miastem także mogą zagłosować! Wystarczy odebrać z Urzędu Miejskiego zaświadczenie o prawie do głosowania. Jest na to czas do piątku 10 lipca do godz. 15.00 – niemniej im szybciej, tym lepiej.

Uwaga! W przypadku wyjazdu za granicę niezbędne jest wcześniejsze sprawdzenie, czy w kraju pobytu możliwe jest głosowanie osobiste. Informacje w tym zakresie są dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/dyplomacja

Zaświadczenie o prawie do oddania głosu może odebrać każdy, kto jest ujęty w spisie wyborców w Gliwicach. W dniu wyborów należy przedstawić je w dowolnej komisji wyborczej na terenie całego kraju lub za granicą, co pozwoli oddać głos niezależnie od tego, gdzie będziemy przebywać. Warto więc pobrać takie zaświadczenie (szczególnie jeśli nie wiemy jeszcze, gdzie dokładnie będziemy 12 lipca!). Również w przypadku zmiany planów i pozostania w Gliwicach zaświadczenie uprawnia nas do głosowania w każdej Obwodowej Komisji Wyborczej na terenie naszego miasta.

W Gliwicach wyborcy powinni zgłaszać się w tej sprawie do stanowisk usytuowanych w holu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 od strony skweru Doncaster, w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa – od godz. 8.30 do 15.30, czwartek od godz. 8.30 do 16.30, w piątek od godz. 8.30 do 14.30 (w piątek 10 lipca do godz. 15.00).

Aby załatwić sprawę, trzeba przedstawić wypełniony i odręcznie podpisany, prosty wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (druk dostępny pod adresem https://bip.gliwice.eu/strona=11464). Wniosek można również wypełnić na miejscu, korzystając z formularza, który udostępni pracownik urzędu. Złożenie wniosku i odbiór zaświadczenia odbywa się w trakcie jednej wizyty. Można to zrobić osobiście lub przez inną osobę dysponującą pisemnym upoważnieniem.

Uwaga: osoby, które znajdują się w spisie wyborców, a przebywają poza miastem lub z innych powodów nie mogą złożyć wniosku i odebrać zaświadczenia osobiście, mają możliwość załatwienia sprawy zdalnie. Wniosek można przesłać e-mailem (na adres so@um.gliwice.pl) bądź faksem (pod nr 32/238-55-13). Ważne, by wskazać w nim adres, pod który zaświadczenie powinno trafić, ponieważ zostanie ono przesłane do wyborcy za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Pamiętajmy! Urząd Miejski w Gliwicach nie ma wpływu na terminowość doręczania przesyłek przez Pocztę Polską – sugerujemy więc, aby wnioski zdalne składać jak najszybciej.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 32/239- 11-22.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zgubić zaświadczenia o prawie do głosowania, ponieważ w przypadku jego utraty – niezależnie od przyczyny – nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w Gliwicach, także w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania!

Uwagi, piesi! Zmiany na moście przy Panewnickiej

most Panewnicka

Chodniki znajdujące się na moście nad rzeką Kłodnicą w ciągu ulic Panewnickiej i Baildona zostaną jutro – 7 lipca – zamknięte dla ruchu pieszego. Alternatywna droga dla poruszających się pieszo została wyznaczona sąsiadującą z obiektem drewnianą kładką.

O ile warunki atmosferyczne nie przeszkodzą wykonawcy, na moście rozpocznie się remont chodnika i naprawy bieżące elementów obiektu. Prace na moście, który wybudowany został w 2005r., powinny zakończyć się najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia br.

Ruch samochodów w trakcie remontu nie zostanie w żaden sposób utrudniony.

Co słychać w Technoparku?

Technopark, nowoczesny budynek nr 2

Drugi kwartał 2020 roku dla Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice” był pracowity. Pomimo epidemii koronawirusa. Wystartowały nowe projekty, a w formule zdalnej odbyła się dziewiąta edycja Start it Up.

Skuteczny marketing internetowy i prowadzenie biznesu – wokół tych tematów obracali się prelegenci tegorocznej konferencji Start it Up. Wśród nich był między innymi Wojtek Kaczmarczyk, gliwiczanin, znany z popularnego kanału na YouTube'ie – „Do roboty”. Wydarzenie odbyło się 25 czerwca.

Jedna ze spółek Akceleratora Technologicznego, GlucoActive, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie PITCH 2020. Do organizowanego w kanadyjskim Toronto konkursu zgłosiło się aż 300 startupów z całego świata. Wygrała spółka GlucoActive, która opracowała bardzo przydatne dla diabetyków urządzenie – bezigłowy glukometr.

30 czerwca Technopark zakończył projekt „Audyt innowacyjności jako narzędzie wdrożenia innowacji w firmie”, realizowanego przy wsparciu środków unijnych. Przygotowano usługę usprawniającą audyt innowacyjności w przedsiębiorstwie, obejmującą stworzenie końcowego raportu z planem wdrożenia zaleceń. Akcelerator Technologiczny w drugim kwartale tego roku organizował otwarte wirtualne spotkania dla inwestorów.

Technopark Gliwice został także stałym współorganizatorem bezpłatnych webinarów organizowanych przez Cypherdog, a 1 lipca ruszyła kolejna edycja projektu podnoszenia kwalifikacji językowych i cyfrowych dla dorosłych gliwiczan, na którą w ubiegłym kwartale zdobyto dofinansowanie. Zgodnie z założeniami przeszkolonych zostanie 170 mieszkańców miasta.

17 czerwca wybrano prezesa Technoparku. Przed profesorem Janem Kosmolem, twórcą i dotychczasowym prezesem Technoparku Gliwice, kolejna 3-letnia kadencja.

W związku z epidemią COVID-19 Technopark Gliwice obniżył działającym w Parku Naukowo-Technologicznym opłaty za media, a firmy, które doświadczyły problemów finansowych w związku z pandemią, korzystały z prolongaty płatności. W efekcie podjętych działań zaradczych Technopark odnotował bardzo małą stratę klientów – rzędu 4%.

Gliwicka szerokopasmówka coraz dłuższa

sieć światłowodów Śląskiej Sieci Metropolitalnej

Kamery monitorujące miasto, miejskie hot-spoty z bezpłatnym dostępem do sieci Wi-Fi, nowoczesna telefonia VoIP i szybki internet w instytucjach samorządowych, placówkach oświatowych i kulturalnych oraz jednostkach pomocy społecznej, „inteligentne światła” na skrzyżowaniach – to tylko niektóre z możliwości miejskiej sieci szerokopasmowej, rozwijanej w Gliwicach z powodzeniem od prawie 10 lat. Zasięg szerokopasmówki stale się zwiększa. Obecnie obejmuje większość dzielnic Gliwic.

Rozbudową szerokopasmówki zajmuje się Śląska Sieć Metropolitalna – miejska spółka będącą jednym z pierwszych w kraju samorządowych operatorów infrastruktury teleinformatycznej. Została utworzona w 2008 roku, kiedy Gliwice – jako lider grupy 12 śląskich samorządów – wygrały przetarg na 14-letnią rezerwację częstotliwości radiowej WiMax w paśmie 3600–3800 Mhz na obszarze obejmującym terytorium dawnego województwa katowickiego. Gminy zlokalizowane na tym terenie uzyskały możliwość dostępu do bezprzewodowego łącza internetowego. W tym celu należało zainwestować w infrastrukturę teletechniczną związaną z szerokopasmowym przesyłem danych.

W Gliwicach dzięki europejskiemu wsparciu i projektom IT miejskiego samorządu wybudowano od tego czasu ponad 60-kilometrową sieć światłowodów.

Dzięki temu i sprawniej, i taniej można zarządzać miastem, poszerzać zasięg usług e-administracji czy wdrażać innowacje w sferze kształcenia dzieci i młodzieży. Sieć szerokopasmowa poprawia również bezpieczeństwo. Łatwo podłączyć do niej kolejne kamery miejskiego systemu monitoringu.

W nadchodzącym czasie gliwicka szerokopasmówka znów się wydłuży – i przyspieszy!

W tym roku Śląska Sieć Metropolitalna planuje realizację kolejnych węzłów światłowodowych usprawniających przesył danych w poszczególnych dzielnicach Gliwic oraz stworzenie następnych punktów hot-spot z bezpłatnym dostępem do sieci Wi-Fi w nowych lokalizacjach.

W ramach kontynuacji ubiegłorocznych prac związanych z budową odcinka światłowodu wzdłuż ul. Chorzowskiej, który pozwoli objąć miejskim monitoringiem tężnię solankową w Lesie Komunalnym, rozbudowywany będzie węzeł Gliwice Zatorze odciążający infrastrukturę przy Radiostacji i w rejonie ulic Tarnogórskiej i Opolskiej. W ramach tego zadana przewidziano położenie światłowodu wzdłuż ul. Knurowskiej aż do Sośnicy. Następnie rozbudowany zostanie węzęł Gliwice Pszczyńska, który zabezpieczy przesył danych dla dzielnicy Politechnika, Ligoty Zabrskiej i Bojkowa.

Miejskie hot-spoty przyspieszą. I będą kolejne, bowiem w ramach kontynuacji przygotowań do projektu WiFi4EU Śląska Sieć Metropolitalna wybuduje infrastrukturę dla nowych lokalizacji. W ubiegłym roku prace takie prowadzono w sąsiedztwie śródmiejskiego skweru nad DTŚ i na terenie kąpieliska w Czechowicach. W tym roku przeniosą się one na ul. Akademicką – na teren parku Chrobrego.

Szacowany koszt przewidzianych prac, realizowanych przez ŚŚM ze środków z miejskiego budżetu, wynosi 300 tys. zł.

 

Teatr nie zna granic

aktorzy w białych kostiumach występują w spektaklu

Spektakl „Pod kolor” Teatru Miejskiego w Gliwicach oglądają dzieci w najdalszych zakątkach globu. Wszystko za sprawą projektu edukacyjnego gliwickiej nauczycielki.

Przedstawienie w reżyserii Daniela Arbaczewskiego można oglądać w Internecie. Wśród widzów, obok małych gliwiczan, są także dzieci z tak odległych krajów, jak Bangladesz czy Uganda. Spektakl „Pod kolor / Under colour” jest dostępny w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej, aż do kwietnia 2021 roku. Przedstawienie można zobaczyć bezpłatnie. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Scenografię i kostiumy przygotował Dariusz Panas. W przedstawieniu występują Iga Bancewicz, Antonina Fedorowicz i Rafał Domagała.

Do Afryki i Azji przedstawienie trafiło za sprawą Anny Hory-Lis, polonistki z gliwickiej podstawówki, które prowadzi lekcje zdalne, w których biorą udział uczniowie z całego świata. „Face to face ze światem – Rozmawiasz – Pomagasz” to projekt pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, który jest realizowany według pomysłu Anny Hory-Lis w kilkudziesięciu placówkach oświatowych w Polsce.

Piosenka z okienka

kamienica przy Rynku, w której mieści się Stacja Artystyczna Rynek

Stacja Artystyczna Rynek zaprasza w lipcowe piątki na wakacyjny relaks w leżakach. Gliwiccy didżeje będą grać muzykę z okien SAR-u.
10, 17, 24 i 31 lipca między godz. 19.00 a 20.30 na Rynku będzie można posłuchać nietypowego koncertu z okien Stacji.

Muzykę będą prezentować związani z naszym miastem didżeje. Organizatorzy ze Stowarzyszenia GTW zapowiadają, że będzie bardzo różnorodnie. Przyjdź posłuchać, kiedy chcesz i z kim chcesz – nie ma biletów ani zapisów.

Niebiesko-Czerwoni ponownie wiceliderem

Piast Gliwice

Piast zdobył bardzo ważne punkty ze Śląskiem Wrocław – bezpośrednim rywalem w walce o europejskie puchary. Skromne, ale cenne zwycięstwo 1:0 pozwoliło wrócić podopiecznym Waldemara Fornalika na pozycję wicelidera. Zwycięskiego gola na wagę trzech punktów zdobył Piotr Parzyszek w 36. minucie rywalizacji.

Obie drużyny rozpoczęły mecz dynamicznie. Jako pierwsi groźnie zaatakowali goście, którzy już w 6. minucie oddali celny strzał. Przy pierwszej okazji sędzia odgwizdał spalonego, przy drugiej kunsztem bramkarskim wykazał się František Plach. Po pierwszej fali ofensywnej Śląska do głosu doszedł Piast. Najpierw strzelał Kristopher Vida, a w 19. minucie doskonałej okazji nie wykorzystał Sebastian Milewski. Co nie udało się młodzieżowcowi Niebiesko-Czerwonych, chwilę później udało się Piotrowi Parzyszkowi. Napastnik mistrzów Polski w doskonały sposób wykończył podanie Martina Konczkowskiego. Piast prowadził przy Okrzei ze Śląskiem od 36. minuty i zdołał opanować emocje. Kibice zebrani na trybunach oraz przed telewizorami byli świadkami szybkiego i atrakcyjnego futbolu.

Nie zwolnili tempa piłkarze Waldemara Fornalika, którzy już kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry oddali kolejne celne uderzenie. Uczynił to Sebastian Milewski, który ewidentnie chciał się zrehabilitować i podwyższyć prowadzenie. Wysoka temperatura wydawała się nie przeszkadzać zawodnikom obu drużyn. Szybkie wymiany podań, duża liczba akcji zakończonych strzałami. Nie brakowało także wyrównanych pojedynków fizycznych. Efektowne spotkanie dało tylko jedno trafienie. Było blisko, by Piast prowadził 2:0, ale Sebastian Milewski był na spalonymi sędzia gola nie uznał. Ostatecznie skończyło się 1:0 i Piast mógł dopisać bezcenne trzy punkty do swojego konta, zmniejszając stratę do Legii Warszawa do ośmiu oczek.

Na pewno był to ciekawy mecz, który dobrze się oglądało. Spotkały się dwie drużyny, które chciały grać w piłkę i stwarzały sobie sytuacje do zdobycia bramki. Do Gliwic przyjechał bardzo trudny przeciwnik, który był wymagający. Po nie najlepszym naszym początku przystąpiliśmy do gry, a stuprocentową sytuację miał Sebastian Milewski. Była to taka wymiana ciosów, gdzie mimo wszystko nasze sytuacje były groźniejsze. Gratuluję drużynie zwycięstwa w naprawdę trudnym spotkaniu – ocenił Waldemar Fornalik na pomeczowej konferencji prasowej.

Biuro Prasowe Piast Gliwice SA