Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 5 stycznia 2022 r.

// 05-01-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millenium S.A.

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

SPRAWDŹ PRZED DOKONANIEM WPŁATY!

Nie truj! Piec nie śmietnik!

poranek, mgły i smog nad dzielnicami Gliwic

Kiedy skoki temperatur i dymy z kominów co rusz przypominają, że zima i niska emisja w pełni, Straż Miejska nie ustaje w kontrolach palenisk ogrzewających domy, siedziby instytucji i lokale wykorzystywane pod działalność gospodarczą. Za niezgodne z przepisami spalanie odpadów w piecach nakładane są nawet 500-złotowe mandaty lub wystawiany jest wniosek do sądu, gdzie grzywna może sięgnąć 5 tys. zł. W 2021 roku strażnicy korzystali też z fachowej wiedzy specjalistycznego laboratorium, do którego wysyłano próbki pobranych popiołów. Wyniki 5 z 10 przebadanych próbek potwierdziły, że bezmyślnie palone jest dosłownie wszystko, co popadnie – ekspertyzy ujawniły ślady kolorowych czasopism, aluminiowej folii i… metalowych elementów (prawdopodobnie z rozebranych mebli).

Nasuwa się pytanie, dlaczego? Dlaczego w dobie wciąż rosnącej świadomości ekologicznej, zaawansowanej segregacji śmieci, działalności Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie można oddać część odpadów nadal spalamy je w domowym piecu, trując jednocześnie siebie i innych? Onkolodzy od lat podkreślają silny związek między smogiem i emisją zanieczyszczeń z tzw. niskich kominów a zapadalnością na nowotwory – także u dzieci. Na Śląsku takie badania wykonała dr Katarzyna Musioł (pediatra, onkolog, hematolog dziecięcy), analizując historie 500 małych pacjentów leczonych onkologicznie, na przestrzeni 15 lat, w klinice pediatrii w Katowicach, z powodu nowotworów mózgu. Dociekała, dlaczego najczęściej chorują na nie dzieci z okolic Rybnika, a także Raciborza i Jastrzębia. Przeprowadzając wraz ze studentami analizę statystyczną danych pozyskanych ze stacji pomiarowych WFOŚiGW, wykazała silny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wysokimi stężeniami pyłów o średnicy 2,5 i 10 mikrometrów w powietrzu w tych miastach a wskaźnikiem zachorowalności najmłodszych na nowotwory mózgu.

Argumenty – nawet tak silne – nie dla wszystkich okazują się wystarczające, a ludzka wyobraźnia w kontekście spalania odpadów wciąż wydaje się nie mieć granic. Dlatego wspólnie ze Strażą Miejską i Wydziałem Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach przypominamy najważniejsze zasady dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno spalać w piecach lub kotłach domowego użytku. Stawką jest nasze zdrowie!

  1. Dane urządzenie grzewcze można opalać wyłącznie takimi paliwami, dla których zostało ono zaprojektowane i przystosowane! Zakres dopuszczalnych paliw precyzuje instrukcja eksploatacji urządzenia (tzw. DTR). Dodatkowe przepisy wynikające z obowiązującego prawa – np. śląska uchwała antysmogowa lub miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – mogą taki zakres jeszcze ograniczać.
  2. W piecu lub kotle na paliwa stałe MOŻNA PALIĆ:
  • węglem typu groszek, orzech, kostka i koksem opałowym (w tym zakresie w miastach planowane są jednak dalsze zaostrzenia do 2030 roku zgodnie z dokumentem „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”);
  • drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym, o wilgotności poniżej 20%;
  • niezadrukowanym czystym papierem, czystą i niezadrukowaną tekturą oraz kartonami „wytworzonymi” we własnym gospodarstwie (Ważne! Spaliny powstałe po spaleniu zadrukowanego farbą papieru czy tektury mogą zawierać bardzo szkodliwe związki chemiczne!);
  • pelletem, brykietami, trocinami, wiórami drzewnymi;
  • brykietami ze słomy, biomasą (suchą) wytworzoną we własnym gospodarstwie.
  1. W piecu lub kotle na paliwa stałe NIE WOLNO PALIĆ m.in.:
  • kolorowymi czasopismami;
  • plastikowymi pojemnikami, butelkami po napojach, kartonami po sokach;
  • plastikowymi torbami z polietylenu;
  • zużytymi oponami;
  • innymi odpadami z gumy;
  • przedmiotami z tworzyw sztucznych;
  • lakierowanymi elementami drewnianymi;
  • meblami pokrytymi lakierem;
  • opakowaniami po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin;
  • opakowaniami po farbach i lakierach;
  • pozostałościami farb i lakierów;
  • papierem bielonym związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych;
  • płytami wiórowymi, paździerzowymi, panelami podłogowymi, klepkami parkietowymi;
  • drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym, o wilgotności powyżej 20% (niesezonowanym);
  • mułem węglowym i flotokoncentratem;
  • miałem;
  • węglem brunatnym.
  1. Nie wolno spalać odpadów w kotle centralnego ogrzewania, w piecu lub kominku!

Jeśli nie wiesz (lub masz wątpliwości), gdzie – zamiast do pieca – powinien trafić dany odpad, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie segreguj.gliwice.eu. Znajdziesz tam też zasady segregacji odpadów, harmonogramy wywozu śmieci oraz sekcję najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Masz odpady, które absolutnie nie powinny trafić do śmietnika lub nie mieszczą się do kontenerów czy worków? Skorzystaj z bezpłatnych usług PSZOK-u!

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych działa przy ul. Rybnickiej 199B i jest prowadzony przez miejską spółkę – Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów. Codziennie (od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 i w soboty od 8.00 do 14.00) przyjeżdża tam nawet 150 samochodów, by oddać różne typy odpadów, m.in.:

  • bioodpady (np. trawa, liście, gałęzie, korzenie);
  • opony (4 sztuki rocznie na jednego mieszkańca, w rozmiarze do 20");
  • odpady budowlano-rozbiórkowe (w tym gruz, papa, wełna mineralna, styropian, folia);
  • odpady wielkogabarytowe (w tym meble, okna, materace, dywany, grzejniki, wanny);
  • chemikalia (w tym rozpuszczalniki i środki ochrony roślin, farby, tusze, kleje, detergenty, filtry olejowe, opakowania po dezodorantach i lakierach i innych aerozolach);
  • elektrośmieci (w tym sprzęt elektroniczny i elektryczny, baterie i akumulatory);
  • papier;
  • tworzywa sztuczne;
  • szkło;
  • metale;
  • odzież i tekstylia;
  • przeterminowane leki, igły i strzykawki.

W PSZOK działa także punkt Drugie Życie Rzeczy, w którym pozostawić można niepotrzebne przedmioty codziennego użytku – do wykorzystania przez inne osoby. Więcej informacji o PSZOK-u można znaleźć na stronie internetowej pzogliwice.pl.

„Poniemieckie” – spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk

banner

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zapraszają na spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk. „Poniemieckie” to zarówno reportaż, jak i sentymentalna podróż w czasie.

Kuszyk zabiera nas w podróż po obszarach przyłączonych do Polski po drugiej wojnie światowej, szczególnie po Dolnym Śląsku i Legnicy, skąd pochodzi sama autorka. W swej książce stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania czym właściwie jest poniemieckie, co znaczy dla nas i jak obecnie o nie dbamy.

Karolina Kuszyk – (ur. 1977) – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. „Poniemieckie” to jej debiut książkowy.

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska – dziennikarka, polonistka, filozofka i podróżniczka.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Konsulat RFN w Opolu. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy, kontakt: Sandra Mazur koordynatorka projektu e-mail: sandra.mazur@haus.pl, tel. 77 407 9522). W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

13 stycznia 2022 r., godz. 18.00

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Artyzm Wójtowej Wsi

banner

Mówimy: „Wójtowa Wieś”, myślimy na ogół o terenach o charakterze rolniczym. Do dzielnicy przypisane są jednak nie tylko pola i niewielkie domki, ale też bardziej okazałe budowle, np. zespół kamienic przy ul. Jana Długosza, wieża ciśnień czy zespół domów mieszkalnych przy ulicach Adama Mickiewicza, Małej, Bolesława Prusa, Długiej, Na Wzgórzu, Jana III Sobieskiego i Cypriana K. Norwida.

To już zdecydowanie architektura miastotwórcza. Jednak w części osiedla z zabudową jednorodzinną również zobaczymy interesujący przykład okresu modernizmu zaakcentowany obiekcie sakralnym. To kościół parafialny pw. św. Antoniego z rzeźbami Leona Strządały i witrażami z lat 20. I 40. XX wieku.

Muzeum w Gliwicach zaprasza na swój kanał na YouTube'ie, na którym Ewa Pokorska-Ożóg, architekt i Miejska Konserwator Zabytków w Gliwicach wygłosi wykład o artyzmie Wójtowej Wsi. Będzie go można obejrzeć od piątku 7 stycznia.

Komunikacja miejska w okresie Święta Trzech Króli

autobus linii 33 na przystanku

Przed nami Święto Trzech Króli. Ten wyjątkowy okres co roku wiąże się ze zmianami w komunikacji miejskiej.

W czwartek 6 stycznia zawieszone będą w regionie linie 232, 250, 515, 750 i 1N. Pozostałe linie będą realizować kursy tak, jak określono w rozkładach jazdy obowiązujących w niedziele i święta.  

W piątek 7 stycznia wszystkie linie, zarówno autobusowe, tramwajowe, jak i trolejbusowe, wyruszą zgodnie z rozkładami jazdy przygotowanymi na dni robocze, ale nieszkolne/niewakacyjne.   

Pamiętajmy: warto przed wyjściem z domu na przystanek sprawdzać rozkłady jazdy w internecie, a zwłaszcza zajrzeć na stronę internetową ZTM do zakładki Komunikaty.

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 6 stycznia do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)