Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach - 5 SIERPNIA 2020 R.

// 05-08-2020

Zmiany w obsłudze klientów UM

budynek urzędu miejskiego przy ul. Zwycięstwa

Dla wygody klientów Urzędu Miejskiego, Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego są dostępne bez konieczności wcześniejszego umawiania się. Bez wcześniejszej rezerwacji terminu  można też załatwić sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów. Uwaga! W budynkach urzędu należy stosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Kasy urzędu pozostają zamknięte.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Po wejściu do budynków Urzędu należy zdezynfekować ręce lub założyć rękawiczki oraz zakryć usta i nos. Warto także mieć własny długopis. Osoby oczekujące na wejście proszone są o zachowanie dystansu społecznego.

NIECZYNNE KASY

Kasy urzędu pozostają zamknięte. Opłaty urzędowe można uiszczać za pomocą:

Wykaz kont można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu (bezpośredni link: bip.gliwice.eu/strona=10116). Poniżej publikujemy wykaz możliwości dokonania najczęstszych opłat.

BIURO PODAWCZE – wejście od ul. Wyszyńskiego

Klienci są  wpuszczani pojedynczo, bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty. Tym samym została zlikwidowana urna, do której do tej pory można było składać pisma.

URZĄD STANU CYWILNEGO

Osoby chcące załatwić kwestie małżeńskie, sprawy związane z wydawaniem odpisów z aktu stanu cywilnego, bądź rejestracją urodzeń czy zmianą imienia lub nazwiska, będą przyjmowane od strony ul. Wyszyńskiego. Przy wejściu każdy  otrzyma identyfikator, który umożliwi dostęp do jednego z trzech stanowisk obsługi. Kolejny klient będzie mógł wejść do Urzędu po wyjściu poprzedniej osoby. Od strony ul. Zwycięstwa, bez rejestracji, w osobnym pomieszczeniu są przyjmowane osoby załatwiające kwestie związane ze zgonami.

WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH – wejście od ul. Wyszyńskiego

Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali obsługi Wydziału Spraw Obywatelskich może przebywać maksymalnie 6 klientów. Osoby chcące załatwić sprawę będą otrzymywały przy wejściu identyfikator z numerem stanowiska obsługi, który trzeba będzie zwrócić wychodząc z urzędu. Kolejni klienci będą wpuszczani tylko wtedy, gdy na stanowisku ochrony będzie wolny identyfikator.

W celu usprawnienia obsługi, warto wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: https://bip.gliwice.eu/strona=51 oraz przy wejściu głównym do Urzędu.

Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: bip.gliwice.eu/strona=50,0,16. Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie bip.gliwice.eu/wirtualne_biuro_obslugi/e-administracja.

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od 20 lipca dodatkowe wejście dla klientów Referatu Rejestracji Pojazdów Wydziału Komunikacji:

 1. wejście od ul. Zwycięstwa (wejście boczne przy bankomacie)

  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę internetowo/ za okazaniem unikalnego kodu wygenerowanego podczas rezerwacji
  • klienci indywidualni, którzy zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji do odbioru dokumentów/ wg listy imiennej

2. wejście od ul. Wybrzeża Wojska Polskiego (wejście w bramie prowadzącej na dziedziniec)

  • klienci indywidualni - bez umówienia wizyty/ wg kolejki w systemie "jeden za jeden" (klient może załatwić maksymalnie 2 sprawy podczas wizyty)

INFORMUJEMY, ŻE OBSŁUGA KLIENTÓW NIEUMÓWIONYCH ON-LINE ODBYWA SIĘ W GODZINACH PRACY URZĘDU.

OSTATNI KLIENT OCZEKUJĄCY NA ZAŁATWIENIE SPRAWY ZWIĄZANEJ Z REJESTRACJĄ POJAZDÓW ZOSTANIE WPUSZCZONY NA SALĘ OBSŁUGI 15 MINUT PRZED KOŃCEM PRACY URZĘDU. Na sali obsługi może znajdować tylko tylu klientów, ile jest czynnych stanowisk obsługi.

KLIENCI NIEUMÓWIENI ON-LINE SĄ WPUSZCZANI NA SALĘ OBSŁUGI W SYSTEMIE "JEDEN ZA JEDEN" - (w miejsce osoby, która opuszcza Urząd wchodzi kolejna osoba z kolejki).

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę internetowo lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji do odbioru dokumentów;
  • klient zbiorowy  – FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty.

UWAGA! W związku z przywróceniem, od 17 sierpnia 2020 r., bezpośredniej obsługi interesantów w Referacie Rejestracji pojazdów przy ul. Zwycięstwa 21  wyłączona została możliwość umawiania on-line wizyt  w tej lokalizacji.

Utrzymana zostaje możliwość internetowej rezerwacji wizyty w filii Referatu Rejestracji pojazdów przy ul. Jasnej 31A, internetowy kalendarz rezerwacji dostępny jest na stronie rezerwacjakm.gliwice.eu. Aby skorzystać z umówionego terminu, przy wejściu do urzędu należy okazać unikalny kod wygenerowany podczas rezerwacji.

Jednocześnie przypominamy, że odbiór dokumentów (dowodów rejestracyjnych, tablic itd.) możliwy jest wyłącznie w Referacie w którym nastąpiło złożenie wniosku (czyli odpowiednio przy ul. Zwycięstwa 21 lub przy ul. Jasnej 31A).

Z uwagi na bardzo dużą liczbą osób, które muszą załatwić sprawy związane z rejestracją pojazdów, należy liczyć się z koniecznością długiego oczekiwania w kolejce. W celu usprawnienia przebiegu wizyty warto przyjść 5 minut przed wyznaczoną godziną i mieć ze sobą komplet dokumentów: wypełniony wniosek, wymagane załączniki, potwierdzenie dokonania koniecznych opłat.

Przypominamy, że kontakt z Urzędem nadal jest możliwy poprzez SEKAP, ePUAP, e-mail, dokumenty w wersji papierowej można dostarczyć do Biura Podawczego osobiście lub przesłać pocztą. W przypadku skorzystania z innych form kontaktu niż wizyta osobista, sprawy załatwiane będą w kolejności wpływu dokumentów w terminach administracyjnych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującą nowelizacją tzw. ustawy o COVID-19 z 31 marca 2020 roku dokumenty komunikacyjne zachowują ważność do 31 grudnia br.! Więcej informacji TUTAJ.

UWAGA!

W pozostałym zakresie spraw prowadzonych przez Wydział Komunikacji (wydawanie uprawnień do kierowania pojazdami i postępowań w tym zakresie, sprawy związane z obsługą przedsiębiorców prowadzących usługi transportowe, ośrodki szkolenia kierowców, stacje kontroli pojazdów) obowiązuje, jak dotychczas, telefoniczne umówienie wizyty pod numerami telefonów

  • prawa jazdy: 32/239-11-96, 32/239-11-81, 32/238-56-53, 32/238-54-70;
  • RTD: 32/239-11-72, 32/239-12-67, 32/238-54-94, 32/238-56-72.

W przypadku wielu wnioskodawców klienci proszeni są o skorzystanie z formy pełnomocnictwa – wzór pełnomocnictwa znajduje się pod adresem: bip.gliwice.eu/pub/boi/KM_30_8.pdf.

WYDZIAŁ ŚRODOWISKA

INFORMACJA DLA OSÓB, KTÓRE BĘDĄ UBIEGAĆ SIĘ W OKRESIE 1-31 SIERPNIA 2020 R. O ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO WYKORZYSTYWANEGO NA CELE ROLNICZE

W związku z sytuacją epidemiczną Wydział Środowiska informuje, że w celu złożenia wniosków dotyczących zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do celów rolniczych, producenci rolni powinni umówić się  telefonicznie na indywidualne spotkanie z pracownikiem Biura Obsługi Interesantów pod numerem  telefonu 32 239 12 36.

Osoby umówione na spotkanie winny być zaopatrzone w indywidualne środki ochrony, w tym maseczkę lub przyłbicę, rękawiczki ochronne  oraz ewentualnie własny długopis.

Przed wejściem na teren urzędu  klienci zobowiązani są również do dokonania dezynfekcji rąk.

Ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego osoby, które nie dostosują się do powyższych zaleceń sanitarnych nie zostaną dopuszczone do stanowisk obsługi.

POZOSTAŁE WYDZIAŁY

Pozostałe wydziały Urzędu obsługują klientów na dotychczasowych zasadach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie bip.gliwice.eu.

Informacja ogólna: 32 239-11-65


MOŻLIWOŚCI DOKONANIA WPŁAT

Wydział Komunikacji

  1.  e-płatności wprost ze strony internetowej Miasta gliwice.oplatyurzedowe.pl    oraz z BIP (płatności powiązane z kartami usług np. bip.gliwice.eu/strona=50,111,10 );
  2. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu, wykaz kont: bip.gliwice.eu/strona=10116 ;
  3. opłatomat zlokalizowany w UM na ul. Zwycięstwa i Jasnej - umożliwiający dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą jak i gotówką;
  4. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  5.  na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

Urząd Stanu Cywilnego

  1. e-płatności wprost ze strony internetowej Miasta gliwice.oplatyurzedowe.pl   oraz z BIP (płatności powiązane z kartami usług np. bip.gliwice.eu/strona=50,14,15 );
  2. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu, wykaz kont:  bip.gliwice.eu/strona=10116;
  3. opłatomat zlokalizowany w UM na ul. Zwycięstwa i Jasnej - umożliwiający dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą jak i gotówką;
  4. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  5. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi.

 

Wydział Podatków i Opłat

opłaty skarbowe:

  1. e-płatności wprost ze strony internetowej Miasta gliwice.oplatyurzedowe.pl   oraz z BIP (płatności powiązane z kartami usług np. bip.gliwice.eu/strona=50,259,101 );
  2. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu, wykaz kont dostępny: bip.gliwice.eu/strona=10116 ;
  3. opłatomat zlokalizowany w UM na ul. Zwycięstwa i Jasnej - umożliwiający dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą jak i gotówką;
  4. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  5. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

podatki i opłaty lokalne:

  1. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu (wykaz kont bip.gliwice.eu/strona=10116 ), dla tego typu opłat kontrahenci mają nadane indywidualne numery rachunków SIMP;
  2. możliwość podglądu zobowiązań i dokonywania wpłat przy wykorzystaniu platformy GEPAR (wymóg założenia konta i logowania poprzez profil zaufany gepar.gliwice.eu/plip/index.php?t=10 )
  3. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  4. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

 

Wydział Gospodarki Nieruchomościami 

  1.  wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu (wykaz kont bip.gliwice.eu/strona=10116 ). Dla opłat za dzierżawę, wieczyste użytkowanie,  bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz z tytułu przekształcenia kontrahenci mają nadane indywidualne numery rachunków SIMP;
  2. możliwość podglądu zobowiązań i dokonywania wpłat przy wykorzystaniu platformy GEPAR (wymóg założenia konta i logowania poprzez profil zaufany gepar.gliwice.eu/plip/index.php?t=10 ), dla należności z tytułu wieczystego użytkowania, czynszu dzierżawnego, przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności  oraz bezumownego korzystania z nieruchomości;
  3. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  4. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

Wydział Geodezji i Kartografii

  1. wpłata na rachunek bankowy (wykaz kont bip.gliwice.eu/strona=10116 );
  2. opłaty geodezyjne przy zamawianiu dokumentów w sklepie internetowym są dokonywane przy wykorzystaniu e-płatności zasobgeodezyjny.gliwice.eu/e-uslugi/sklep-online/home ;
  3. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  4. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

 

Wydział Usług Komunalnych

opłaty skarbowe:

  1. e-płatności wprost ze strony internetowej Miasta gliwice.oplatyurzedowe.pl   oraz z BIP (płatności powiązane z kartami usług np. bip.gliwice.eu/strona=50,310,102);
  2. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu wykaz kont dostępny:  bip.gliwice.eu/strona=10116 ;
  3. opłatomat zlokalizowany w UM na ul. Zwycięstwa i Jasnej - umożliwiający dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą jak i gotówką;
  4. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  5. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

opłata za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych:

  1. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu wykaz kont dostępny: bip.gliwice.eu/strona=10116 ;
  2. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  3. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

 

Wydział Spraw Obywatelskich

 opłaty skarbowe

  1. e-płatności wprost ze strony internetowej Miasta gliwice.oplatyurzedowe.pl/   oraz z BIP (płatności powiązane z kartami usług np. bip.gliwice.eu/strona=50,392,12);
  2. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu; wykaz kont dostępny:  bip.gliwice.eu/strona=10116 ;
  3. opłatomat zlokalizowany w UM na ul. Zwycięstwa i Jasnej - umożliwiający dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą jak i gotówką;
  4. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  5. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi;

  opłaty za udostępnienie danych osobowych

  1. e-płatności wprost ze strony internetowej Miasta gliwice.oplatyurzedowe.pl   oraz z BIP (płatności powiązane z kartami usług np. bip.gliwice.eu/strona=50,392,12);
  2. wpłata na rachunek bankowy w formie tradycyjnego przelewu; wykaz kont dostępny:  bip.gliwice.eu/strona=10116 ;
  3. opłatomat zlokalizowany w UM na ul. Zwycięstwa i Jasnej - umożliwiający dokonanie płatności zarówno kartą płatniczą jak i gotówką;
  4. w placówce ING Bank Śląski (bez dodatkowych opłat);
  5. na poczcie lub w innej placówce świadczącej tego typu usługi.

Mieszkańcy mają 180 dni! na wymianę dokumentów komunikacyjnych

ręce na kierownicy samochodu

Wszystkim zaniepokojonym czasowym ograniczeniem pracy Wydziału Komunikacji przy ul. Zwycięstwa przypominamy, że zgodnie z obowiązującą nowelizacją tzw. ustawy o COVID-19 z 31 marca 2020 roku dokumenty komunikacyjne zachowują ważność do 31 grudnia br.!

REJESTRACJA POJAZDÓW

Terminy określone w art. 71 ust. 7 i art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wydłuża się (z 30 dni) do 180 dni. Właściciel pojazdu bez ponoszenia kary (na terenie Polski) ma czas 180 dni na:

  • rejestrację pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE
  • zgłoszenie nabycia lub zbyciu pojazdu
  • zmiany stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym (zm. właściciela, brak miejsca na przegląd)

Ww. informacje dostępne są również na stronie Ministerstwa Infrastruktury pod adresem https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wiecej-czasu-na-rejestracje-pojazdu-sprowadzonego-z-ue

UPRAWNIENIA DO KIEROWANIA POJAZDAMI NA TERENIE POLSKI

W przypadku gdy ważność:

  • prawa jazdy,
  • pozwolenia na kierowanie tramwajem,
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne,
  • świadectwa kierowcy,
  • legitymacji instruktora nauki jazdy,
  • legitymacji egzaminatora,
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy),
  • uprawnień do kierowania pojazdami,
  • wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego

upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Powyższe zapisy reguluje ustawa z dnia 31 marca 2020 r.  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 poz. 568, 695)

Tour de Pologne także przez Gliwice

kolarz na trasie Tour de Pologne

6 sierpnia przez Gliwice przejadą kolarze Tour de Pologne. Tego dnia, po godz. 16.00 trzeba się liczyć z utrudnieniami na DK 88 i DTŚ. Utrudnienia potrwają około dwóch godzin.

Tour de Pologne, wieloetapowy szosowy wyścig kolarski to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od kilku lat trasa jednego z etapów przebiega przez Gliwice. W tym roku kolarze przejadą przez nasze miasto w drodze z Opola do Zabrza.

W związku z tym w czwartek, 6 sierpnia, należy spodziewać się utrudnień na drogach. Wtedy też będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy autobusów linii 32, 57, 202 i 692.

Linia 32

We wszystkich kursach zostanie wprowadzona trasa objazdowa w obu kierunkach. Autobusy tej linii od przystanku Sośnica Apteka będą kierowane ul. Reymonta, Knurowską, Wolności, de Gaulle’a do przystanku Zabrze Goethego  z obsługą wszystkich istniejących przystanków autobusowych na trasie przejazdu. Odcinek Sośnica Apteka – Zabrze Politechnika Śląska nie będzie obsługiwany.

Linia 57

W godz. od ok. 17.00 do ok. 18.00 mogą wystąpić opóźnienia w dojazdach do przystanku końcowego Brzezinka Park Logistyczny.

Linia 202

W godz. od ok. 16.30 do 17.00 w kierunku ul. Portowej zostanie wprowadzony objazd od przystanku Gliwice Toszecka. Autobusy tej linii pojadą ul. Toszecką, Pionierów, DK88, Portową do przystanku Gliwice Zakład Energetyczny. Przystanek Gliwice Śliwki nie będzie obsługiwany.

Linia 692

W godz. od ok. 17.00 do ok. 18.00 mogą wystąpić opóźnienia w dojazdach do przystanku końcowego Brzezinka Park Logistyczny.

Należy pamiętać, że niektóre decyzje o ewentualnych zmianach w organizacji ruchu mogą być podejmowane przez odpowiednie służby w sposób bardzo dynamiczny.  

Nie sposób już dziś poinformować o wszystkich zmianach dotyczących komunikacji miejskiej. Dlatego też 5 i 6 sierpnia organizujemy „Dni na żywo na Alercie“. Nasi pracownicy na profilu ZTM Alert na Facebooku będą na bieżąco publikować najważniejsze informacje o  utrudnieniach w komunikacji miejskiej – zapowiada Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy oraz Naczelnik Wydziału Prasowego i Komunikacji z Pasażerem Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Bieżące informacje na temat utrudnień można uzyskać na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl, na profilu ZTM Alert oraz pod bezpłatnym numerem infolinii 800-16-30-30. (mh)

Szpital Miejski nr 4 wspiera akcję #MaskujSię

akcja Maskuj się

Nosząc maseczkę, która zakrywa nos i usta, albo odpowiednią przyłbicę chronimy siebie i innych przez zakażeniem koronawirusem! – apelują medycy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, który uczestniczy w ważnej kampanii NFZ pod hasłem #MaskujSię.

Akcję wspierają lekarze oraz pielęgniarki z całej Polski, a także artyści i dziennikarze. Przypominają, że obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy przestrzeni otwartej, gdy nie ma możliwości zachowania odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej np. w sklepach, w komunikacji publicznej. – Respektowanie tego jest ważne dla nas wszystkich!  – podkreślają medycy z gliwickiej "4".

Przy aktualnym wzroście zachorowań warto na nowo stosować się do wszystkich środków ostrożności: obowiązkowego noszenia maseczek,  zachowania około 2-metrowego dystansu, częstego mycia rąk i zakładania rękawiczek ochronnych.

 

Lalka w teatrze życia

plakat Tetau Miejskiego Makbet

Od poniedziałku 10 sierpnia w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17  będzie można otrzymać bezpłatne wejściówki na wyjątkowy spektakl lalkowy – „MAKBETA” Williama Szekspira. Przedstawienie zostanie wystawione 3 września na deskach Teatru Miejskiego. Start – godz. 19.00.

Spektakl realizowany będzie w ramach projektu MBP – „Lalka w teatrze życia”, przygotowanego z okazji 130. rocznicy pierwszego pełnego wydania „Lalki” Bolesława Prusa, zasługującej na miano jednej z najważniejszych polskich powieści. Projekt „Lalka w teatrze życia” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Niezwykłej inscenizacji „MAKBETA” , najsłynniejszego dramatu mistrza ze Stratfordu, podjął się – w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach – Adam Walny. Za pomocą lalek-obiektów i lalek-symboli, dopełnianych grą aktorów w planie żywym oraz mistrzowsko wykonanych rekwizytów i scenografii, przenosi nas do XI-wiecznej Szkocji, tworząc na scenie bogactwo kształtów, postaci, przedmiotów, barw i dźwięków.  Wrażliwość i pomysły artysty utrzymują widza w napięciu, przedstawiając historię Makbeta w niezwykle oryginalny sposób i zostawiając jednocześnie sporo miejsca na własną interpretację. To spektakl, którego nie można nie zobaczyć.
Czas trwania przedstawienia – 70 min. Wiek 15+.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

(MBP)