Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 5 maja 2021 r.

// 05-05-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dołącz do ekspertów i projektuj przyszłość Gliwic!

baner grupy robocze

Prace związane z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040 wkraczają w kolejny etap. Prezydent Miasta ogłosił powołanie 4 eksperckich grup roboczych: do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych. W każdej z nich znajdą się miejsca dla mieszkańców dysponujących wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie. Nabór zainteresowanych ruszył 28 kwietnia i trwa do 12 maja.

Grupy robocze będą ciałem doradczym Prezydenta Miasta, a ich głównym zadaniem będzie wskazanie kluczowych trendów rozwojowych w danym obszarze oraz sformułowanie rekomendacji między innymi w zakresie wizji i celów rozwojowych miasta. Prace poszczególnych zespołów będą się toczyć przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Kandydat do pracy w grupie roboczej wyłaniany w drodze naboru musi dysponować doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w danym obszarze tematycznym (gospodarczym, społecznym, przestrzennym, środowiskowym), być mieszkańcem Gliwic lub prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą, społeczną, związaną z kwestiami środowiskowymi lub gospodarki przestrzennej, lub być pracownikiem organizacji działającej w wymienionych obszarach, zarejestrowanej lub prowadzącej działalność w Gliwicach. Doświadczenie i wiedzę należy wykazać poprzez: dorobek naukowy lub praktyczny, wynikający z realizacji działań w danym obszarze, rekomendacji uczelni wyższej, instytutu naukowego, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, izby branżowej lub innej instytucji działającej w danym obszarze tematycznym, przedstawienie CV lub listu motywacyjnego.

Dokumenty potwierdzające doświadczenie i wiedzę, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia  należy przekazać pocztą lub poprzez e-mail do Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach na adres: Biuro Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice, gliwice2040@um.gliwice.pl.

Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych w procesie opracowania strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” stanowi załącznik do zarządzenia nr PM-3951/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 16 kwietnia 2021 r. 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Zapobiegać bezdomności

Pies i człowiek na spacerze

W Schronisku dla Zwierząt przy ul. Wschodniej 56 w Gliwicach przebywa obecnie około 140 zwierząt. Placówka spełnia wymogi weterynaryjne, zapewnia ciepły kąt i dobrą opiekę. Przede wszystkim jednak podejmuje szereg działań, by psy i koty, które trafiają na Wschodnią znalazły nowy dom. Stara się też zapobiegać bezdomności zwierząt realizując Programu Opieki Nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Gliwice.

Schronisko przy ul. Wschodniej 56 w Gliwicach istnieje od 1997 r.

Trafiające do nas zwierzęta są w różnej kondycji, często po traumatycznych przeżyciach, stracie bliskiego człowieka lub z uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym ludzką nieodpowiedzialnością, okrucieństwem czy bezmyślnością. Schronisko to tymczasowe schronienie dla psów i kotów. Staramy się, by trafiające do nas niechciane zwierzęta były u nas jak najkrócej – mówi Barbara Malinowska, kierownik Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach.

Każdego roku do gliwickiego schroniska trafia około 1000 zwierząt. Obecnie w schronisku przebywa około 70 psów i 70 kotów. Dla porównania – jeszcze 15 lat temu przebywało w nim ponad 400 psów! Na szczęście prawie tyle samo zwierząt trafiających do schroniska zostaje odebranych przez właścicieli i znajduje nowych opiekunów.

– Taka jest nasza misja – znaleźć nowy dom, jak najszybciej, by zwierzę czuło, że jest kochane. To, że z roku na rok liczba zwierząt przebywających w schronisku maleje jest efektem licznych akcji podejmowanych przez pracowników i wolontariuszy schroniska. Szereg podejmowanych przez nas działań ma też na celu ograniczenie bezdomności psów i kotów w ogóle – dodaje Barbara Malinowska.

Gliwickie schronisko funkcjonuje na podstawie rokrocznie przyjmowanych przez Radę Miasta Gliwice Programu Opieki Nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Miasta Gliwice.

Co w tym roku znalazło się w Programie?

Przyjęty przez gliwickich radnych 25 marca program obejmuje m.in. bezpłatną sterylizację lub kastrację psów kotów posiadających właścicieli z terenu Gliwic. Skierowania na zabiegi wydawane są w siedzibie Schroniska dla zwierząt od 10.00 do 16.00 od poniedziałku do soboty. Warunkiem otrzymania skierowania jest okazanie dokumentu tożsamości i posiadanie książeczki zdrowia pupila z aktualnymi szczepieniami.

Uchwalony program opieki obejmuje również sterylizację i kastrację kotów wolno żyjących z terenu Gliwic. Skierowania wydawane są na podstawie okazania dokumentu tożsamości i wskazania miejsca bytowania kota. Zabiegi wykonywane są w Przychodni Weterynaryjnej wskazanej na otrzymanym skierowaniu.

– Zabiegi sterylizacji i kastracji mają nie tylko wpływ na ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania się psów i kotów ale stanowią również profilaktykę zdrowotną, a także pozwalają uniknąć wielu kłopotów, a czasem tragedii związanych z ucieczkami, a nawet agresją zwierząt. W 2020 r. poddano zabiegom sterylizacji i kastracji łącznie 939 zwierząt tj. bezdomnych psów i kotów przebywających w Schronisku, kotów wolno żyjących oraz zwierząt posiadających właścicieli z terenu Gliwic – tłumaczy Barbara Malinowska.

W 2020 r. usługi weterynaryjne, w tym sterylizacje i kastracje kosztowały schronisko 229 330 zł. W 2021 r. z miejskiego budżetu na realizację Gliwickiego Programy Opieki nad Zwierzętami przeznaczono 1,6 mln zł, z czego 1,4 mln zł na zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca i opieki w Schronisku przy ul. Wschodniej.

Jak najszybciej znaleźć nowy dom

Pracownicy schroniska i wolontariusze podejmują szereg działań, by ich podopieczni znaleźli nowy dom. Dzięki zaangażowaniu oraz prowadzonym akcjom adopcyjnym, prawie tyle samo zwierząt ile trafia do schroniska, znajduje swój dom. Organizowanych jest szereg akcji adopcyjnych, które skutkują szczęśliwym znalezieniem domu. Na facebookowym profilu schroniska i na profilach wolontariuszy umieszczane są informacje o zagubionych i znalezionych zwierzętach, dzięki czemu właściciele często odnajdują się nawet w ciągu doby. Dobrze znana gliwiczanom  jest akcja „Wariacje na 4 łapy, czyli baw się razem z psami” czy „Bieg na 6 łap”, przed pandemią organizowany raz w miesiącu i cieszący się ogromną popularnością. W każdym spacerze brało udział po kilkaset osób chętnych do przebieżki z podopiecznymi ze schroniska. Ta skuteczna forma poznawania się ludzi z psami często owocowała nawiązaniem przyjaźni i adopcją. Gliwickie schronisko organizuje także inne akcje, m.in. „Dom na zimę dla starszaka” czy tzw. domy tymczasowe dla kotów i szczeniąt.

W gliwickim schronisku zwierzęta przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach, mają do dyspozycji duże wybiegi. Koty mieszkają w kilku przystosowanych dla nich pomieszczeniach, tzw. kociarniach. Psy kwaterowane są zgodnie z charakterem – niektóre potrzebują samotności, socjalizacji i czasu, by nabrać zaufania. Schronisko stale usprawnia swoją działalność i podejmuje prace modernizacyjne. Obecnie planowany jest remont jednego z pawilonów. Na ten cel z miejskiego budżetu zostanie przeznaczone około 200 tys. zł.

Więcej informacji na temat działalności gliwickiego schroniska dla zwierząt można znaleźć na stronie internetowej www.schronisko.gliwice.pl. (mf)

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakubiak gotuje w Gliwicach

Tomasz Jakubiak w Czechowicach

W swoim najnowszym programie Tomasz Jakubiak w malowniczych zakątkach Polski odtwarza przepisy ze starych książek kucharskich, by pokazać jak tradycyjne dania zmieniały się na przestrzeni lat. Przed majowym weekendem zawitał do Gliwic i nad czechowickim jeziorem przyrządzał golonkę. Jak mu poszło? Gliwice i golonkę będzie można zobaczyć w programie kulinarnym „Jakubiak rozgryza Polskę”, na antenie Canal +.

Tuż przed długim majowym weekendem spacerowicze w Ośrodku Wypoczynkowym w Czechowicach mogli, poza standardowym zapachem grillowanych kiełbasek, poczuć niecodzienną w tej okolicy woń golonki. Jeśli podążyli za smakowitym zapachem, z pewnością dotarli do piknikowego stołu rozstawionego przed jednym z drewnianych domków kempingowych, przy którym Tomasz Jakubiak przygotowywał tradycyjną golonkę w nowoczesnym wydaniu. Gliwicki ośrodek wypoczynkowy stał się godną scenerią kolejnego odcinka programu kulinarnego „Jakubiak rozgryza Polskę”.
Cieszymy się, że Tomasz Jakubiak wybrał Ośrodek Wypoczynkowy w Czechowicach. To idealne miejsce na tego typu wydarzenia – mamy piękną scenerię i świetną infrastrukturę z miejscem do rozpalenia ogniska i możliwością wypłynięcia na jezioro kajakiem – takie sceny również zobaczymy w gliwickim odcinku programu „Jakubiak rozgryza Polskę” – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który zarządza ośrodkiem w Czechowicach.
Podczas kręcenia programu w Czechowicach wróciło do mnie wiele wspomnień, zarówno z dzieciństwa, jak i nastoletnich lat – skomentował pobyt w Gliwicach Tomasz Jakubiak.
Program trafi do ramówki Canal +, emisja już wkrótce. (mf)

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

narodowy spis powszechny - baner

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku.

Spis obejmuje:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkałych pomieszczeniach nie będącymi mieszkaniami na terenie Polski,
  • osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania,
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a podstawową metodą przeprowadzenia spisu jest tzw. samospis internetowy – przekazanie danych za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pod adresem: spis.gov.pl.

Uzupełniające metody spisu dla osób, które nie mogą przeprowadzić samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tej osoby, to:

  1. wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza spisowego;
  2. wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrza spisowego;
  3. tzw. „spis na żądanie” – dzwoniąc na infolinię spisową - 22 279 99 99 wew. 1 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora) - wywiad spisowy przeprowadzi w tym przypadku rachmistrz telefoniczny.

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu (brak internetu), mogą skorzystać z przygotowanych w budynku  Urzędu Miejskiego w Gliwicach stanowisk komputerowych, z dostępem do aplikacji spisowej. W tym celu niezbędny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny: – 32 239 11 03 lub 32 239 11 86, pn.-śr. 8:00-16:00, czw. 8:00-17:00, pt. 8:00-15:00, celem ustalenia terminu wizyty.

O co będziemy pytani:

  1. Charakterystyka demograficzna:
    1. płeć;
    2. wiek;
    3. adres zamieszkania;
    4. stan cywilny;
    5. kraj urodzenia;
    6. kraj posiadanego obywatelstwa.
  2. Aktywność ekonomiczna:
    1. bieżący status aktywności zawodowej - pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo;
    2. lokalizacja miejsca pracy;
    3. rodzaj działalności zakładu pracy;
    4. zawód wykonywany;
    5. status zatrudnienia;
    6. wymiar czasu pracy;
    7. rodzaj źródła utrzymania osób;
    8. rodzaje pobieranych świadczeń.
  3. Poziom wykształcenia.
  4. Niepełnosprawność:
    1. samoocena niepełnosprawności;
    2. orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy;
    3. grupy schorzeń powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
  5. Migracje wewnętrzne i zagraniczne:
    1. okres zamieszkania w obecnej miejscowości;
    2. miejsce poprzedniego zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej;
    3. miejsce zamieszkania rok przed spisem;
    4. fakt przebywania kiedykolwiek za granicą;
    5. rok przyjazdu albo powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej;
    6. miejsce zamieszkania za granicą - kraj (dla osób przebywających kiedykolwiek za granicą);
    7. kraj przebywania i rok wyjazdu z Rzeczypospolitej Polskiej (dla osób przebywających czasowo za granicą).
  6. Charakterystyka etniczno-kulturowa:
    1. narodowość - przynależność narodowa lub etniczna;
    2. język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych;
    3. wyznanie - przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego.
  7. Gospodarstwa domowe i rodziny:
    1. stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego;
    2. tytuł prawny do zajmowanego mieszkania.
  8.  Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki):
    1. rodzaj pomieszczeń mieszkalnych;
    2. stan zamieszkania mieszkania;
    3. własność mieszkania;
    4. liczba osób w mieszkaniu;
    5. powierzchnia użytkowa mieszkania;
    6. liczba izb w mieszkaniu;
    7. wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne;
    8. rodzaj paliwa stosowanego do ogrzewania mieszkania;
    9. tytuł prawny zamieszkiwania mieszkania;
    10. rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie;
    11. stan zamieszkania budynku;
    12. wyposażenie budynku w urządzenia techniczne;
    13. powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku;
    14. liczba izb w budynku;
    15. własność budynku;
    16. liczba mieszkań w budynku;
    17. rok wybudowania budynku.

Na stronie internetowej Gminnego Biura Spisowego zamieszczony został wykaz szczegółowych pytań - wcześniejsze zapoznanie się z nimi i przygotowanie niezbędnych do udzielenia odpowiedzi danych znacznie przyspieszy przeprowadzenie samospisu internetowego.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Gminnym Biurze Spisowym w Gliwicach - telefon kontaktowy 32 239 11 03, 32 239 11 86  lub mail: so@um.gliwice.pl.

 

EduAkcja ze Śląską Siecią Metropolitalną

baner

Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. we współpracy z uznanymi ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystania nowoczesnych technik w procesie edukacji prowadzi cykl zajęć dla rodziców i nauczycieli gliwickich szkół. Jego celem jest podniesienie kompetencji pracowników oświaty i ich wsparcie w codziennych zadaniach związanych ze zdalną edukacją.

- Minął już rok pandemicznej szkoły, która opiera się przede wszystkim na zdalnym trybie nauczania. Jest to trudne, zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Dlatego postanowiliśmy pomóc pedagogom w obszarach, które stanowią dla nich jedno z największych wyzwań, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa w Internecie - mówi Agnieszka Olbrycht-Banach, Prezes Zarządu ŚSM Sp. z o.o. - Nasz cykl zatytułowaliśmy EduAkcja IT, a do współpracy zaprosiliśmy specjalistów z Politechniki Śląskiej oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Gliwiccy nauczyciele mieli dotychczas możliwość wzięcia udziału w dwóch sesjach warsztatowych, poświęconych budowaniu świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z narzędzi informatycznych, a także analizie praktycznych rozwiązań dotyczących eliminacji zagrożeń związanych z nauczaniem zdalnym. Zakres tematyczny spotkań został przygotowany przez Śląską Sieć Metropolitalną Sp. z o.o. we współpracy z Politechniką Śląską i Centrum Popularyzacji Nauki PŚ.

- Spotkania warsztatowe służą wymianie wiedzy i doświadczeń, ale także uświadomieniu naszym uczestnikom skali zagrożeń w zakresie cyberataków, z którymi, często nieświadomie, mają do czynienia - powiedział dr inż. Adrian Kapczyński z Politechniki Śląskiej, prowadzący cykl pierwszych zajęć w ramach EduAkcji IT. - Przedstawiamy narzędzia, systemy i dobre praktyki, które pozwolą w codziennej pracy znacząco zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas wykorzystania narzędzi internetowych.

Warsztaty poświęcone bezpieczeństwu w Internecie organizowane są do połowy czerwca. Kolejne zajęcia dotyczyć będą m.in. przeciwdziałaniu atakom hakerskim i socjotechnice zachowań sieciowych.

Równolegle Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. rozpoczęła otwarte zapisy na zajęcia dla rodziców i nauczycieli pt. "Dzieci w Sieci", poświęcone psychoedukacji z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w czasie zdalnego kontaktu ze światem.

- Miniony rok w wielu obszarach z powodu pandemii zmienił nasze życie. Dla nas, dorosłych jest to niejednokrotnie niełatwe doświadczenie, ale jeszcze trudniejszym jest dla najmłodszych. Obserwujemy w wielu przypadkach postępującą rezygnację młodych ludzi z realnego życia na rzecz świata wirtualnego, z czym rodzice i nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak sobie radzić. Dlatego chcemy pomóc im także poprzez wsparcie psychologiczne - zapowiada dr Ewa Weber, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice - Stąd ŚSM i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach organizują otwarte dla mieszkańców zajęcia dotyczące m.in. zdrowia i relacji budowanych za pośrednictwem Internetu.

 - Życie naszych dzieci i nasze zmieniło się wchodząc w znacznej mierze w zdalny kontakt ze światem, zdalną realizację zadań, kontaktów. Choć jest to obecnie konieczne to możemy zrobić wiele, aby zrównoważyć negatywne skutki zdalnego życia. Warsztaty pokażą dlaczego warto wychodzić z wirtualnego świata i jak towarzyszyć w tym młodym ludziom, aby ustrzec ich przed negatywnymi skutkami zdalnej nauki - mówi Agnieszka Wilczyńska Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.
Cykl EduAkcja IT potrwa do połowy czerwca. (ŚSM)

 

Będzie hałas, będą emocje!

Człowiek na motorze na torze wykonuje ewolucje

Warto zobaczyć to wydarzenie – po przeszkodach i wertepach zmagać się będą pasjonaci wyścigów motorowych! Przed nami IV Rajd Gliwicki Trial, I i II runda Mistrzostw Strefy Południowo-Zachodniej Polski. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gliwice.

IV Rajd Gliwicki Trial odbędzie się w weekend 8-9 maja na terenie Parku Trialowego, przy Giełdzie Samochodowej przy ul. Błonie 12. Sobotni start przewidziano na godz. 12.00, niedzielny na 10.00. W ramach zawodów odbędzie się również I i II runda Trialowego Pucharu Amatorów. W wydarzeniu, które zostanie zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, mogą wziąć udział osoby od 8. roku życia. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail: amkgliwice@op.pl. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na facebooku Auto Moto Klubu Gliwice, który jest organizatorem wydarzenia lub uzyskać pod numerem telefonu: 601-53-17-94. W zawodach może wziąć udział maksymalnie 50 osób. (mf)

 

Bartosz Kurowski podwójnym mistrzem Śląska

druzyna małych fechtmistrzów

W minioną sobotę w Radlinie odbyły się Mistrzostwa Śląska Młodzików w Szpadzie. Turniej ten zdominowali gliwiczanie. Numerem 1 okazał się Błażej Kurowski.

W turnieju indywidualnym szpadzista Piasta nie dał żadnych szans rywalom. W półfinale pokonał Mateusza Mroza z Muszkietera Gliwice (12:6). W walce o złoty medal pewnie wygrał z Tymoteuszem Huwerem z RMKS Rybnik w stosunku 12:7. To pierwszy tak spektakularny sukces 14-latka i wychowanka fechtmistrza – Macieja Chudzikiewicza.

Syn dwukrotnego medalisty mistrzostw Europy i byłego najlepszego szermierza Polski, Bartłomieja Kurowskiego, poprowadził również drużynę do tytułu Mistrza Śląska. Razem z nim w zespole walczyli Franciszek Drobczyk, Seweryn Gusta i Maksymilian Szczepaniak. Nasza czwórka w finale pewnie pokonała gospodarzy – Górnik Radlin (36:24).

Z medalami z tych mistrzostw wróciły też szpadzistki Muszkietera i Piasta Gliwice. Oliwia Janeczek sięgnęła po srebro, Marta Ratyna i Marysia Szczurowska stanęły na trzecim stopniu podium.

Sukcesem gliwiczanek zakończył się również turniej drużynowy. Złoty medal wywalczyła drużyna Muszkietera Gliwice. Podopieczne Piotra Markowicza walczące w składzie: Janeczek, Majerek, Ratyna, Szymczyk w finale pokonały TS Górnik Radlin 36:22. Trzecie miejsce w tych mistrzostwach zajął zespół Piasta. Brązowe medale na szyi zawiesiły: Gusta, Jędrzejec, Szczurowska, Szydłowska. Piastunki w meczu o trzecie miejsce pokonały Pałac Młodzieży 36:23. (PIAST.GLIWICE.PL)

Medalowy szał

pingopongistki w akcji

W majowy weekend drużyna KTS Gliwice trzeci rok z rzędu wywalczyła zespołowo 1. miejsce w Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorek i Juniorów w Tenisie Stołowym.

Medalową niespodziankę sprawił team kobiecy – doświadczona Natalia Gąsior wespół z poznającą dopiero turniejowy świat Darią Shvets rzutem na taśmę awansowały do turnieju głównego, zdobywając 3. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Śląska. Jeszcze lepiej było w męskim singlu, gdzie Krzysztof Gumiński przeszedł samego siebie, pokonując w finale 4:0 Bartłomieja Skórko z Jastrzębskiego Klubu Tenisa Stołowego i zdobywając zasłużone 1. miejsce w grze singlowej. Z 3. lokatą zakończył mistrzostwa pokonany przez Krzysztofa Piotr Ostachowski z KTS Gliwice, dla którego również był to udany turniej.

Medale gliwicki KTS wywalczył również w grach podwójnych, w których Natalia Gąsior w duecie z Laurą Kałużny (Jastrzębski Klub Tenisa Stołowego) zajęły 2 miejsce. Srebro w grze podwójnej padło również łupem Piotra Ostachowskiego, który grając w parze z Bartkiem Skórko poległ dopiero w finale, ulegając duetowi Gwizdon – Stecyszyn. Gliwiczanie zdobyli również podwójny brąz w grze podwójnej dzięki doskonałej postawie Filipa Rułki i Krzysztofa Gumińskiego oraz 2 brązy w mikście (Natalia Gąsior i Krzysiek Gumiński).

Wszyscy gliwiccy juniorzy wystąpią w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów. Gratulacje dla całej ekipy!

Koduj z Gigantami

baner

„Szkoła z Gigantami - programowanie w czterech wymiarach gamingu” - trwają zapisy na ogólnopolskie bezpłatne webinary z programowania i matematyki. Start akcji już 10 maja.

Ruszyła rejestracja do "Szkoły z Gigantami - programowanie w czterech wymiarach gamingu" - trzeciej edycji ogólnopolskich bezpłatnych webinarów z programowania oraz matematyki dla dzieci i młodzieży. Podczas bezpłatnych warsztatów młodzi ludzie nauczą się świadomego i mądrego korzystania z nowych technologii, zgłębią też tajniki pracy w IT. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
W ramach akcji, która potrwa od 10 do 21 maja, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w wieku od 7 do 19 lat, wezmą udział w ogólnopolskich warsztatach programowania na kanale Youtube.
Udział w webinarach to wyjątkowa szansa na efektywną naukę programowania bez wychodzenia z domu. Dzięki nowatorskim zajęciom i sprawdzonym metodom uczniowie poznają m.in. pętle, klonowanie, komunikaty czy instrukcje warunkowe. W trakcie zajęć zaprezentujemy procesy pracy nad designem gier i aplikacji na różnych stadiach zaawansowania. W trakcie nauki programowania rozwijamy w dzieciach i młodzieży logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów i pobudzamy kreatywność. Inspirujemy też do tworzenia własnych gier, stron internetowych i aplikacji, aby zmienić bierne korzystanie z Internetu w aktywną kreację – mówi Dawid Leśniakiewicz, członek zarządu Giganci Programowania.
Dla młodszej grupy wiekowej (7-12 lat) przygotowano cztery spotkania tematyczne z zakresu różnych typów rozgrywek: klasycznej rywalizacji, tower defence, tanks oraz battle royal. Zajęcia dla starszej grupy wprowadzają w świat języka znaczników HTML, wykorzystania stylów CSS oraz języka JavaScript. Uczestnicy stworzą też w środowisku Glitch tematyczne strony internetowe oparte o ulubione gry komputerowe i dowiedzą się jak je opublikować w sieci. Ponadto ósmoklasiści i maturzyści będą mogli zarejestrować się na dwa zajęcia podczas których rozwiązywane będą egzaminacyjne testy próbne. W ramach Szkoły z Gigantami po raz pierwszy odbędą się też zajęcia z programu Gigantów Edukacji - matematyki. W ramach akcji przewidziano też konkurs rankingowy z nagrodami dla szkół oraz nauczycieli.
Akcja organizowana jest w ramach "Szkoły z Gigantami" przez firmę Giganci Programowania Sp. z o.o. Partnerem społecznym są HAKERSI - ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która wspiera potrzebujące dzieci w usamodzielnianiu się poprzez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.szkolazgigantami.pl, poprzez którą odbywa się również bezpłatna rejestracja. (mf)