Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 5 listopada 2021 r.

// 05-11-2021

Sześć dekad bezcennej pomocy

Ewa Weber i pracownicy PPP

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach wspiera dzieci i młodzież oraz placówki oświatowe od 1961 r. Każdego roku psycholodzy, pedagodzy i logopedzi przeprowadzają w sumie ok. 7 tys. diagnoz. To ogromna praca i bezcenna pomoc dla dzieci i młodzieży. 5 listopada poradnia świętowała jubileusz 60-lecia pracy.

60 lat działalności Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej to wspaniały jubileusz. Nasza Poradnia swoją pracę opiera na współpracy  z rodzicami, opiekunami, placówkami oświatowymi oraz wszelkimi instytucjami pomocowymi. Wiele się zmieniło w pracy psychologów przez te 6 dekad, zmieniła się lokalizacja i warunki pracy naszej Poradni, ale nie zmieniło się to, co jest największą wartością – dobro dziecka jest najważniejsze. Jakość prowadzonych warsztatów, profesjonalizm i zaangażowanie zespołu oraz dyrekcji placówki powodują, iż stanowi ona naszą perełkę i jesteśmy z niej dumni nie tylko w Gliwicach, ale w skali regionu. Jesteście inspiracją do działania  - mówiła podczas uroczystośc Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Początki działalności PPP sięgają roku 1961 – wówczas placówka działała w Ratuszu pod nazwą Poradnia Psychotechniczna. Kadrę poradni stanowiło wówczas zaledwie 7 osób. Obecnie jest ich 54. Od stycznia 2020 r. placówka działa w budynku przy ul. Gierymskiego 1, który kosztem ok. 5 mln złotych z miejskiego budżetu został wyremontowany i przystosowany do komfortowego udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w wielu różnorodnych formach. To bardzo ważne, ponieważ podczas każdego roku z pomocy PPP w ramach terapii indywidualnej korzysta ok. 800 dzieci, z warsztatów, mediacji, grup wsparcia, klubów i szkoleń około 700 rodziców, a z konferencji i szkoleń organizowanych dla nauczycieli, rodziców i specjalistów – niemal 500 osób. Dodatkowo, ok. 3 tys. osób bierze udział w tematycznych warsztatach prowadzonych na terenie placówek oświatowych.
5 listopada placówka świętowała jubileusz 60-lecia. W uroczystości udział wzięli m.in. Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, Krystyna Sowa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, przedstawiciele związków zawodowych NSZZ Solidarność i Związku Nauczycielstwa Polskiego, dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Katowicach, emerytowani i obecni pracownicy poradni oraz dyrektorzy, pedagodzy i psychologowie z gliwickich placówek oświatowych. Pracownicy poradni zaaranżowali w salach placówki interaktywne muzeum – goście mieli okazję zobaczyć i dotknąć eksponatów, którymi na przestrzeni lat w swojej pracy posługiwali się pedagodzy, psycholodzy i terapeuci.
Naszym celem jest wszechstronny, emocjonalny, intelektualny i społeczny rozwój dzieci i młodzieży, służący harmonijnemu kształtowaniu się ich osobowości i prawidłowemu funkcjonowaniu w świecie zewnętrznym. Dlatego od 60 lat służymy pomocą dzieciom i młodzieży oraz oferujemy wsparcie ich rodzicom, opiekunom prawnym i nauczycielom.. Za te 60 lat serdecznie dziękuję wszystkim dotychczasowym współpracownikom – mówiła Agnieszka Wilczyńska, od 2014 r. dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.
Warto wiedzieć, że wszystkie świadczone przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Gliwicach usługi są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza czy placówki oświatowej. Wystarczy przyjść lub zadzwonić, aby zapisać się na wizytę.

Z pomocy PPP mogą korzystać dzieci w wieku od urodzenia do ukończenia szkoły (19–20 lat), uczęszczające do żłobków, przedszkoli, szkół i placówek edukacyjnych na terenie Gliwic. Poradnia zajmuje się przede wszystkim wspomaganiem wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, podnoszeniem efektywności uczenia się, terapią zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych, pomocą w nabywaniu i rozwijaniu umiejętności negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej.
Ponadto pomaga uczniom w wyborze kierunku kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej, a nauczycielom i rodzicom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości i mocnych stron uczniów.
Prowadzi też edukację prozdrowotną wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, wspomaga wychowawczą i edukacyjną funkcję rodziny i szkoły, działa też na polu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i  młodzieży, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wystawia opinie i orzeczenia. Poradnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. od 8:00 do 18:00, w piątki od godz. 8.00 do 15.30.
Więcej informacji na temat działalności gliwickiej PPP można znaleźć na stronie www.poradnia.gliwice.pl oraz na www.facebook.com/PoradniaGliwice. (mf)

 

Kulturalny rozkład jazdy: 5–7 listopada

banner

Promocja książki „Fotografia czy antyfotografia?”, wernisaż wystawy malarstwa Grzegorza Chudego i koncert „Wesoły Wędrownik” – to kilka naszych propozycji na nadchodzący weekend. Kulturalna jesień w pełni!

piątek 5 listopada

  • W Pracowni Kreatywnej dorośli stworzą owocowe zakładki z filcu. Warsztaty plastyczne rozpoczną się o godz. 16.00 w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Junaków 4).
  • O godz. 17.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) rozpocznie się wernisaż wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”.
  • Między godz. 17.00 a 17.45 (początkujący) oraz 18.00 a 18.45 (zaawansowani) dzieci zagrają w królewską grę, czyli szachy. Zajęcia odbędą się w Filii nr 16 MBP w Gliwicach (ul. Przedwiośnie 2).
  • O godz. 18.00 w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się promocja książki „Fotografia czy antyfotografia?” pod redakcją Krzysztofa Jureckiego. Publikacja prezentuje materiały z sympozjum naukowego, które zostało zorganizowane przez Muzeum w Gliwicach w 2019 roku.
  • Malarz Grzegorz Chudy wystawą akwareli „XV” będzie świętował 15-lecie pracy twórczej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17).
  • O godz. 19.00 w galerii Brama (ul. Krótka 1) rozpocznie się wernisaż wystawy „MA – wymiary pustki” Artura Masternaka. Kuratorką ekspozycji towarzyszącej 11. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach jest Michalina W. Klasik.

sobota 6 listopada

  • O godz. 15.00 rozpoczną się uroczystości w ramach XVI Dni Kultury Ormiańskiej. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej (ul. Banacha 3).
  • W Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) rozpoczną się dwudniowe (6–7 listopada) warsztaty gospel z twórczością Norberta Blachy. Instruktorką będzie Gabriela Blacha.

niedziela 7 listopada

  • O godz. 16.15 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się projekcja filmu „Lada dzień” w reżyserii Hamy Ramezana. Dramat inspirowany prawdziwymi przeżyciami irańsko-fińskiego reżysera to kinowa propozycja dla całej rodziny.
  • O godz. 18.30 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II rozpocznie się koncert „Wesoły Wędrownik”. Zabrzmi muzyka gliwickiego kompozytora Norberta Blachy.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Czarne piękności w gliwickich tropikach

czarny kot

W najbliższą niedzielę Palmiarnię Miejską po raz kolejny odwiedzą koty z gliwickiego schroniska. Wystawa będzie wyjątkowa, bo głównymi bohaterami będą koty czarne. Warto pamiętać, że tego typu wystawy są  doskonałą okazją, by przyjrzeć się kotu, oswoić z nim, pokochać i adoptować. Co ważne – wszystkie czarne koty z gliwickiego schroniska przynoszą szczęście!

„Wystawa kotów NIErasowych” odbędzie się w gliwickiej Palmiarni już w najbliższą niedzielę, 7 listopada, w godz. od 11.00 do 14.00. Swoje walory i wspaniałe osobowości zaprezentuje kilkanaście kotów ze Schroniska dla Zwierząt przy ul. Wschodniej.
Kotom towarzyszyć będą pracownicy i wolontariusze gliwickiego schroniska, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące adopcji.
Piękności, które pojawią się w Palmiarni to zaledwie ułamek czeredki, która czeka na nowy dom – aktualnie przy ul. Wschodniej mieszka 180 kotów. (mf)

 

Kwesta się udała – zebrano 230 tys. zł!

ręce i puszka kwestowa

230 tys. zł, 617 wolontariuszy, tysiące dobrych i hojnych ludzi, trzy dni kwestowania. Brawo!

Dzięki hojności gliwiczan, podczas Pierowszolistopadowej Kwesty na gliwickich cmentarzach wolontariusze Hospicjum Miłosierdzia Bożego zebrali aż 230 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę placówki przy ul. Daszyńskiego oraz działalność bieżącą.
Przypominamy, że rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach rozpoczęła się w czerwcu 2018 r. Prace są zaawansowane, ale sporo zostało jeszcze do zrobienia. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie spełniał wymogi stawiane oddziałom medycyny paliatywnej. Rozbudowa palcówki polega na zbudowaniu trzeciego budynku, który połączy dwa już istniejące. Na powierzchni  łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia.
Dzięki modernizacji zwiększy się standard pracy personelu i wolontariuszy, przede wszystkim jednak podniesie się jakość opieki nad chorymi. Oddział Stacjonarnego Ośrodka Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym poziomie, bez konieczności przemieszczania się między piętrami, co znacznie ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum. W ramach oddziału powstaną sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność fizyczną. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe, będzie też więcej łóżek dla chorych – obecnie w hospicjum są 24 łóżka, po remoncie znajdzie się miejsce dla 30. Powstanie też sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Na rozbudowę placówki miasto przeznaczyło do tej pory 1.9 mln zł. W 2021 r. planowane jest przekazanie kolejnego miliona zł. Łączny koszt inwestycji to około 12 mln zł. (mf)

 

Transport do punktów szczepień

strzykawka

Zgodnie z decyzją wojewody śląskiego Miasto Gliwice organizuje transport do punktów szczepień dla seniorów 70+ oraz osób z niepełnosprawnościami.

Z transportu do punktu szczepień mogą skorzystać mieszkańcy Gliwic, którzy:

  • posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R lub N albo, odpowiednio, I grupę z wymienionymi schorzeniami;
  • osoby powyżej 70. roku życia – mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu.

W celu skorzystania z dowozu na szczepienie należy skontaktować się z punktem zgłoszeń obsługiwanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach w godzinach pracy Ośrodka, pod numerem telefonu: 32 335 96 38.

Dowóz będzie odbywał się raz w tygodniu do punktu szczepień przy ul. Akademickiej 29 – lodowisko.

Aktualne informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień i harmonogram rejestracji można znaleźć na stronie: gov.pl/szczepimysie.

Gliwice ich zainspirowały

grupowe zdjęcie nagrodzonych w towarzystwie prezydenta Neumanna i prezes Zawiszy-Kubickiej

Artyści, którzy wzięli udział w XII Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Moje Miasto”, zaprezentowali bardzo oryginalne spojrzenie na Gliwice. W tegorocznej edycji imprezy przyznano sześć nagród za najciekawsze obrazy.

Wernisaż wystawy poplenerowej odbył się w czwartek 4 listopada w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Studziennej 6. Wziął w nim udział prezydent Gliwic Adam Neumann, który przyznał własną nagrodę Małgorzacie Skrzypczyk za „Widok na Palmiarnię”. Nagroda prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków trafiła do Marty Zajączyńskiej-Kowalskiej za dyptyk „Art.-Studio – czas oczekiwania”. Prezes Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego ZPAP-u, Anna Zawisza-Kubicka, nagrodziła „Wrzesień, Gliwice w parku” Ewy Zajler-Płatek. Rektor Politechniki Śląskiej przyznał nagrodę za obraz „W ulicznym zgiełku” Irenie Komplikowicz-Szczepaniak. Anatol Martyniuk, malarz z Ukrainy, został nagrodzony przez prezesa Technoparku Gliwice za „Widok z okna na główną arterię”. Firma Siatex przyznała nagrodę za płótno „Czerwona Chemia” Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej.

Wszystkie sześć nagrodzonych obrazów zostało wykonanych techniką akrylową. Te i inne prace stworzone podczas XII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Moje Miasto” są prezentowane w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6 do 5 grudnia. Dwa obrazy, „Wrzesień, Gliwice, na ulicy” Ewy Zajler-Płatek i olej na płótnie „Wędrówka przez Kaczyniec” Gochy Chkhaidze, zostały przekazane do zbiorów sztuki współczesnej Muzeum w Gliwicach.

Gliwice goszczą artystów podczas Plenerów Malarskich „Moje Miasto” już od lat. Do naszego miasta przyjeżdżają artyści z kraju i zagranicy. W tym roku między 13 a 22 września ze sztalugami w przestrzeni Gliwic można było spotkać między innymi twórców z Armenii, Białorusi, Gruzji i Litwy.

XII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto” został zorganizowany przez Okręg Gliwicko-Zabrzański ZPAP-u przy finansowym wsparciu z budżetu Miasta Gliwice. Wydarzeniu patronował prezydent Gliwic Adam Neumann.

Gliwicki Budżet Obywatelski. Konsultacje

baner

Tegoroczne, emocjonujące głosowanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2022 za nami. Już teraz jednak trwają prace nad kolejnymi edycjami.

Prowadzona w tegorocznej procedurze po każdym z etapów ewaluacja, rozmowy prowadzone podczas spotkań z Radami Dzielnic, uwagi mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miejskiego zaangażowanych w ocenianie wniosków – wszystko to posłużyło jako punkt wyjścia do prac nad zmianami w procedurze. Należy jednak zaznaczyć, że większość postulatów ma charakter dobrych praktyk i ich wdrożenie nie wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w uchwale. Modyfikacja karty do głosowania, elektroniczny nabór wniosków – to najistotniejsze zmiany, które pojawiły się w tym roku.

Kolejne zmiany wymagają podjęcia odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta. W związku z tym Prezydent Gliwic ogłasza konsultacje projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje skierowane są do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gliwicach, Rad Dzielnic oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych wyrażeniem swojej opinii. Odbędą się one w terminie od 5 do 22 listopada 2021 r.

Czego dotyczą rozwiązania zaproponowane w projekcie uchwały?
  1. Uwzględnienia w projektach zgłaszanych do GBO uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez co rozumie się, że efekty zadań będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji oraz nie wykluczając określonych grup społecznych. Zmiana ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, a także jest wyrazem intencji Miasta, aby podkreślić istotność dostępności w zadaniach GBO.
  2. Określenia obowiązkowych miejsc publikacji informacji o GBO: BIP i tablica ogłoszeń w Urzędzie Miejskim. Modyfikacja zapisu poprzez dodanie wymogu publikacji na tablicy ogłoszeń UM ma na celu umożliwienie dostępu do wszelkich informacji na temat GBO również osobom wykluczonym cyfrowo. Jako miejsce obligatoryjnej publikacji w internecie wskazano BIP, co nie oznacza jednak, że informacje będą zamieszczane tylko tam.
  3. Wprowadzenia możliwości zbierania poparcia dla projektów ogólnomiejskich nie tylko poprzez papierowe listy, ale i poprzez system informatyczny. Ta zmiana może bardzo ułatwić zbieranie poparcia np. w sytuacji wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią.
  4. Uporządkowania zapisów dotyczących oceny wniosków oraz dodanie nowego kryterium oceny – ogólnodostępności. Jest ona rozumiana jako możliwość korzystania z efektów projektów przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a w przypadku projektów o ograniczonej liczbie uczestników - konieczność przeprowadzenia otwartej rekrutacji z wykorzystaniem ogólnodostępnych kanałów informacyjnych.
  5. Dodanie możliwości weryfikacji głosów elektronicznych poprzez kod otrzymany jako sms (obecnie – jest to tylko link aktywacyjny przesłany na adres e-mail głosującego).

Szczegóły dotyczące zasad przeprowadzenia konsultacji oraz proponowany projekt uchwały Rady Miasta można znaleźć na stronie www.gods.gliwice.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w siedzibach Centrum 3.0 - Gliwickiego Działań Społecznych. (GODS)

 

Na finał All’improvviso

mężczyzna grający na violi da gamba

Legenda muzyki dawnej – Jordi Savall – wystąpi 19 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Artysta razem z zespołem Hespèrion XXI zakończy tegoroczny Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso.

W listopadowe popołudnie przy ul. Nowy Świat 55–57 zabrzmi muzyka z Półwyspu Iberyjskiego, z którego pochodzi Jordi Savall. W programie „Folias, Romanescas & Canarios” Savallovi będzie towarzyszył założony przez niego zespół muzyki dawnej Hespèrion XXI w składzie Xavier Diaz-Latorre  (gitary historyczne) i Pedro Estevan (perkusja). Koncert rozpocznie się 19 listopada o godz. 18.00. Bilety w cenie 80 zł są dostępne w TMG oraz na portalu Ticketmaster.

Jordi Savall nazywany jest ojcem europejskiej muzyki dawnej. Specjalizuje się w utworach z epoki renesansu i baroku, które wykonuje na instrumentach smyczkowych (zwłaszcza violi da gamba). W 2008 roku wraz z sopranistką Montserrat Figueras został mianowany Ambasadorem Unii Europejskiej ds. Dialogu Międzykulturowego i Artystą Pokoju w ramach programu Ambasadorów Dobrej Woli UNESCO.

Koncert jest ostatnim wydarzeniem w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. Projekt został zorganizowany przy wsparciu z budżetu Miasta Gliwice.

Oczami trzech dzielnic

zwiedzający wystawę

Do końca roku w holu Filii w Gliwicach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach można oglądać wystawę twórczości artystycznej mieszkańców Gliwic zatytułowaną „Oczami trzech dzielnic”.

Główny zrąb wystawy to prace artystyczne stanowiące pokłosie warsztatów artystycznych  organizowanych w ramach projektu „Aktywnie dla Gliwic” prowadzonego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach. Projekt w latach 2021–2022 skupia się na realizacji 4 Programów Aktywności Lokalnej obejmujących kompleksowymi działaniami mieszkańców trzech dzielnic, tj. Sośnicy, Zatorza, Szobiszowic oraz PAL – „Reaktywacja” dla osób pozostających bez zatrudnienia z terenu całego miasta.

Na wystawie można również oglądać prace lokalnych twórców powstałe na przestrzeni lat, korespondujące tematycznie z założeniem ekspozycji „Oczami trzech dzielnic”. Znajdziemy tutaj spojrzenie mieszkańców miasta na otaczającą ich rzeczywistość, a czasem na wyidealizowane światy wyobrażone. Prace przedstawiają także gliwickie miejsca funkcjonujące w powszechnej świadomości społeczności lokalnej, ale również te ukryte przed spojrzeniem codziennego przechodnia, stanowiące tym samym zachętę do uważnej obserwacji lokalnych środowisk. Nie bez znaczenia pozostają także wątki historyczne pojawiające się w wielu pracach, podkreślające silne więzy autorów z miejscem, przestrzenią i czasem.

Gliwicka Biblioteka Pedagogiczna, mieszcząca się w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14, stała się miejscem w naturalny sposób łączącym wieloraką działalność twórczą lokalnych społeczności. Każdy może tu odnaleźć znane sobie miejsce, odkryć nieznane dotąd zakamarki miasta i skonfrontować własne spojrzenie z poczuciem estetyki autorów prac. Na wystawie zgromadzono ponad 300 różnego rodzaju przejawów aktywności twórczej, prac plastycznych, eksponatów, tekstów, fotografii.

Wystawę zorganizowano przy zaangażowaniu społeczności lokalnej oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach, Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach – Projekt Aktywnie dla Gliwic i Rady Dzielnicy Sośnica w Gliwicach.

Ekspozycję można oglądać do 31 grudnia 2021 w godzinach pracy biblioteki. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach mieści się przy ul. Przedwiośnie 2 (w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14).

Głos dojrzałych. Trwa nabór do Rady Seniorów II kadencji!

śmiejący się seniorzy oglądają coś na komórce

Rada Seniorów to organ, który ma wspierać i inicjować działania na rzecz starszych mieszkańców Gliwic. Nabór kandydatów na członków Rady II kadencji już się rozpoczął i potrwa do 10 listopada. Można startować!

KTO? Kandydatami na członków mogą być przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących Uniwersytet III Wieku. Podmioty te mogą zgłosić po jednym swoim przedstawicielu.

Kandydatem na członka Rady może być również osoba zamieszkująca na terenie miasta Gliwice, która zgłosi swój udział osobiście i uzyska poparcie co najmniej 20 osób powyżej 60. roku życia, będących mieszkańcami Gliwic.

JAK? Formularz zgłoszeniowy oraz listy poparcia można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (Zarządzenie Prezydenta Miasta nr 4861/21 z 15 października 2021 r.) oraz strony Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych – Centrum 3.0 (www.gods.gliwice.pl).

KIEDY? Pisemne zgłoszenia kandydatów należy składać do 10 listopada w Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych – Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6, w godzinach od 10.00 –18.00. W przypadku zgłoszenia mniej niż 11 kandydatur nabór będzie ponawiany.

Do 19 listopada dyrektor GODS przekaże listę kandydatów do komisji powołanej przez Prezydenta Miasta Gliwice. Komisja dokona oceny kandydatów i przedstawi swoje rekomendacje Prezydentowi Miasta, który ustali ostateczny skład Rady.

TO GŁOS SENIORÓW!

Rada Seniorów Miasta Gliwice jest organem doradczym, konsultacyjnym i inicjatywnym, reprezentującym środowisko osób starszych, instytucji i organizacji realizujących zadania na rzecz seniorów. Jej zadaniem jest wspieranie interesów osób starszych w polityce samorządowej, m.in. opiniuje projekty uchwał, inicjuje przedsięwzięcia zmierzające do integracji społecznej seniorów, wzmacnia ich aktywność obywatelską i pozycję w społeczeństwie.

Radę Seniorow tworzy łącznie piętnaście osób, w tym jedenastu wyłonionych w naborze przedstawicieli organizacji działających na rzecz seniorów, dwóch członków wskazanych przez prezydenta miasta oraz dwóch wskazanych przez przewodniczącego Rady Miasta. Kadencja Rady trwa dwa lata. Obraduje ona nie rzadziej niż raz na kwartał.

XVI Dni Kultury Ormiańskiej

logo organziatora i nazwa imprezy na białym tle

W sobotę 6 listopada o godz. 15.00 rozpoczną się uroczystości w ramach XVI Dni Kultury Ormiańskiej. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej (ul. Banacha 3).

W programie jest prelekcja prof. Krzysztofa Stopki pt. „390 rocznica unii Ormian polskich z Rzymem”. Uczestnicy spotkania będą także świętować 30 lat poezji ormiańsko-lwowskiej Bogdana Stanisława Kasprowicza. Z koncertem wystąpi Sambor Dudziński, który wykona pieśni Cypriana Kamila Norwida, Grzegorza z Nareku i Bogdana S. Kasprowicza.

W Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej zostaną także zaprezentowane dwie wystawy: prac malarskich Gayane Shahmuradyana i „Charles Aznavour na płytach analogowych”. Będzie także ormiański kiermasz książek, rękodzieła i pamiątek oraz poczęstunek. Organizatorem obchodów jest Związek Ormian w Polsce im. ks. abp. Józefa Teodorowicza.

Dzielnice Gliwic – znaki szczególne

banner

Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – na miasto Gliwice składa się 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność.

Piątek, 5 listopada 2021, platforma ZOOM, godz. 17.00

Ulubiona Sośnica

„Sośnicę darzę ogromną sympatią i mam w tej dzielnicy swoje ulubione zabytki. Podziwiam obiekty przy ul. Stefana Żeromskiego, Wielickiej, ul. gen. Władysława Sikorskiego 93–95–97, zabudowania KWK Sośnica. Wart zobaczenia jest również budynek związany z dyrekcją kopalni przy wspomnianej ulicy ul. gen W. Sikorskiego 103 – wpisana do rejestru zabytków województwa. A to tylko niektóre ciekawostki dzielnicy” – mówi Ewa Pokorska-Ożóg. Wykład, ze względu na zagrożenie pandemiczne, odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Udział w nim jest bezpłatny, zapisy pod adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl

Promocja książki „Fotografia czy antyfotografia?”

książki

Muzeum w Gliwicach zaprasza na promocję książki pod redakcją Krzysztofa Jureckiego „Fotografia czy antyfotografia? Materiały z sympozjum naukowego 18 i 19 czerwca 2019 roku, zorganizowanego przez Muzeum w Gliwicach”, wydanej w marcu 2021 roku. Krzysztof Jurecki oraz Adam Sobota podzielą się swymi uwagami i scharakteryzują publikowane teksty oraz spróbują określić, co wniosły one nowego do podjętej problematyki.

Publikacja pokazuje głownie twórczość Beksińskiego i Lewczyńskiego w różnych, czasem przeciwstawnych wizjach i w konsekwencji interpretacjach. W 2019 roku, w którym minęło 60 lat od słynnego „Pokazu…”, Czytelnia Sztuki – Muzeum
w Gliwicach zorganizowało ekspozycję przywołującą twórczość nieformalnej grupy trzech artystów, której działania w istotny sposób wpłynęły na myślenie o miejscu i roli fotografii w sztuce. Jurecki we „Wstępie” zbioru napisał: „Wspólnie z dyrektorem Muzeum w Gliwicach Grzegorzem Krawczykiem do sympozjum pt. »Fotografia czy antyfotografia« zaprosiliśmy specjalistów zainteresowanych historią fotografii polskiej lat 50 . XX wieku . Sympozjum towarzyszyło wystawie »Fotografia czy antyfotografia? Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs – 60-lecie Pokazu zamkniętego« (10.05–05.07.2019). Historia polskiej fotografii lat 50. wydaje się obszarem określonym badawczo, gdzie realizm socjalistyczny po 1956 roku ustąpił miejsca nowoczesnemu reportażowi oraz tradycji awangardowej, która zdominowała dyskurs artystyczny fotografii. (…). Za kilka czy kilkanaście lat przekonamy się, czy teksty zawarte w wydawnictwie po sympozjum będą cytowane i czy staną się odniesieniem do kolejnych reinterpretacji w niełatwym temacie antyfotografii, której znaczenie, moim zdaniem, będzie rosło wraz z badaniami na temat modernizmu i postmodernizmu oraz ustaleniem ich jakże płynnych granic.” (materiały organizatora)

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 6 listopada elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Wójtowa Wieś, ul. Głowackiego (przy kościele)
•    godz. 12.30–14.30 – Zatorze, ul. Okrzei (parking przy GCE)
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.
Uwaga! Elektroodpady dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Night&Lights Swim 2021

pływalnia Olimpijczyk

Czas na kolejne niezwykłe widowisko sportowe na Olimpijczyku. W sobotę, 6 listopada odbędzie się spektakularna rywalizacja Gliwice NIGHT & LIGHTS SWIM! Możemy się spodziewać sporej dawki emocji!

Nocne pływanie przy muzyce i specjalnym oświetleniu organizowane dla zawodników reprezentujących kluby z całego kraju odbywa się w Gliwicach od 2016 r.
Gliwice NIGHT & LIGHTS SWIM to zawody dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Finały odbywają się po zmroku. Odpowiednio animowane światło i dźwięk, w połączeniu z walką o medale, wyzwalają niesamowite emocje sportowe – mówi Mirosław Witkowski, prezes Klubu Pływackiego „Sikret” Gliwice, który organizuje wydarzenie we współpracy z Miastem Gliwice.
Zawody zostaną rozegrane indywidualnie w 5 kategoriach wiekowych:
A – 2011 i młodsi
B – 2010
C - 2009
D - 2008 - 2007
E - 2006 i starsi
Oraz dwóch  kategoriach wyścigów sztafetowych:
F – 2009 i młodsi sztafeta mieszana (dowolna konfiguracja w ramach kategorii wiekowej)
G – 2008 i starsi sztafeta mieszana (dowolna konfiguracja w ramach kategorii wiekowej)
Pływacy z klubów całego kraju będą rywalizować na dystansach 50 m i 100 m w stylach dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym. Dla najlepszych zawodników każdego z 50 wyścigów finałowych przewidziane są medale oraz dyplomy, a dla najlepszych zawodników i zawodniczek w każdej kategorii wiekowej - pamiątkowe statuetki i nagrody.
Wyścigi eliminacyjne rozpoczną się o godz. 9.00, a finały poprzedzone uroczystym otwarciem rozpoczną się od godz. 16.50. Wstęp na imprezę jest wolny.
Zawody organizowane są przez Miasto Gliwice, MZUK Gliwice oraz Klub Pływacki „Sikret” Gliwice. (mf)