Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 5 listopada 2020 r.

// 05-11-2020

Obowiązujące zasady obsługi klientów

widok na Urząd Miejski w Gliwicach

W poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak, wygodnie i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Urząd cały czas działa normalnie,  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! W holu głównym, przed wejściem na salę obsługi z rejestracją pojazdów, jest ustawiony biletomat. Po pobraniu biletu klienci będą tam oczekiwali na swoją kolejkę. Sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów  oraz z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu – można załatwić bez wcześniejszego umawiania terminu. Ważne! 2 listopada wystąpiła ogólnopolska awaria systemu CEPIK. Z powodu awarii brak jest możliwości rejestracji i przerejestrowania pojazdów. Pozostałe sprawy z zakresu rejestracji pojazdów są realizowane na bieżąco (odbiór dowodu rej., zbycie/nabycie pojazdów, wyrejestrowanie). Zgodnie z uzyskaną informacją usunięcie awarii może potrwać do końca tygodnia. Za utrudnienia przepraszamy.
  2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Zbiornik na Wilczych Dołach z zagospodarowaniem rekreacyjnym

wykres z badań opinii publicznej

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, na zlecenie Miasta Gliwice zostały przeprowadzone profesjonalne badania opinii publicznej dotyczące sposobu zagospodarowania terenu zbiornika przeciwpowodziowego powstającego na potoku Wójtowianka. Są już wyniki – spośród dwóch zaproponowanych przez miasto wariantów zagospodarowania największa część badanych wskazała wariant rekreacyjny.

W dniach 23–28 października ankieterzy firmy Instytut Badań Samorządowych telefonicznie przeprowadzili ankiety z grupą 1000 dorosłych mieszkańców naszego miasta. Zgodnie ze standardami badań socjologicznych, wyłoniona w sposób losowy grupa miała taką samą jak ogół mieszkańców miasta strukturę pod względem płci i wieku. Badanie na grupie o tej strukturze i liczebności jest reprezentatywne dla wszystkich mieszkańców Gliwic.

Wariant rekreacyjny został wskazany przez 49,23% respondentów, 38,08% opowiedziało się za wariantem przyrodniczym, 12,69% udzieliło odpowiedzi o innych treściach.

Ponad 70% badanych popiera budowę zbiornika przeciwpowodziowego, z zapewnieniem, że będzie to obiekt, na którego terenie będzie dominowała zieleń oraz będzie spełniał funkcje rekreacyjne.

O planach budowy zbiornika na terenie tak zwanych Wilczych Dołów słyszało prawie 79% ankietowanych, swoje zainteresowanie tematem zadeklarowało 53%.

Powstający na polach w sąsiedztwie os. Sikornik zbiornik przeciwpowodziowy zostanie zatem zagospodarowany zgodnie z wariatem rekreacyjnym przygotowanym przez architektów krajobrazu z Pracowni 44STO. Ukończenie inwestycji jest zaplanowane pod koniec przyszłego roku, prace nad urządzeniami hydrotechnicznymi będą prowadzone równolegle z pracami nad wybranym wariatem zagospodarowania.

Kino Amok poleca – Ukraina!

banner – informacje w treści

Do 9 listopada Ukraina! Festiwal Filmowy trwa w sieci. Dzięki temu widzowie z całej Polski mogą obejrzeć najlepsze ukraińskie filmy pokazywane podczas piątej odsłony festiwalu.

Także gliwickie kino studyjne Amok zaprasza na MojeEKino.pl.

– Poprzednie edycje pokazały, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówi dyrektor festiwalu, Beata Bierońska-Lach.

Podczas edycji on-line widzowie będą mogli obejrzeć między innymi wyjątkowe filmy dokumentalne. Wśród nich znalazł się najnowszy film Siergieja Łoźnicy, „Pogrzeb Stalina”. Dzięki odnalezionym przez Łoźnicę archiwom możemy przyjrzeć się z niezwykłej perspektywy pogrzebowi jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Nigdy wcześniej niepokazywane, w dużej mierze kolorowe zdjęcia, zapierają dech w piersiach i przenoszą nas w samo centrum kultu jednostki.

W programie znalazł się również nagrodzony na festiwalu Sundance odważny film reżyserki Iryny Tsilyk „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”. Tsilyk dokumentuje życie samotnej matki Anny i czwórki jej dzieci we wschodniej Ukrainie. Aby poradzić sobie z codzienną traumą spowodowaną życiem w strefie działań wojennych, Anna wraz z dziećmi wspólnie kręcą film o swoim życiu w Donbasie.

Z okazji jubileuszu na festiwalu przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji wydarzenia. Nie zabraknie też produkcji historycznych, popularnych w ostatnich latach w ukraińskim kinie, takich jak „Czarny kruk” czy „U311 Czerkasy”.

Ceny biletów

  • Karnet - 60 zł
  • Bilet na pojedynczy seans - 14 zł
  • Bilety na blok filmów animowanych i krótkometrażowych - 10 zł

 Jak to działa – w skrócie:

  • Wchodzimy na stronę https://mojeekino.pl, lub przez podstronę kina AMOK https://mojeekino.pl/show/kino-amok-gliwice.
  • Rejestrujemy się / zakładamy konto, można też prościej, zalogować się przez posiadane konto na mediach społecznościowych.
  • Wybieramy film, który chcemy zobaczyć i wykupujemy bilet. Przy płatności wybieramy kino, wtedy ten bilet trafi właśnie do Twojego ulubionego kina AMOK
  • Platforma jest dostępna tylko na terenie Polski.

W razie problemów z korzystaniem uwagi prosimy kierować na adres: mojeekino@gmail.com (materiały organizatora)

Gliwice się budują

domy komunalne przy ul. Kujawskiej

Jak zwiększyć atrakcyjność miasta? Między innymi budując komfortowe mieszkania spełniające oczekiwania lokatorów. Miasto Gliwice od lat z powodzeniem tak działa. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Komunalne kompleksy mieszkaniowe powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej i – ostatnio – Jagiellonki. Kolejne są wznoszone w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej. 22 listopada przyszli mieszkańcy dwóch pierwszych budynków przy ul. Kujawskiej otrzymają klucze do 48 lokali.

Zbudowane tam mieszkania w ramach I etapu inwestycji mają od 31,62 m2 do 53,73 m2. Do każdego lokalu od pierwszej do czwartej kondygnacji przynależy balkon, a na parterze – balkon lub taras. Lokatorzy mają dostęp do wielopoziomowego parkingu, komórek lokatorskich oraz wózkowni i rowerowni, a także zagospodarowanego terenu wokół, m.in. placu zabaw. Obiekty wzniesione przez Miasto Gliwice przy finansowym wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), którym nadano numerację porządkową Górna 1 i Górna 3, zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na ogromne zainteresowanie mieszkaniami przy ul. Kujawskiej wpływa przede wszystkim standard lokali, doskonała lokalizacja – blisko centrum miasta, podłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej, dobra infrastruktura i dostępność parkingów – wylicza zalety nowego kompleksu Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

W łącznie 5 budynkach wielorodzinnych w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej docelowo powstanie 114 lokali mieszkalnych.

II etap tej inwestycji (2 następne bliźniacze budynki wielorodzinne z 48 mieszkaniami i wspólnym wielostanowiskowym garażem podziemnym, w którym zaprojektowano 36 miejsc postojowych) ma się zakończyć w II kwartale 2021 roku, a ZBM I TBS (menedżer projektu) dysponuje już pozwoleniem na budowę piątego budynku wielorodzinnego z 18 mieszkaniami i parkingiem podziemnym w ramach III etapu inwestycji. I w tych przypadkach miasto pozyskało już (lub zamierza wystąpić) o finansowe wsparcie z BGK. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na II kwartał 2023 roku.

Na tym nie koniec przygody z miejskimi „m”. Zgodnie z planami, w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej wzniesione zostaną m.in. dwa komunalne budynki wielorodzinne, w których do 2022 roku powstanie 55 lokali mieszkalnych. Środki na ich budowę będą pochodzić z gliwickiego budżetu oraz bezzwrotnej dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego. W perspektywie do 2024 roku w tych lokalizacjach zaplanowano budowę kolejnych budynków ze 186 mieszkaniami.

Mieszkania komunalne budowane są w standardzie „pod klucz”. Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może się od razu wprowadzić wraz z własnymi meblami. Stawka miesięcznego czynszu wynosi obecnie 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego, na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

Gliwicki system budownictwa jest tańszy, lepszy i skuteczniejszy niż wiele innych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. W Gliwicach działamy planowo, z myślą o potrzebach mieszkańców i rozwoju miasta. Mamy w planach budowę nowych komfortowych kompleksów komunalnych, zarazem cały czas wypełniamy luki w zabudowie centrum i budujemy „plomby” na opuszczonych lub wolnych terenach śródmiejskich, przyczyniając się do ich rewitalizacji. To domena gliwickich Zarządów Budynków Miejskich – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Inwestycje pod klucz

Świętujące przed rokiem 20-lecie istnienia dwie miejskie spółki mieszkaniowe – Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego – przez wiele lat wykorzystywały możliwości, jakie dawał krajowy system budownictwa społecznego. Uzyskały w ten sposób łącznie około 124 mln zł preferencyjnych kredytów. W Gliwicach powstało w rezultacie ponad 1700 komfortowych mieszkań na wynajem, dostępnych dla osób średnio zarabiających. Udało się w ten sposób zaspokoić potrzeby kilku tysięcy osób, a przy okazji zagospodarowano niewykorzystane dotąd obszary w różnych częściach miasta – m.in. przy ulicach Witkiewicza, Szafirowej (dawniej Żabińskiego), Lipowej, Dworskiej, Bernardyńskiej, Uszczyka, Strzelniczej i Granicznej, Strzelców Bytomskich, Mikołowskiej czy Warszawskiej, gdzie oddano do użytku pierwsze na Śląsku osiedle dla osób w wieku 50+. Zadbano też o nowoczesne lokale użytkowe, których powstało ponad 70 oraz o utworzenie ponad 500 nowych miejsc postojowych w garażach i parkingach wielostanowiskowych.

Gdy państwo wycofało się ze wspierania budownictwa społecznego, miejskie spółki sprawnie odnalazły się w nowej sytuacji i przyjęły model finansowania, dzięki któremu nadal z powodzeniem współtworzą ofertę mieszkaniową na gliwickim rynku nieruchomości. Wspólnie z miastem realizują nowe inwestycje mieszkaniowe i zarządzają jego zasobem mieszkaniowym.

Gliwicki Pakiet dla Przedsiębiorców wciąż działa

ogródki kawiarniane na Starówce

W Gliwicach od początku pandemii działa Gliwicki Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców, dzięki któremu mogą oni skorzystać m.in. z ulg w czynszach za lokale i nieruchomości miejskie, ulg podatkowych i znacznie mniejszych opłat stawek za zajęcie pasa drogowego na utworzenie ogródka kawiarnianego. W ramach pakietu gliwickim przedsiębiorcom udzielono pomocy o łącznej wartości ponad 5,4 mln zł.

CZYNSZE ZA LOKALE I NIERUCHOMOŚCI MIEJSKIE

Szczegółowe zasady udzielania przez miasto ulg w tym zakresie określa Uchwała XIV/243/2020 Rady Miasta Gliwice z 23 kwietnia 2020 r., która obowiązuje od 28 kwietnia. Przedsiębiorcy mogą na jej podstawie skorzystać m.in. z odroczenia terminu zapłaty należności z tytułu czynszu najmu, dzierżawy i opłat za użytkowanie miejskich nieruchomości do końca 2020 r., umorzenia części należnego czynszu i opłat za użytkowanie lub rozłożenia ich na raty.

Na tego typu pomoc mogą liczyć podmioty, które nie zalegały z opłatami na koniec 2019 r. i były w dobrej sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2019 r. (na podstawie przepisów unijnych dotyczących dozwolonej pomocy publicznej. Wnioski należy kierować do podmiotu, z którym zawarta została umowa najmu (np. ZBM I TBS, ZMB II TBS, MZUK, ZDM, szkoła czy stosowny wydział Urzędu Miejskiego w Gliwicach). Ulgi uzależnione są od wykazanego przez wnioskodawcę spadku obrotów. – Przedsiębiorca, który całkowicie zaprzestał działalności w związku z epidemią i jego obroty spadły praktycznie do zera, będzie miał umorzoną całość kwoty netto czynszu. Niestety rząd nie zrezygnował z pobierania VAT-u od umorzonych czynszów – stąd zwolnienie do 81,3%, resztę stanowi bowiem VAT, który miasto musi odprowadzić do budżetu państwa – wyjaśnia Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna m.in. za gospodarowanie miejskimi nieruchomościami.

Do 27 października rozpatrzono pozytywnie 160 tego typu wniosków, na łączną kwotę ok. 366 tys. zł odroczenia spłaty należności do końca roku i umorzenia należności.

ULGI PODATKOWE

W ramach pomocy, na wniosek przedsiębiorcy można odroczyć termin płatności podatku lub zaległości podatkowej, rozłożyć na raty podatek lub zaległość podatkową, umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Od 1 kwietnia miasto nie nalicza tej opłaty w decyzjach o rozłożeniu na raty lub odroczeniu terminu płatności podatku czy zaległości podatkowych. Taka sytuacja potrwa do końca roku.

Od początku pandemii do Urzędu Miejskiego wpłynęło 351 wniosków o udzielenie ulg w zapłacie podatków (w większości w zakresie podatku od nieruchomości). Według stanu na 31 października prezydent Gliwic umorzył zaległości podatkowe w łącznej wysokości 650 337 zł, odroczył termin zapłaty podatku w wysokości 3 305 695 zł oraz rozłożył na raty płatność podatku w wysokości 1 053 313 zł. Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego w Gliwicach, tel. 32/239-11-07, 32/239-13-07.

Miasto wsparło też restauratorów i właścicieli lokali, którzy zorganizowali kawiarniane ogródki. Do końca roku o 70% zmniejszono im opłatę za zajęcie pasa drogowego na sezonową działalność gastronomiczną. Pomocą objęto 46 właścicieli restauracji i kawiarń, którzy uzyskali wsparcie w formie obniżanych opłat na kwotę 127 320 zł.

Miasto stara się wesprzeć również przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z wprowadzonym przez rząd zakazem odwiedzania nekropolii w okresie Wszystkich Świętych. Aby pomóc im w odrobieniu strat, Miejski Zarząd Usług Komunalnych zaproponował podmiotom, które miały podpisane umowy na handel w okresie dnia Wszystkich Świętych, możliwość przedłużenia najmu do niedzieli, 8 listopada, włącznie. Podpisanie aneksów do umowy nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Szczegółowe informacje na temat procedur dotyczących Gliwickiego Pakietu dla Przedsiębiorców (wraz z linkami do formularzy wniosków) można znaleźć na stronie bip.gliwice.eu w odnośniku: Zmiany w obsłudze klientów UM w Gliwicach w okresie epidemii => Gliwicki pakiet pomocy dla przedsiębiorców – instrukcja. (mf)

Spiszmy się, jak na rolników przystało!

spis rolny grafika

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. przeprowadzany jest Powszechny Spis Rolny 2020. Udział w spisie jest obowiązkowy, a zebrane w nim dane są bardzo ważne. Wyniki spisu pozwolą dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo i będą służyć władzom lokalnym oraz centralnym do podejmowania decyzji strategicznych.

Rolnicy mogą udzielić informacji:

– poprzez samospis internetowy, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji na spisrolny.gov.pl

– telefonicznie, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

Z rolnikami, którzy nie spisali się przez Internet lub telefon, skontaktują się rachmistrzowie spisowi:

– telefonicznie

– w trakcie bezpośredniej wizyty, z zachowaniem zaleceń sanitarnych.

Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie spisrolny.gov.pl

Zapraszamy do udziału w loterii Powszechnego Spisu Rolnego 2020 – loteria.spisrolny.gov.pl oraz w konkursach spisowych organizowanych przez Urząd Statystyczny w Katowicach – katowice.stat.gov.pl. Atrakcyjne nagrody czekają.