Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 5 grudnia 2019 r.

// 05-12-2019

Wybory już za miesiąc. O czym pamiętać?

wybory

Równo miesiąc dzieli nas od przedterminowych wyborów prezydenta Gliwic, przypadających 5 stycznia. Zostaną przeprowadzone w związku z uzyskaniem mandatu senatora przez Zygmunta Frankiewicza, wieloletniego włodarza miasta. W związku ze zbliżającym się głosowaniem Wydział Spraw Obywatelskich UM w Gliwicach przypomina o trzech terminach, istotnych dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także zainteresowanych kandydowaniem na członka obwodowej komisji wyborczej (OKW).

  • 16 GRUDNIA upływa termin zgłoszenia przez wyborcę swojej kandydatury na członka OKW. Kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i powinien być wpisany do rejestru wyborców na obszarze województwa śląskiego. Należy podkreślić, że kandydatura zgłoszona samodzielnie przez wyborcę może być wzięta pod uwagę przez komisarza wyborczego dopiero w sytuacji, gdy liczba zgłoszonych przez komitety wyborcze kandydatów na członków obwodowej komisji wyborczej będzie mniejsza niż ustawowy skład komisji.

Zgłoszenia przyjmowane są w budynku UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (Wydział Spraw Obywatelskich, pok. nr 223 na II piętrze), w godzinach urzędowania.

  • 23 GRUDNIA upływa termin zgłaszania przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach obsługującej Komisarza Wyborczego (40-032 Katowice, pok. 155 ul. Jagiellońska 25, tel. 32/256-16-02, 32/255-58-56, faks 32/255-40-53,  e-mail: katowice@kbw.gov.pl), od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.
  • 27 GRUDNIA upływa termin składania przez wyborców niepełnosprawnych oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Miejskim w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21, (Wydział Spraw Obywatelskich, pok. nr 231 na II piętrze), w godzinach urzędowania.

Szczegółowe informacje wyborcze oraz wzory wniosków dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Gliwicach:

https://bip.gliwice.eu/przedterminowe_wybory_prezydenta_miasta_gliwice_-_2020_r_

Czystość w ogródkach. Nie bójmy się nowych zasad!

ogródki

Wraz z jesiennymi porządkami w ogrodach działkowych powraca jak bumerang temat składowania i segregacji śmieci na terenach ROD-ów. Bycie działkowcem to bowiem nie tylko radość z użytkowania swojej działki, ale też liczne obowiązki, a wśród nich konieczność dostosowania się do ogólnych zasad i przepisów, zebranych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice. We wrześniu został on zaktualizowany. Warto wiedzieć, że zaproponowane rozwiązania niewiele różnią się od obecnie funkcjonujących i nie należy się ich obawiać.

Obecnie obowiązujące przepisy w naszym mieście wskazują, że ogrody działkowe powinny być wyposażone w co najmniej jeden pojemnik do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych, o pojemności 1100 litrów. Z doświadczenia wynika, że liczba pojemników powinna być zdecydowanie większa, tak aby nie dochodziło do ich przepełniania, zalegania opadów przy pojemnikach lub – co gorsze – wokół ogrodów działkowych.

Wychodząc naprzeciw takim problemom, Rada Miasta Gliwice przyjęła w marcu br. uchwały obejmujące systemem gospodarowania odpadami tzw. nieruchomości niezamieszkałe (w których skład wchodzą również ogrody działkowe), zaś w maju został do nich dostosowany Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice.

Plany miasta pokrzyżowały ogłoszone w sierpniu, odgórne zmiany do Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw. Plan zakładający zwiększenie odzysku większej ilości odpadów segregowanych i rozwiązanie problemu odpadów na nieruchomościach niezamieszkałych, takich jak ogrody działkowe, cmentarze, sklepy itd., okazał się nieopłacalny.

Dlatego też we wrześniu Rada Miasta Gliwice uchyliła podjęte wcześniej uchwały, ale równolegle przyjęła pewne zapisy dotyczące postępowania z odpadami komunalnymi na nieruchomościach niezamieszkałych – gdyż od 1 stycznia 2020 r. obowiązek segregowania odpadów będzie dotyczył wszystkich, a dodatkowo zwiększy się poziom odzysku odpadów komunalnych (do wysokości 50%), który miasto musi osiągnąć.

W zaktualizowanym regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gliwic zostały określone prognozowane, uśrednione ilości odpadów, powstające na jednej działce:

odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane) – 120 litrów,

odpady biodegradowalne – 240 litrów,

papier, szkło, plastik, metale i tworzywa sztuczne – 120 litrów łącznie, co oznacza, że to zarządca decyduje, czy na każdą z trzech frakcji zaplanuje równo po 40 litrów, czy też np. 60 litrów na plastik, a na papier i szkło po 30 litrów biorąc pod uwagę, że najwięcej generuje się odpadów opakowaniowych.

Wskazane wartości należy przemnożyć przez liczbę wydzielonych ogródków działkowych i podzielić przez pojemność pojemnika na odpady. To pozwoli ustalić prawidłową liczbę pojemników.

Z przytoczonych zapisów nie wynika, że każdy ogródek działkowy ma być wyposażony w pojemniki do gromadzenia odpadów, lecz że w wyznaczonym wspólnym miejscu, stale dostępnym dla użytkowników, zarządca (zarząd ogrodów działkowych) umożliwi korzystanie z pojemników do gromadzenia wszystkich frakcji odpadów.

Dodatkowo uwzględni on częstotliwość wywozu tych odpadów tak, aby nie dochodziło do przepełniania pojemników. Te zasady dotyczą wszystkich ogrodów działkowych – zrzeszonych oraz niezrzeszonych.

Nie zmienia się sposób wyboru przedsiębiorcy odbierającego odpady z ogródków działkowych. W tym zakresie nadal obowiązuje dowolność zawierania umów komercyjnych.

Wykaz wszystkich przedsiębiorców, którzy mogą świadczyć usługi w tym zakresie, dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod adresem https://bip.gliwice.eu/strona=10497.

Należy także zauważyć, że zawarcie umowy na odbiór odpadów komunalnych z ogrodów działkowych wymagane jest w okresie od 15 marca do 15 listopada, czyli w czasie realnego funkcjonowania  ogrodów działkowych.

Jak widać, wskazane rozwiązania niewiele się różnią od obecnie funkcjonujących i nie należy się ich obawiać. Najważniejsze, aby nowo zawarte umowy uwzględniały odbiór wszystkich frakcji odpadów, mając na uwadze realną ilość ich powstawania.