Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 września 2020 r.

// 04-09-2020

Aktywna obwodnica – zapraszamy na otwarcie!

baner

Jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w Gliwicach została ukończona. Dzięki obwodnicy zachodniej odciążone zostaną ulice w centrum miasta, będzie też wygodnym połączeniem pomiędzy dzielnicami. Do użytku kierowców oddany zostanie 3,4 km odcinek łączący ul. Rybnicką z Daszyńskiego, a na potrzeby miłośników jazdy na rowerze i rolkach – drogi serwisowe.

Otwarcie na sportowo

5 września o godz. 11.00 rozpoczną się sportowe atrakcje dla mieszkańców. Zaplanowano zawody biegowe, zajęcia dla rolkarzy, deskorolkarzy i osób jeżdżących na hulajnogach, amatorskie zawody w rowerowej jeździe na czas oraz rekreacyjny przejazd na rowerach zorganizowany we współpracy z Gliwicką Radą Rowerową.

Ze względu na stan epidemii we wszystkich konkurencjach obowiązuje limit uczestników –250 osób, a w rowerowej jeździe na czas - 150 - w związku z tym obowiązują wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz formularz zapisów można znaleźć na stronie www.aktywna2020.team360.pl - http://www.aktywna2020.team360.pl/node/11420.

W pobliżu startu wszystkich aktywności nie będzie możliwości zaparkowania pojazdów.

W związku z koniecznością zachowania zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego związanego z epidemią COVID-19 prosimy o zachowanie szczególnych zasad ostrożności. Przypominamy o obowiązku zachowaniu dystansu społecznego, używania maseczek oraz dezynfekcji rąk. Przed startem wszyscy zawodnicy proszeni będą zobowiązani do założenia maseczek. W Biurze Zawodów dostępny będzie płyn dezynfekujący.

Szczegółowe informacje o przepisach sanitarnych obowiązujących podczas wydarzenia można znaleźć na stronie www.aktywna2020.team360.pl - http://www.aktywna2020.team360.pl/node/11419.

Od godz.  17.00 część drogi zostanie udostępniona rowerzystom, pieszym i spacerowiczom.

O godz. 18.00 Gliwicka Rada Rowerowa zaprasza do wspólnego rowerowego przejazdu po obwodnicy. Szczegóły: TUTAJ.

Dzień otwarty na obwodnicy zakończy się o godz. 20.00.

UWAGA! Zostań w domu, jeśli przebywasz w gospodarstwie domowym z osobą, u której stwierdzono zakażenie COVID-19 na mniej niż 24 dni przed uczestnictwem w zawodach lub jeśli mieszkasz z osobą z grupy podwyższonego ryzyka. (mf)

Projekt jest realizowany w ramach zadania pn. „Budowa odcinka drogi od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej w Gliwicach – Zachodnia część obwodnicy miasta”. 85% kosztów kwalifikowanych udało się  pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu Miasta Gliwice.

Szykują się zmiany na al. Przyjaźni

Aleja Przyjaźni

Wymieniona zostanie uszkodzona nawierzchnia ciągu pieszo-rowerowego. Dzięki zastosowaniu płyt betonowych i podbudowy o zwiększonej nośności, na aleję po modernizacji będą mogły również wjeżdżać samochody np. dowożące towar do znajdujących się tam lokali. Prace rozpoczną się w poniedziałek 7 września.

Ciąg pieszo-rowerowy na alei Przyjaźni zostanie wyposażony w nawierzchnię rozbieralną, wykonaną z bezfazowych płyt betonowych. Wymieniona zostanie też konstrukcja podbudowy.

Dzięki tym zmianom możliwe będzie dopuszczenie w tym miejscu ruchu pojazdów samochodowych, np. podczas prowadzenia prac budowlanych w obiektach zlokalizowanych przy alei Przyjaźni czy podczas dostaw do lokali gastronomicznych. Powinno to korzystanie wpłynąć na aktywizację obecnie pustych lokali usługowych – mówi Marta Zaborowska-Gabor, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Prace wykona Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA., które w 2018 r. zbudowało ścieżkę. Remont powinien się zakończyć do 30 października.

Przypomnijmy, że ciąg pieszo-rowerowy na alei Przyjaźni jest fragmentem 7,5 km ścieżki rowerowej łączącej centrum Gliwic z Sośnicą. Biegnie ulicami: Berbeckiego, aleją Przyjaźni, ul. Piramowicza, następnie wzdłuż Kłodnicy i przez park Chrobrego, aż do ul. Akademickiej, następnie od ul. Kujawskiej do giełdy w Ligocie Zabrskiej i do Sośnicy. Ścieżka przecina ruchliwe jezdnie na ulicach Dworcowej, Częstochowskiej i Konarskiego. (mf)

Uwaga kierowcy, utrudnienia na Bojkowskiej

maszyny przy Bojkowskiej

W poniedziałek, 7 września rozpocznie się budowa kanalizacji deszczowej na ul. Bojkowskiej. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Prace będą prowadzone na odcinku od ul. Kopalnianej w kierunku centrum miasta – część jezdni będzie wyłączona z ruchu. Możliwe, że drogowcy będą czasowo zajmowali także część chodnika. Utrudnienia zakończą się prawdopodobnie w pierwszych dniach października – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Bezpłatne kursy dla gliwiczan

dziewczyna przy laptopie

Gliwicki Technopark zaprasza na bezpłatne szkolenia językowe i komputerowe. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W zajęciach mogą wziąć udział  osoby pracujące, które ukończyły 25 rok życia i mieszkają lub pracują na obszarze rewitalizacji w Gliwicach, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług. W ofercie jest kurs języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego na poziomach od A0 do B2. Zajęcia prowadzone są stacjonarnie przez szkołę języków obcych LEVEL na ul. Górnych Wałów 22.

Kurs obejmuje 60 godzin dydaktycznych i zakończy się zewnętrznym egzaminem i uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje.

W ramach szkoleń komputerowych proponowany jest pakiet Microsoft Office oraz Excel dla zaawansowanych w wymiarze 40 godzin dydaktycznych, który również zakończy się egzaminem zewnętrznym ECDL.

Każdy uczestnik otrzyma bezzwrotne materiały dydaktyczne. Szkolenia odbywają się w kameralnych grupach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.technopark.gliwice.pl/szkolenia lub uzyskać pod numerem telefonu: 603-663-887. (mf)

Spisz się, rolniku!

Powszechny Spis Rolny baner

Jesteś rolnikiem? Masz gospodarstwo rolne? Główny Urząd Statystyczny prowadzi właśnie Powszechny Spis Rolny. Do listopada masz obowiązek podać dane rachmistrzom.

Od 1 września, dzwoniąc na infolinię 22/279-99-99 wew. 1, możesz spisać się przez telefon, dostępny jest też kanał „weryfikacja rachmistrza i informacje o #PSR2020”. Infolinia działa 7 dni w tygodniu, w godz. 8.00 -20.00.  Na https://spisrolny.gov.pl/ dostępna jest też interaktywna aplikacja służąca do samospisu internetowego. Podczas logowania się należy wprowadzić numer gospodarstwa rolnego zawarty w liście Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego rozesłanym do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych.

Uwaga! Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju, rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych bezpośrednio w wywiadzie udzielonym w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego. W przypadku braku dostępu do internetu możliwe też będzie skorzystanie ze stanowiska komputerowego w siedzibie gminy w celu dokonania samospisu internetowego.

Gminne Biuro Spisowe w Gliwicach informuje o utworzeniu w budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (wejście od strony skweru Doncaster) dedykowanych stanowisk komputerowych, przeznaczonych do samospisu internetowego.

       Rolnicy zainteresowani dokonaniem samospisu w Urzędzie Miejskim proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny (tel. 32/238-54-18, pn.–śr. 8.00–16.00, czw. 8.00–17.00, pt. 8.00–15.00) celem ustalenia terminu wizyty w UM.

Bezpiecznych akcji!

strażacy w nowych ubraniach bojowych

Strażacy z OSP Ostropa dostali nowe ubrania bojowe. Odzież zapewni strażakom maksymalną ochronę podczas udziału w akcjach gaszenia pożarów. Zakup był możliwy dzięki środkom z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

14 kompletów specjalnych ubrań bojowych trafiło do strażaków OSP w Gliwicach - Ostropie. Strażacy zostali wyposażeni w nowoczesną odzież, która umożliwi im bezpieczne przeprowadzanie akcji w komfortowych warunkach. Ubrania mają wysoki wskaźnik ochrony przenikania ciepła, są wodoszczelne i odporne na przenikanie pary wodnej do wnętrza ubrania. Są też odporne na promieniowanie cieplne i płomienie. Zadanie o wartości 42 420 zł w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zrealizował Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Koszt jednego kompletu to 3 030 zł. (mf)

Jazz na tradycyjną nutę

grupa eleganckich jazzmanów

5 września odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Polish Happy Jazz Fest. Posłuchamy zespołów swingowych i dixielandowych ‒ cofniemy się do korzeni tego gatunku.

Impreza rozpocznie się o godz. 15.30 rozpocznie się od prawdziwej, dixielandowej parady. Uczestnicy imprezy przejdą ulicami Sośnicy do amfiteatru przy ul. Przedwiośnie 1.

W tym roku na estradzie usłyszymy zespoły: Fellows Jazz Band ze specjalnym programem dla dzieci, Swingin’ Strings, Dixie Company i Enerjazzer z gościnnym udziałem Kajetana Drozda – zapowiada Adam Solski, dyrektor festiwalu.

Od 5 do 30 września w kawiarence Zamkowej (ul. Bankowa 11) będzie można obejrzeć wystawę fotografii „Happy Zoom”. Zdjęcia inspirowane jazzem tradycyjnym wykonali Łukasz Nowak i Adam Wrodarczyk.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazzu Tradycyjnego. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

Będzie barwnie, będzie głośno

Romowie podczas wspólnej zabawy w parku Chopina

Muzyka, taniec i śpiew – kultura romska jest bardzo kolorowa. W niedzielę 6 września w parku Chopina odbędzie się Wieczór z Romami, impreza, która cieszy się dużym zainteresowaniem gliwiczan i przyciąga gości z innych miejscowości.

Na początek, po godz. 16.00, wystąpi gliwicki zespół Romane Cierchenia. Tworzą go muzycy działający przy świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Pod Lipami” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach. A potem zagrają: niemiecka grupa Bachtało Drom, gliwiccy Gipsy Boys, muzycy ze Szwecji i Ukrainy. Pełen wrażeń Wieczór z Romami zakończy się około godz. 22.00.

Kultura romska jest bardzo różnorodna i ciekawa. Przyjmuje się, że w Gliwicach mieszka około 500 Romów. Tworzą bardzo zróżnicowaną społeczność. Są wśród nich przedstawiciele Polskiej Romy, Kełderaszy, Lowarów, Rosyjskiej Romy, i – najliczniejsi – Romowie Austryjaccy. Zaciekawieni? Poznajcie gliwickich (i nie tylko) Romów, ich kulturę, podczas wspólnej zabawy w parku Chopina.

Szczególnie pozytywne emocje wśród ludności nie-romskiej budzi taniec i śpiew romski. W trakcie takich imprez jak Wieczór z Romami w parku Chopina zacierają się wszelkie granice, znikają niuanse narodowościowe. Dlatego też Stowarzyszenie Romów w Gliwicach organizuje tego typu imprezy, skierowane do małych i dużych, ponieważ wpływają one na zmniejszenie zatargów między gliwickimi społecznościami. Możemy śmiało powiedzieć, że w naszym mieście jest bardzo mały odsetek konfliktów na tle rasistowskim, skierowanych do Romów, w porównaniu do innych miast – mówi Magdalena Kwiatkowska, asystent edukacji romskiej w ZSP nr 12 w Gliwicach.

Wieczór z Romami w parku Chopina jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. W 2017 roku Gliwice, jako pierwsze miasto w Polsce, za skuteczne działanie samorządu na rzecz integracji społeczności romskiej, otrzymały Nagrodę Kongresu Dosta!, przyznaną przez Radę Europy. Świetlica integracyjna „Pod Lipami” jest prowadzona już od kilku lat. Uczęszczają do niej dzieci romskie i polskie, wspólnie biorąc udział w ciekawych zajęciach.

„Balladyny” i maliny

banner

Słowacki wielkim poetą był – pisał przekornie Witold Gombrowicz w „Ferdydurke”. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania sięgniemy po „Balladynę” i sprawdzimy, jak po prawie 200 latach od wydania czyta się jeden z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu. 5 września zapraszamy na popołudnie z książką do parku Chopina.

Literacki piknik rozpocznie się o godz. 14.00. W czasie gliwickiej odsłony Narodowego Czytania 2020 fragmenty „Balladyny” zaprezentują aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach. Wystąpi także zespół Dziwoludy, który gra muzykę inspirowaną średniowieczem. W podróż w czasie czytelników „Balladyny” zabierze grupa Utgard – w parku Chopina będzie można spotkać uzbrojonych wojów!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała także malinową grę terenową, dostępną w aplikacji ActionTrack. Pierwszych 30 graczy zgarnie nagrody książkowe. W czasie wydarzenie będzie także pomiędzy jedną atrakcją a drugą skosztować lodów malinowych. Owoce nawiązują do dramatu Słowackiego – Balladyna i Alina współzawodniczyły w zbieraniu malin.

GTK na zwycięskiej ścieżce

mecz GTK Gliwice

GTK Gliwice po obfitującym w rzuty z dystansu spotkaniu wygrał z Eneą Astorią Bydgoszcz 91:83. Oba zespoły łącznie trafiły 27 „trójek”, ale lepsi w tym elemencie gry byli gospodarze i to oni zapisali na swoim koncie drugie zwycięstwo w sezonie. To najlepszy start w historii występów gliwiczan w Polskiej Lidze Koszykówki.

Oba zespoły do spotkania przystępowały w diametralnie różnych nastrojach. GTK w dobrym stylu pokonało u siebie Polski Cukier Toruń, a Astoria wysoko przegrała na wyjeździe z WKS-em Śląsk Wrocław. Podopieczni Artura Gronka przyjechali do Gliwic z mocnym postanowieniem poprawy, ale i miejscowi zawodnicy nie zamierzali schodzić ze zwycięskiej ścieżki. To właśnie gospodarze lepiej rozpoczęli mecz i wszystko wskazywało na to, że mogą zanotować podobny start do tego z meczu z zespołem z Torunia. Przyjezdni jednak szybko poprawili swoją dyspozycję. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty część strat zredukował Krampelj, trafiając z dystansu i Gołębiowski, dokładając punkt z linii rzutów wolnych (22:27).

Po wznowieniu gry gliwiczanie szybko odrobili dalszą część strat, zespół Artura Gronka nie zamierzał jednak odpuszczać. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Kiedy wydawało się, że przyjezdni będą schodzić na przerwę przy swoim prowadzeniu, to Krampelj fenomenalnie zablokował Chylińskiego, a Terry Henderson zdążył trafić z dystansu (44:44).

Druga połowa rozpoczęła się od prawdziwego festiwalu strzeleckiego ze strony gliwiczan. Z pierwszych 17 punktów gospodarzy aż 15 padło po rzutach z dystansu. Trener Artur Gronek szybko poprosił więc o przerwę na żądanie, a po niej jego zespół zdecydowanie poprawił dyspozycję. Szkoleniowiec GTK Matthias Zollner szybko wrócił więc do ustawienia z Varnado i GTK konsekwentnie powiększało zdobycz punktową.

Kiedy czwartą kwartę otwarł trafieniem z rogu boiska Perkins, GTK objęło najwyższe prowadzenie w tym meczu (76:63). Gospodarze nie zamierzali dawać szans rywalom na nerwową końcówkę i umiejętnie budując akcje, wypracowywali czyste pozycje, z których korzystali Szymon Szymański i Gołębiowski. Kiedy dodatkowo raz jeszcze zza łuku przymierzył Varnado (85:69) sytuacja bydgoszczan stała się dramatyczna. Trener Gronek nie pozwolił jednak swoim zawodnikom odpuścić i walczyli do końca o jak największe zniwelowanie strat. Gabrić do spółki z Aleksandrowiczem zdołali odrobić osiem punktów i ostatecznie GTK wygrało 91:83.