Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 stycznia 2020 r.

// 04-01-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów

widok na Urząd Miejski w Gliwicach

W poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak, wygodnie i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Urząd cały czas działa normalnie,  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! W holu głównym, przed wejściem na salę obsługi z rejestracją pojazdów, jest ustawiony biletomat. Po pobraniu biletu klienci będą tam oczekiwali na swoją kolejkę. Sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów  oraz z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu – można załatwić bez wcześniejszego umawiania terminu.
  2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

GEPAR – załóż konto i przyjdź po upominek!

gepar baner

Podatki lokalne, opłaty za nieruchomości i gospodarowanie odpadami komunalnymi można sprawdzić i opłacić na Gliwickiej Elektronicznej Platformie Analityczno-Rozrachunkowej. Żeby z niej korzystać, wystarczy posiadać Profil Zaufany i zarejestrować konto użytkownika na stronie gepar.gliwice.eu. Upominki czekają!

Gliwiczanie wiele urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet. Mają do dyspozycji Internetowy sklep geodezyjny i Płatności online – platformę, dzięki której w wygodny i bezpieczny sposób można dokonywać koniecznych płatności za większość standardowych czynności urzędowych. Na Gliwickiej Elektronicznej Platformie Analityczno-Rozrachunkowej, w skrócie GEPAR, można natomiast sprawdzić wysokość naliczonych podatków lokalnych, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, a także dzierżaw i bezumownego korzystania z nieruchomości i opłacić je w terminie, bez wychodzenia z domu. Warto skorzystać z tej możliwości zwłaszcza w czasie obowiązujących obostrzeń epidemicznych. GEPAR jest także kolejnym wygodnym kanał komunikacji z urzędem.

Gliwicka Elektroniczna Platforma Analistyczno-Rozrachunkowa została w tym roku nagrodzona „Skrzydłami”, w kategorii e-Usługi dla obywatela, przez miesięcznik „IT w Administracji”. „Skrzydła” otrzymują najlepsze projekty informatyczne zrealizowane przez instytucje publiczne. Z założenia nagrody trafiają do realizatorów przedsięwzięć, które pod względem sposobu wdrożenia i osiągniętych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania (np. ułatwiły dostęp do usług publicznych, poprawiły jakość obsługi czy komunikację urząd – obywatel). Tegoroczną edycję  objęło honorowym patronatem  Ministerstwo Cyfryzacji.

Krok I – Profil Zaufany

Do rejestracji w systemie GEPAR konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można  potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z podmiotami publicznymi. Służy jako elektroniczny podpis.– Logowanie do systemu z wykorzystaniem Profilu Zaufanego jest konieczne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w dostępie do indywidualnych danych finansowych – mówi Krzysztof Zbrożek, naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Jak uzyskać Profil Zaufany? Najłatwiej, a obecnie również najbezpieczniej, można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej.  Lista banków udostępniających swoim klientom taką możliwość jest dostępna TUTAJ. Szczegółowe informacje na temat Profilu Zaufanego i sposobów jego uzyskania można znaleźć na stronie pz.gov.pl.

Krok II – Załóż konto GEPAR

Po uzyskaniu Profilu Zaufanego należy zarejestrować konto użytkownika na stronie gepar.gliwice.eu.– Należy pamiętać o tym, że dane użytkownika muszą zostać zweryfikowane. Proces ten może zająć do 24 godzin – tłumaczy Krzysztof Zbrożek.

Po tym czasie można już będzie się zalogować i w pełni korzystać z możliwości portalu GEPAR.

Dodatkową funkcjonalnością w GEPAR-ze, poza dostępem do indywidualnych danych finansowych, jest zakładka KOMUNIKACJA, za pośrednictwem której można kontaktować się w sprawach merytorycznych z Wydziałem Podatków i Opłat Lokalnych oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami. Natomiast w sprawach technicznych związanych z portalem – z Wydziałem Informatyki gliwickiego magistratu. Uwaga! Odpowiedzi będą trafiały do skrzynki kontaktowej danego użytkownika w GEPAR.

Załóż konto GEPAR i odbierz promocyjne gadżety!

Dla osób, które do 27 stycznia założą i aktywują konto GEPAR przygotowano zestawy promocyjne, m.in. bardzo gliwickie kalendarze, koszulki i kubki. 

Gadżety będzie można odebrać osobiście: 17 grudnia w godz. 15.00 -17.00, 30 grudnia od godz. 14.00 do 16.00 oraz 7, 14, 21 i 28 stycznia w godz. 15.00 – 17.00, w Urzędzie Miejskim przy ul.Zwycięstwa, wejście od skweru Doncaster. Nie trzeba się wcześniej umawiać telefonicznie.

UWAGA! Utworzone konto musi być aktywne w GEPAR. Oznacza to, że trzeba być kontrahentem miasta. Weryfikacja spełnienia warunków akcji promocyjnej odbędzie się na podstawie nr PESEL. Akcja trwa do 27 stycznia 2021r.

 

Projekt GEPAR został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.

Logotypy Europejskiego Funduszu Rozowju Regionalnego

Ogrzewalnia jest gotowa

Ogrzewalnia

Zakończyły się prace przy budowie ogrzewalni u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej. Do dyspozycji osób zmagających się z bezdomnością jest 30 miejsc.

Nowoczesny modułowy budynek zastąpił zlikwidowaną po 18 latach ogrzewalnię przy ul. Składowej. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W nowym obiekcie do dyspozycji osób potrzebujących są m.in. wyposażone w krzesła dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet. Każde z pomieszczeń posiada dostęp
do oddzielnej łazienki. Do dyspozycji osób potrzebujących jest kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój.

Po wejściu do placówki osoba przyjmowana  może skorzystać z odrębnej łazienki oraz uzyskać odzież na wymianę. Jeśli posiada własne ubranie w dobrym stanie, może je wyprać w pralce, która jest na wyposażeniu placówki. W budynku znajduje się ponadto pomieszczenie gospodarcze oraz służbowe dla pracownika socjalnego z szatnią i łazienką. Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania i  uzyskał certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Całodobowa ogrzewalnia jest czynna od 1 stycznia, prowadzi ją Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Nowa ogrzewalnia kosztowała ponad 735 tys. zł i została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (726 587,76 zł). Pozostała kwota pochodziła z budżetu miejskiego. (mf)

Mikrobus dla pensjonariuszy

nowy bus

Dzięki wsparciu Miasta do Dziennego Domu Pomocy Społecznej i Dziennego Domu Senior +, trafił 9-osobowy mikrobus. Będzie pomagał pensjonariuszom w codziennym przemieszczaniu się.

Nowy samochód  pozwoli na sprawny, bezpieczny i  komfortowy przewóz pensjonariuszy do placówek. Ponadto poprawi organizację pracy, wydłuży czas pobytu w placówkach, korzystnie wpłynie na działania  terapeutyczne i umożliwi realizację wyjazdów kulturalno-integracyjnych – mówi Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, w którego strukturach działa Dzienny Dom Pomocy Społecznej i Dzienny Dom Senior +.

Pojazd został kupiony dzięki Miastu Gliwice, które przeznaczyło na ten cel 80 595 zł. Pozostałą część w wysokości 68 695 zł. pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami  III”. (mf)

By dzieci były szczęśliwe

rodzina z choinką w tle

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach promuje ideę rodzicielstwa zastępczego, które dla wielu dzieci pozbawionych miłości biologicznych rodziców jest jedyną szansą na odnalezienie rodzinnego ciepła i bezpieczeństwa. Zawodową rodziną zastępczą mogą zostać małżeństwa, osoby samotne lub rodziny, które są gotowe podjąć trud i jednocześnie radość wychowywania dzieci, dla których los był mniej łaskawy. W czasie epidemii jest to zadanie wymagające jeszcze większego zaangażowania niż zazwyczaj.

Doceniając pracę zawodowych rodzin zastępczych, uchwałą z 26 listopada 2020 r. Rada Miasta Gliwice podniosła przysługujące im wynagrodzenia od 1 stycznia 2021 r.

Codzienne wyzwania i radości

Największą motywacją do pracy jest dla mnie pozytywna przemiana, jaka dokonuje się w podopiecznych. Bywają oczywiście trudne momenty, ponieważ każde dziecko wnosi do nowej rodziny cały bagaż doświadczeń, w których niejednokrotnie wiele jest smutku czy cierpienia. Dlatego szczególną satysfakcję i radość przynosi możliwość obserwowania, jak początkowo zamknięte czy wycofane dzieci otwierają się, zaczynają czuć się bezpiecznie, a na ich twarzach coraz częściej gości uśmiech – zwierza się Joanna Zalewska, jedna z gliwiczanek pełniących rolę zawodowego rodzica zastępczego.

Katarzynie Snopkowskiej rodzicielstwo zastępcze przynosi, pomimo lawiny obowiązków, poczucie spełnienia i szczęście, wynikające z pomagania dzieciom. Z entuzjazmem opowiada o radości dzieci, które czują, że są dla kogoś ważne, że ktoś realnie się nimi opiekuje. Z mężem część czasu spędzają z podopiecznymi na wsi, gdzie wzmacniają więzi rodzinne. – W okresie pandemii najtrudniejsze okazało się ograniczenie dzieciom możliwości samodzielnego, swobodnego wychodzenia na dwór, żeby pobawić się z rówieśnikami na świeżym powietrzu – zauważa Katarzyna Snopkowska.

Państwo Snopkowscy zgodnie twierdzą, że decyzja o utworzeniu rodziny zastępczej była dobrym pomysłem. Zarówno oni, jak i pani Joanna Zalewska zachęcają innych do podjęcia wyzwania i dania domu dzieciom, które najbardziej tego potrzebują.

Zostań rodzicem zastępczym!

18 stycznia Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierana Rodziny w Gliwicach rozpocznie szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z pracownikami CPZiWR od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerami telefonów 32/335-41-37 (Ewa Pruska) i 507-732-570 (Magdalena Fornal) lub pisząc e-maila na adres cpz@cpz.gliwice.eu.

Zieleń i rekreacja

Nowe nasadzenia w parku Chopina

Street workout park, rozbudowa placu zabaw i skweru, domki dla kotów, nowe meble miejskie i wiata oraz nowe nasadzenia to kolejne nowości w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

W Sośnicy przy ul. Dzionkarzy zbudowano street workout park wyposażony w drabinki, poręcze, koła gimnastyczne i zestaw drążków do ćwiczeń fizycznych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, na których miłośnicy zdrowego stylu życia mogą szlifować formę. W pobliżu pojawiły się też nowe elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Inwestycję o wartości 99 630 zł wykonała firma WERAN Sp. z o.o. z Wrocławia.

Również w tym roku, w ramach GBO, zmodernizowano plac zabaw przy ul. Dzionkarzy, który powstał w 2012 r. w ramach konkursu „Nivea”. Do dyspozycji najmłodszych gliwiczan są huśtawki, wielomodułowa piaskownica, karuzele, bujaki, trampolina oraz hamak. Plac zabaw został wyposażony w urządzenie integracyjne umożliwiające zabawę dzieciom niepełnosprawnym. Dodatkowo zamontowano ławki oraz stojak na rowery. Na zrekultywowanym terenie wykonano też bezpieczną nawierzchnię i chodnik z kostki brukowej, przebudowano ogrodzenie. Inwestycja kosztowała ponad 403 tys. zł.

Street workout park i zmodernizowany plac zabaw są uzupełnieniem aktywnej strefy sportu i  rekreacji, która powstaje w Sośnicy przy krytej pływalni Neptun. Dotychczas wybudowano tam już siłownię zewnętrzną, boisko i 6-muldowy pumptrack dla rowerzystów oraz miłośników ekstremalnej jazdy na hulajnogach i rolkach.

 Również w ramach GBO 2020, do Schroniska dla Zwierząt przy ul. Wschodniej w Sośnicy trafiło 15 domków dla kotów wolnożyjących. Pracownicy schroniska  przekażą je miłośnikom kotów w różnych dzielnicach, którzy je dokarmiają i troszczą się o nie. To zadanie kosztowało 4,8 tys. zł.

Zmiany również na Sikorniku – plac zabaw przy ul. Bekasa wzbogacił się o miejskie meble. W ramach GBO 2020 kupiono i zamontowano dwa hamaki, dwa leżaki i dwa stoły piknikowe. Inwestycja kosztowała 48,4 tys. zł. 

W Starych Gliwicach przy ul. Sadowej zakończył się drugi etap modernizacji skweru rekreacyjno-wypoczynkowego. Mieszkańcy dzielnicy zyskali asfaltowy tor dla rolkarzy i 4 urządzenia do ćwiczeń siłowych. W ramach prac wykonano też nawierzchnię i zatoczki z kostki brukowej, ustawiono ławki i kosze na śmieci. Całość uzupełniły nasadzenia. Modernizacja kosztowała ponad 160 tys. zł.

 W Czechowicach przy ul. Nad Łąkami wybudowano podświetlaną wiatę, która posłuży mieszkańcom podczas plenerowych spotkań. Teren pod wiatą wybrukowano kostką. Inwestycja kosztowała niemal 125 tys. zł.

W parku Chopina nasadzono 20 drzew i 40 krzewów, Wypełniły luki po roślinach, które ze względu na stan zdrowia trzeba było usunąć. Dozielenienie parku Chopina kosztowało 23,5 tys. zł.

Przy ul. Pszczyńskiej na Trynku zmodernizowano parking. Mieszkańcy mogą parkować w komfortowych warunkach – mają do dyspozycji 81 miejsc postojowych, w tym dwa dla niepełnosprawnych. W ramach prowadzonych prac uzupełniono ubytki w istniejącej dotychczas nawierzchni parkingu, powiększono przestrzeń parkingu – dodatkowa powierzchnia wyłożona została płytami ażurowymi, wyznaczono miejsca postojowe, wykonano dojazd do kontenerów na śmieci. Inwestycja kosztowała 123,5 tys. zł.

Wszystkie zadania zrealizowano w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020. (mf)