Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 października 2021 r.

// 04-10-2021

Gliwiczanin otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”

pisarz i okładka książki

Zbigniew Rokita, pochodzący z Gliwic pisarz i reporter, został uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike” 2021 za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Twórca był podwójnym zwycięzcą konkursu – w jego ręce powędrowała też „Nike” czytelników i czytelniczek.

„Kajś” opowiada o Górnym Śląsku, na którym autor się wychowywał i na który wrócił, żeby napisać tę książkę. Jego dzieło doceniło zarówno jury w 25. jubileuszowej edycji nagrody „Nike”, któremu przewodniczyła prof. Inga Iwasiów, jak i czytelniczki i czytelnicy, którzy także uznali książkę Rokity za najciekawszą w tegorocznym konkursie. Reporter odebrał nagrodę w niedzielę 3 października, podczas uroczystej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte – mówi Zbigniew Rokita.

Ale „Kajś” to nie tylko opowieść o tym, co minęło, o wielkiej historii i małych codziennych sprawach, ale też spojrzenie na Śląsk współczesny. Pisarz przechodzi od rodzaju rodzinnej sagi do reportażu. Warto sięgnąć po „Kajś” nie tylko z okazji obchodzonych rocznic kolejnych powstań śląskich – to książka i dla „hanysów”, i dla „goroli”.

Zbigniew Rokita pochodzi z Gliwic. „Kajś” jest jego drugą książką. Wcześniej napisał książkę reporterską „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. Obie pozycje ukazały się w wydawnictwie Czarne. Rokita pisze także do gazet, między innymi „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

Nagroda Literacka „Nike” jest przyznawana najlepszej książce roku, bez względu na gatunek literacki. Wcześniej zdobywali ją tacy autorzy, jak Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk czy – w ubiegłym roku – Radek Rak. (mm)

„Kartoteka” po raz pierwszy w Gliwicach

plakat

W sobotę 9 października, w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, w Teatrze Miejskim w Gliwicach swoją premierą będzie miała słynna „Kartoteka”. Różewicz napisał ją, mieszkając w Gliwicach. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi, albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w  meandrach własnej pamięci skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

9 października, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Różewicza, Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) wystawi „Kartotekę”. Premierę zaplanowano na godz. 19.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 10, 12, 13, 15 i 16 października.

Za pomocą kilkunastu kresek Różewicz tworzy panoramę ludzi, którzy są niezwykle prawdziwi, możemy zobaczyć ich w całym ich bogactwie, nieomal domyślać się ich życiorysów, tęsknot, pragnień. Dla mnie jest to niezwykłe doświadczenie w pracy nad tym tekstem – mówi o spektaklu Paweł Szkotak, reżyser.

Gliwickie mieszkanie Różewiczów mieściło się przy ul. Zygmunta Starego. Tadeusz Różewicz mieszkał w naszym mieście od 1949 do 1968 roku. To w Gliwicach powstało wiele jego utworów, z dramatem „Kartoteka” na czele. Pisarz był związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP, w którym był między innymi Wojciech Pszoniak. W 1995 roku Tadeusz Różewicz został Honorowym Obywatelem Gliwic. (mm)

Zmiany na trasie autobusów

autobus

9 października zmieni się rozkład jazdy linii  autobusowych nr 71 i 197 – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

Do obsługi stałych rozkładów jazdy włączony zostanie przystanek autobusowy „Przyszówka Skrzyżowanie [nż]” w obu kierunkach. Ponadto zaktualizowany zostanie czas przejazdu na odcinku: „Przyszówka Kaplica” – „Przyszówka Ossolińskich”.
Zmiany mają ułatwić pasażerom przesiadki:
•    do Pyskowic: z linii nr 71 (kierunek Gliwice) na linię nr 677 (kierunek Pyskowice),
•    do dzielnicy Łabędy: z linii nr 677 (kierunek Gliwice) na linię nr 197 (kierunek Łabędy).
Ponadto, by zachować regularność odjazdów z Sośnicy w kierunku centrum Gliwic, kurs zjazdowy nr 315 odjeżdżający o godz. 18.36 z przystanku początkowego „Sośnica Osiedle Żeromskiego” zostanie opóźniony o 5 minut (18.41). Wprowadzane zmiany nie wpłyną na wielkość pracy eksploatacyjnej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl. (mf)

 

W podniosłym tonie

banner

„Missa solemnis” i „Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo” – to tytuły dwóch kolejnych koncertów w ramach XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. Sceną dla muzyków 9 i 12 października będą gliwickie kościoły – Wszystkich Świętych i Zbawiciela.

W sobotę 9 października o godz. 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) wystąpi Męski Kwartet Wokalny TRIPLUM w składzie: Szczepan Kosior (tenor), Piotr Piwko (tenor), Marcin Wasilewski-Kruk (baryton) i Mariusz Zarzycki (bas). Na organach zagra Michał Białko. W programie koncertu jest utwór Messe pour les paroisses François Couperina.

François Couperin to starszy kolega Jana Sebastiana. Obu kompozytorów łączy nie tylko fakt, iż wywodzą się z wielkich muzycznych dynastii, ale także dwa instrumenty, których byli największymi w historii mistrzami: klawesyn i organy. O ile w przypadku Bacha możemy dziś cieszyć się wielką liczbą kompozycji na te instrumenty, to z dzieł Couperina przetrwała do naszych czasów niemal wyłącznie muzyka klawesynowa oraz fundamentalny podręcznik do nauki gry na tym instrumencie, którego zasady Bach stosował w swojej pracy pedagogicznej i twórczej. Dlatego też dzieło, które usłyszymy, ma wyjątkową rangę, a wykonywane jest stosunkowo rzadko – mówi Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.

Następny koncert w ramach festiwalu, „Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo” , odbędzie się w kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19). We wtorek 12 października o godz. 18.00 zabrzmi muzyka Johanna Rosenmüllera, Philippa Heinricha Erlebacha i oczywiście Bacha. Wystąpią sopranistka Ingrida Gapova i trio Overtone w składzie: Klaudia Matlak (skrzypce), Julia Karpeta (viola da gamba) i Maurycy Raczyński (pozytyw).

Tytułowe Harmonischer Gottesdienst to zbiór 72 kantat kościelnych na cały rok, skomponowanych przez przyjaciela Bacha – Georga Philippa Telemanna. Jedna z nich zabrzmi w Gliwicach w interpretacji znakomitej słowackiej sopranistki, laureatki prestiżowych konkursów wokalnych w Londynie i Karlovych Varach, współpracującej stale z Filharmonią Narodową i Warszawską Operą Kameralną – zapowiada Piotr Oczkowski.

Wejściówki na koncerty są do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3). Organizatorem festiwalu jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

W mistrzowskiej interpretacji

muzycy w parku Chopina

Znakomici muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej w sobotę 9 października wystąpią z corocznym koncertem „Mistrzowskie Interpretacje”. Tym razem uczta dla (d)ucha odbędzie się na Scenie Bojków.

W programie koncertu są utwory Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2), Wolfganga Amadeusa Mozarta (Koncert fortepianowy A-dur KV 414) i Josepha Haydna (Symfonia  nr 45 „Pożegnalna”). Obok muzyków Gliwickiej Orkiestry Kameralnej wystąpi pianista Piotr Sałajczyk. Sałajczyk jest wszechstronnym instrumentalistą, który ma na koncie między innymi Fryderyka 2018 za najlepszy album z muzyką kameralną – kompozycje Mieczysława Wajnberga wykonane wraz z Kwartetem Śląskim.

Koncertem „Mistrzowskie Interpretacje” będzie dyrygował Maciej Tomasiewicz. Dyrygent współpracował już z Gliwicką Orkiestrą Kameralną przy okazji nagrania płyty na 20-lecie GOK-u. Płytę można zamówić na stronie gliwickaorkiestra.pl.

„Mistrzowskie Interpretacje” rozpoczną się 9 października o godz. 18.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Bilety można nabyć w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz przez Internet na stronie teatr.gliwice.pl.

Gliwicką Orkiestrę Kameralną tworzą świetni instrumentaliści, którzy na co dzień zasilają najlepsze zespoły w kraju, na przykład Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonię Varsovię, Filharmonię Śląską. Połączenie ich talentów i doświadczeń zaowocowało wypracowaniem bardzo wysokiego poziomu artystycznego orkiestry.

Koncert „Mistrzowskie Interpretacje” jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Profilaktyka 40 PLUS. Skorzystaj!

ręka lekarza ze stetoskopem

Każda osoba, która w tym roku kończy 40 lat i więcej (nie ma górnej granicy wieku) może skorzystać z darmowych badań medycznych w ramach ogólnopolskiego, zdrowotnego projektu Profilaktyka 40 PLUS.

Aby otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań, pacjent musi w pierwszej kolejności wypełnić elektroniczną ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po jej wypełnieniu system generuje zlecenie pakietu badań odpowiedniego dla płci pacjenta oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka.

Osoby, które nie korzystają z internetu, nie mają Profilu Zaufanego i nie logują się do IKP, mogą skorzystać z pomocy konsultantów programu pod numerem infolinii 22/735-39-53.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, która będzie miała umowę z NFZ na prowadzenie badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Dostępne są trzy pakiety badań:

  • pakiet badań diagnostycznych dla kobiet
  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale
  • pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn
  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale
  9. PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
  • pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
  1. pomiar ciśnienia tętniczego
  2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  3. ocena miarowości rytmu serca

Gdzie wykonać badania?

Lista placówek (wraz z mapką), które wykonują badania znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. Ich liczba jest ciągle aktualizowana – podmioty medyczne chętne do wykonywania świadczeń mogą się zgłaszać do NFZ przez cały czas.

Niezwykłe więzi

grafika

Zwierzęta domowe od zawsze towarzyszyły ludziom tworząc z nimi nierozerwalną więź. Są przyjaciółmi, ratownikami, terapeutami, obrońcami lub po prostu – kochają i pozwalają się kochać. Jaką rolę odgrywają w naszym życiu na co dzień?

Przyjaciel człowieka

Bezinteresowność i oddanie czyni zwierzę najlepszym przyjacielem człowieka. Najbardziej popularnymi przyjaciółmi ludzi są psy i koty, jednak inne zwierzęta, takie jak konie, kaczki czy papugi również mogą stać się nieodłącznymi towarzyszami życia. Wspólne spacery, obowiązek karmienia i odpowiedzialność za pupila sprawiają, że - szczególnie u dzieci - rośnie poczucie obowiązku, odpowiedzialności za przyjaciela. Jednak wpływ roli zwierząt na  codzienne funkcjonowanie człowieka często jest znacznie większy - bywa, że mocno ułatwiają, a nawet ratują nam życie.

Zwierzę - „terapeuta”

Zooterapia czyli obcowanie i ćwiczenia ze zwierzętami powodują znaczną poprawę stanu zdrowia dzieci i dorosłych dotkniętych różnymi schorzeniami psychicznymi i fizycznymi. W Polsce najczęściej stosowana jest hipoterapia - z udziałem koni, dogoterapia – z wyszkolonymi psami, felinoterapia – z kotem oraz onoterapia – terapia z osłem. Dzięki niezwykłej cierpliwości zwierząt, ich wrażliwości oraz towarzyskości, osoby poddawane terapii łatwiej się rozluźniają, koncentrują, nabierają pewności siebie, walczą z lękami, a także wzmacniają kondycję i poprawiają koordynację ruchową.

Psy przewodnicy

Do normalnego funkcjonowania ludzie potrzebują zmysłów. Niepełnosprawności związane z ich zaburzeniem często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą psy przewodnicy, które odpowiednio przeszkolone mogą stać się uszami, oczami czy dłońmi swojego pana. Pomagają się przemieszczać, omijać przeszkody, potrafią wezwać pomoc czy przynieść dany przedmiot. Dzięki nim niepełnosprawni mogą komfortowo i bezpiecznie korzystać z życia.

Pomoc przy pracy

Zanim popularne stały się samochody i inne środki transportu, do przemieszczania się wykorzystywano zwierzęta – konie, wielbłądy czy psy. Innym przykładem pracy zwierząt była gołębia poczta czyli przekazywanie wiadomości za pomocą gołębi pocztowych, których praca stanowiła niezbędny środek łączności między miastami i państwami. Ptaki drapieżne (m.in. sokoły i jastrzębie) wciąż wykorzystuje się do płoszenia innych ptaków żerujących w pobliżu lotnisk. Zapobiega to ewentualnym wypadkom samolotów. Wielkoszczury po odpowiedniej tresurze potrafią odnaleźć niektóre materiały wybuchowe, psy służbowe pomagają w pracy policji tropiąc ślady i wyczuwając zagrożenie, a psy pasterskie bronią stada zwierząt przed drapieżnikami. 

Obecność zwierząt w życiu ludzi przynosi wiele pożytku zarówno w kwestii samopoczucia i zdrowia, jak i wykonywania codziennych, nieraz niezbędnych do dobrego funkcjonowania obowiązków. Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt, który ma na celu uświadomienie ludziom, że zwierzę to istota żywa. Zwracana jest także uwaga społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. (asp)

 

 

Sportowe dzielnice

rolkarz na placu Krakowskim

W kilku dzielnicach Gliwic odbywają się bezpłatne zajęcia sportowe realizowane w ramach zadań wyłonionych w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – informuje Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gliwicach.  

W dzielnicy Politechnika szkółka 4 Skater prowadzi do końca października cykliczne zajęcia z jazdy na rolkach. Zajęcia odbywają się na placu Krakowskim w czwartki i w piątki, w grupach dla początkujących i zaawansowanych. Kontakt z organizatorem:
https://www.facebook.com/events/794590984585860/ lub pod numerem telefonu:  609-209-507.

W dzielnicy Stare Gliwice, w ZSP 13 przy  ul. Rubinowej 16a, prowadzone są zajęcia piłki siatkowej oraz tenisa stołowego. Dwugodzinne treningi piłki siatkowej rozpoczynają się we wtorki od godziny 17.30 oraz czwartki od godziny 15.00.  Dwugodzinne treningi tenisa stołowego prowadzone są w czwartki od godziny 17.30. W Starych Gliwicach można również skorzystać z sobotnich, dwugodzinnych zajęć nordic walking  realizowanych od godziny 10.00. Organizatorem zajęć jest firma Centrum Tańca i Ruchu Step- Dance, tel. 501-799-020.

W ramach budżetu obywatelskiego dla mieszkańców dzielnicy Sikornik we wtorki i czwartki o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 23 organizowane są nieodpłatne zajęcia fitness. Organizatorem zajęć jest firma  Sportan Joanna Matuszewska, tel. 663-474-991.

Na Obrońców Pokoju panie mogą skorzystać z zajęć z aerobiku. Spotkania odbywają się w poniedziałki, środy i soboty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Obrońców Pokoju 4. Zadanie realizuje Gliwicki Klub Rekreacyjno-Sportowy „Stokrotka”. Telefon kontaktowy: 603-069-547.

Ponadto trwa rekrutacja na bezpłatne zajęcia piłkarskie i ogólnorozwojowe dla dzieci z Bojkowa, które mają nie więcej niż 10 lat. Więcej informacji można uzyskać u organizatora zajęć – Akademii Futsalu Piasta Gliwice, pod numerem telefonu 531-089-339. (KSP/mf)

 

Studenci wrócili! Gaudeamus na Politechnice Śląskiej

immatrykulacja studentów I roku przez rektora Politechniki Śląskiej

Gliwicka Alma Mater po raz 77. zainaugurowała nowy rok akademicki. Piątkowa uroczystość połączona była z nadaniem tytułu Doktora Honoris Causa prof. Jurijowi Bobalo, rektorowi Politechniki Lwowskiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele społeczności akademickiej i studenckiej, a także reprezentacje zaprzyjaźnionych uczelni, placówek edukacyjnych i kulturalnych, przedsiębiorstw, władz samorządowych i kościelnych oraz służb mundurowych. Jednym z gości zabierających głos podczas inauguracji był prezydent Gliwic Adam Neumann.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk nawiązał m.in. do wejścia w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w której ocena jakości działalności naukowej oparta będzie na nowych zasadach. Nie zabrakło też odniesień do rzeczywistości pandemicznej. – Rozpoczynający się rok akademicki będzie dla wszystkich polskich uczelni, w tym również dla Politechniki Śląskiej, bardzo trudny. W dalszym ciągu trwa pandemia Covid-19. Mamy doświadczenie w zwalczaniu jej skutków, jednak nie mamy pewności, jak będzie się rozwijała po powrocie całej kilkunastotysięcznej społeczności akademickiej w mury uczelni. Apeluję o rozsadek i odpowiedzialność w naszych działaniach. Bez wątpienia czeka nas wiele wyzwań i ciężkiej pracy – mówił prof. Mężyk.

Po przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej uroczyście otworzył nowy rok akademicki, a prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Wojciech Szkliniarz, rozpoczął immatrykulację reprezentantów studentów I roku. W grupie ślubujących znaleźli się wybrani najlepsi kandydaci w procesie rekrutacji – wśród nich dwoje studentów zagranicznych z Etiopii i Tanzanii. Wręczono także medale Omnium Studiosorum Optimo, czyli najlepszemu wśród studentów.  W tym roku medal ten otrzymało pięcioro absolwentów Politechniki Śląskiej.

Po powitaniu społeczności studenckiej przez przewodniczącego samorządu studenckiego Dawida Mordarskiego przyszedł czas na clou piątkowej inauguracji – uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Jurijowi Bobalo, rektorowi Politechniki Lwowskiej. Profesor otrzymał ten zaszczytny tytuł m.in. za inicjowanie nowoczesnych rozwiązań dotyczących polityki jakości w szkolnictwie wyższym, integrację środowiska naukowego Polski i Ukrainy, a także zaangażowanie w rozwój współpracy naukowej i dydaktycznej oraz podejmowanie działania na rzecz rozpoznawalności międzynarodowej Politechniki Śląskiej.

Laudację wygłosił prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk. – Czerpiąc ze średniowiecznej tradycji czołowych europejskich uniwersytetów, pragniemy po raz 52. w naszej 77-letniej historii uhonorować osobę szczególnie zasłużoną w rozwoju nauki i społeczeństwa, której dorobek niesie szczególną wartość dla naszej uczelni. Nie bez powodu nawiązuję w tym miejscu do historii, gdyż właśnie ona łączy Politechnikę Lwowską z Politechniką Śląską. Ciągle z dumą odwołujemy się do nazwisk pierwszych profesorów, którzy przybyli ze Lwowa, aby zbudować na Śląsku silny ośrodek akademicki – mówił prof. Pawełczyk.

Po nałożeniu szarfy doktorskiej i wręczeniu dyplomu przez rektora Politechniki Śląskiej, prof. Jurij Bobalo wygłosił wykład inauguracyjny. Zaprezentował zgromadzonym system szkolnictwa wyższego Ukrainy oraz swoją uczelnię. – Chciałem podziękować za tak wysoką ocenę mojej działalności i za nadanie mi zaszczytnego tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej. Jestem też wdzięczny moim kolegom z Polski za możliwość przemawiania w moim ojczystym języku ukraińskim. Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że nasza współpraca jest coraz bardziej skuteczna i owocna – podkreślił prof. Jurij Bobalo.

Podczas uroczystości głos zabrali także prezydenci akademickich miast: Gliwic, Katowic i Zabrza. – Oddziaływanie Politechniki Śląskiej jest wielkie i znaczące, jeśli chodzi o rozwój Gliwic i budowanie perspektyw na przyszłość całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ gościmy prof. Jurija Bobalo. Pana obecność jest impulsem, aby wspominać to, co działo się w Gliwicach 76 lat temu, kiedy profesorowie lwowscy tworzyli tutaj Politechnikę Śląską – zaakcentował w swoim przemówieniu prezydent Gliwic Adam Neumann.

 

Światowy Dzień Zwierząt

aktorzy z psami

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Wszystkim czworonogom życzymy z tej okazji wspaniałej opieki ludzkich przyjaciół, a gliwiczan zachęcamy do odwiedzin w schronisku przy ul. Wschodniej – niezależne koty i wierne psy czekają na ciepły dom. Niektóre z nich to prawdziwe gwiazdy – będzie je można zobaczyć w wyjątkowym kalendarzu na 2022 r., który powstał w ramach akcji „Wielcy małym”, promującym adopcję zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji. Rozpoczyna on Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego prowadzone są akcje mające wpłynąć na świadomość ludzi w kontekście relacji ze zwierzętami. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy od 1993 r.
Podczas wydarzeń organizowanych z tej okazji zwraca się uwagę społeczeństwa na wiele aspektów dotyczących życia zwierząt, m. in. los bezdomnych zwierząt oraz ich traktowanie, warunki bytowe w schroniskach, dbałość o sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Szczególnie zachęca się do adopcji.
Nie zwlekajmy!
W gliwickim schronisku przy ul. Wschodniej mieszka obecnie ok. 80 psów i 150 kotów. Mają swoją wyjątkową, nierzadko smutną historię. Wszystkie łączy jedno – dają sobie i ludziom drugą szansę i cierpliwie czekają na kochający dom. Każdy może znaleźć swojego kota lub psa, bo czworonogi – podobnie jak ludzie – mają różne charaktery, można więc dopasować do siebie najodpowiedniejszego pupila. Zdjęcia zwierząt do adopcji, wraz z opisem ich upodobań, można znaleźć na stronie internetowej Schroniska (www.schronisko.gliwice.pl) w zakładce „Zwierzęta”. Ale nie tylko!
Gwiazdy ze Wschodniej
O nich będzie głośno! Zaadoptujcie je, zanim inni to zrobią! Niektóre psy i koty z gliwickiego schroniska to prawdziwe gwiazdy – wzięły udział w projekcie promującym adopcję zwierząt i stanęły przed obiektywem aparatu w wyjątkowym towarzystwie znanych i lubianych osób Efekt sesji zdjęciowej będzie można zobaczyć w kalendarzu „Wielcy małym 2022”.
Pokochaj – adoptuj!
Każdego roku do gliwickiego schroniska trafia około 1000 zwierząt. Na szczęście gliwiczanie mają otwarte serca i niemal tyle samo zwierząt zostaje odebranych przez właścicieli lub znajduje nowych opiekunów. Znacznie przyczyniają się do tego liczne akcje podejmowane przez pracowników i wolontariuszy schroniska.. Na facebookowym profilu schroniska i na profilach wolontariuszy systematycznie umieszczane są informacje o zagubionych czy znalezionych zwierzętach. Dzięki temu  właściciele często odnajdują się nawet w ciągu doby. Dobrze znana gliwiczanom  jest akcja „Wariacje na 4 łapy, czyli baw się razem z psami” czy „Bieg na 6 łap”, organizowany raz w miesiącu i cieszący się ogromną popularnością. W każdym spacerze bierze udział ponad  sto osób chętnych do przebieżki z podopiecznymi schroniska. Ta skuteczna forma poznawania się ludzi z psami często owocuje nawiązaniem przyjaźni i adopcją. Gliwickie schronisko organizuje także inne akcje, m.in. „Dom na zimę dla starszaka” czy tzw. domy tymczasowe dla kotów i szczeniąt.

Więcej informacji na temat działalności gliwickiego schroniska dla zwierząt oraz procedury adopcyjnej można znaleźć na stronie internetowej www.schronisko.gliwice.pl. (mf)

 

 

 

MIG Gliwice z Pucharem Polski i basketowym dubletem

mały Franek z pucharem w rączce

MIG Gliwice z Pucharem Polski Niesłyszących w koszykówce mężczyzn! To kolejny triumf podopiecznych Kamila Wanii i fantastyczny dublet – kilka miesięcy temu gliwiczanie sięgnęli po tytuł koszykarskiego Mistrza Polski.

W ostatnim spotkaniu pucharowych zmagań MIG Gliwice pewnie pokonał Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących ŚWIT Wrocław 108:73. Wart odnotowania jest fakt, że gracze z naszego miasta cały turniej rozgrywali w sześciu zawodników, a ostatni mecz już nawet w pięciu. Pomiędzy najstarszym a najmłodszym koszykarzem MIG-u występującym w tej imprezie było aż 29 (!) lat różnicy. Puchar dla gliwickich mistrzów odebrał syn kapitana drużyny – Franek.

Wielkie gratulacje dla zawodników i sztabu szkoleniowego!

Październik na różowo

grafika

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten istotny problem i zachęcić do systematycznych badań, które mogą uratować życie, październik ogłoszono „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. Gliwice przyłączają się do tej ważnej akcji – w każdy weekend października Radiostacja i Palmiarnia Miejska będą podświetlone na różowo, prowadzone będą też akcje prozdrowotne.  

Profilaktyka i systematyczne badanie piersi mają kluczowe znaczenie – rak piersi jest w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wyleczalny, pod warunkiem jego wczesnego wykrycia. Jednocześnie to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet i najczęstsza przyczyna śmierci. Dlatego warto i TRZEBA regularnie się badać. Konieczne jest też zwiększenie świadomości w tej kwestii – nadal niewiele kobiet wie, jak istotna jest profilaktyka i szybkie działanie.
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
Gliwice włączyły się w obchody miesiąca profilaktyki raka piersi. Jak co roku w geście solidarności z chorymi kobietami gliwicka Radiostacja rozbłyśnie po zmierzchu różowym światłem, a Palmiarnia Miejska w październikowe soboty i niedziele będzie podświetlona na różowo.
LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. 14 października  w godzinach od 10.00 do 17.00 przy Parku Handlowym Arena przy alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego 1 będą prowadzone bezpłatne badania dla pań w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.  Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego, konieczna jest jednak rejestracja pod numerem telefonu 58/666-24 -44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań i personelu medycznego na badanie należy stawić się w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
Dbajmy o swoje zdrowie nie tylko w październiku, ale przez cały rok! (mf)

 

Gra na pięć minus

futsaliści w akcji

Futsalowa drużyna Piasta odniosła czwarte w tym sezonie zwycięstwo, pokonując na wyjeździe GI Malepszy Leszno 5:1. Dwie bramki i dwie asysty zaliczył w tym meczu Rodrigo Dasaiev. Ponadto dla gliwiczan trafiali jeszcze Pinto, Baklanov, a jeden gol to trafienie samobójcze. Gospodarze zdołali odpowiedzieć jedną bramką.

Gospodarze tego spotkania poprzedni sezon zakończyli na 5 miejscu, co rozbudziło wyobraźnię działaczy i kibiców. Do Leszna ściągnięto kilku bardzo dobrych zawodników. M.in. przeszedł tam Solecki, a z wojaży wrócił znany z występów w Piaście Douglas. Gliwiczanie mieli jednak plan na ten mecz, a był nim atak od pierwszych minut. Już w 30 sekundzie Pegacha celnie uderzył, ale bramkarz gospodarzy odbił piłkę. Za chwilę Bakłanov zagrał do Pinto, ten zdecydował się na indywidualną akcję, przedarł się prawą stroną i strzałem z ostrego kąta otworzył wynik tego spotkania. Lesznianie przejęli potem inicjatywę, częściej byli w posiadaniu futsalówki, ale bez przełożenia na stuprocentowe sytuacje. Po kilku minutach gliwiczanie znów wypracowali sobie przewagę, próbowali zaskoczyć Charriera także uderzeniami z dystansu, ale bez powodzenia. Potem dwoił się i troił Douglas, jednak Piast ma w bramce Widucha, który do 16 min zachowywał czyste konto. Wtedy jednak Baklanov dał sobie zabrać piłkę przed polem karnym na rzecz Olczaka, który stanął oko w oko z Widuchem i tej okazji nie zmarnował. Zaraz potem Orlando Duarte wziął czas. Uporządkowało to grę gości, którzy znów przejęli kontrolę nad meczem, ale w tej połowie wynik już się nie zmienił, choć sytuację bramkową miał Zatović.

Drugą połowę gliwiczanie zaczęli od mocnego uderzenia. Już w 22 sekundzie Dasaiev zdecydował się na strzał z dystansu, jeszcze Pietruszko zmienił lot piłki, co zupełnie zaskoczyło Charriera i musiał on wyciągnąć piłkę z siatki. Potem zaatakowali gospodarze, ale z gola cieszyli się goście. W 24 minucie Dasaiev przejął piłkę przed własnym polem karnym, przebiegł z nią przez pół boiska, zagrał do Mrowca, który z klepki „odbił” ją do Brazylijczyka, a ten z bliska umieścił ją w bramce. Zaraz potem Orlando Duarte zdecydował się wziąć czas, mimo że jego drużyna prowadziła. Wynik 3:1 utrzymał się do 35 minuty, choć wcześniej oba zespoły miały okazje, by go zmienić. Szczególnie groźne strzały oddawał Kąkol. Wtedy jednak Widuch zdecydował się wyrzucić piłkę przez całe boisko do Dasaieva, ten zatańczył z zawodnikiem gospodarzy, zagrał do Baklanova, a ten tylko przyłożył nogę i było już 4:1. Gospodarze walczyli do końca, ale to zawodnicy Piasta cieszyli się z piątego gola. Dasaiev przejął piłkę po nieudanym zagraniu Douglasa i strzałem spod własnego pola karnego skierował futsalówkę do bramki. Ta bramka przypieczętował zasłużoną wygraną gości.

Toril za trzy!

Piast gliwice w akcji

W piątkowy wieczór doszło do przełamania Piasta Gliwice. Niebiesko-Czerwoni po złotym golu Alberto Torila pokonali Wisłę Kraków 1:0. Gliwiczanie odetchnęli z ulgą i w dobrych nastrojach mogli udać się na reprezentacyjną przerwę. Biała Gwiazda przegrała trzeci mecz z rzędu.

W pierwszych minutach meczu drużyny nie forsowały tempa, cierpliwie budowały swoje akcje i starały się przede wszystkim ustrzec przed popełnieniem błędu. Goście z Krakowa próbowali uzyskać korzyść dzięki kilku rzutom rożnym, jakie mieli w pierwszym kwadransie, ale wszelkie starania kończyły się fiaskiem przez dobre interwencje defensorów Niebiesko-Czerwonych. Po fragmencie gry, w którym przewagę optyczną osiągnęli Wiślacy, częściej przy głosie byli podopieczni Waldemara Fornalika i to oni jako pierwsi byli bliżsi wyjścia na prowadzenie. Krakowianie również mieli świetną okazję do strzelenia gola po prezencie ze strony obrońcy Niebiesko-Czerwonych. Doskonałe zachowanie Františka Placha utrzymało jednak remisowy status w pierwszej połowie starcia z Wisłą.

Po zmianie stron role nieco się odwróciły. Gliwiczanie dłużej urzymywali się przy piłce i mieli swoje szanse po dośrodkowaniach z narożnika boiska. Serca kibiców mocniej zabiły w 55. minucie, kiedy to Damian Sylwestrzak odgwizdał rzut karny dla gości. Jednak dzięki możliwości konsultacji z wozem oraz po obejrzeniu powtórki na monitorze, arbiter zweryfikował swoją decyzję i anulował jedenastkę. Piłkarze Piasta szybko zaregowali na to zdarzenie i przeprowadzili świetną akcję. Po efektownej wymianie podań z pierwszej piłki, agresywnie w pole karne dogrywał futbolówkę Michael Ameyaw. Golkiper Białej Gwiazdy starał się zażegnać niebezpieczeństwo, ale wyjechał z nią poza własną szesnastkę. Skorzystał na tym Alberto Toril, który dopełnił formalności i dał Piastowi upragnione prowadzenie. Wiślacy nie mający w końcówce nic do stracenia ruszyli do odrabiania strat. Gliwiccy piłkarze przetrwali prawdziwy napór i dowieźli korzystny wynik do samego końca.

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.