Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 maja 2021 r.

// 04-05-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu i przesłać po wypełnieniu na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dołącz do ekspertów i projektuj przyszłość Gliwic!

baner grupy robocze

Prace związane z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040 wkraczają w kolejny etap. Prezydent Miasta ogłosił powołanie 4 eksperckich grup roboczych: do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych. W każdej z nich znajdą się miejsca dla mieszkańców dysponujących wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie. Nabór zainteresowanych ruszył 28 kwietnia i trwa do 12 maja.

Grupy robocze będą ciałem doradczym Prezydenta Miasta, a ich głównym zadaniem będzie wskazanie kluczowych trendów rozwojowych w danym obszarze oraz sformułowanie rekomendacji między innymi w zakresie wizji i celów rozwojowych miasta. Prace poszczególnych zespołów będą się toczyć przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Kandydat do pracy w grupie roboczej wyłaniany w drodze naboru musi dysponować doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w danym obszarze tematycznym (gospodarczym, społecznym, przestrzennym, środowiskowym), być mieszkańcem Gliwic lub prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą, społeczną, związaną z kwestiami środowiskowymi lub gospodarki przestrzennej, lub być pracownikiem organizacji działającej w wymienionych obszarach, zarejestrowanej lub prowadzącej działalność w Gliwicach. Doświadczenie i wiedzę należy wykazać poprzez: dorobek naukowy lub praktyczny, wynikający z realizacji działań w danym obszarze, rekomendacji uczelni wyższej, instytutu naukowego, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, izby branżowej lub innej instytucji działającej w danym obszarze tematycznym, przedstawienie CV lub listu motywacyjnego.

Dokumenty potwierdzające doświadczenie i wiedzę, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia  należy przekazać pocztą lub poprzez e-mail do Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach na adres: Biuro Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice, gliwice2040@um.gliwice.pl.

Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych w procesie opracowania strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” stanowi załącznik do zarządzenia nr PM-3951/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 16 kwietnia 2021 r. 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Uwaga kierowcy – kolejne prace na drogach

ul. Strzody. Roboty drogowe

Ruszają kolejne prace na gliwickich drogach. Na utrudnienia użytkownicy napotkają na ul. Młodych Patriotów, Czarnieckiego i Strzody.

W środę, 5 maja, wyłączony z ruchu zostanie ciąg pieszo-rowerowy prowadzący ul. Berbeckiego, wzdłuż parku Chopina. Do końca czerwca, na odcinku od skrzyżowania ul. Sienkiewicza – Berbeckiego do ul. Barlickiego prowadzone będą prace remontowe. W trakcie robót wymieniona zostanie konstrukcja i nawierzchnia ciągu pieszo-rowerowego.

Również w środę 5 maja ruszą prace drogowe na ul. Czarnieckiego, na odcinku od ul. Żółkiewskiego w kierunku ul. Św. Bronisławy. Na czas prac ten odcinek będzie zamknięty dla ruchu, możliwy będzie wyłącznie dojazd dla mieszkańców posesji.  Na utrudnienia w tej okolicy napotykają również piesi – ze względu na prowadzony remont sieci wodociągowej część chodników jest wyłączana z ruchu. Prace potrwają do końca maja.

W czwartek, 6 maja, na ul. Młodych Patriotów 1-5 rozpocznie się remont części parkingu (po stronie bloku) i jezdni, zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu.  Prace prowadzone będą etapowo i obejmą również wymianę kanalizacji deszczowej. Parking będzie dostępny dla kierowców w systemie rotacyjnym (połowa parkingu w 1 etapie, druga w 2 etapie).
Trwa przebudowa sieci wodociągowej i budowa sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Strzody.  W najbliższy czwartek, 6 maja, zostanie tam wprowadzony ruch jednokierunkowy. Kierowcy będą mogli przejechać odcinkiem ul. M. Strzody od ul. Dworcowej do ul. Wrocławskiej. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ul. Wrocławskiej do ul. M. Strzody. Objazd poprowadzono ul. Kłodnicką. Według deklaracji wykonawcy, zakończenie prac w tym miejscu planowane jest pod koniec czerwca. Roboty realizowane są na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.
Przypominamy, że z powodu remontu kanalizacji deszczowej do końca miesiąca zamknięty dla ruchu będzie fragment ul. Wybrzeże Armii Krajowej, na odcinku między Instytutem Onkologii a wyjazdem do ul. Jana Śliwki. Objazd prowadzi ul. Marii Konopnickiej do ul. Henryka Sienkiewicza, dalej do ronda im. Stanisława Bylina, przez DTŚ z wyjazdem do ul. Jana Śliwki. (mf)

 

Palmiarnia Miejska znów jest otwarta!

mrówkostrada

Po zluzowaniu obostrzeń Palmiarnia Miejska znów jest otwarta. Warto się tam wybrać, chociażby po to, by zobaczyć mrówki – grzybiarki, pędzące z liściastymi parasolkami po mrówkostradzie oraz  prządki, które w Gliwicach dokarmiane są… miodem.

Osiem lat temu do gliwickiej Palmiarni przewieziono mieszczące się w dłoni gniazdo mrówek grzybiarek parasolowych, które żywią się hodowanym przez siebie grzybem. Aby grzyb mógł się rozwijać mrówki muszą mu dostarczać pożywki w formie liści. Unoszą je nad głowami, jak parasole i transportują z odległych zakątków pawilonu tropikalnego pędząc po mrówkostradzie, która w ciągu ośmiu lat zwiększyła swą długość o połowę. W tym czasie również populacja mrówek rozrosła się do kilku tysięcy osobników, ale królowa nadal jest tylko jedna. Warto wiedzieć, że mrówka grzybiarka może podnieść liść, który waży 50 razy więcej od niej!
Gliwiczanie tak polubili te tropikalne owady, że półtora roku temu, tym razem w pawilonie sukulentów, pojawiło się drugie mrowisko. Do gliwickich tropików zawitały mrówki prządki, zwane też tkaczkami. Trudniej je dostrzec, ponieważ żyją na drzewach. Formują na gałęziach gniazda w kształcie kokonów z powyginanych przez siebie ogromnych liści. W naturalnych warunkach żywią się większymi od siebie owadami, pająkami, skorpionami i małymi kręgowcami, a także innymi koloniami mrówek lub spadzią wydalaną przez czerwce i pluskwiaki, które żyją na drzewie. W Gliwicach zamiast spadzi dostają od pracowników Palmiarni kropelkę miodu. Prządki żyją w Afryce i w Azji. Podobno ich gniazda to tajlandzki przysmak.
Podczas zwiedzania Palmiarni obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych – należy zasłaniać usta i nos i dezynfekować ręce. Jednocześnie w Palmiarni może przebywać 120 osób, szatnie są nieczynne.
Wiele ciekawostek na temat mrówek zamieszkujących gliwicką Palmiarnię można też znaleźć w podcaście „Palmiarnia na wynos”, dostępnym na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych www.mzuk.gliwice.pl oraz na Spotify i Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. (mf)

 

Upamiętniliśmy 100 rocznicę wybuchu III powstania śląskiego

podczas złożenia kwiatów

Z okazji rocznicy wybuchu  III powstania sląskiego, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, samorząd Miasta Gliwice, Muzeum w Gliwicach, żołnierze i harcerze wspólnie upamiętnili spoczywających na gliwickich cmentarzach powstańców śląskich.

Z ramnienia władz miejskich w obchodach na cmentarzu św. Wojciecha wzięła udział Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.

GRM ruszy do końca maja

Gliwicki Rower Miejski

Z lekkim poślizgiem, ale do przodu. Nowy sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego rozpocznie się najpóźniej 29 maja. 30 kwietnia podpisano umowę z konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. na zorganizowanie, zarzadzanie i eksploatację systemu miejskich wypożyczalni rowerów.

Choć planowano, że Gliwicki Rower Miejski 2021 ruszy 1 maja, z przyczyn formalnych podpisanie umowy niestety się przesunęło. Formalności udało się dopełnić w ostatni piątek, co oznacza, że uruchomienie GRM powinno nastąpić najpóźniej 29 maja – zgodnie z zapisami umowy wykonawca ma 30 dni na zorganizowanie stacji i uruchomienie systemu.

Przypominamy, że w tym sezonie po Gliwicach będzie jeździło aż 300 rowerów miejskich, które będzie można pobrać i pozostawić na 30 stacjach zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta. System będzie funkcjonował przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda z 30 stacji wyposażona będzie w panel informacyjny, średnio 15 stojaków rowerowych oraz średnio 10 rowerów. Funkcjonowanie systemu uzupełni strona internetowa, na której będzie można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach. Po Gliwicach będą jeździły głównie standardowe rowery miejskie wyposażone w koszyki, ale będą też rowery typu tandem i cargo familijny. Sezon zakończy się 30 listopada. (mf)

 

Maturzyści, powodzenia!

Uczniowie I LO przed budynkiem szkoły

Rozpoczęły się matury! W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi 1 646 gliwickich maturzystów. Trzymamy kciuki!

Do egzaminu dojrzałości przystąpi w tym roku 1 646 uczniów z 27 gliwickich szkół publicznych i niepublicznych: 971 absolwentów liceów ogólnokształcących i 675 absolwentów techników. Ze względu na sytuację epidemiczną egzaminy odbędą się tylko w formie pisemnej. Do części ustnej matur będą jednak mogli przystąpić absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Dziś uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego oraz – dodatkowo – z języka łacińskiego i kultury antycznej. W kolejnych dniach zmierzą się m.in. z matematyką i językami obcymi oraz przedmiotami dodatkowymi, m.in. z biologią, geografią, chemią, historią, historią muzyki i sztuki, filozofią, WOS-em, informatyką, językami mniejszości narodowych, nowożytnymi językami obcymi oraz językiem łemkowskim i kaszubskim.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wytyczne dotyczące procedur związanych ze stanem epidemicznym – sale będą wietrzone, drzwi do sal otwarte, wszystkie osoby obecne w szkole będą musiały mieć zakryte usta i nosy. Uczniowie, którzy nie mogą nosić maseczek ze względów zdrowotnych, będą zdawać egzamin w osobnej sali. Zdający są zobowiązani posiadać ze sobą własne długopisy, linijki, cyrkle i kalkulatory.
Egzaminy potrwają do 20 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca.
Życzymy otwartych umysłów i lekkiego pióra. Powodzenia, trzymamy kciuki!  (mf)

 

Wolny dostęp do półek w Bibliotece!

półki biblitoteczne

Od wtorku, 4 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach otwiera wolny dostęp do zbiorów we wszystkich placówkach!

  • Obowiązuje limit osób równocześnie przebywających na terenie wypożyczalni: 3 osoby w Biblioforum oraz Filiach nr: 6, 7, 11, 13, 15, 22, 23, 24, 25; 5 osób w: Bibliotece Centralnej oraz Filiach nr: 1, 5, 9, 16, 17, 20, 21, 30.
  • Osoby oczekujące na obsługę pozostają na zewnątrz biblioteki z zachowaniem bezpiecznej odległości w kolejce.
  • We wszystkich placówkach w godz. 10.00-10.15, 13.00 - 13.15, 16.00 - 16.15 , wprowadzone zostają przerwy przeznaczone na dezynfekcję.
  • Biblioforum czynne w soboty od 9.00 do 20.00 - pozostałe placówki w soboty są nieczynne!
  • Zamknięte zostają czytelnie. Nie będą udostępnione stanowiska komputerowe oraz toalety dla czytelników.

Zwrotu zbiorów można również dokonywać korzystając z wrzutni znajdującej się na zewnątrz budynku Biblioteki Centralnej przy ul. Kościuszki 17.

Czytelnicy korzystający z biblioteki zobowiązani są:

  • do zasłaniania ust i nosa,
  • do dezynfekcji rąk w miejscach do tego wyznaczonych lub noszenia rękawiczek,
  • zachowania 2 m odstępów pomiędzy osobami,
  • nieużywania żadnych środków do dezynfekcji (np. wody, detergentów, alkoholu), które mogą zniszczyć wypożyczone zbiory.

Zwracane zbiory poddawane są kwarantannie, co gwarantuje bezpieczeństwo wypożyczanych zbiorów. W związku z tym nadal jest:

  • utrudniony czasowy dostęp do wybranych pozycji,
  • wydłużony czas realizacji zarezerwowanych tytułów.

Wszystkie wprowadzone zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno czytelnikom, jak i pracownikom. Biblioteka dokłada wszelkich starań, aby korzystanie z usług biblioteki w tym wyjątkowym czasie przebiegało sprawnie i bez zakłóceń. (MBP)

Nasze Muzeum w finale konkursu

zdjęcie tablic i zwiedzających w Domu Pamięci

Muzeum w Gliwicach ma szansę na Nagrodę dla Europejskiego Muzeum Roku. Doceniono nas za Dom Pamięci Żydów Górnośląskich i otwartą w nim w 2018 roku wystawę stałą.

W ścisłym finale konkursu jest 61 muzeów z całego kontynentu. W tym gronie są instytucje, które rozpoczęły działalność albo przeszły całkowitą przemianę w ciągu ostatnich lat. Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku są przyznawane przez European Museum Forum, organizację działającą pod auspicjami Rady Europy.

Wyniki konkursu poznamy 6 maja 2021 roku. Pierwotnie rozstrzygnięcie było zaplanowane na 2020 rok, jednak pandemia koronawirusa przesunęła ogłoszenie wyników o cały rok. Nadal trzymamy kciuki, a już wkrótce będziemy mogli znów zaprosić do zwiedzania Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Po zakończeniu lockdownu jego podwoje ponownie otworzą się dla zwiedzających. Oglądając wystawę, poznamy kawał bardzo ciekawej historii naszego regionu.

Trzy punkty dla Piasta!

Piast gliwice w akcji

Piłkarze Piasta Gliwice powrócili na czwarte miejsce w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Pewnie i przekonująco pokonali u siebie Podbeskidzie Bielsko-Biała. Dwukrotnie bramkarza Górali pokonał Jakub Świerczok, który po poniedziałkowym meczu ma już na swoim koncie 14 goli w tym sezonie.

Piłkarze obydwu zespołów długo kazali czekać na sytuacje bramkowe w tym spotkaniu. Emocje zafundował dopiero pod koniec pierwszej części meczu niezawodny Jakub Świerczok. Popularny „Świeży” próbował zaskoczyć bramkarza z rzutu wolnego, lecz skutecznie interweniował na linii Michal Pesković. Jednak już po chwili najlepszy strzelec Piasta świętował kolejną bramkę w tym sezonie. Mądrze przytrzymał piłkę, czekając na kolegów, zagrał na jeden kontakt z Michałem Chrapkiem i wykończył akcję strzałem z ostrego kąta, posyłając futbolówkę pomiędzy nogami bramkarza. Po chwili sędzia zakończył pełną walki pierwszą połowę, a piłkarze udali się do szatni.

Goście odważniej ruszyli do ataku w drugiej odsłonie, lecz zostali błyskawicznie skarceni przez gliwiczan. Kilkoma szybkimi podaniami podopieczni Waldemara Fornalika rozklepali defensywę Górali, a akcję skończył świetny tego dnia Jakub Świerczok. Szybko i skutecznie przeprowadzony kontratak dał gospodarzom możliwość podwyższenia prowadzenia. Przyjezdni starali się zagrozić Piastowi, a kiedy to już się udawało, to niezawodny w 2021 roku František Plach swoimi interwencjami wysyłał wyraźny przekaz, że nie pozwoli się pokonać. Najlepszą okazję goście mieli już w samej końcówce. Przed szansą stanął wprowadzony w drugiej połowie Peter Wilson. Ponownie jednak z dobrej strony pokazał się golkiper Piasta.

Biuro Prasowe Piast Gliwice S.A.

Zadecydowały karne

futsaliści w akcji

Po raz drugi w swojej pięcioletniej historii futsalowa drużyna Piasta zagrała w finale Pucharu Polski, ale nie udało się sięgnąć po trofeum... W rewanżowym spotkaniu podopieczni Orlando Duarte przegrali w rzutach karnych z drużyną Red Dragons Pniewy. W regulaminowym czasie gry osiągnięty wynik to 3:3.

Oba zespoły zaczęły ten mecz dość ostrożnie, przykładając większą uwagę do obrony niż ataku. Wreszcie w 14. min Sandrihno zagrał krzyżowym podaniem do Bugańskiego, a ten wyłożył piłkę do Dasaieva, który z bliska strzelił gola. Długo jednak gliwiczanie nie cieszyli się z prowadzenia. W 15. min Błaszczyk wyrzucił piłkę ręką do Kosteckiego, ten – mimo że miał na plecach Bugańskiego – zdołał się odwrócić i strzałem w długi róg pokonał Bogdziewicza na 1:1. Gliwiczanie chcieli szybko odpowiedzieć i okazję ku temu miał Rabiej, ale jego strzał obronił Błaszczyk.

Od początku drugiej połowy Piast rzucił się na „Smoki”, ale nie potrafił wypracować sobie klarownej sytuacji. Pniewianie natomiast cierpliwie czekali na swoją szansę do wyprowadzenia kontrataku i taka okazja nadarzyła się w 23. min. Potem Piast przeważał, jednak cały czas gliwiczanie mieli problem z przedarciem się przez defensywę gości. W 28. min pniewianie przeprowadzili akcję, która przyniosła im drugiego gola, a jego autorem był ponownie Kostecki. Jeszcze w tej samej minucie gliwiczanie zdołali odpowiedzieć. Wilk strzelił na 2:2. Kolejne trafienie dla „Smoków” to sprawka Błaszyka. Zaraz potem Orlando Duarte zdecydował się wycofać bramkarza i dało to efekt, bo Cabrerra znalazł lukę w obronie, doprowadzając do wyrównania. Do końca meczu wynik już się nie zmienił. O tym, kto zdobędzie puchar, miała decydować dogrywka albo nawet rzuty karne. Ostatecznie stanęło na tych ostatnich. Bezbłędnie wykonywali je pniewianie, a w drużynie Piasta pomylili się Franz i Dasaiev. Tym samym Puchar Polski pojechał do Pniew. (piast.gliwice.pl)

Witka nowym trenerem GTK

nowy trener GTK

Nowym trenerem GTK Gliwice został Robert Witka. Dotychczasowy szkoleniowiec HydroTrucka Radom związał się z klubem 3-letnim kontraktem.

Zanim został trenerem, miał za sobą niezwykle bogatą karierę zawodniczą. W ciągu 21 sezonów występów na parkietach bronił barw m.in. Anwilu Włocławek, PGE Turowa Zgorzelec, Asseco Prokomu Gdynia i Rosy Radom. Na swoim koncie ma ogromną liczbę medali, w tym trzy mistrzostwa Polski i aż osiem tytułów wicemistrza naszego kraju. Raz wywalczył Puchar Polski, a dwukrotnie Superpuchar Polski. Może się także pochwalić licznymi występami w europejskich pucharach: Koracza, Saporty, ULEB i Eurolidze. Z reprezentacją Polski dwukrotnie wystąpił na mistrzostwach Europy, łącznie notując 44 występy w koszulce z orłem na piersi.

Po sezonie 2017/2018 Witka postanowił zawiesić buty na kołku i w kolejnych rozgrywkach został pierwszym szkoleniowcem Rosy Radom, w której zaliczył ostatni występ na parkiecie w charakterze zawodnika. W debiutanckim sezonie w roli szkoleniowca osiągnął bilans 11 zwycięstw oraz 19 porażek (taki sam osiągnęło wówczas GTK) i zajął 11. miejsce. W niedawno zakończonej rundzie zasadniczej sezonu 2020/2021 GTK uplasowało się o dwie pozycje wyżej od drużyny Roberta Witki, ale miało tylko o jedno zwycięstwo więcej. Radomianie z bilansem 10 wygranych i 20 przegranych spotkań zajęli 14. lokatę. Co ciekawe, Witka w roli szkoleniowca przeciwko GTK ma bilans 4 zwycięstw i tylko jedną porażkę.

GTK cały czas się rozwija. Z każdym sezonem chce na koszykarskiej mapie Polski znaczyć coraz więcej. Cieszę się, że zostałem zauważony i wybrany do tego, by dalej realizować ten kierunek – mówi nowy szkoleniowiec klubu z Gliwic.

W obecnej chwili z zawodników występujących w GTK w poprzednim sezonie ważne kontrakty mają Kacper Radwański, Szymon Szymański i Aleksander Wiśniewski. Jakie zmiany czekają klub z Gliwic? – Chciałbym postawić na dwóch zawodników, których znam bardzo dobrze, ale w tym momencie jest zbyt wcześnie na konkrety. Chciałbym, by przynajmniej jeszcze jeden z zawodników grających w klubie w poprzednich rozgrywkach pozostał z nami. Myślę także o kolejnym dość istotnym Polaku, ale póki negocjacje nie zostaną zakończone, nie będę zdradzał tajemnicy – przyznaje Witka. – Zespół ma być oparty na strzelcach i chcemy grać nowoczesną koszykówkę. Więcej o taktyce będzie można powiedzieć, jak uzupełnimy skład – podkreśla trener gliwickiej drużyny. (GTK)