Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 lutego 2022 r.

// 04-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Kulturalny rozkład jazdy: 4–6 lutego

banner

W ten weekend miłośnicy fotografii mają ostatnią szansę, żeby zobaczyć w Czytelni Sztuki wystawę prac Kazimiery Dyakowskiej. Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza natomiast na warsztaty dla dzieci inspirowane kulturą dalekiej Japonii.

piątek 4 lutego

  • To już ostatni dzień, gdy w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) można zobaczyć dwie interesujące ekspozycje: „Obrazki z wystawy” Joanny Skiby i „Jubileusz – 30 lat WOŚP na plakacie”.

sobota 5 lutego

  • Między godz. 16.00 a 18.00 w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się pierwsza odsłona warsztatów kulinarnych „Kuchnia dla opornych”.

niedziela 6 lutego

  • O godz. 12.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) rozpoczną się warsztaty „Baśnie z całego świata. Japonia”. Wydarzenie jestadresowane do dzieci w wieku 4–6 lat i ich rodziców.

poza tym:

  • W Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) do 6 lutego można zobaczyć wystawę fotograficzną „Kazimiera Dyakowska. Naga. Portret i akt 1959–1966”.
  • Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza młodych i dorosłych widzów. Ci pierwsi zobaczą „Dzieci z Bullerbyn”, ci drudzy – spektakl „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”.
  • Będzie w czym wybierać w kinie studyjnym Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Na dużym ekranie można w ten weekend zobaczyć między innymi dramat „Cmon Cmon” z Joaquinem Phoenixem, nowy film Paula Thomasa Andersona – „Licorice Pizza” i wstrząsającą „Aidę”.
  • Do końca miesiąca można oglądać dwie ciekawe wystawy w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. W galerii Perkoz (Filia nr 5 MBP w Gliwicach, ul. Perkoza 12) prezentowana jest ekspozycja fotograficzna „Śląska wyprawa w Hindukusz 1976”, a w Filii nr 30 MBP w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) można się znaleźć „W świecie kolorów” Wiesławy Prychocen.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Król ucieczek – „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”

schwytany mężczyzna w czerwonej koszulce

Zdzisław Najmrodzki – jego biografia to doskonały materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Filmu rozgrywanego na scenie…

Zapraszamy do Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) na spektakle 4, 5 i 6 lutego. To gliwickie „Pulp Fiction”, podczas którego możecie spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji i wielopłaszczyznowych wątków. Będzie to dynamicznie opowiedziana historia nawiązująca do najlepszych tradycji kinowego dramatu gangsterskiego, w której żywy plan miesza się z projekcjami filmowymi.

Ironiczno-groteskowa ballada teatralna, w której prawdziwe wydarzenia mieszają się z incydentami fikcyjnymi. Na scenie pojawi się korowód zaskakujących postaci m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Różewicz, porucznik Borewicz, Robert De Niro. Bilety można kupić TUTAJ.

Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?

człowiek za biurkiem z telefonem przy uchu

Zmienność prawa, niejasno sformułowane przepisy, konieczność odwołania się od otrzymanej decyzji lub sformułowanie pozwu mogą być problematyczne dla osób, które samodzielnie szukają rozwiązań. Dlatego pomoc oferują specjaliści poradnictwa obywatelskiego i mediacji, radcy prawni i adwokaci działający w Gliwicach w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Warto skorzystać z ich wsparcia. Ze względu na pandemię porady są świadczone głównie zdalnie.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie: prawa pracy, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa celnego, dewizowego i handlowego, przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,  prawa podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej), ubezpieczenia społecznego, mediacji.
W związku z pandemią od 1 stycznia do odwołania porady prawne organizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gliwicach i Stowarzyszenie „Sursum Corda” udzielane są za pośrednictwem środków komunikacji na odległość (zdalnie, przez telefon).

Zapisy na bezpłatne zdalne porady prawne odbywają się za pośrednictwem infolinii Nieodpłatnych Porad Prawnych prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach pod numerem telefonu 517-081-054. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 10.30, ale kontaktować można się także za pomocą poczty elektronicznej – na adres  npp_gliwice@ops.gliwice.eu  można wysłać informację o chęci umówienia się na konsultację telefoniczną z prawnikiem lub adwokatem). Zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa.

Porady prawne przy ul. Okopowej
Od 7 lutego w każdy poniedziałek w godz. od 14.00 do 15.00 z darmowych porad prawnych będzie można skorzystać również w gliwickiej Izbie Wytrzeźwień przy ul. Okopowej 6, które organizuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Uwaga! W Izbie Wytrzeźwień porady są udzielane na miejscu, jednak każdą wizytę TRZEBA umówić pod numerem telefonu: 32/335-04-93.
Potrzebujący najczęściej szukają u nas pomocy w takich tematach jak alimenty, rozwody, sprawy mieszkaniowe i czynszowe. Porady prawne w naszym punkcie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi Małgorzata Panek, kierownik Izby. W związku z pandemią osoby przychodzące na spotkanie z radcą prawnym proszone są o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. (mf)

 

Dodatek osłonowy – to warto wiedzieć

Zdjęcie wypełnianego wniosku

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach przypomina, że wnioski o wypłatę dodatku osłonowego należy składać w OPS do 31 października. 

Dodatek osłonowy to element krajowej tarczy antyinflacyjnej, który ma niwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności osobom o niższych dochodach. Świadczenie jest jednorazowe. O dodatek może ubiegać się każdy mieszkaniec Gliwic niezależnie od źródła ogrzewania lokalu. Jedynym warunkiem do otrzymania dodatku osłonowego jest spełnienie kryterium dochodowego. 

Wysokość dopłat w skali roku jest zależna od dochodu, ale także m.in. od wielkości gospodarstwa domowego i waha się w przedziale od 400 lub 500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego do 1150 lub 1437,50 zł dla gospodarstwa liczącego 6 osób i więcej. Te wyższe kwoty przysługują, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwa stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. 

UWAGA! Zgodnie z dotychczasowymi uregulowaniami, aby uzyskać wyższy dodatek osłonowy, niezbędny był wpis jednego z wyżej wymienionych źródeł ogrzewania do CEEB, czyli centralnej ewidencji emisyjności budynków. Teraz, po nowelizacji przepisów, wystarczy zgłoszenie do CEEB. 

Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że w przypadku dopełniania formalności dotyczących centralnej ewidencji emisyjności budynków w formie papierowej, w celu usprawnienia procedury, można  wraz z wnioskiem o wypłatę dodatku osłonowego przekazać do OPS kopię deklaracji dotyczącej zgłoszenia do CEEB z potwierdzonym wpływem do Urzędu Miejskiego. Najlepiej oczywiście załatwiać tę sprawę w formie elektronicznej – szczegółowe informacje na stronie internetowej www.ceeb.gov.pl.

W związku z pytaniami mieszkańców dotyczącymi składania i wypełniania wniosków o dodatek osłonowy Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina kilka kwestii.

  • Jeżeli jedno z wcześniej wymienionych źródeł ogrzewania nie jest zgłoszone do CEEB lub gospodarstwo domowe ogrzewane jest w inny sposób, we wniosku nie należy zaznaczać żadnej z opcji.
  • Wbrew krążącym pogłoskom, nie było konieczności składania wniosku do końca stycznia – na dopełnienie formalności jest czas do 31 października. Według aktualnych zasad, osoby, które złożyły wniosek do 31 stycznia mają otrzymać dodatek w dwóch równych transzach – do 31 marca i do 2 grudnia 2022 r. Natomiast osobom, które złożą wniosek po 31 stycznia dodatek ma być wypłacany za jednym razem w pełnej wysokości, systematycznie do 2 grudnia 2022 r.
  • Warto w odpowiedniej rubryce we wniosku podać numer konta, na który chcemy otrzymać wpłatę dodatku osłonowego – wtedy dodatek możemy otrzymać szybciej niż w kasie OPS. Jak informuje OPS, nie musi to być nasz rachunek, ale np. bliskiej osoby, która przekaże nam pieniądze. 
  • Można złożyć wniosek w formie elektronicznej, ale nie zwykłym mailem, lecz – zgodnie z obowiązującymi przepisami – wyłącznie za pośrednictwem platformy ePUAP. 
  • W wersji papierowej wniosek można dostarczyć na dwa sposoby: 
    • wrzucając wniosek do urny w siedzibie Ośrodka przy ul. Górnych Wałów 9 (dokumenty do urny wrzucamy w zamkniętej kopercie),
    • osobiście pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminu, umawiając się przez stronę internetową OPS w zakładce UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ https://opsgliwice.pl/umow-sie-na-wizyte/ lub telefonicznie pod numerem telefonu: 32-335-97-14, 32-335-97-20.

WWW.OPSGLIWICE.PL – ZAJRZYJ KONIECZNIE!

Szczegółowe informacje o dodatku osłonowym można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w dziale „Dziecko i rodzina”, w tym m.in. o kryteriach dochodowych i sposobie wyliczania dochodu. Opublikowano tam także odpowiedzi na różne zadawane pytania wraz z przykładami, które mogą pomóc w wyjaśnieniu przepisów. Umieszczono również niezbędne formularze oraz wzór prawidłowo wypełnionego wniosku o dodatek osłonowy.