Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 listopada 2021 r.

// 04-11-2021

Rusza przebudowa wiaduktu - zmiana rozkładów jazdy

autobus

W związku z przebudową wiaduktu w Zabrzu, w piątek, 5 listopada tymczasowo zmieni się trasa linii autobusowych nr: 32, 32N i 932.
Linie w kierunku centrum Zabrza, po obsłudze przystanku „Sośnica Zespół Szkół” kursować będą ulicami: Sikorskiego, DTŚ, rondo Sybiraków, de Gaulle’a, Roosevelta, gdzie zawracać będą na rondzie i powracać do ul. de Gaulle’a, następnie ul. Goethego kierowane będą do przystanku „Zabrze Goethego”. W przeciwnym kierunku trasa prowadzona będą analogicznie.

Stanowiska przystanku „Zabrze Osiedle Wyzwolenia 01 i 02”, zostaną wyłączone z obsługi ww. linii. W zamian linie obsługiwać będą przystanki: „Zabrze Rondo Sybiraków 01 i 02” oraz „Zabrze de Gaulle’a Ślęczka 01 i 02”.
Kursy linii nr 32 prowadzone obecnie z Zabrza do przystanku „Gliwice Dworzec PKP 01” zostaną skrócone do stanowiska przystanku „Gliwice Plac Piastów 04”. Postoje techniczne tych kursów realizowane będą w rejonie placu postojowego przed Dworcem PKP.
Tymczasowo zmieni się trasa przejazdu linii 932 w rejonie Kopernika. Autobusy tej linii, po obsłudze stanowiska przystanku „Gliwice Świętojańska 01” kursować będą ulicami Toszecką oraz Oriona, do stanowiska przystanku końcowego „Osiedle Kopernika Pęta 01”. W przeciwnym kierunku, po obsłudze przystanku „Osiedle Kopernika Pętla” autobusy kursować będą ulicami: Oriona i Toszecką do włączenia na stałą trasę przejazdu na stanowisku przystanku „Osiedle Kopernika Myśliwska 02”. Z obsługi linii wyłączone zostaną stanowiska przystanków: „Osiedle Kopernika Myśliwska 04”, „Osiedle Kopernika Dworzec Międzynarodowy n/ż 01 i 02”, „Osiedle Kopernika Ogródki Działkowe n/ż 01 i 02”, „Osiedle Kopernika Andromedy 01 i 02”, „Osiedle Kopernika Perseusza 01 i 02”, „Osiedle Kopernika Kąpielisko 01 i 02”, „Osiedle Kopernika Saturna 01 i 02”. W zamian do obsługi linii włączone zostaną stanowiska przystanków: „Osiedle Kopernika 01 i 02” oraz „Osiedle Kopernika Myśliwska 01”. (Źródło: ZTM)

 

Młodzi, ambitni i zdolni. Laureaci stypendium Prezydenta Miasta Gliwice

baner

Prezentujemy listę laureatów Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice 2021, przyznawanego corocznie w ramach "Miejskiego programu wspierania edukacji dzieci i młodzieży pobierających naukę w Gliwicach".

Drodzy Uczniowie,
Laureaci Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice,

z radością przyjąłem wiadomość, że w gronie laureatów znalazło się aż 73 najlepszych uczniów gliwickich szkół! Stypendium jest podkreśleniem Waszej gorliwej nauki i rzetelnej pracy. Młodzi i ambitni ludzie stanowią najlepszą wizytówkę naszego miasta, a Wasze sukcesy są powodem do dumy i satysfakcji. Są wśród was laureaci i finaliści olimpiad i konkursów, ale również utalentowani młodzi muzycy. Znakomite wyniki oraz sukcesy, którymi możecie się pochwalić, zasługują nie tylko na wyróżnienie w postaci stypendium, ale również szacunek i uznanie. Proszę zatem przyjąć moje serdeczne gratulacje!

Wiem, że jesteście niezwykle ambitni, zaangażowani, macie swoje pasje i marzenia. Wielu z Was nie tylko rozwija swoją wiedzę, ale z równym zaangażowaniem pomaga rówieśnikom i angażuje się w rozmaite inicjatywy i przedsięwzięcia. Gratuluję Wam nie tylko dlatego, że zostaliście laureatami stypendium, ale również dlatego, że dokonaliście właściwego wyboru. Wiem, jak wiele pracy włożyliście w naukę, ale wiem również, że umiejętności, które już posiadacie pozwolą Wam w przyszłości zdobyć dobre wykształcenie. Z radością czekam na doroczną Gliwicką Galę "Laur Nauki", gdzie będę mógł osobiście podziękować Wam i pogratulować sukcesów.

Mam nadzieję, że dalsza nauka będzie dla Was nie tylko źródłem satysfakcji, ale także prawdziwym wyzwaniem na drodze do realizacji życiowych planów. Tylko nielicznym udaje się wykroczyć poza horyzont teraźniejszości i urzeczywistnić swoje marzenia - dlatego jestem przekonany, że Wasza sumienność i ogromne zaangażowanie, znajdą odzwierciedlenie w postaci kolejnych sukcesów.
Jeszcze raz gorąco dziękuję za zaangażowanie, gratuluję i życzę powodzenia na czekających Was egzaminach.
Rodzicom i nauczycielom również serdecznie dziękuję i gratuluję - to także Wasza zasługa, że możemy się pochwalić tak niezwykłymi młodymi ludźmi.

Adam Neumann
Prezydent Miasta Gliwice

 

Laureaci Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice 2021, przyznawanego corocznie w ramach "Miejskiego programu wspierania edukacji dzieci i młodzieży pobierających naukę w Gliwicach":

Jacek Adamecki, Mikołaj Augustyn, Jarosław Augustyniak, Jan Baranowski, Adam Barchański, Alicja Bartnik, Hanna Borowska, Julia Chmielowska, Zofia Danikiewicz, Adam Drewko, Tymoteusz Dylich, Jakub Fudal, Patryk Fudal, Radosław Garbiec, Maria Gorczyca, Jakub Gorka, Seweryn Górecki, Monika Honisz, Nina Horoszewicz, Jakub Jabłukiewicz, Martyna Jeziorska, Anna Jędrzejowska, Karol Kapłanek, Filip Kaptacz, Anna Kata, Henryk Kaźmierczak, Matylda Klasik, Tomasz Kliber, Jakub Kolarski, Zuzanna Kwiecień, Maja Laksa, Antonina Latocha, Justyna Liber, Franciszek Łopuszański, Adam Maciuga, Paweł Mercik, Jakub Nocoń, Jakub Nowrotek, Paweł Oborski, Maya Ogbonia, Marcel Olechno, Felicja Opielka, Emil Pająk, Krzysztof Palatyński, Maciej Panasiewicz, Gabriela Pappas, Aleksander Pizoń, Conrad Pronobis, Marta Rogala-Rojek, Aleksandra Rösner, Maja Rudnicka, Zofia Rzeźnikiewicz, Anna Salicka, Martyna Sałuch, Sandra Sater, Zofia Schwedler, Magdalena Sienkiel, Sonia Siudak, Michał Spieszko, Aleksandra Stangel, Julia Starowicz, Kajetan Struski, Dominik Styła, Jan Szaniewski , Hanna Sztymelska, Malwina Śliwińska, Maksymilian Śnigucki, Alina Tutak, Victoria Vicenzin, Amelia Wyrobek, Aleksandra Zacharska, Oliwia Zielińska, Agata Ziółkowska.

Tegoroczni Laureaci stypendium Prezydenta Miasta Gliwice są uczniami:

  • I Liceum Ogólnokształcącego,
  • V Liceum Ogólnokształcącego,
  • II Liceum Ogólnokształcącego,
  • Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Filomata,
  • Szkoły Podstawowej Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego w Gliwicach,
  • Zespołu Szkół Katolickich Fundacji „Szkoła z Charakterem” im. Edith Stein w Gliwicach,
  • Szkoły Podstawowej nr 10 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7,
  • Szkoły Podstawowej nr 6 w Gliwicach,
  • Szkoły Podstawowej nr 23 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16,
  • Szkoły Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4,
  • Szkoły Podstawowej nr 39 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4,
  • Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5,
  • Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach,
  • Szkoły Podstawowej nr 14 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14.

Wszyscy laureaci stypendium za osiągnięcia artystyczne, są uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Gliwicach.

Gratulujemy!

„Śląski Tydzień” w Gliwicach

młody mężczyzna

Spotkania autorskie ze Zbigniewem Rokitą, koncert grupy Krzikopa, panel dyskusyjny na temat filmów Kazimierza Kutza – tegoroczna edycja „Śląskiego Tygodnia” zapowiada się bardzo ciekawie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach między 5 a 30 listopada przygotowała mnóstwo wydarzeń, w centrum których znajdzie się nasz region, czyli Śląsk. Nie można przegapić spotkania autorskiego z gliwiczaninem Zbigniewem Rokitą, zdobywcą podwójnej, przyznanej werdyktem jury i czytelników,  Nagrody Literackiej „Nike” 2021 za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Rozpocznie się ono w piątek 19 listopada o godz. 18.00 na Scenie Forum (Centrum Handlowe Forum, ul. Lipowa 1).

Na godz. 17.00 21 listopada zaplanowano wirtualne spotkanie z Agatą Listoś-Kostrzewą, która niedawno wydała książkę o sąsiednim Bytomiu. Rozmowę poprowadzi Filip Springer i będzie transmitowana na Facebooku MBP Gliwice. 22 listopada w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący twórczości Kazimierza Kutza. Weźmie w nim udział między innymi aktor Jerzy Trela, zaplanowano także projekcję kultowego filmu „Sól ziemi czarnej”. Początek o godz. 17.00.

Podczas „Śląskiego Tygodnia” nie może też zabraknąć muzyki. 26 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej wystąpi związana z Gliwicami folkowa grupa Krzikopa, która zaprezentuje tradycyjne pieśni górnośląskie w nowoczesnym brzmieniu. Plastyków będzie reprezentował Grzegorz Chudy. Wernisaż wystawy akwareli „XV” rozpocznie się 5 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej. Prace będzie można oglądać do końca listopada.

Pełen program Śląskiego Tygodnia można znaleźć na stronie biblioteka.gliwice.pl.

Jazz jest lekiem na całe zło

Krystyna Prońko z mikrofonem

…a nawet jeśli nie na całe, to w listopadzie nie zaszkodzi „zażyć” trochę jazzu! Zwłaszcza że Gliwice odwiedzą dwie wielkie damy polskiej piosenki – Krystyna Prońko i Hanna Banaszak.

W listopadzie zapraszamy na jazzoterapię, którą organizuje stowarzyszenie Śląski Jazz Club w ramach popularnego cyklu „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą”. Na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) w każdy czwartek listopada o godz. 20.00 będzie rozpoczynał się fantastyczny koncert. Na pierwszy ogień, 4 listopada, pójdzie fortepianowe trio jazzowe – Maciej Kitajewski Trio.

Tydzień później, 11 listopada, w Bojkowie zaśpiewa Krystyna Prońko. „Jesteś lekiem na całe zło”, „Deszcz w Cisnej”, „Psalm stojących w kolejce” – Krystyny Prońko żadnemu miłośnikowi polskiego jazzu przedstawiać nie trzeba. Jej technika wokalna i oryginalny głos podbiły serca wielu słuchaczy. Artystka nie zawiedzie gliwickiej publiczności: na Scenie Bojków zaśpiewa zarówno swoje największe hity, jak i klasyczne jazzowe standardy.

18 listopada w Bojkowie zagra Marcin Janek Extradition Quintet. Ostatni czwartek listopada (25.11) będzie należał do Hanny Banaszak. Wokalistka wystąpi ze swoim stałym zespołem w składzie Andrzej Mazurek, Zbigniew Wrombel, Jacek Szwaj.

Cykl „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą” jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

W świecie zdalnej rekrutacji

kobieta przy laptopie

Rusza projekt UP - Level Up your skills. Pierwsza edycja potrwa od 15 do 25 listopada w całej Polsce, w Gliwicach odbędzie się 24 listopada. W programie zaplanowano szkolenia i rozmowy kwalifikacyjne dla studentów Politechniki Śląskiej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

UP - Level Up your skills to wydarzenie internetowe, które ma pomóc studentom odnaleźć się w świecie zdalnych rekrutacji. Inicjatywa skierowana jest do studentów Politechniki Śląskiej i obejmuje krótkie szkolenia oraz próbne rozmowy rekrutacyjne. Każdy rekruter będzie mógł przeprowadzić 9 próbnych rozmów, po których otrzyma informację zwrotną.
Chcemy zaprezentować pracodawców w środowisku studenckim. Dla studentów będzie to doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności przydatnych podczas rozmów rekrutacyjnych – mówią organizatorzy wydarzenia.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Komitet Lokalny IASTE Gliwice przy Politechnice Śląskiej. (mf)

 

BEST Information Technology Festival 2021

grafika

Konferencje, maraton programistyczny, konkursy – przed nami kolejny BEST Information Technology Festival 2021. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

5 listopada rozpocznie się BEST Information Technology Festival 2021, technologiczny festiwal dla studentów, który ma poszerzyć ich wiedzę na temat metod zarządzania pracą w branży IT. Będzie to dobra okazja, by zapoznać się z ofertami pracy i praktyk firm biorących udział w wydarzeniu, odbędzie się też maraton programistyczny, rozgrywki studentów w najpopularniejszych grach komputerowych LAN Party oraz część konferencyjna i konkurs programistyczny Hackathon. Wydarzenie potrwa do 27 listopada. Organizatorem jest Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice.
Więcej informacji na temat wydarzenia oraz harmonogram można znaleźć na stronie internetowej https://bit.bestgliwice.pl/wydarzenia/. (mf)

Giganci i sztuczna inteligencja

Dzieci przy komputerach

Przed nami czwarta edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Szkoła z Gigantami – sztuczna inteligencja. Wydarzenie potrwa od  29 listopada do 10 grudnia i odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Wydarzenie ma popularyzować wśród młodych ludzi ideę programowania. Organizatorzy chcą przeszkolić jak największą liczbę dzieci w Polsce z zakresu podstaw programowania, mechanizmów działania sztucznej inteligencji oraz z matematyki. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, rejestracja na zajęcia rozpocznie się 8 listopada. Szkolenia prowadzone będą online i przewidziane są dla dwóch grup wiekowych: od 7 do 12 lat oraz od 13 lat.
Organizatorami wydarzenia są Giganci Programowania sp. z o.o., realizujący również bezpłatne, międzynarodowe akcje z programowania i z matematyki dla dzieci i młodzieży: Koduj z Gigantami, Szkoła z Gigantami, Nauczyciel Przyszłości i Bezpieczny Internet.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.szkolazgigantami.pl. (mf)

 

Rozpoczęcie procedury planistycznej

grafika

Do 30 listopada można składać wnioski do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice.

Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach informuje, że rozpoczęto prace nad sporządzeniem projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: msip.gliwice.eu/studium-w-opracowaniu-nowe. Wnioski do przedmiotowej procedury planistycznej można składać do 30 listopada 2021 roku.

Ekomiasto – konkurs trwa

baner

Ruszył ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Ekomiasto” organizowany przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

„Ekomiasto” to ekologiczny konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Jest organizowany, by zwiększyć świadomość ekologiczną społeczeństwa, a poprzez edukację proekologiczną w zakresie sortowania odpadów, ochrony zasobów wodnych, gleby i powietrza promować zasady zrównoważonego rozwoju.
Zespoły uczniowskie pod opieką nauczyciela będą wykonywać zadania przygotowane przez naukowców Politechniki Śląskiej, za które otrzymają punkty. W ostatnim etapie powołany zespół ekspertów wybierze zwycięzców. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na przełomie maja i czerwca 2022 r. Dodatkową motywacją dla uczestników będą nagrody rzeczowe – zachęcają organizatorzy.
Rywalizacja już się rozpoczęła i potrwa do kwietnia 2022 r. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: www.polsl.pl/rjo7-cpn. (mf)

 

Uwaga! Nowe dowody osobiste!

baner

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gliwicach przypomina, że w listopadzie pojawią się nowe wzory dokumentów tożsamości. Będą one zawierały odciski palców i podpis posiadacza. Od 7 listopada 2021 r. zaczną obowiązywać odmienne zasady ich wydawania.

W najnowszej wersji dokumentów tożsamości pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, czyli odciski palców, co w założeniu ustawodawcy ma zmniejszyć ryzyko ich fałszowania.

Odciski palców, pobierane podczas składania wniosku o dowód osobisty, nie będą widoczne na dokumencie – zostaną zapisane w jego warstwie elektronicznej. Natomiast w warstwie graficznej, czyli na samym dowodzie, pojawi się odwzorowanie własnoręcznego podpisu jego posiadacza. Takie dokumenty będą otrzymywały osoby powyżej 12. roku życia i będą one ważne przez 10 lat od ich wydania.

Nowością będzie także tzw. mobilna stacja urzędnika.

To rozwiązanie dla osób starszych, obłożnie chorych czy z niepełnosprawnością, które nie mogą osobiście stawić się w urzędzie. Urzędnicy wydziału spraw obywatelskich za pomocą mobilnej stacji będą mogli pobrać od tych osób odciski palców, a podczas wydania dowodu je zweryfikować. Przenośna stacja pozwoli także aktywować warstwę elektroniczną dokumentu, co obecnie jest możliwe tylko w urzędzie. Gliwice jako miasto na prawach powiatu będzie obsługiwało w tym zakresie cały powiat gliwicki, czyli gminy: Knurów, Pyskowice, Toszek, Sośnicowice, Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec i Wielowieś. Osoby, które chciałyby skorzystać z takiej usługi powinny skontaktować się telefonicznie z Referatem Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Gliwicach (32/239-11-28 lub 32/238-54-36) i umówić się na wizytę urzędnika.

Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać dowód osobisty według starego wzoru mają czas tylko do 5 listopada, do godz. 12.00. 

Co ważne, dotychczasowe wydane dokumenty zachowują swoją ważność do określonej w nich daty. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Szczegółowe informacje na temat nowych dowodów osobistych będą udostępniane na stronie internetowej bip.gliwice.eu (Wirtualne Biuro Obsługi – Karty Opisów Usług Urzędu Miejskiego w Gliwicach – Sprawy Obywatelskie – Dowody osobiste). (so)


WAŻNE!

Zgodnie z otrzymanym komunikatem od Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gliwicach informuje, że 5 listopada o godz. 12:00 planowane jest całkowite zablokowanie dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych dla urzędników.

Oznacza to, że 5 listopada od godz. 12:00 nie będzie możliwe załatwienie spraw z zakresu:

•    złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego,
•    odebrania nowego dowodu osobistego,
•    ustalenia kodów PIN do certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym,
•    zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego,
•    zgłoszenia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym,
•    zgłoszenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych.

Załatwienie powyższych spraw będzie ponownie możliwe 8 listopada 2021 r. od godz. 8:00.

Departament Spraw Obywatelskich MSWiA informuje, że przerwa w obsłudze spowodowana jest koniecznością zapewnienia bezpiecznego wdrożenia 7 listopada 2021 r. rozwiązań technicznych umożliwiających wydanie dowodu osobistego zawierającego w warstwie elektronicznej odciski palców.