Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 kwietnia 2022 r.

// 04-04-2022

Wiosenne porządki

Mycie sygnalizacji

Na gliwickich ulicach trwają wiosenne porządki. Zamiatarki uprzątnęły już główne arterie miejskie i wiele mniejszych ulic. W sumie wysprzątane zostanie ponad 3 mln m2 jezdni. Dobiega też końca czyszczenie sygnalizacji świetlnych na terenie miasta.

Na potrzeby prowadzonych porządków miasto podzielono na pięć rejonów, które obsługuje trzech wykonawców. Zamiecione są już m.in. ulice: Wrocławska, Pszczyńska, Toszecka, Tarnogórska, Strzelców Bytomskich i Jedności. W sumie uporządkowane zostanie ponad 3 mln m2 jezdni, umytych zostanie 878 sygnalizatorów świetlnych dla samochodów, ponad 570 sygnalizatorów świetlnych dla pieszych, 44 sygnalizatory dla rowerzystów i 368 kamer wideodetekcji. Sprzątane są też chodniki i pasy zieleni, czyszczone kamery monitoringu.
Utrzymanie w czystości infrastruktury związanej z systemem sterowania ruchem, czyli sygnalizatorów, masztów i tablic zmiennej treści odbywa się dwa razy w roku. Mycie sygnalizacji ma nie tylko walor estetyczny. Dobrze widoczna zwiększa bezpieczeństwo – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
ZDM apeluje do kierowców, by stosowali się do ustawionych w mieście znaków informujących o zakazie zatrzymywania na czas sprzątania. Znaki obowiązują wyłącznie w wyznaczonym dniu tygodnia, w określonych godzinach. Stosowanie się do nich umożliwi sprawne uprzątnięcie miasta. (mf)

 

Wyjątkowy koncert

Arte dei Suonatori

Dramatyczna „Pasja wg św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha zainauguruje jubileuszowy 15. Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso”. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18).

Muzyczna ilustracja drogi Jezusa od pojmowania do śmierci na krzyżu to wyznanie głębokiej wiary Kantora z Lipska. Dzieło Bacha zabrzmi w Gliwicach prawdopodobnie po raz pierwszy. „Pasja wg św. Jana” jest uważana za kompozycję spójną i surową w swojej prostocie. Bach umieścił w niej wiele arii i chorałów, tworząc swoją „śpiewaną ewangelię” i swego rodzaju modlitwę do Boga.

W ruinach teatru Victoria zabrzmi w znakomitym wykonaniu Ensemble Polyharmonique (Niemcy) i orkiestry Arte dei Suonatori pod kierownictwem Marcina Świątkiewicza. Ensemble Polyharmonique to zespół śpiewaków, który specjalizuje się w muzyce epoki renesansu i baroku. Łączy niemiecką i francusko-flamandzką kulturę wokalną z żywymi interpretacjami. Arte dei Suonatori to orkiestra, która po latach poszukiwań artystycznych stworzyła własny styl wykonawczy, który jest jednocześnie historyczny, nowoczesny i na wskroś indywidualny. Dyrygował będzie Marcin Świątkiewicz.

Wiosna na dwóch kółkach

rower miejski

Wraz z początkiem kwietnia Gliwicki Rower Miejski wjechał w piąty sezon! Dziś znowu zaświeciło słońce, warto zatem wykręcić kilka kilometrów. Ruszamy!

System rowerów miejskich w Gliwicach stale się rozbudowuje, zyskując coraz większą liczbę miłośników. Poprzedni sezon zakończył się wynikiem 292 tys. przejechanych kilometrów.
Obecnie do dyspozycji gliwiczan jest już 35 stacji z 350 rowerami różnego typu (295 standardowych rowerów miejskich wyposażonych w koszyki, 2 tandemy i 3 rowery familijne cargo). Stacje rozmieszczone są w różnych częściach miasta, co umożliwia szybkie i tanie przemieszczanie się – pierwszy kwadrans na gliwickim rowerze jest bezpłatny. Kolejne minuty to koszt 5 groszy.
Systemem GRM zarządza konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Rowery wypożyczać można  f przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda stacja została wyposażona w panel informacyjny, na stronie internetowej www.gliwickirowermiejski.pl można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach.  Wypożyczenie roweru jest bardzo proste – wystarczy pobrać mobilną aplikację roovee, założyć konto i zasilić je kwotą minimalną 10 zł (przelewem lub kartą), zeskanować kod QR znajdujący się przy kierownicy lub blokadzie nad tylnym kołem i gotowe! Należy pamiętać, by po zakończeniu przejażdżki i odstawieniu roweru na jedną ze stacji zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła. Lokalizacje stacji można sprawdzić w Geoportalu rowerzysty na stronie internetowej: https://geoportal.gliwice.eu. Odpowiedzi na pytania dotyczące GRM można uzyskać pod numerem telefonu 88-77-66-833. (mf)

 

EDUAL – edukacja dualna na potrzeby przemysłu 4.0

EDUAL baner

Politechnika Śląska 6 lat temu jako pierwsza uczelnia w Polsce uruchomiła studia dualne prowadzone wespół z pracodawcami, u których zatrudniani byli studenci. Pierwsze programy nauczania powstały we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Obecnie już po raz szósty gliwicka Alma Mater wraz z KSSE, firmami i instytucjami związanymi z przemysłem organizuje otwartą konferencję promującą ten rodzaj studiów pod hasłem „Edukacja dualna – EDUAL”. Wydarzenie odbędzie się 5 i 6 kwietnia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ul. Konarskiego 18B, a jego partnerem jest Miasto Gliwice.

Tematem przewodnim VI konferencji EDUAL będzie interdyscyplinarność nauki i jej wprowadzenie do procesu nauczania. Celem zaś pokazanie dobrych praktyk i wyników na przykładzie doświadczeń Politechniki Śląskiej oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także porównanie wyników tej formy kształcenia na różnych uczelniach.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony będzie wymianie doświadczeń w prowadzeniu studiów dualnych. W drugim dniu uczniowie szkół średnich oraz nauczyciele będą mieli okazję zobaczyć prezentację absolwentów i możliwości edukacji dualnej.

Program konferencji EDUAL 2022

05.04.2022 r. (wtorek)

10:00 – 10:30

Otwarcie konferencji

– Rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk

– Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek

– Wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek

– Prezydent Gliwic Adam Neumann

– Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek

10:45 – 11:30

Jak daleko nauce do biznesu? Dobre praktyki w tworzeniu start-upów

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl

Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznej Akademii-Górniczo Hutniczej

11:45 – 12:30 Panel I – Formy kształcenia dualnego

Tematyka panelu: współpraca z partnerami przemysłowymi, uczelniami zagranicznymi; prowadzenie projektów interdyscyplinarnych; dobre praktyki, główne kierunki

12:45 – 13:30 Panel II – Wyzwania kształcenia dualnego 

Tematyka panelu: kształcenie w warunkach pandemii; wyzwania kształcenia zdalnego w aspekcie studiów dualnych; przygotowanie uczelni i bazy laboratoryjnej dla studentów dualnych

13:45 – 14:30Panel III – Efekty kształcenia dualnego

Tematyka panelu: podsumowanie kilku lat prowadzenia studiów dualnych; przykłady losów zawodowych absolwentów studiów dualnych

14:30 Lunch, spotkania tematyczne i dyskusje

 

 06.04.2022 (środa)

10:00 – 11:00

Prezentacja programów studiów dualnych oraz różnych form dodatkowej działalności studenckiej pozwalającej na indywidualny rozwój studentów

11:15 – 12:30

Panel dyskusyjny – Przykłady losów zawodowych absolwentów studiów dualnych widziane z perspektywy uczestnika studiów dualnych i pracodawcy

12:45 – 14:00

  • zwiedzanie laboratoriów
  • pokazy kół naukowych i prac studenckich
  • symulacje zajęć

Warto przypomnieć, że wcześniejsze edycje konferencji EDUAL były poświęcone m.in. koncepcji kształcenia dualnego i porównaniu kilku istniejących w tym czasie modeli. Ogłoszono również powstanie pierwszego w Polsce Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. Ostatnia edycja skupiała się na kształceniu dualnym w zakresie wyzwań współczesnego publicznego transportu zbiorowego w miastach i metropoliach.

Kolejne dary dla uchodźców

Zdjęcie punktu z darami

W pomoc dla uchodźców z Ukrainy włącza się wiele osób prywatnych i organizacji. Na lodowisku „Tafla” od dzisiaj czynny ma być punkt dystrybucji darów dla potrzebujących, zorganizowany przez Fundację Eugeniusz&Friends.

Punkt przekazywania darów „Sąsiedzka pomoc” jest uruchamiany na „Tafli” przy ul. Akademickiej 29 dzięki współpracy fundacji z Politechniką Śląską – dzierżawcą hali lodowiska. Na taką czasową zmianę funkcji obiektu zgodę musiało wyrazić miasto, jako jego właściciel. Nie było z tym oczywiście problemu z uwagi na szczytny cel oraz w związku z zakończeniem sezonu ślizgawek.

Naszym celem jest pomaganie osobom potrzebującym, a obecnie, w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się obywatele objętej wojną Ukrainy, skupiamy się na pomocy dla mieszkańców tego kraju. Nie możemy pozostać obojętni. Najpierw przekazywaliśmy dary na Ukrainę, teraz chcemy dostarczać potrzebne rzeczy dla uchodźców mieszkających w Gliwicach lub docierających do miasta – mówi Eugeniusz Bienia, prezes Fundacji Eugeniusz&Friends.    

Pan Eugeniusz mieszka w niemieckim Heilbronn, ale jest mocno związany z Gliwicami. Tu się urodził, tu mieszkał do zakończenia szkoły średniej, tu też chętnie przyjeżdża w wolnych chwilach i do Gliwic chce docelowo powrócić po zakończeniu pracy zawodowej.

Po agresji Rosji na Ukrainę, jak wiele innych osób, od razu z przyjaciółmi i znajomymi w Niemczech zorganizowaliśmy pomoc. Na początku nieformalną. Teraz jako fundacja zbieramy w Niemczech dary dla uchodźców, ale także pieniądze, za które kupujemy najważniejsze rzeczy niezbędne Ukraińcom na początku pobytu w Polsce. Staramy się na bieżąco gromadzić informacje o tym, co jest najbardziej potrzebne. Pierwszy duży transport dotarł już do Gliwic – opowiada Eugeniusz Bienia.

Jak informuje fundacja, dary będą mogli otrzymać w Gliwicach uciekinierzy z Ukrainy. Dostępne będzie m.in. żywność, artykuły higieny osobistej, akcesoria dla dzieci w różnym wieku, odzież i wiele innych rzeczy. Punkt ma być czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00, a potrzebujący obsługiwani będą m.in. przez swoich rodaków.

 

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej

baner

Stoisz przed wyborem kierunku studiów? W czwartek, 7 kwietnia, na Politechnice Śląskiej odbędzie się Dzień Otwarty. Będzie to doskonała okazja, by zapoznać się z możliwościami, jakie stwarza gliwicka uczelnia.

Podczas wydarzenia prezentowana zaprezentowana zostanie oferta edukacyjna Politechniki Śląskiej, zaplanowano też spotkania z kołami naukowymi, zwiedzanie wydziałów uczelni i tzw. „pokaz fizyków”. Będzie też okazja, by porozmawiać z naukowcami oraz studentami. Na zainteresowanych studiowaniem na Politechnice Śląskiej czekają również stoiska kół naukowych, samorządów studenckich oraz wydziałów, na których będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak studiuje się na Politechnice Śląskiej i co proponuje uczelnia.
Dzień Otwarty w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ul. Konarskiego 18, o godz. 10.00 rozpocznie prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz. Następnie prof. Jarosław Brodny przedstawi ofertę kształcenia. Dzień Otwarty w CEK potrwa do godz. 13.00. Później rozpocznie się oprowadzanie po wydziałach (do około godz. 15.00). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www/polsl.pl. (mf)
 

 

Czy technologia może ocalić świat?

skład Pendolino w szwajcarskim Intschi

Na to pytanie odpowie wystawa mobilna „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości”, która 5 kwietnia pojawi się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 26 kwietnia. Organizatorem ekspozycji w politechnicznej „żylecie” jest Ambasada Szwajcarii w Polsce.

Jako światowy lider w zakresie innowacyjności, Szwajcaria nieustannie dąży do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju przyjętych w Agendzie ONZ 2030. To priorytet tej dekady – aby ograniczyć negatywny wpływ ludzkości na środowisko naturalne i klimat, musimy zacząć jak najszybciej wdrażać ekologiczne nawyki i nowe technologie. Na wystawie „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości” przedstawione zostaną innowacyjne szwajcarskie rozwiązania technologiczne w takich obszarach jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recykling i energetyka.

Oficjalna inauguracja mobilnej ekspozycji rozpocznie się 5 kwietnia o godz. 14.00. Wystawę otworzą wspólnie Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz Ambasador Szwajcarii w Polsce Jürg Burri. W uroczystości weźmie udział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Po inauguracji rozpocznie się panel dyskusyjny dla studentów uczelni „Nauka i gospodarka dla zielonej przyszłości”.

To jest Bravo

pies Bravo

Jest młody, smukły, silny, wysoki i zdecydowanie lubi towarzystwo kobiet. Dosyć szybko się oswaja i chętnie okazuje radość. Mieszka przy ul. Wschodniej 56. W Schronisku dla Zwierząt, wraz z 80 kolegami, czeka na nowy dom. Niektórych z nich będzie można poznać 4 kwietnia w CH Forum.

4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Z tej okazji gliwickie Schronisko dla Zwierząt organizuje w CH Forum (ul. Lipowa 1) akcję zapoznawczo-adopcyjną. Przyjdźcie i poznajcie zwierzaki. Kto wie, może ta przypadkowa znajomość zakończy się przyjaźnią na całe życie. W poniedziałek, w godz. od 16.00 do 19.00, w kąciku adopcyjnym w Forum będą czekały szukające ciepłego domu psy i koty.

Każdego roku do gliwickiego Schroniska przyjmowanych jest około 1000 zwierząt. Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy oraz prowadzonym akcjom adopcyjnym, niemal tyle samo zwierząt znajduje nowe domy lub wraca do właścicieli. Obecnie w Schronisku w Sośnicy przebywa około 80 psów i 130 kotów.

- Dzisiejszy dzień to również okazja, by przypomnieć, jak istotne jest zapobieganie bezdomności. Do najskuteczniejszych metod zaliczana jest sterylizacja i kastracja, które ograniczają niekontrolowane przyrosty populacji bezdomnych zwierząt. Przy tej okazji przypominamy, że w gliwickim Schronisku obowiązuje bezpłatny program sterylizacji i kastracji – zarówno kotów wolno żyjących oraz zwierząt posiadających właścicieli. Skierowania wydawane są w siedzibie Schroniska (dla właścicieli – na podstawie okazania dokumentu tożsamości i książeczki zdrowia pupila z aktualnymi szczepieniami) - mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

Skutecznym sposobem jest również znakowanie zwierząt. W przypadku zagubienia czy ucieczki psa lub kota, chip zwiększa szansę, że zwierzę wróci do domu. Mieszkańcy Gliwic mogą za darmo zaczipować swojego pupila. Ważne, żeby zwierzę skończyło 6 miesięcy i nie było z hodowli (przeznaczone na sprzedaż). Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do przychodni weterynaryjnej Amicus przy ul. Pszczyńskiej z dowodem tożsamości oraz książeczką zdrowia psa lub kota z aktualnymi szczepieniami. (mf)

 

Ruszyły prace na ul. Słowackiego i Rolników

walec drogowy

Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach wznowiło prace remontowe ulicy Rolników i Słowackiego. Na czas robót zmieniła się organizacja ruchu. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności.

 

 

Rozpoczął się kolejny etap kompleksowego remontu ul. Rolników. Podczas prowadzonych prac będzie obowiązywał wahadłowy ruch dwukierunkowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Prace będą się posuwać w kierunku ul. Knurowskiej i zakończą się najprawdopodobniej w III lub IV kwartale roku.  

Ruszyły też prace na ul. Słowackiego. Na odcinku dwupasowym (na którym obowiązuje ruch jednokierunkowy czyli od skrzyżowania ul. Z. Starego i Kosów do ul. Daszyńskiego) remontowany jest lewy pas jezdni dwupasowej. Ruch odbywa się prawym pasem. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem prace zakończą się pod koniec kwietnia. Będzie to ostatni etap robót na ul. Słowackiego – remont prawego odcinka jezdni został już zrealizowany. (mf)

 

Wyprzedaż garażowa

grafika

Wraca wyprzedaż garażowa na placu Krakowskim. Masz rzeczy, które już nie są ci potrzebne? Przyjdź w niedzielę 10 kwietnia na plac Krakowski i urządź swoje stoisko – wiele rzeczy, które ciebie już nie cieszą mogą się przydać komuś innemu, kto chętnie je kupi.
Wyprzedaż to świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Warto wystawić swoje stoisko – opłata wynosi tylko 1 zł. Wydarzenie organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście potrwa od godz. 8.00 do 13.00. (mf)

 

Punkt Pomocy Ukrainie w nowym miejscu

banner

Miejski Punkt Pomocy Ukrainie od 4 kwietnia działa w nowej lokalizacji – przy ul. Jasnej 31B. Funkcjonuje w nim także punkt informacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej. W najbliższym czasie pod tym adresem zostanie również uruchomiony nowy miejski obiekt noclegowy dla Ukraińców.

Перейти на українську версію

Od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 18.00 w Punkcie Pomocy Ukrainie przy ul. Jasnej uchodźcy mogą dowiedzieć się krok po kroku, co zrobić, żeby otrzymać numer PESEL, jak znaleźć pracę w Polsce, czy wybrać szkołę dla dziecka. Centrum Inicjatyw Społecznych odpowiada za bieżącą obsługę uchodźców oraz znalezienie im noclegu. Pracownicy CIS-u są także dostępni telefonicznie, od poniedziałku do piątku między godz. 6.00 a 22.00, pod numerem +48 32/444-22-22. Punkt Pomocy Ukrainie opuszcza dotychczasową lokalizację przy ul. Studziennej 6. Dzięki temu pracownicy Punktu będą bliżej osób, które faktycznie tej pomocy szukają – przy ul. Jasnej 31B powstaje obecnie kolejny duży miejski obiekt noclegowy dla obywateli Ukrainy.

W nowym Punkcie Pomocy Ukrainie będą także dostępni pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy doradzą obywatelom Ukrainy, jak wypełnić wnioski o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, wnioski o przyznanie posiłków w szkole i przedszkolu, a także wnioski o otrzymanie pomocy żywnościowej. Nie tylko pomogą je uzupełnić, ale także będzie można je na miejscu złożyć. Pracownicy OPS-u zapraszają do Punktu Pomocy Ukrainie w poniedziałki od godz. 8.00 do 16.00, od wtorku do czwartku między godz. 8.00 a 14.30 i w piątki od godz. 8.00 do 13.30.

Po doświadczeniach z pierwszego miesiąca pomocy uchodźcom z Ukrainy, władze miasta zdecydowały, że optymalne będzie zgromadzenie kilku form wsparcia w jednym miejscu. Miejski budynek przy ul. Jasnej 31B został dostosowany do nowych funkcji. Przygotowano 34 pokoje dla około 100 osób, urządzono łazienki z prysznicami, pomieszczenia kuchenne i jadalnie. Wyposażenie obiektu zostało przekazane przez prywatnych sponsorów, a także zakupione ze środków miejskich. Trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Міський пункт допомоги для громадян України переносить свою локалізацію,  з вул. Студенна, 6 на вул. Ясну, 31 Б. За  данною адресою Ясна 31 Б, виконуватимуть  свою діяльність:

Центр Ініціатив Соціальних в межах обслуговування   та  скеровання поточних  громадян України до  нічних пунктів;

Центр допомоги Соціальної  в   межах допомоги  в заповненні заяв для  одноразового підтвердження фінансової допомоги в розмірі 300, 00 зл., на одну особу,  заяви на отримання харчової допомоги в школі та дитячих садках, заяви на отримання харчової допомоги від   (FEAD).  Працівники допомагатимуть заповнити  заяви на отримання родинної допомоги, яку належить зареєструвати  в Центрі Соціальної Допомоги, який знаходиться за адресою, вул.  Ґурних Валув, 9

Години роботи Міського пункту  Допомоги для громадян України

Центр Соціальної Допомоги 

  • Понеділок від  8.00 дo 16.00
  • Вівторок, середа, четверг від  8.00 дo 14.30
  • П’ятниця  від  8.00 дo 13.30

Центр Ініціатив Соціальних

  • Понеділок – П’ятниця  від  10.00 дo 18.00
  • Інфолінія: Понеділок   - П’яниця від 6.00 дo 22.00

Remis w Krakowie

Piast Gliwice w akcji

3 marca w spotkaniu 27. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował na wyjeździe z Wisłą Kraków 2:2. Dwie bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Kamil Wilczek, z kolei dla Białej Gwiazdy trafili Stefan Savić oraz Dor Hugi.

Początek tego meczu był dość wyrównany, jednak pierwsi sytuację bramkową stworzyli sobie Niebiesko-Czerwoni. Kamil Wilczek próbował uderzać z trudnej pozycji, zmuszając Mikołaja Biegańskiego do interwencji, ale bramkarz Wisły zdołał obronić jego strzał. Chwilę później okazję miał również Damian Kądzior. W dalszej części pierwszej połowy więcej z gry mieli zawodnicy gospodarzy, którzy wyszli na prowadzenie oraz kilka razy zagrozili bramce Františka Placha.

Druga połowa rozpoczęłą się od mocnego uderzenia Piasta Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika oddali dwa szybkie ciosy i za sprawą dubletu Kamila Wilczka wyszli na prowadzenie. Chwilę później był jednak remis, ponieważ do siatki trafił rezerwowy Białej Gwiazdy, Dor Hugi. Były jeszcze okazje z obu stron, ale nic więcej nie wpadło do siatki i mecz zakończył się remisem.

Niebiesko-Czerwoni górą

futsaliści w akcji

Futsaliści Piasta nie zwalniają tempa. W óśmym rozegranym w tym roku meczu gliwiczanie odnieśli ósme zwycięstwo, pokonując AZS UW Darkomp Warszawa 3:0. Tym razem gole dla drużyny z Areny zdobywali Patrik Zatović i Bruno Graca. Jedną bramkę sędziowie zaliczyli zawodnikowi gości – Vitaliemu Lisnychenko.

Goście na boisko wyszli zmotywowani, ale raczej nieskoncentrowani, bo już w 10. sek tego spotkania dali się zaskoczyć. Graca zagrał do Zatovicia, ten uderzył z 10 metra, piłka jeszcze odbiła się od Lisnychenki i wpadła do bramki. Szybko stracony gol w sytuacji, kiedy plan na mecz to gra z kontrataku, zmusił trenera AZS-u do weryfikacji taktyki, ale to gospodarze byli bliżsi podwyższenia wyniku, gdy w 3. min piłka odbiła się od poprzeczki bramki przyjezdnych. W tej części meczu akcje szybo przenosiły się z jednej na drugą stronę i Orlando Duarte poprosił o czas. Dało to pożądany efekt, gra stała się bardziej płynna, a wyróżniającym się zawodnikiem w tej fazie meczu był Zatović, który ostatecznie umieścił futsalówkę w bramce. Od tego momentu to Piast kontrolował przebieg meczu, ale gliwiczanie – choć stwarzali sobie kolejne sytuacje – nie potrafili już w tej połowie podwyższyć wyniku. Dobrą okazję za to mieli goście po faulu Bugańskiego, jednak wykonanie stałego fragmentu gry przez Akademików było delikatnie mówiąc złe.

Zaraz po przerwie goście zdecydowali się na grę z lotnym bramkarzem. Okazję do oddania strzału miał Klaus, ale najskuteczniejszy zawodnik AZS-u nie trafił w bramkę. W 28. min Lisnychenko stracił piłkę, którą przejął Bugański – rozgrywający Piasta natychmiast zagrał do Bruno, a ten ze stoickim spokojem umieścił futsalówkę w siatce. Po tym golu Piast zaczął szanować piłkę, dłużej rozgrywać akcje, na co nie potrafili odpowiedzieć goście. Wprawdzie jeszcze Klaus oddał strzał, który mógł zakończyć się powodzeniem, jednak tak się nie stało. Gliwiczanie wygrali więc skromnie jak na futsal, ale pewnie i bez straty gola.