Nowocześniej za unijną kasę

Zdewastowana, piaskowa siedziba kombinatu budowlanego przy ul. Pszczyńskiej 44 to już przeszłość. Kompleks zabudowań zmodernizowano w ramach unijnej inicjatywy Jessica.
Efekty rewitalizacji zostały dziś zaprezentowane podczas oficjalnego otwarcia budynku biurowego. W świeżo wyremontowanym, obecnie stalowoszarym 5-kondygnacyjnym biurowcu PSZCZYŃSKA 44A urzęduje na parterze Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego pomieszczenia, dzierżawione od Zarządu Budynków Miejskich I Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zostały przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Pierwsze piętro znajduje się w gestii agencji ubezpieczeniowej. Pozostałe kondygnacje z funkcjonalnymi lokalami biurowymi na wynajem posłużą głównie małym i średnim przedsiębiorcom.
Pomieszczenia ZUS, fot. K. Krzemiński
W mniejszym budynku za gmachem działa oddział 1 Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 ZBM I TBS (przeniesiony z ul. Rybnickiej i Grodowej). Jest też parking z 50 miejscami postojowymi dla klientów, pracowników i najemców kompleksu PSZCZYŃSKA 44, który powstał w miejscu wyburzonego obiektu usytuowanego na tyłach dawnego kombinatu.
Parking na tyłach biurowca, fot. K. Krzemiński
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podczas uroczystości otwarcia budynku biurowego, fot. K. Krzemiński
- To spora, warta ponad 5,5 mln złotych inwestycja z zaangażowaniem unijnych pieniędzy z inicjatywy Jessica. To nie jest jeszcze często używane narzędzie finansowe, zatem chwała inwestorowi, Zarządowi Budynków Miejskich, że po nie sięgnął - mówił w trakcie otwarcia prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. - To jest też bardzo dobry przykład rewitalizacji fragmentu miasta, dla mnie szczególnie ciekawy, ponieważ przez pewien okres czasu mieszkałem w bliskim sąsiedztwie kombinatu i widziałem ten długo utrzymujący się bałagan. Cieszę się, że dzięki takim działaniom Pszczyńska się zmienia - dodał.
Remont zespołu budynków przy ul. Pszczyńskiej 44 rozpoczął się w ubiegłym roku po podpisaniu przez ZBM I TBS umowy z Bankiem Ochrony Środowiska. Wkład pieniężny z Unii Europejskiej wyniósł ponad 1,7 mln złotych.
Jak zmienił się biurowiec? W ramach rewitalizacji poddano go termomodernizacji, nie zapominając o innych koniecznych udogodnieniach. Zainstalowano wewnątrz windę, instalację teleinformatyczną i klimatyzację. Wymieniono elementy wszystkich istniejących sieci (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, c.o), stolarkę drzwiową i okienną. Budynek wyposażono w dwa niezależne wejścia - jedno bezpośrednio od ul. Pszczyńskiej, drugie od strony nowego parkingu. Do tego ostatniego prowadzi dojazd od ul. Pszczyńskiej.
Rewitalizacja gliwickiego kompleksu biurowego była szóstą inwestycją w województwie śląskim w ramach inicjatywy Jessica.
Przypomnijmy, że unijny program Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Jej celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Program ten pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach funduszu łączą element komercyjny (muszą bowiem generować dochód) oraz społeczny, skupiający się na podniesieniu atrakcyjności wspieranych obszarów, nadaniu im nowych funkcji i podniesieniu jakości życia mieszkańców.
Kolory miasta

Obecnie wszystko opiera się na reklamie. Świetny obraz, książka, sztuka teatralna nie wzbudzą niczyjego zainteresowania bez odpowiedniego PR. Reklamy zalewają też przestrzeń miejską, o czym przypomnieli 21 lutego studenci architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach - pisze Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków.
Na całym świecie miasta starają się nad tym zjawiskiem zapanować. Jak to robią Gliwice? - Po pierwsze, wprowadzono stosowne ustalenia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w których określono liczbę, rodzaj i miejsce lokalizacji reklam. To, moim zdaniem, dobre rozwiązania. Zakazano umieszczania reklam powyżej parteru. Wprowadzono zasadę: "jedna reklama, jedna firma", dając możliwość umieszczenia informacji jedynie firmie mającej siedzibę w danym obiekcie. Nakazano tzw. ciszę reklamową w sąsiedztwie nazw urzędów i ulic. Ustalono, iż wielkoformatowe billboardy mogą być umieszczane jedynie na ścianach szczytowych. Zakazano "opakowywania" budynków w płachty reklamowe - przypomina Ewa Pokorska, dodając: Samowola w tym zakresie też ma miejsce, ale to już leży w gestii Nadzoru Budowlanego.
Czy reklamodawcom w mieście wolno zalepiać plakatami witryny sklepów? - Tego zakazać im nie można, choć ma to niewątpliwie wpływ na wygląd budynków - przyznaje E. Pokorska. Stwierdza zarazem: Nie przesadzajmy jednak w działaniach ograniczających reklamę. Wiele wizualizacji poświęconych temu problemowi ukazuje miejskie ulice nie tylko bez jakichkolwiek reklam, ale też bez ludzi. Przypomina to widoki z Brasilii czy paryskiej dzielnicy La Défense - miejsc z pozoru pięknych, ale nieuwzględniających potrzeb i skali przyjaznej dla człowieka. Współcześnie reklam nie unikniemy. Zmiany w tym względzie powinny iść jednak w pierwszej kolejności w ludzkiej mentalności, a nie tylko w przepisach. Reklama nie tak agresywna w kolorach, o mniejszych gabarytach, może indywidualnie zaprojektowana ma szanse stać się wartością dodaną do architektury, na której się znajdzie - podsumowuje.
Srebro i brąz dla hokeistek z Gliwic!

W turnieju finałowym Halowych Mistrzostw Śląska w hokeju na trawie w kategorii juniorek młodszych reprezentująca Gliwice drużyna KKS Kolejarz zdobyła dwa medale - srebrny i brązowy.
Złoty medal i tytuł Mistrzyń Śląska wywalczyły hokeistki UKS Mustangi Siemianowice Śląskie. Dzięki temu, że hokej na trawie odzyskuje popularność w naszym mieście i w Kolejarzu trenuje już ponad 250 dziewcząt i chłopców, klub mógł wystawić do rywalizacji w tej kategorii wiekowej dwie silne drużyny, które uznały wyższość jedynie dziewcząt z Siemianowic. Medale dla gliwickiego klubu zdobyły: Nicole Chruszcz, Natalia Kwiatkowska, Wiktoria Jaros, Magdalena Fudalewska, Maria Śniegórska, Julia Medoń, Daria Ebisz, Sabina Ksoll, Kinga Labisch, Aleksandra Przybylska, Sandra Tatarczuk, Anna Lipka, Karolina Soczalska, Natalia Wiśniewska, Martyna Kwiatkowska oraz Dominika Suchecka, trenerami drużyny są Janusz Micał i Andrzej Micał, a kierownikiem Ilona Ksoll.
Czy istnieje życie poza Ziemią?

To tytuł odczytu dr. Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, prezentowanego w ramach kolejnej, marcowej odsłony Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej.
Spotkanie organizuje 6 marca Polska Akademia Umiejętności wespół z Miastem Gliwice. Miejsce - gmach Centrum Edukacyjnego im. bł. Jana Pawła II (vis-à-vis gliwickiej Katedry). Początek - godzina 16.00. Wstęp wolny!
Zabawkowe z ręki do ręki…

Teatr dla dzieci

Już w kwietniu w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbędzie się kolejna edycja popularnego festiwalu przygotowanego specjalnie dla najmłodszych.
- Trudno w to uwierzyć, ale nasze Dziecięce Spotkania Teatralne bardzo wydoroślały - w tym roku kończą równo dwadzieścia lat! Nieważne jednak, ile lat mamy, istotne, na ile się czujemy, a my czujemy się na tyle, ile mają nasi wierni, młodzi widzowie. Przygotowaliśmy więc dla nich kolejną edycję, w czasie której będą mogli zobaczyć w GTM aż osiem spektakli najlepszych polskich teatrów dla dzieci! - zapowiadają pracownicy gliwickiego teatru. Od 23 do 29 kwietnia na scenie przy Nowym Świecie prezentowane będą znane i lubiane bajki w niecodziennych inscenizacjach m.in. "Mała Syrenka" i "Dzieci z Bullerbyn". Do Gliwic przyjadą artyści z teatrów: Banialuka z Bielska-Białej, Groteska z Krakowa, Lalka z Warszawy, Polskiego z Wrocławia, Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Sprzedaż biletów już trwa. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.teatr.gliwice.pl.
Bluesowa sekcja

Miłośników bluesa Śląski Jazz Club (Plac Inwalidów Wojennych 1) zaprasza na występ formacji Sekcja z Włoch.
Zespół powstał pod koniec 2008 r. z potrzeby tworzenia uniwersalnej muzyki. Artyści bazują głównie na własnej twórczości, choć na koncertach autorski repertuar wzbogacają o covery takich twórców, jak: Carl Perkins, Thelonius Monk czy Louis Prima. W ich repertuarze dominują utwory w klimacie bluesowym. Zespół nie stroni jednak od eksperymentów z jazzem i reggae. Sebastian Koch (wokal), Marek Stokowski (perkusja), Adam Dawidziuk (bas), Tomasz Stroko (gitara) i Sylwiusz Krakowczyk (gitara) pojawią się na scenie ŚJC 25 lutego o godz. 20.00. Szczegóły na www.sjc.pl.
Archeologiczna wystawa tylko do 2 marca

Wystawa archeologiczna "Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta", przygotowana przez Muzeum w Gliwicach dobiega końca.
Wszyscy miłośnicy najdawniejszych dziejów miasta, którzy jeszcze jej nie wiedzieli, powinni się pospieszyć. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających tylko do 2 marca! Wystawa, prezentowana od września 2011 r. w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2), bogato dokumentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych na gliwickim Rynku w 2010 r. Zgromadzono na niej unikalne zabytki, ryciny, mapy i najciekawsze spośród znalezionych na Starówce artefaktów - fragmentyów ceramiki, wyrobów z metalu, szkła, kości i kamienia. Więcej informacji o ekspozycji można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.