Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 31 października 2019 r.

// 31-10-2019

Jazzowe urodziny

Wojciech Karolak

Wojciech Karolak, wybitny pianista jazzowy, kończy w tym roku 80 lat. Z tej okazji da w naszym mieście niezwykły, urodzinowy koncert. Tego nie można przegapić!

Finałowy koncert w ramach Czwartków Jazzowych z Gwiazdą zaplanowano na 14 listopada na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3). Wojciech Karolak nie będzie jedyną gwiazdą, która tego wieczoru zagra dla gliwickiej publiczności. Na scenie wystąpi Ed Cherry, gitarzysta z Nowego Jorku oraz Arek Skolik, gliwicki perkusista.

Koncert Cherry/Skolik Project + Wojciech Karolak rozpocznie się o godz. 20.00. Cykl jest organizowany przez Śląski Jazz Club przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice. (mm)

Drogowcy przenoszą się na Zabrską

domy przy ul. Zabrskiej

Po zakończeniu prac przy ul. Jagiellońskiej i oddaniu jej do użytku kierowcom, drogowcy przenieśli się na kolejny odcinek ul. Zabrskiej. Zostanie tam zdemontowane torowisko, pojawi się nowa nawierzchnia jezdni, chodniki i droga dla rowerów.

Potężna inwestycja drogowa wchodzi w kolejny etap. Kierowcy jeżdżą już odnowioną ul. Jagiellońską, przy której obecnie trwają nasadzenia drzew i krzewów. Wcześniej remont objął także ul. Szarą i 160-metrowy odcinek ul. Zabrskiej. Teraz przyszedł czas na modernizację kolejnego odcinka tej ulicy.

5 listopada rozpocznie się kolejny etap przebudowy ul. Zabrskiej. Uwaga kierowcy – częściowo zostanie ona wyłączona z ruchu. Roboty będą prowadzone do skrzyżowania z ul. Hutniczą.

Prace rozpoczną się od demontażu torowiska. Następnie wymieniona zostanie infrastruktura podziemna. - Do wiosny 2020 r. swoje sieci uporządkuje m.in. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  i wówczas będą kontynuowane roboty zasadnicze, m.in. wymiana nawierzchni jezdni i chodników, oraz budowa oświetlenia i drogi rowerowej – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.

Zakończenie prac zaplanowano na przełom III i IV kwartału 2020 r. (mf)

Rodzina jest najważniejsza!

rodzina

To wartość nie do przecenienia. Gliwice, doceniając trud wychowania i opieki nad dziećmi, realizują od kilku lat dwa programy przeznaczone dla rodzin wielodzietnych: miejską „Rodzinę 3+” oraz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

„Rodzina 3+” działa w mieście od 6 lat. Program przeznaczony jest dla rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Gliwic, niezależnie od osiąganego dochodu.

W ostatnim czasie w programie „Rodzina 3+” wprowadzono zmiany. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • zniesienie wymogu wspólnego zamieszkiwania wszystkich członków rodziny wielodzietnej. Zgodnie z aktualnym regulaminem, wszyscy członkowie rodziny muszą jedynie posiadać miejsce zamieszkania na terenie miasta, nie ma wymogu zamieszkiwania pod wspólnym adresem;
  • podniesienie górnej granicy wieku dla uczących się dzieci z 24 na 25 lat;
  • dodanie do kręgu osób uprawnionych do uczestnictwa w programie małżonka rodzica oraz cudzoziemców posiadających dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium RP.

Aby przystąpić do „Rodziny 3+”, należy złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim na stanowisku Konsultanta ds. Osób Niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów, na parterze budynku przy ul. Zwycięstwa 21. Po pozytywnej weryfikacji wniosku (w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku) każdemu członkowi rodziny wielodzietnej wydawana jest karta „Rodzina 3+” – na okres 3 lat lub do momentu posiadania uprawnień do korzystania z programu.

Do tej pory do „Rodziny 3+” przystąpiło 1909 rodzin, którym wydano 9420 kart „Rodzina 3+”. Pozwalają one na korzystanie z ulg i zniżek u partnerów programu.

Obecnie w programie bierze udział ok. 75 partnerów, wśród których są prywatni przedsiębiorcy oraz jednostki organizacyjne Miasta Gliwice, np. kryte pływalnie „Delfin”, „Olimpijczyk” oraz „Mewa”, Palmiarnia Miejska czy Sztuczne lodowisko „Piruet”. Pełną listę Partnerów programu „Rodzina 3+” można znaleźć pod adresem www.gliwice.eu/dla-mieszkancow/rodzina-3/partnerzy-programu.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Prawo do jej posiadania przysługuje, niezależnie od dochodu, rodzinie wielodzietnej, która ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, w tym także rodzinie zastępczej oraz osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka. Kartę mogą otrzymać także rodzice, którzy w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Karty Dużej Rodziny są wydawane rodzicom bezterminowo, dzieciom zaś do 18. lub 25. roku życia – w przypadku, gdy kontynuują naukę. Prawo do posiadania KDR przysługuje dziecku, jeżeli w momencie składania wniosku co najmniej troje dzieci w rodzinie spełnia ten warunek.

Zainteresowanym mieszkańcom przypominamy, że wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać w Urzędzie Miejskim (na stanowisku Konsultanta ds. Osób Niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM) bądź przez internetowy Portal Emp@tia.

Karta Dużej Rodziny wydawana jest i funkcjonuje w dwóch formach: tradycyjnej – plastikowej oraz elektronicznej – na urządzeniach mobilnych. Osoby, które nie posiadają jeszcze karty elektronicznej, a złożyły wniosek o przyznanie karty tradycyjnej do 31 grudnia 2017 r., mogą złożyć wniosek o jej domówienie.

Tylko do końca tego roku uzyskanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej dla osób posiadających już Kartę tradycyjną jest bezpłatne. Od 1 stycznia 2020 r. będzie podlegało opłacie w wysokości 9,21 zł za jedną kartę.

Elektroniczna Karta Dużej Rodziny daje więcej możliwości niż tradycyjna karta. Dzięki aplikacji mKDR karta elektroniczna udostępniana jest posiadaczom w ciągu kilku minut od momentu rozpatrzenia wniosku (a czas oczekiwania na kartę tradycyjną to kilka tygodni). Ponadto rodzice i małżonkowie rodziców mogą wyświetlać karty wszystkich członków rodziny, co powoduje, że nie ma konieczności posiadania przy sobie karty tradycyjnej. Aplikacja pozwala także na wyszukiwania partnerów programu zlokalizowanych najbliżej użytkownika.

Szczegółowe informacje na temat Karty Dużej Rodziny, a także aktualna lista partnerów tego programu znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne.

Perła czeka na inwestora

dwór przy ul. Dworskiej

Górnośląskie pałace, dwory i zamki są jednym z najważniejszych i najpiękniejszych świadectw przeszłości regionu. Także u nas, w Gliwicach, mamy świetny przykład tego typu reprezentacyjnej architektury. Pokryty patyną czasu, zabytkowy dwór kojarzony głównie z rodem von Welczek znajdziemy w dzielnicy Szobiszowice.

Dotarcie do niego nie jest trudne. Spacer do zaskakującego zabytku usytuowanego w pobliżu ulic Toszeckiej i Jana Śliwki, przy ul. Dworskiej, jest bardzo przyjemny. Musimy przejść aleją starych kasztanowców, a na jej końcu czeka zatopiony wśród zieleni dawny dwór.

Osobom, które interesują się zabytkami, nawet skąpe dane i utrudniony dostęp do obiektów nie przeszkadza dotrzeć do wiedzy na ich temat. Co wiemy na temat gliwickiego dworu? Budynek z ul. Dworskiej widnieje w rejestrze wojewódzkich zabytków od 1974 roku. Wpis doprecyzowano w 2005 roku, określając dokładnie zakres ochrony. Już jak wspomniałam, sama nazwa ulicy – Dworska – zdradza pierwotne przeznaczenie budowli.

Czy to tu w XIII stuleciu mieszkał właściciel wsi, Piotr ze Sławikowa (Peter von Slawentow), na którego w 1276 roku przeniesiono prawa do Szobiszowic?

Raczej nie. Czy żyli tu następni właściciele, Wilhelm i Jadwiga Trach? Nie. Sęk w tym, że data powstania dworu wraz z nieistniejącymi już zabudowaniami gospodarczymi (stajnią, kuźnią, wozownią i stodołą) nie jest znana. Możemy określić ją w przybliżeniu na podstawie dostępnych materiałów ikonograficznych (map i rycin). Właśnie dlatego w 2011 roku przeprowadzone zostały badania sondażowe realizowane przez zespół archeologów Muzeum w Gliwicach, Monikę Michnik i Radosława Zdaniewicza. Sprawdzali oni m.in. to, czy budowla została postawiona na reliktach starszego dworu. Trafną okazała się jednak hipoteza jednofazowego powstania budynku. Oznacza to, że badacze nie stwierdzili warstw kulturowych oraz śladów wcześniejszej konstrukcji.

Styl, którym odznacza się zabudowanie dworu, pozwala datować go na koniec XVII wieku lub początek XVIII stulecia.

Kto zamieszkiwał wtedy te mury? Do 1820 roku baron von Welczek – to jest do śmierci baronowej. Jest to też dla dworu jego najlepszy czas. Po 1900 roku zarządza nim kolejny, nowy właściciel, R. Hegenscheidt, a od 1927 roku obiekt przejmują na własność Zjednoczone Górnośląskie Zakłady Hutnicze. Co ciekawe, jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku zabudowania przy ul. Dworskiej stanowiły własność prywatną!

Położenie dawnego dworu w ogromnym ogrodzie, dojazd do niego aleją obsadzoną drzewami jest wielkim atutem obiektu i jego ogromnym potencjałem.

To wspaniałe miejsce na organizację różnego rodzaju imprez kulturalnych, a nawet na ekskluzywną, klimatyczną siedzibę firmy. Nadaje się również na prywatną rezydencję, którą de facto przez dziesięciolecia mieściły te wiekowe mury. Potencjał, o którym wspominam, jest wielki. Stan zachowania samego budynku również jest zadawalający.

Reasumując: dwór jest gotowy na drugie życie i czeka na inwestora z wyobraźnią. Informacji w tej kwestii udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A (tel. 32/338-64-05, 32/338-64-12).

Ewa Pokorska

miejski konserwator zabytków

W Gliwicach powstaje Centrum Edukacji Lotniczej

lotnisko

Ma edukować młodzież, rozbudzać pasję latania, przypominać o historii i przyszłości lotnictwa. Na gliwickim lotnisku, na terenie Aeroklubu Gliwickiego, prowadzone są prace związane z budową Centrum Edukacji Lotniczej.

Trwa już remont dużego i małego hangaru na terenie lotniska w Gliwicach. Docelowo znajdzie się tam muzeum lotnictwa wraz ze specjalną wystawą modelarską. Wszystko będzie nowoczesne i przystosowane do tego, by nie ruszając się z ziemi, przeżyć emocjonujący lot w przestworzach.

Zamontowane zostaną dwie kopułki do pokazów 4D oraz symulator lotów. Przewidujemy, że będą tutaj przyjeżdżały zarówno wycieczki, jak i osoby chcące poczuć emocje latania i wirtualnego udziału w głośnych lotniczych wydarzeniach, m.in. podniebnych bitwach. Przebywając w kopułce 4D, przeżywa się to zupełnie inaczej – mówi Edmund Bester z Górnośląskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości (GAPR) w Gliwicach.

W dużym hangarze ma znaleźć się prezentacja starego sprzętu latającego. GAPR nie wyklucza organizowania pokazów ich możliwości na płycie lotniska. – Aeroklub Gliwickich posiada dużo egzemplarzy maszyn starszego typu – szybowców i samolotów. Udostępniając je publiczności, chcemy zachęcić ludzi do pięknego sportu, jakim jest latanie – podkreśla Edmund Bester.

Centrum Edukacji Lotniczej powinno zostać otwarte w trzecim kwartale przyszłego roku. Jednym z jego zadań będzie organizacja warsztatów dla młodzieży. Dzięki współpracy GAPR, gliwickiego Aeroklubu oraz Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i Ośrodka Pomocy Społecznej, w ramach Centrum Edukacji Lotniczej powstanie bowiem pracownia modelarska, wyposażona w najwyższej klasy urządzenia. Dodatkowo, w przyszłym roku tuż przy lotnisku ma się rozpocząć budowa toru modelarskiego przeznaczonego dla modeli na uwięzi, o parametrach umożliwiających rozgrywanie Mistrzostw Polski i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.

Lotnisko prawie gotowe

Dobiega końca roczna modernizacja płyty gliwickiego lotniska. Zacznie działać w pierwszym kwartale 2020 roku, po zakończeniu fazy odbiorów technicznych i lotniczych. Koszt modernizacji obiektu to 27,9 mln zł.

W ramach prac powstały m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km, drogi kołowania i płyta postojowa, a także parkingi i drogi dojazdowe. Gotowa jest również ścieżka rowerowa biegnąca wokół lotniska.

Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę),  turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.

 

Muzyka bez granic

kwartet gitarowy z instrumentami – trzech mężczyzn i kobieta na białym tle

Erlendis Quartet jest uważany za jeden z najlepszych kwartetów gitarowych na świecie. 3 listopada wirtuozi gitary klasycznej wystąpią w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II. Miasto Gliwice zaprasza!

XXI Gliwicki Festiwal Gitarowy otworzy grupa polskich gitarzystów, która podbija sceny na całym świecie. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza „poza granicami” – taka jest też muzyka kwartetu. Gitarzyści podczas koncertów rozumieją się bez słów. Grają zarówno arcydzieła muzyki klasycznej, jak i utwory współczesne. To będzie muzyczna uczta!

Koncert rozpocznie się w niedzielę 3 listopada o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a). Festiwal jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Organizatorem imprezy jest Gerard Drozd, gliwicki kompozytor i gitarzysta. (mm)

Mistrzowski koncert

instrumentaliści na scenie po koncercie

Gliwicka Orkiestra Kameralna to gwarancja muzycznych wrażeń z najwyższej półki. 3 listopada muzycy zagrają pod batutą znakomitego Su-Han Yanga, zwycięzcy X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga.

W programie koncertu „Mistrzowskiego interpretacje” są między innymi Suita na smyczki G-dur Ignacego Jana Paderewskiego i Koncert obojowy d-moll Op. 9 nr 2 Tomoso Albinoniego. Gliwicka Orkiestra Kameralna wykona także Tańce Rumuńskie Béli Bartóka. Na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3) wystąpią także soliści – oboista Arkadiusz Krupa i skrzypaczka Anna Szabelka. Za pulpitem dyrygenckim stanie pochodzący z Tajwanu Su-Han Yang, sensacja X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Bilety

Zapraszamy na Derby Gliwic!

futsal

Po ponad trzech latach przerwy znów  dojdzie do derbów „Gliwice w Futsalu”. Po raz pierwszy natomiast ten pojedynek  zostanie rozegrany w Arenie Gliwice. 4 listopada Piast zmierzy się z GSF-em. Kto zwycięży?

Bez wątpienia oba zespoły będą do tego starcia optymalnie przygotowane. Naprzeciw siebie staną  koledzy i przyjaciele znający się nie tylko z boiska.  W obu zespołach nie brak reprezentantów kraju, a prowadzą je doskonale znani w całej Polsce i w naszym mieście szkoleniowcy.

Mecz zostanie rozegrany w poniedziałek 4 listopada. Początek przewidziano na godzinę 20.00. Przebieg zawodów pokaże stacja Sport Klub. Warto już dziś pomyśleć o bilecie, bo liczba miejsc w Arenie jest ograniczona!

Bilety są już dostępne na platformie kupbilet.pl oraz w punktach stacjonarnych Empik oraz Kolporter.
 

Zbadaj się i zyskaj spokój

plakat

Panie urodzone w latach 1950-1969 mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Mobilna pracownia LUX MED 20 listopada stanie na placu Krakowskim.

W badaniu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Badanie będzie można wykonać w środę, 20 listopada, w godzinach od 10.00 do 17.00, w mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED, która stanie na placu Krakowskim.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez formularz na stronie internetowej www.mammo.pl.  W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Panie, które wezmą w nim udział proszone są o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii.

Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ. (mf)