Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 31 maja 2021 r.

// 31-05-2021

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

Dzieciaki miały ubaw

dmuchaniec przy Palmiarni

Dmuchańce, pokazy eksperymentów, warsztaty ekologiczne, jazda na skimboardzie w prawdziwym basenie – Dzień Dziecka w Gliwicach był w tym roku wystrzałowy. 30 maja dla małych gliwiczan przygotowano superatrakcje w czterech popularnych miejscach w mieście.

Rynek zamienił się w strefę warsztatów ekologicznych, a w parku Chopina pojawiły się uwielbiane przez najmłodszych dmuchańce. Pl. Krakowski został zaaranżowany na strefę aktywności, a pl. Grunwaldzki był strefą nauki.

Wszystkie atrakcje były bezpłatne, a uczestnicy, jak zwykle, dopisali. Wiele osób zbierało pieczątki – dla tych, którzy odwiedzili wszystkie cztery strefy przygotowane zostały upominki.

Organizatorem imprezy było Miasto Gliwice.

Justyna Ciborska wicemistrzynią Polski

zawodniczki na podium

Zawodniczka klubu Najemnik Gliwice zaliczyła wyjątkowo udany start na Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule Low Kick Senior w Mysłowicach. Justyna Ciborska (plus 70 kg) wywalczyła srebrny medal! Gratulacje dla utalentowanej zawodniczki i jej trenera, Bartłomieja Pawlusa.

Kickboxing to jedna z najpopularniejszych sztuk walki (zarówno w Polsce, jak i na świecie) łącząca kopnięcia z różnymi technikami boksu. Formuła low kick daje możliwość zastosowania wszystkich kopnięć i technik bokserskich do wysokości głowy. Zabrania tylko użycia łokcia i kolan i zapewnia wielkie emocje oraz dynamikę walk. Właśnie w takim systemie odbyły się w ostatni weekend maja Mistrzostwa Polski w Mysłowicach. Walki rozgrywano na dwóch ringach. Pojedynki toczyli zarówno seniorzy, jak i juniorzy młodsi i starsi.

Jak widzę Gliwice w 2040 roku?

konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Hej, dzieciaki, nastolatki i studenci! Zapraszamy do twórczego włączenia się w prace nad nową strategią miasta – Gliwice 2040. Ogłaszamy dwa konkursy: plastyczny „Moja przyszłość – #Gliwice2040” oraz filmowy. Czekamy na Wasze dokonania do 11 czerwca!

Lubicie malować, rysować, wyklejać? Macie smykałkę do prac płaskich i przestrzennych lub grafiki komputerowej oraz od 3 do 18 lat? Konkurs plastyczny jest dla Was! Pokażcie nam swoją wizję Gliwic za około 20 lat – Wasz pomysł na miasto przyszłości, w którym chcielibyście żyć. Najmłodsi (dzieci z grup przedszkolnych oraz klas 1–3 szkoły podstawowej) mogą wykonać samodzielną pracę formatu A3 w dowolnej technice płaskiej. Starsi (uczniowie z klas 4–8 i uczniowie szkół średnich) mają także do wyboru pracę indywidualną lub w dwuosobowym zespole przy przestrzennej makiecie wykonanej dowolną techniką, o maksymalnym wymiarze 60 cm x 60 cm. Na nastolatki ze szkół średnich czeka jeszcze jeden wariant – możliwość przygotowania pracy graficznej stworzonej w programie komputerowym.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

Konkurs filmowy „#Gliwice2040” adresowany jest z kolei do osób w wieku 15–24 lat, zamieszkałych w Gliwicach, uczących się lub studiujących w placówkach na terenie naszego miasta, słowem – uczniów gliwickich szkół średnich, placówek wychowania pozaszkolnego, młodzieżowych domów kultury, członków kół zainteresowań i innych grup młodzieżowych oraz studentów. Czekamy na Wasz krótki metraż trwający od 1 do 3 minut: dokument, wywiad, reportaż, fabułę, animację, spot. Pokażcie, jak widzicie potencjał Gliwic i gliwiczan, co znaczy dla Was pozytywna wizja miasta, przedstawcie swój sposób widzenia różnych aspektów (historycznych, kulturalnych, architektonicznych czy krajobrazowych), dzięki którym młodzi ludzie czują się dobrze w mieście. Wasz film musi mieć formę pliku cyfrowego w formacie Quicktime, AVI, MPEG lub MP4.

REGULAMIN KONKURSU FILMOWEGO

Zarówno w konkursie plastycznym, jak i filmowym można zgłosić maksymalnie jedną samodzielnie wykonaną pracę w danej grupie wiekowej, składając ją do 11 czerwca do godz. 15.00, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym, oświadczeniem o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych oraz oświadczeniem o przygotowaniu pracy w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie, do jednej z siedzib Urzędu Miejskiego – przy ul. Jasnej 31A lub ul. Zwycięstwa 21. Zachęcamy do udziału!

Czas na strategię promocji

Gliwice z lotu ptaka

Prace nad strategią rozwoju miasta Gliwice2040 idą pełną parą, tymczasem miasto rozpoczyna opracowywanie kolejnego kluczowego dokumentu – Strategii Promocji Miasta Gliwice na lata 2022–2024. Określone w niej zostaną cele promocyjne i sposoby ich realizacji, a także kwestie dotyczące efektywnego i skutecznego wdrażania strategicznych działań oraz sprawdzania ich skuteczności. Strategię, w której przygotowanie będą mogli włączyć się mieszkańcy Gliwic, opracuje firma Buszman Sp. z o. o.  Komunikacja Doradztwo Badania Strategie.

Gliwice są miastem, które od lat dynamicznie się rozwija, dlatego działania w zakresie promocji również powinny ewoluować, rozwijać się, nadążać za trendami. Z drugiej strony, profesjonalne prowadzenie działań w zakresie promocji miasta przekłada się na jego wzbogacenie i rozwój. Dlatego przygotowanie i konsekwentne realizowanie strategii promocji jest bardzo ważne – dzięki temu Gliwice będą jeszcze lepszym miejscem do mieszkania, spędzania czasu, do nauki, pracy czy prowadzenia biznesu. Zapraszam wszystkich do aktywnego włączenia się w proces przygotowania tego dokumentu – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za promocję miasta.

Na proces przygotowania Strategii Promocji Miasta Gliwice na lata 2022–2024 złożą się prace analityczne – analiza dokumentów i danych niezbędnych do rzetelnego przygotowania strategii. Zostaną zrealizowane także warsztaty strategiczne, na które zaproszeni zostaną gliwiccy radni, organizacje pozarządowe, pracownicy urzędu oraz przedstawiciele jednostek miejskich, nieformalnych grup mieszkańców, a także gliwickiego biznesu i nauki. Dokument powinien być gotowy w grudniu tego roku. Będzie spójny z innymi strategiami i programami miejskimi, w tym przygotowywaną Strategią Rozwoju Miasta Gliwice 2040.

Przez cały okres przygotowywania strategii dla wszystkich chętnych dostępna będzie skrzynka e-mailowa gliwice@buszman.biz. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zgłaszania wszelkich sugestii, pomysłów, ciekawostek oraz informacji, którą mogą  wzbogacić dokument strategii promocji Gliwic.

Firma Buszman. Komunikacja Doradztwo Badania Strategie powstała na bazie dwudziestoletnich doświadczeń dr Marii Buszman, ekspertki w zakresie public relations i promocji. Wspólnie z zespołem realizuje ona projekty w zakresie public relations, komunikacji oraz promocji, świadcząc usługi dla firm, instytucji, organizacji pozarządowych oraz osób prywatnych.

Ogrom naszego doświadczenia eksperckiego w zakresie komunikacji, promocji i PR to właśnie praca na rzecz samorządów oraz lokalnej i regionalnej społeczności. Dla JST realizowaliśmy już całe spektrum prac, były to: analizy, audyty oraz ekspertyzy w zakresie efektywności i skuteczności komunikacji, promocji, PR oraz obsługi klienta, a także działań sponsoringowych. Wykonywaliśmy diagnozy społeczno-gospodarcze, badania jakościowe i ilościowe, konsultacje społeczne, warsztaty strategiczne i szkolenia komunikacyjne. Przygotowywaliśmy strategie, programy i plany – podkreśla dr Maria Buszman, która współpracowała m.in. z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz UM Województwa Śląskiego, Starostwami Powiatowymi w Gliwicach i Mikołowie, Urzędami Miasta w Bytomiu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Rybniku oraz Wodzisławiu Śląskim oraz prawie dwudziestoma innymi miastami na terenie województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Firma Buszman. Komunikacja Doradztwo Badania Strategie jest członkiem m.in. Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Stowarzyszenia Agencji Public Relations.

 

Kurtyna poszła w górę

scena zbiorowa ze spektaklu

„Ożenek” w reżyserii Pawła Aignera wszedł na afisz Teatru Miejskiego w Gliwicach. Uroczysta premiera miała miejsce w sobotę 29 maja na dużej scenie.

W spektaklu w głównej roli Agafii Tichonownej wystąpiła Karolina Olga Burek. Sztuka Nikołaja Gogola w kongenialnym tłumaczeniu Juliana Tuwima to satyra nie tylko na temat ślubów. XIX-wieczna Rosja, społeczne konwenanse, niekończące się plotki – „Ożenek” pozostaje aktualny także dla współczesnych widzów.

Po entuzjastycznie przyjętej przez widownię premierze zapraszamy na dwa czerwcowe pokazy „Ożenku” w reżyserii Pawła Aignera – 1 i 2 czerwca – mówi Daniel Arbaczewski z TMG.

Bilety i repertuar instytucji są dostępne na stronie teatr.gliwice.pl. A jeszcze w tym sezonie teatralnym szykuje się kolejny nowy tytuł – 17 czerwca odbędzie się premiera „Amadeusza”.

Szlachetny boks. 4 PZO Boxing Day za nami!

boxing day

160 młodych, utalentowanych zawodników reprezentujących kluby z Polski, Czech i Słowacji, wielkie emocje i wielogodzinny bokserski fechtung wysokiej klasy na dwóch ringach w hali sportowej przy ul. Kozielskiej 1– tak w skrócie można opisać przebieg sobotniego starcia młodych pięściarzy w ramach 4 PZO Boxing Day by GUKS CARBO Gliwice. W otwarciu imprezy uczestniczył prezydent miasta Adam Neumann, prezes GUKS CARBO Tomasz Sztąpka oraz czempionka z Gliwic Alexas Kubicka.

Honoru Gliwic broniła 24-osobowa drużyna Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego CARBO, prowadzona przez trenerkę Martynę Schunke. Najmłodsi – Oliwia Gojko, Bartek Łazuchiewicz, Szymon Skóra, Paweł Sojka, Alex Łoziński, Tymoteusz Dawicki, Radosław Kotapka i Jakub Marcinów – stoczyli walki kontrolne, stawiając wysoką poprzeczkę swoim przeciwnikom. Zwłaszcza Kuba Marcinów zdominował bardziej doświadczonego zawodnika ze Słowacji. Swoje walki wygrali: Anna Knapik, która wspaniale zrewanżowała się zawodniczce z Czech, Sebastian Kawulok, który po raz kolejny pokonał 2-krotnego mistrza Czech z bilansem 40 walk, Jakub Stepniak, któremu przyszło walczyć z bardzo wymagającym zawodnikiem z Lubina, a także Oliwier Krawczyk, Mateusz Lupa, Bartlłmiej Dymiński, Wiktor Ozdoba, Samiro Jaskowiak i Kacper Wiśniowski. Mniej szczęścia mieli Maciej Surdel, Krzysztof Laskowski, Kacper Kołodziejczyk, Oliver Chundzynski, Kinga Rewińska i Tomasz Klimczak. Walczyli dzielnie, ale ulegli na punkty.

Imprezę można było śledzić na żywo na kanale Vimeo. Nastepna edycja PZO Boxing Day już 12 czerwca!

Piast z brązowym medalem Mistrzostw Polski!

Piast Gliwice drużyna futsalu

W meczu kończącym sezon 2020/2021 w Futsal Ekstraklasie Piast Gliwice pokonał na wyjeździe MOKS Słoneczny Stok Białystok 10:2. W rozgrywanym równolegle spotkaniu Constract Lubawa wygrał z AZS UŚ Katowice 6:0, a to oznacza, że futsalowa drużyna z Areny Gliwice po raz pierwszy w swojej pięcioletniej historii sięgnęła po medal Mistrzostw Polski.

W sezonie 2020/2021 Piast Gliwice w 32 meczach zdobył 74 pkt. Wygrał 23 spotkań, 5 zremisował, 4 przegrał. Bilans bramkowy wyniósł 138 strzelonych goli przy 55 straconych. Brązowe medale wywalczyli: Michał Widuch, Łukasz Bogdziewicz, Łukasz Groszak, Allyson Amantes, Marek Bugański, Tomasz Czech, Rafał Franz, Ixeman Gonzales Cabrera, Gustavo Henrique Steinwandter, Mateusz Mrowiec, Rodrigo Dasaiev, Dominik Solecki, Mateusz Szyszko, Michał Rabiej, Dominik Wilk, Alexsander De Lima Soares, Sebastian Szadurski, Dominik Śmiałkowski i Roman Vakhula, prowadzeni przez sztab szkoleniowy w składzie: Orlando Duarte, Paweł Machura, Bartosz Garsztecki, Dariusz Krawiec oraz kierownik drużyny Aleksandrę Korzec. Wielkie gratulacje!

Konkurs na prowadzenie ogrzewalni

ogrzewalnia

Urząd Miejski w Gliwicach informuje o zbliżającym się otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego Miasta Gliwice w dziedzinie pomocy społecznej, polegającym na prowadzeniu ogrzewalni dla osób bezdomnych przy ulicy Noakowskiego w Gliwicach.

Ogrzewalnia zlokalizowana u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej jest nowoczesnym budynkiem modułowym, oddanym do użytku w grudniu 2020 roku. Budynek ten wyposażony jest w nowatorski system ogrzewania, posiada także certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Do dyspozycji osób potrzebujących są dwa pomieszczenia – osobne dla kobiet i dla mężczyzn – wyposażone w oddzielne pomieszczenia sanitarne z natryskami, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby zmagające się z bezdomnością, korzystające ze wsparcia w postaci ogrzewalni, mogą skorzystać również z pralki, która znajduje się na wyposażeniu obiektu. W budynku znajduje się wydzielone pomieszczenie dla dyżurującego opiekuna z szatnią i łazienką oraz pomieszczenie gospodarcze. Ogrzewalnia jest dostępna dla potrzebujących w okresie od 1 października do 30 kwietnia całodobowo, natomiast w pozostałym okresie, tj. od maja do września w godzinach od g. 18.00 do 8.00.

Zachęcamy wszystkie podmioty zainteresowane prowadzeniem gliwickiej ogrzewalni do obserwowania komunikatów na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, gdzie w czerwcu 2021 roku, pojawią się szczegóły dotyczące konkursu (bezpośredni link: https://bip.gliwice.eu/ogloszenia-o-otwartych-konkursach-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-miasta-gliwice).

Dodatkowych informacji udziela:

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach

 

Odkryj kulturalną stronę miasta

screen

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje!

Strona kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć DODAJ WYDARZENIE na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw organizowanych przez stowarzyszenia i fundacje (w zakładkach KONKURSY i MAŁE GRANTY).

Skorzystaj z pomocy asystenta

kobieta na wózku inwalidzkim korzysta z windy z osobą towarzyszącą

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach rozpoczął realizację programu "Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej 2021" - informuje  Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.  Celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu poprzez umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych. 

Zapraszamy pełnoletnich mieszkańców Gliwic, legitymujących się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (orzeczeniem równoważnym) chcących skorzystać z programu do składania wniosków. Wnioski przyjmowane będą do  31 maja 2021 r.

Program finansowany jest ze środków Funduszu  Solidarnościowego, wartość otrzymanego dofinansowania wynosi 522 746,10 zł. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.opsgliwice.pl/formy-pomocy/niepelnosprawnosc/asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej.

Szczegółowe informacje natemat realizacji projektu może otrzymać pod nr tel.: 32 335 96 32.