Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 30 marca 2021 r.

// 30-03-2021

Czasowe ograniczenie obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

znaki drogowe - uwaga

– Z uwagi na liczne zachorowania na COVID-19 wśród pracowników Referatu Rejestracji Pojazdów osobiste załatwienie sprawy może być utrudnione lub niemożliwe – informuje Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.  Obsługiwane będą wyłącznie osoby, które zarezerwowały wizytę w systemie elektronicznym i posiadają kod rezerwacji.

Pozostałe osoby  mogą załatwić sprawę za pośrednictwem poczty elektronicznej km@um.gliwice.pl, Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP, operatora pocztowego lub Biura Podawczego Urzędu Miejskiego w Gliwicach (wejście od strony ul. Wyszyńskiego).

Klienci, którzy zakupili pojazd już zarejestrowany w kraju proszeni są o przesłanie drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną lub złożenie w Biurze Podawczym zawiadomienia o nabyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu (https://bip.gliwice.eu/zawiadomienie-o-nabyciu-pojazdu). Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie.

Utrudnienia mogą również pojawić się w obsłudze telefonicznej.  Informacje o dokumentach niezbędnych do załatwienia sprawy oraz aktualnych zasadach obsługi można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz na stronie  rezerwacjakm.gliwice.eu.

Prosimy Państwa o wyrozumiałość.

 

Marcowe spotkania na finiszu

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Wszystkie miejskie instytucje kultury są zamknięte

kino Amok widziane z ulicy Dolnych Wałów

Do 9 kwietnia miejskie instytucje kultury – Teatr Miejski w Gliwicach oraz kino studyjne Amok, Muzeum w Gliwicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach – działają zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte.

W związku z zawieszeniem działalności Teatru Miejskiego i kina Amok osoby, które kupiły bilety na wydarzenia, które były zaplanowane na okres od 20 marca do 9 kwietnia, mogą je zwrócić w kasie przy ul. Dolnych Wałów 3. W przypadku zakupu biletów w Internecie, zwrot będzie dokonany na konto bankowe.

Wszystkie wystawy w Muzeum w Gliwicach są zamknięte. Instytucja prowadzi działalność tylko za pośrednictwem kanałów wirtualnych. Kalendarz wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.

Od 29 marca także wszystkie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach są zamknięte. Zwroty można realizować przez całą dobę z wykorzystaniem wrzutni na książki w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki.

Witamy wiosnę!

kwietne pisanki na skwerze Doncaster

Za oknem zrobiło się słonecznie, jest coraz cieplej, wiosna zadomawia się w naszym mieście. Widać to m.in. na kwitnącym skwerze Doncaster, który pracownicy MZUK przyozdobili kolorowymi kwiatami. To dopiero początek wiosennych nasadzeń – przybędzie około 500 drzew, 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych.

W tym roku główny wiosenny akcent pojawił się na skwerze Doncaster, za Urzędem Miejskim. Pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych nasadzili 200 bratków, 100 stokrotek i 100 pierwiosnków w trzech wazach w kształcenie wielkanocnych pisanek, przed budynkiem magistratu posadzono z kolei kwietne rabatki. Rozkwitają też inne skwery, wkrótce zakwitnie zieleń w pasach drogowych.

W ostatnim czasie Zarząd Dróg Miejskich nasadził nowe drzewa – lipy drobnolistne ‘Greenspire’ –  przy ul. Powstańców Warszawy, Wyszyńskiego. Również lipy, ale też klony, wiśnie i czeremchy pojawią się m.in przy skrzyżowaniu ul. Kosów i Czapli, ul. Andersa, Wolności, Przyszowskiej, Żurawiej i Kochanowskiego. To dopiero początek. Tej wiosny ZDM planuje nasadzić jeszcze około 500 drzew i około 5 tys. krzewów.

Ulica Konarskiego zyska nowy wygląd dzięki ciekawej kompozycji drzew i krzewów, wśród których będzie m.in. tawuła japońska ‘Anthony Wateter’, sosna kosodrzewina ‘Mugo’ czy też berberys Thunberga ‘Red Carpet’. Na ul. Zabrskiej, do nasadzonych ubiegłej jesieni głogów dosadzone zostaną krzewy, m.in. tawuła, berberys, a także irga pozioma ‘Major’.

Nowe drzewa ozdobią też ul. Płowiecką, Żwirki i Wigury, Jedności, Młodzieżową, Akademicką, Warszawską, Franciszkańską, Andersa, Długosza, Wolności, Przyszowską, Kochanowskiego i Witkiewicza. Przy tych ulicach zostaną nasadzone m.in.: wiśnie piłkowane ‘Kanzan’, klony polne ‘Elsrijk’ i ‘Elegnat’, lipy srebrzyste ‘Brabant’, czeremchy wirginijskie ‘Shubert’, grusze drobnoowocowe ‘Chanticleer’ oraz klony pospolite ‘Royal Red’.

 Nowe drzewka zostały już posadzone wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego przy alei Przyjaźni, z kolei przy ul. Płowieckiej, w zamian za 45 usuniętych jesienią zeszłego roku klonów, posadzonych zostanie 112  czeremch wirginijskich Shubert. Ponadto 14 klonów pospolitych ‘Globosum’ zostanie przesadzonych z ul. Płowiekiej w miejsce uschniętych i zniszczonych drzewek w szpalerze przy ul. Okulickiego.

Dodatkowo ZDM planuje nasadzić nowe krzewy m.in przy skrzyżowaniu ul. Panewnickiej i Akademickiej, przy ul. Kopalnianej oraz przy rondzie na ul. Błonie, a w późniejszym terminie byliny w pasach drogowych.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych rozpocznie wiosenne nasadzenia po tzw. Zimnej Zośce, czyli po15 maja. W planach jest nasadzenie 39 160 roślin rabatowych, m.in.: begonii, aksamitek, lobelii, eszewerii, irezyn, szałwii, kocanek, pelargonii, żeniszków. Na bieżąco pielęgnowane są skwery i kwietne rabaty na terenie całego miasta. Nasadzenia nowych drzew MZUK tradycyjnie przeprowadzi jesienią. (mf)

Ważne dla rodziców małych dzieci!

nóżki dziecka

Zgodnie z zaleceniami rządu do 11 kwietnia nieczynne będą żłobki i kluby dziecięce, zawieszona też została działalność dziennych opiekunów małych dzieci. Wyjątek uczyniono m.in. dla medyków oraz służb porządkowych – po złożeniu przez nich stosownego wniosku.

Jak wynika z treści rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19, dyrektor żłobka, osoba kierująca pracą klubu dziecięcego lub dzienny opiekun, na wniosek rodziców dzieci, którzy:

  1. są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
  2. realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
  3. realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
  4. pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
  5. wykonują działania ratownicze,
  6. są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369),
  7. są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca  2004 r. o pomocy społecznej,
  8. są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  9. są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
  10. są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
  11. są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i realizują zadania na terenie tych jednostek

mają obowiązek zapewnić opiekę oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne odpowiednio w żłobku, klubie dziecięcym lub przez dziennego opiekuna, do których uczęszczają te dzieci. Instytucje te mogą przygotować własne wzory oświadczeń/wniosków w tej sprawie.

Co z obowiązkiem ponoszenia opłaty w czasie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego lub punktu opieki świadczonej przez dziennego opiekuna?

Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kwietniu 2020 roku wyraził stanowisko, w którym wskazał, że w obecnej, wyjątkowej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie – strony umowy muszą się zastanowić  i porozumieć, jak będą rozliczać koszty czesnego, aby sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony.

W ocenie UOKiK dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, jest wątpliwa – na przykład opłaty za wyżywienie czy zajęcia dodatkowe nie powinny być pobierane. Należy pamiętać, że co do zasady konsument powinien ponosić opłaty wyłącznie w wysokości odpowiadającej uzasadnionym kosztom ponoszonym przez placówkę, które są niezbędne do zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania. Z jednej strony właściciele żłobków powinni mieć na uwadze, że de facto opiekę nad dziećmi w tym czasie sprawują rodzice, z drugiej zaś rodzice powinni uwzględnić, że żłobek musi być bez przerwy utrzymywany, żeby po okresie epidemii dzieci mogły do  niego wrócić. Wytyczne te zostały również udostępnione na stronie internetowej UOKiK pod adresem: https://www.uokik.gov.pl/faq_koronawirus_uslugi_edukacyjne.php#faq3904

8 medali na 4 zawodników

Od lewej: P. Bańczyk, A. Stypułkowska, W. Gryz, P. Dudziński

Czwórka reprezentantów gliwickiego Stowarzyszenia BJJ Factory wywalczyła aż 8 medali na rozegranych 27 marca w Warszawie Mistrzostwach Polski w Grapplingu.

Na podium stawali kolejno : Alicja Stypułkowska – złoto w formule NoGi (bez kimon) i srebro w Gi (w kimonach), Wojciech Gryz złoto w NoGi i złoto w Gi, Piotr Dudziński – złoto w NoGi i brąz w Gi oraz Paweł Bańczyk – brąz w NoGi i srebro w Gi. Co ciekawe , pomimo tylko czteroosobowej reprezentacji dzięki świetnym wynikom klub zajął 3. miejsce w rywalizacji drużynowej, co jest dobrą prognozą przed rozgrywanymi 27 kwietnia w Warszawie Mistrzostwami Europy w Grapplingu. Ogółem w zawodach wystartowało 135 zawodników i zawodniczek z całej Polski, którzy wywodzą się z dyscyplin takich jak jujitsu, judo i zapasy.

Cel: Mistrzostwa Polski

Młodzi judocy na podium zawodów

Udane starty judoków AZS Gliwice w I eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Na rozgrywanych w weekend zawodach Marcin Gawek zdobył złoto w kat. -81kg a Julia Jamroszczyk brąz w kat. -63 kg. Wysokie V miejsca zaliczyli także Emilia Wołkowicz (kat. -63 kg) oraz Igor Wesołowski (kat. -81 kg). Cała czwórka ma duże szanse na kwalifikacje do Mistrzostw Polski.

Prezentacja prezydenta Gliwic z marcowej sesji Rady Miasta

slajd początkowy

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Gliwice prezydent Gliwic Adam Neumann przedstawił informacje z zakresu swojej pracy pomiędzy 18 lutego a 25 marca.

Prezentacja jest dostępna w dokumencie w formacie pdf.