Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 30 marca 2020 r.

// 30-03-2020

Dają realną pomoc i wsparcie

ręka

Są niezastąpieni, a ich praca bezcenna. W tej trudnej sytuacji dają to, co najbardziej potrzebne – wsparcie, opiekę, pomoc, życzliwość i uśmiech. SĄ. A to tak wiele w obliczu wyzwania, jakie postawiła przed nami rzeczywistość. W jaki sposób wspierają potrzebujących gliwiczan pracownicy jednostek podległych Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach?

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach monitoruje sytuację zdrowotną i potrzeby osób objętych wsparciem  OPS. Pracownicy stale monitorują sytuację klientów, uwzględniając ich bieżące potrzeby, pełnią rolę edukacyjną, uświadamiając zagrożenie, zachęcając do pozostania w domu i przekazując informacje dotyczące możliwości korzystania z usług medycznych.

To właśnie OPS organizuje pracę wolontariuszy, którzy robią zakupy i wyprowadzają psy osobom starszym, samotnym i bądź niesamodzielnym. Tworzy i zarządza bazą danych podmiotów udzielających wsparcia, m.in. biur poselskich, firm i osób fizycznych. Ośrodek Pomocy Społecznej monitoruje także sytuację osób objętych kwarantanną i udziela im pomocy. Dla tej stale powiększającej się grupy uruchomiono specjalne, dodatkowe numery telefonów (dostępne na stronie internetowej OPS). Cały czas kontrolowana jest sytuacja zdrowotna i potrzeby osób bezdomnych oraz prowadzona jest współpraca z placówkami dla bezdomnych.

OPS zabezpiecza też potrzeby osób opuszczających szpitale (zbiera dane niezbędne do wydania decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń zdrowotnych – dla osób nieubezpieczonych). Ogromna praca wykonywana przez pracowników tej placówki gwarantuje poczucie bezpieczeństwa jej podopiecznych oraz usprawnia szereg działań związanych z pomocą społeczną w tym trudnym czasie.

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach jest kolejną jednostką, która uruchomiła specjalne wsparcie dla wszystkich, którzy w tej trudnej sytuacji izolacji nie radzą sobie z emocjami i potrzebują pomocy. Terapeuta jest do dyspozycji pod numerem telefonu: 507-732-570.

Pracownicy, w tym asystenci rodziny, pozostają w stałym kontakcie z rodzinami zastępczymi i pomagają dzieciom w domach dziecka choćby przy odrabianiu lekcji. Dzięki systematycznemu kontaktowi telefonicznemu, pracownicy centrum, asystenci i psychologowie mogą stale monitorować sytuację rodzin i dzieci i reagować na bieżące potrzeby.  Kontakt z jednostką jest też możliwy za pośrednictwem portalu Facebook.

Domy Pomocy Społecznej "Nasz Dom" i "Opoka" podejmują wszelkie możliwe działania, mające zabezpieczyć podopiecznych przed zakażeniem koronawirusem. Podopieczni nie opuszczają obiektów od trzech tygodni, zakupy dostarczają im dyżurujący pracownicy. Placówki są wyposażone w środki do dezynfekcji rąk i maseczki. Z uwagi na brak możliwości odwiedzin, rodziny mieszkańców DPS są na bieżąco informowane o ich samopoczuciu i stanie zdrowia, podopieczni natomiast mają umożliwiony kontakt telefoniczny z bliskimi.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliwicach uruchomił zdalne zajęcia dla uczestników placówki. Prowadzone są zajęcia terapeutyczne, trwa akcja „Co robisz fajnego” prowadzona za pomocą mediów społecznościowych, które umożliwiają też utrzymywanie kontaktu pomiędzy uczestnikami zajęć. Placówka pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z rodzinami podopiecznych, udzielając wsparcia oraz potrzebnych informacji.

W ramach pracy Żłobków Miejskich, na portalu społecznościowym zorganizowano grupę rodzicielską dostępną tylko dla rodziców i pracowników żłobków. Zamieszczane są tam propozycje zabaw, zajęć i piosenek, które rodzice mogą wykorzystać pozostając w domu ze swoimi dziećmi. Inspiruje to rodziców do tworzenia własnych zabaw z wykorzystaniem  materiałów i pomocy dostępnych w każdym domu. Grupa działa aktywnie i skupia już 112 osób, które chętnie umieszczają na tablicy zdjęcia wykonanych z dzieckiem prac. Takie działania sprzyjają tworzeniu społeczności rodzicielskiej, wzajemnie inspirującej się w tym trudnym czasie. (mf)

Koronawirus – informacja z 30 marca 2020 roku

grafika informacyjna

Według danych z poniedziałku 30 marca w Gliwicach jest 6 przypadków zakażeń COVID-19. Na kwarantannie decyzją sanepidu znajduje się 126 osób.

Dodatkowo 328 osób zostało skierowanych na kwarantannę z granicy państwa przez straż graniczną.

Śluby cywilne zawieszone

pan młody nakłada obrączkę pannie młodej

W związku z wprowadzonym stanem epidemii i zakazem zgromadzeń,  cywilne ceremonie ślubne do 11 kwietnia br. są zawieszone - informuje Urząd Stanu Cywilnego w Gliwicach.

USC sugeruje ponadto by osoby, które zarezerowały terminy na ceremonie ślubne od 14 do 30 kwietnia br., już teraz rozważyły ich zmianę. Może się to okazać konieczne. (USC)

Jeździsz autobusem? Sprawdzaj komunikaty

autobus Solaris

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina, że osoby korzystające wciąż z autobusów czy tramwajów powinny sprawdzać aktualne komunikaty. W związku z rządowymi zaleceniami ZTM wprowadza bowiem na bieżąco konieczne zmiany.

Zarząd Transportu Metropolitalnego, który odpowiada za organizację lokalnego transportu zbiorowego m.in. w Gliwicach, ogranicza – zgodnie z ogólnokrajowymi wytycznymi – liczbę dostępnych miejsc w pojazdach transportu zbiorowego i wprowadza na bieżąco zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. ZTM równocześnie apeluje, aby w związku z sytuacją epidemiczną maksymalnie ograniczyć korzystanie z komunikacji miejskiej, aby można było zapewnić bezpieczne warunki dla tych wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy.

Zalecane jest sprawdzanie informacji na temat rozkładów jazdy na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl (najpierw najlepiej zajrzeć do zakładki Komunikaty). W związku z wdrażaniem wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych.  Na niektórych liniach, z racji niższej frekwencji oraz niewystarczającej liczby kierowców, kursów jest mniej. Na innych natomiast, zgodnie z potrzebami, oferta jest zwiększana.

Wybrane wśród najnowszych komunikatów ZTM:

  • Linia 33 nie wykona następujących kursów: o godz. 12:55 z przystanku Gliwice Dworcowa w kierunku Tychów oraz o godz. 14:36 z przystanku Tychy Towarowa w kierunku Gliwic.
  • Na linii 32 (w godzinach porannych) oraz w wybranych kursach linii 617 wprowadza się obsługę taborem przegubowym w miejsce standardowego.
  • Zmieniają się rozkłady jazdy linii 13, 15, 21, 22, 24, 26, 27, 40, 43.
  • Zawieszone jest kursowanie linii E-2, Sz1, Sz2, Sz3, Sz4, 78, 95, 102, 108, 252, 253, 648, 712, 717, 736, 737, 739, 747, 748, 791, 818, 932 oraz 974.
  • Na liniach 1, 2, 2A, 8, 19, 36, 44, 56, 58, 61, 65, 66, 76, 77, 81, 85, 94, 96, 103, 104, 108, 129, 144, 149, 152, 153, 154, 155, 156, 159, 162, 186, 191, 196, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 219, 223, 230, 236, 255, 262, 269, 274, 619, 646, 677, 686, 696, 708, 710, 742, 743, 769, 788, 801, 831, 880, 911, 931, 969, A4, J, S obowiązują rozkłady na dni robocze nieszkolne.
  • Funkcjonowanie linii lotniskowych – linie AP3 i AP4 zostają zawieszone, a linie AP1 i AP2 kursują w ograniczonym zakresie, wg specjalnego rozkładu jazdy umożliwiającego dojazdy do portu lotniczego na godziny głównych zmian pracowniczych.

 

infgrafika ZTM

W autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących. Zarząd Transportu Metropolitalnego prosi, aby mieszkańcy pilnie zgłaszali, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. Informacje należy przesyłać na adres kancelaria@metropoliaztm.pl lub kontaktować się z infolinią ZTM, która pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – bezpłatny numer tel. 800 16 30 30. Dzięki temu będzie można szybciej podjąć niezbędne decyzje, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym.

 

Bądź na bieżąco – subskrybuj nasz newsletter

screen strony głównej Gliwice.eu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w mieście? Interesują cię zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii?

Zapisz się do newslettera na stronie Gliwice.eu. Każdego dnia roboczego wyślemy ci jedną wiadomość mejlową, w której znajdziesz wszystkie informacje opublikowane w aktualnościach na stronie Gliwice.eu. Swój adres mejlowy do listy subskrybentów możesz dodać samodzielnie – na stronie głównej Gliwice.eu, w dolnej części strony (tuż nad blokiem „Nadchodzące wydarzenia”) znajdziesz formularz newslettera.

Później wystarczy już tylko potwierdzić adres, klikając w link weryfikacyjny i gotowe – będziemy w kontakcie! (mm)

Zmiana godzin odbioru odpadów

wywóz śmieci

Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiegow  Gliwicach informuje, że od 30 marca firma Remondis Gliwice Sp. z o.o. wprowadza ruchome godziny pracy. Jest to konieczne dla ograniczenia kontaktu między brygadami zapewniającymi ciągłość odbioru odpadów komunalnych.

Oznacza to, że w czasie trwania  epidemii odpady będą obierane od wczesnych godzin porannych. Bardzo prosimy o wyrozumiałość. (UK)

Koniec misji Turkiewicza

trener

Paweł Turkiewicz z końcem sezonu przestał być trenerem GTK Gliwice. Szkoleniowiec pochodzący z Wrocławia spędził w gliwickim klubie 4,5 sezonu, prowadził zespół w 152 oficjalnych meczach, odniósł 65 zwycięstw.

Turkiewicz trafił do Gliwic w grudniu 2015 r. – GTK Gliwice występował wówczas w I lidze. Już w drugim roku pracy z GTK Turkiewicz zakończył sezon zasadniczy z bilansem 20 zwycięstw i 10 porażek, co pozwoliło zająć 3. miejsce po sezonie zasadniczym. W play off gliwiczanie bez porażki wygrali fazę ćwierćfinałową oraz półfinałową, pokonując po kolei Jamalex Polonię 1912 Leszno i Rawlplug Sokół Łańcut. Dopiero w finale musieli uznać wyższość warszawskiej Legii, ale rewelacyjna postawa w przekroju całego sezonu pozwoliła otrzymać zaproszenie do ekstraklasy. Szkoleniowiec podpisał 3-letni kontrakt i rozpoczął misję budowy zespołu na miarę rywalizacji z najlepszymi.

Drużyna wzbogacona o zagraniczny zaciąg rozpoczęła rywalizację na parkietach ówczesnej Polskiej Ligi Koszykówki meczem w Krośnie, gdzie do zwycięstwa zabrakło niewiele. W 5. kolejce nadeszło pierwsze historyczne zwycięstwo w ekstraklasie. Gliwiczanie ograli w stolicy Legię i zrewanżowali się za przegrany finał rozgrywek I ligi. Na pierwszą domową wygraną koszykarze z Górnego Śląska musieli czekać aż do 7 stycznia, ale za to pokonali w prestiżowym pojedynku lokalnego rywala - MKS Dąbrowę Górnicza. W dziewięciu kolejnych grach GTK wygrało aż siedem razy i zapewniło sobie ligowy byt.

W kolejnym sezonie drużyna została kompletnie przebudowana. W drużynie pozostali tylko Kacper Radwański i Marek Piechowicz. Dzięki inicjatywie trenera Turkiewicza GTK dołączyło do międzynarodowej rywalizacji i wzięło udział w rozgrywkach Alpe Adria Cup. Z dużym powodzeniem, bo zespół zakończył rywalizację dopiero w półfinale, uznając w dwumeczu wyższość późniejszego triumfatora, węgierskiego Egis Kormend.

W ostatnim sezonie GTK uplasowało się po rozegraniu 22 spotkań z bilansem 7 zwycięstw i 15 porażek na 13. pozycji. Paweł Turkiewicz – po Igorze Milicicu z Anwilu Włocławek – był najdłużej pracującym trenerem z jednym klubem wśród obecnych zespołów Energa Basket Ligi.