Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 30 maja 2022 r.

// 30-05-2022

Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin

młody Egon Granke

Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe poświęcone wybitnemu szermierzowi, złotemu medaliście olimpijskiemu i gliwiczaninowi – Egonowi Franke. Rozpocznie się ono w czwartek 2 czerwca Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o godz. 17.00.

Egon Franke urodził się w 1935 roku w Gliwicach. To właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki na szermierczej planszy. Pasją do tej dyscypliny sportu zaraził go fechmistrz Antoni Franz, który był pierwszym trenerem Egona.

W latach późniejszych, już pod skrzydłami profesora Zbigniewa Czajkowskiego, Franke odnosił sukcesy w polskiej kadrze narodowej. Największym osiągnięciem Egona Franke był występ na Igrzyskach Olimpijskich w 1964 roku w Tokio, gdzie został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce. Po zakończeniu kariery sportowej, przeniósł się do Włoch, gdzie współpracując z włoską federacja, trenował kolejne pokolenia szermierzy.

Egon Franke zmarł 30 marca 2022 roku w Turynie. Podczas spotkania zaproszeni goście porozmawiają o losach Egona Franke, jego sportowych sukcesach, a także początkach rozwoju gliwickiej szermierki.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz, były trener reprezentacji olimpijskiej seniorów i kadry młodzieżowej, członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego;
  • Marek Brożek, przewodniczący Rady Nadzorczej Opolskiej Fundacji Filmowej, pasjonat historii i dialogu wielokulturowego, historyk.

Moderacja: Grzegorz Muzia, dziennikarz sportowy, redaktor TV Imperium, założyciel portalu piast.gliwice.pl.

Zgłoszenia i kontakt: Małgorzata Makowska (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej), tel. 77 407 95 23, e-mail: malgorzata.makowska@haus.pl

Biegowa sobota w lesie Komunalnym

biegacze na starcie

Za nami kolejny bieg Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej. Cykl sportowych imprez promuje zdrowy tryb życia i zachęca do aktywności fizycznej. Skutecznie – frekwencja podczas ostatniego biegu dopisała. W wydarzeniu wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann.

W minioną sobotę, 28 maja, w lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej roiło się od biegaczy i osób spacerujących z kijkami do nordic walking. Kilkaset osób wzięło udział w piątym tegorocznym biegu Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej, który odbył się pod hasłem „Daj się sprowokować do walki z lenistwem!”. Był to już 101 bieg prowokacyjny.
Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa to wielkie święto biegania, ale przede wszystkim doskonały sposób na poprawę kondycji i złapanie sportowego bakcyla. Można też sprawdzić swoją kondycję – uczestnicy mierzą się w konkurencjach biegowych i spacerowych na różnych dystansach. Najważniejsza jest jednak dobra atmosfera, która zawsze towarzyszy biegowej prowokacji.

To wspaniała zabawa dla każdego i w każdym wieku, przede wszystkim ze względu na możliwość wyboru najodpowiedniejszej dla siebie formy aktywności oraz dystansu. Duża część zawodników, tak jak i w naszym przypadku, zdecydowała się na rodzinne uczestnictwo, co poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z aktywności fizycznej, daje też możliwość wspólnego spędzenia czasu, rozmowy. Nie zabrakło chęci, dobrych humorów i pogody, a o resztę zatroszczyli się organizatorzy wydarzenia. Wielkie brawa dla nich! Doskonała atmosfera zachęca do uczestnictwa w kolejnych odsłonach Prowokacji Biegowej – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Kolejne biegi zaplanowano na: 25 czerwca, 30 lipca, 20 sierpnia, 24 września, 22 października, 26 listopada i 10 grudnia.
Organizatorem Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej jest Amatorski Klub Miłośników Biegania „Pędziwiatr” Gliwice działający przy Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic w Gliwicach. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.gppb.eu. (mf)

 

Od czerwca zmiany w zakresie pomocy uchodźcom

budyenk Glwiickiej Przystani 35

Od 1 czerwca działania pomocowe dla przyjeżdżających do Gliwic Ukraińców będą prowadzone w otwartej niedawno Gliwickiej Przystani 35. To miejsce, w którym uchodźcy znajdą kompleksowe wsparcie ze strony pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Dotychczasowy Miejski Punkt Pomocy Ukrainie przy ul. Jasnej będzie działał do 31 maja. Od 1 czerwca wsparcie będzie udzielane w Gliwickiej Przystani 35.

Decyzję podjęto w związku ze stabilizacją liczby uchodźców na terenie Gliwic i koniecznością zmiany formuły realizowanego wsparcia: z działań informacyjnych na rzecz objęcia przebywających już na terenie miasta Ukraińców indywidualnym wsparciem specjalistów. Pracownicy gliwickiego OPS-u będą zajmować się między innymi zapewnieniem Ukraińcom noclegu, wspieraniem procesu integracji i usamodzielnienia uchodźców – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Poza możliwością bezpośredniego kontaktu w Gliwickiej Przystani 35 (ul. Warszawska 35a), od czerwca zostanie uruchomiona także specjalna infolinia.

  • Kontakt w języku ukraińskim: 514-149-611
  • Kontakt w języku polskim: 506-371-325

Oba numery są obsługiwane w poniedziałki od godz. 9.00 do 16.00, od wtorku do czwartku między godz. 9.00 a 14.30 i w piątki od godz. 9.00 do 13.00.

Pracownicy OPS-u w siedzibie głównej Ośrodka przy ul. Górnych Wałów 9 pomagają także w uzyskaniu wsparcia finansowego. Jednorazowe świadczenie pieniężne 300 zł, świadczenia rodzinne i z pomocy społecznej, a także stypendia szkolne – taką pomoc mogą otrzymać obywatele Ukrainy. Wizyty można umawiać poprzez formularz na stronie internetowej OPS-u.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Kopernika i Łabęd.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 31 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Kopernika (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Syriusza 30), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnicy Łabędy (Centrum Sportowo-Kulturalne Łabędź przy ul. Partyzantów 25, sala widowiskowa).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Problemy i postęp w metrologii

Wydział Politechniki Śląskiej

Nowe technologie i związane z nią zagadnienia dotyczące pomiarów są stale obecne w naszej rzeczywistości i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich. 6 czerwca na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej odbędzie się XIV konferencja naukowo-techniczna Problems and Progress in Metrology (PPM), podczas której naukowcy i specjaliści zajmujący się metrologią będą prezentowali wyniki swoich badań. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Gliwic Adama Neumanna, który zasiądzie również w Komitecie Honorowym Konferencji.

Konferencja Problems and Progress in Metrology od lat integruje środowisko metrologiczne – praktyków z przemysłu i laboratoriów akredytowanych, służby miar oraz uczelni wyższych. Konferencja poświęcona będzie nowoczesnym technologiom, szeroko pojętym pomiarom i Internetowi Rzeczy.

Celem konferencji jest wymiana poglądów i rozwój współpracy między środowiskiem metrologów akademickich i metrologów praktyków, zatrudnionych w krajowej służbie miar, w laboratoriach akredytowanych oraz w przemyśle – mówi prof. Marian Kampik, dziekan Wydziału Elektrycznego, który wraz z Katedrą Metrologii, Elektroniki i Automatyki organizuje wydarzenie.
Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie internetowej: http://ppm.polsl.pl. (mf)

 

Dzieci bawiły się na „Podwórku”

rodziny na placu przed areną

Akrobacje na trzepaku, malowanie kredą, gra w chowanego, kopanie piłki – między innymi takie atrakcje zostały zorganizowane z okazji Dnia Dziecka  na „Podwórku”, czyli placu przed Areną Gliwice. 29 maja Centrum Kultury Victoria wraz z licznymi partnerami sprawiło, że nawet dorośli poczuli się jak dzieci.

Gry, zabawy, taniec, sport, animacje, warsztaty, sztuczki cyrkowe – to było 6 godzin wypełnionych atrakcjami. Dzięki licznym warsztatom najmłodsi odkryli swoją kreatywność. Starszych w podróż w czasie zabrało Muzeum PRL.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej zorganizowało ciekawe warsztaty technologiczne. Na ulicy Śląskiej królowało kulanie felgi na 1000 fajerek, ciepanie do ozdobnej kołkastli, granie o kotloki. Nie brakowało też cyrkowych sztuczek – magii, iluzji, żonglerki, akrobacji.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

pięciosobowa rodzina

30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W tym szczególnym dniu Samorząd Miasta Gliwice składa najserdeczniejsze podziękowania za trud wychowania drugiego człowieka. Troszcząc się o swoich wychowanków, przeżywają Państwo razem z nimi chwile radości i smutku.

Dziękujemy za okazaną empatię, odwagę i odpowiedzialność, ale przede wszystkim za zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji i miłości.

Życzymy Państwu wielu sił, zrozumienia, cierpliwości, wytrwałości oraz doświadczania tego dobra, które okazują potrzebującym, a Waszym dzieciom radosnych chwil beztroskiego dzieciństwa!

Współpraca z organizacjami pozarządowymi. Jest projekt programu

Baner z napisem konsultacje społeczne

Rozpoczęły się konsultacje społeczne Programu Współpracy Miasta Gliwice z organizacjami pozarządowymi na rok 2023. Potrwają do 9 września 2022 r.

Program ten jest podstawowym dokumentem, który opisuje zasady współpracy pomiędzy miastem a działającymi w nim lub na rzecz jego mieszkańców organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Miasto zachęca do zgłaszania propozycji zapisów lub uwag do zaproponowanego projektu. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że w Programie Współpracy muszą pojawić się obowiązkowe elementy, wynikające z art. 5a ust. 4 wymienionej wcześniej ustawy.

Kto może wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje są skierowane przede wszystkim do przedstawicieli organizacji pozarządowych, udział w nich mogą jednak wziąć wszyscy zainteresowani mieszkańcy.  

Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Opinie i sugestie dotyczące Programu Współpracy można wyrazić poprzez wypełnienie odpowiednich pól w formularzu dostępnym na platformie partycypacyjnej decydujMY razem! decydujmyrazem.gliwice.pl w zakładce Konsultacje społeczne. Uwagi można zgłosić do wybranych lub wszystkich rozdziałów dokumentu.

Ponadto z projektowaną treścią Programu Współpracy można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego, na stronie internetowej gods.gliwice.pl (w zakładce Miasto dla NGO) i w lokalach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Dlaczego to jest ważne?

Konsultacje umożliwiają wypracowanie optymalnych zapisów Programu Współpracy Miasta Gliwice z organizacjami pozarządowymi. Przypominamy, że program jest podstawowym dokumentem, który opisuje zasady współdziałania pomiędzy miastem a działającymi w nim lub na rzecz jego mieszkańców organizacjami pozarządowymi oraz pozostałymi podmiotami społecznymi.

Grzegorz Wszołek Gliwickim Lwem

Grzegorz Wszołek ze statuetką

Prezes EMT-Systems został nagrodzony przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna Gliwickim Lwem 2021. Grzegorz Wszołek został doceniony nie tylko za świetne zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem, ale także podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności. Nagroda została wręczona 27 maja w Arenie Gliwice, podczas imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Gliwicki Lew – miniaturowa brązowa kopia dzieła Theodora Kalidego – jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Gliwice. Statuetka trafia w ręce wybranych przez prezydenta Gliwic liderów firm oraz instytucji. Tym wyjątkowym wyróżnieniem są honorowane osoby, które dzięki swej pasji, wiedzy i zaangażowaniu, osiągają sukces. W tym roku, za wzorcowe łączenie działalności biznesowej z realizacją zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, statuetką Gliwickiego Lwa został nagrodzony Grzegorz Wszołek, prezes gliwickiej firmy EMT-Systems.

Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems mieści się w Cechowni w Nowych Gliwicach. To największy, kompleksowy ośrodek szkoleń technicznych w Polsce. Specjalizuje się w organizowaniu kursów i szkoleń z mechatroniki i szeroko pojętych technik inżynierskich. Szef EMT-Systems i Gliwicki Lew 2021, dr hab. inż. Grzegorz Wszołek, jest absolwentem wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, na którym przez wiele lat był zatrudniony jako adiunkt. Będąc jednocześnie naukowcem i praktykiem, potrafi przetransferować specjalistyczną wiedzę ze świata akademickiego do przemysłu.

Nagroda jest wyrazem uznania za doskonałe zarządzanie, prowadzenie działalności biznesowej z troską o materialne dziedzictwo miasta oraz zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności Gliwic. Obok modelowego wręcz połączenia nauki i biznesu, Grzegorz Wszołek aktywnie angażuje się w życie naszego miasta. Siedziba jego firmy – Cechownia dawnej kopalni Gliwice – stała się miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych i społecznych – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Sukces zbudowany na wiedzy

Grzegorz Wszołek założył EMT-Systems w 2006 roku. Nazwa EMT to skrót od angielskiego „Engineering Mechatronic Trainings”. Pierwsze biuro mieściło się w Technoparku Gliwice, a firma była jednoosobowa: właściciel szukał klientów, robił rozliczenia księgowe, prowadził szkolenia.

Obecnie jako firma jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Tygodniowo szkolimy około 300 osób z największych firm produkcyjnych z całej Polski. Nasza oferta obejmuje ponad 170 szkoleń z różnych dziedzin przemysłu: od obrabiarek CNC, przez hydraulikę siłową, aż do zaawansowanej automatyki przemysłowej. Dzisiaj EMT-Systems to organizm, który może już funkcjonować samodzielnie, bez konieczności mojego ciągłego nadzoru – mówi Grzegorz Wszołek.

Poza prowadzeniem działalności biznesowej EMT-Systems od kilku lat organizuje bezpłatne specjalistyczne warsztaty dla pracowników przemysłu z cyklu „Dzielimy się wiedzą”. EMT szkoli nie tylko profesjonalistów. Akademia EMT Kids jest adresowana do dzieci od 5 lat wzwyż, które uczą się robotyki, programowania czy modelowania 3D. Firma współpracuje także ze szkołami średnimi, pokazując uczniom, dlaczego warto wybrać zawód inżynierski.

Gdy patrzę na to wszystko z dystansu, to muszę przyznać, że udało nam się stworzyć miejsce, gdzie ludzie lubią przychodzić do pracy. Usługi, które świadczymy, mają realną wartość i często zmieniają czyjeś życie na lepsze, pozwalają na przykład awansować w pracy lub po prostu dają nowe możliwości zawodowe  – mówi Grzegorz Wszołek.

Chociaż Grzegorz Wszołek mógłby już odcinać kupony od sukcesu swojej firmy, nadal angażuje się w kolejne, nowe projekty biznesowe. Obecnie są to: HexDent oferujący nowoczesne rozwiązania dla stomatologii i techniki dentystycznej; RCC Poland, czyli nagrywanie filmów robotem przemysłowym; Paint-it produkujący i sprzedający farby artystyczne.

EMT-Systems błyskawicznie zareagowało na wyzwania pandemii, uruchamiając część szkoleń online.

Wiązało się to z nakładem pracy wielu osób, bo proszę sobie wyobrazić na przykład praktyczne szkolenie z programowania robotów przemysłowych. A jednak się udało – mówi Grzegorz Wszołek.

Nowa Cechownia, nowe możliwości

Siedzibę firmy EMT-Systems tworzy 8500 m2 przestrzeni w stylu loftowym oraz tereny zielone. Zabytkowy kompleks poprzemysłowy jest przestrzenią, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością. Odrestaurowane zabudowania dawnej kopalni Gliwice dają ogromne możliwości. EMT-Systems w ciągu dnia w budynku prowadzi szkolenia, dodatkowo pomieszczenia są wynajmowane. Ponadto w Cechowni organizowane są koncerty, wystawy i inne wydarzenia skierowane do mieszkańców. Aby można było zaprosić publiczność na koncerty i inne imprezy, w Cechowni konieczne były inwestycje – zamontowano w niej dwie sceny i urządzono galerię. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec.

Na działkach w bezpośrednim sąsiedztwie Cechowni planujemy wybudować centrum badawczo-rozwojowe oraz kompleks hotelowy, a także teren rekreacyjny dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy również na etapie końcowym przygotowań do uruchomienia restauracji w budynku Cechowni – w przestrzeni, gdzie obecnie odbywają się koncerty. Mamy mnóstwo planów i pomysłów – mówi Grzegorz Wszołek.

Giro zakończone, gliwiczanin jechał dla zwycięzcy

Cesare Benedetti

Australijczyk Jai Hindley z niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe okazał się najlepszy w zakończonej 29 maja 105. edycji kolarskiego wyścigu Giro'd Italia. Hindley wyprzedził w klasyfikacji generalnej Ekwadorczyka Richarda Carapaza (Ineos Grenadiers) oraz Hiszpana Mikela Landę (Moviestar). Jedynym Polakiem w peletonie, zarazem kolarzem-pomocnikiem Bora-Hansgrohe, był gliwiczanin Cesare Benedetti.

34-letni Benedetti urodził się w Rovereto w Trydencie , ale ma żonę Polkę (byłą kolarkę), z którą wychowują dwie córeczki, od wielu lat mieszka w Gliwicach i płynnie mówi po polsku. W kwietniu ubiegłego roku otrzymał polskie obywatelstwo. Od sierpnia 2021 r. startuje z polską licencją. We wrześniu debiutował w biało-czerwonych barwach w mistrzostwach świata w Belgii.

Jest cenionym kolarskim pomocnikiem. Wcześniej startował już sześciokrotnie w Giro d'Italia, trzy razy we Vuelta a Espana i raz w Tour de France. W karierze zawodowej wygrał tylko raz, ale było to prestiżowe zwycięstwo. 23 maja 2019 roku triumfował na etapie Giro d'Italia, wyprzedzając na mecie w Pinerolo towarzyszy ucieczki.

W tym roku wraz z resztą zespołu z pełną świadomością „jechał na” liderów grupy Bora-Hansgrohe – Emanuela Buchmanna, Wilco Keldermana i Jaia Hindleya. – Jakieś etapowe zwycięstwo może się naszej ekipie zdarzyć, ale moja praca w stu procentach ma być dla Buchmanna, Keldermana i Hindleya. Ja i Patrick Gamper mamy pomagać szczególnie, mamy zawsze uważać na naszych liderów – mówił w jednym z wywiadów udzielonym przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Giro.

Po zwycięstwie Hindleya można tylko gratulować świetnie wykonanej roboty!

 

Constract przerwał serię futsalowego Piasta

futsaliści w akcji

27 maja w wieczornym meczu kończącym sezon 2021/2022 w Futsal Ekstraklasie Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Constractem Lubawa 5:9. Imponująca seria 14 wygranych Piasta z rzędu została przerwana, ale wynik nie zmienił już miejsc obu drużyn w tabeli. Piast już 22 maja zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski, a lubawianie zakończyli ten sezon na 3 miejscu.

Zaczęło się bardzo obiecująco, bo już w 8. sek. Pegacha zagrał górną piłkę do Zatovicia, ten uderzył, ale jeszcze po drodze dotknął ją Kriezel i to jemu sędziowie zaliczył trafienie dla Piasta. Ledwie 30 sek. później było już 1:1. Po wybiciu piłki z autu Sendlewski uderzył na bramkę, tam Bruno jeszcze próbował pomóc Widuchowi, ale tak pechowo, że zaliczył... samobója. W 4. min po kontrataku Pedrino zagrał do Raszkowskiego, a ten na pełnym biegu uderzył i lubawianie objęli prowadzenie. Cieszyli się jednak z niego raptem kilkanaście sekund – Mrowiec pewnym strzałem doprowadził do wyrównania. W 10. min do piłki dopadł Grubalski, dając Constractowi kolejnego gola. Minutę później Vini uderzył z całej siły w okienko i było już 3:3. W 16. min bramkarz Constractu wybił piłkę przez całe boisko, Widuch próbował ją złapać, ale nieskutecznie – ta trafiła pod nogi Raszkowskiego. Pierwszy strzał kapitan Piasta obronił, ale przy dobitce Pedrino nie miał już szans. Po tym golu o czas poprosił Orlando Duarte, by w mocnych słowach ocenić grę swojego zespołu. Na chwilę pomogło, bo w 18. min Mrowiec strzelił na 4:4. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza część tego meczu.

Już w pierwszej akcji drugiej połowy gospodarze skonstruowali akcję, po której Sendlewski po raz kolejny wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Na tego gola jeszcze udało się odpowiedzieć – w 24. min Śmiałkowski wyrównał stan meczu. Potem jednak Konstruktorzy szybko przenieśli akcję w pole karne Piasta, wypracowując raz po raz prowadzenie, którego nie oddali już do końca. W ostatniej minucie meczu po składnej akcji za sprawą Lucasa zdobyli 9 bramkę, pieczętując zasłużoną wygraną i dzięki temu w dobrych nastrojach odebrali z rąk prezesa Futsal Ekstraklasy brązowe medale Mistrzostw Polski. Gliwickim kibicom pozostaje z niecierpliwością czekać na nowy sezon i rewanż ze strony Piasta.

Centrum Przesiadkowe. Od czwartku zmiany przed dworcem PKP

panorama ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego przed dworcem z lotu ptaka

Z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu, wprowadzanymi w związku z budową Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, trzeba będzie się liczyć od czwartku 2 czerwca. Dotyczyć one będą ul. Bohaterów Getta Warszawskiego – na odcinku od skrzyżowania z ul. Zwycięstwa w kierunku ul. Toszeckiej. Zamknięta zostanie środkowa część jezdni, a ruch będzie się odbywał skrajnymi pasami.

Na czwartkowe zmiany powinni zwrócić szczególną uwagę korzystający z autobusów jadących w kierunku ul. Toszeckiej. Zmianie ulegnie także lokalizacja przystanku autobusowego znajdującego się w okolicy poczty. Zostanie on przeniesiony przed dworzec PKP na peron tymczasowy – przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowa Zarządu Dróg Miejskich  w Gliwicach.

Remont ul. Paderewskiego

grafika

W poniedziałek, 30 maja, rozpoczął się remont ul. Paderewskiego na 200-metrowym odcinku od skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe.

Remontowany odcinek ul. Paderewskiego jest całkowicie nieprzejezdny, wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Objazd poprowadzono ul. Strzelniczą oraz pozostałymi fragmentami ul. Obrońców Westerplatte i Paderewskiego. Prace potrwają do końca czerwca. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów. (mf)