Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 30 lipca 2020 r.

// 30-07-2020

TRAMPOLINA na podwórkach

dzieci na huśtawce

W kilku gliwickich dzielnicach od marca tego roku działa Placówka Wsparcia Dziennego TRAMPOLINA. Dzieci uczestniczą w zajęciach, bawią się, poznają rówieśników. Projekt „Streetworking Gliwice” jest prowadzony przez Fundację Sport-Travel przy wsparciu finansowym Miasta Gliwice.

Miasto Gliwice dofinansowuje placówki wsparcia dziennego prowadzone metodą podwórkową już od 2016 roku. W sumie Gliwice na różne formy streetworkingu w ramach dotacji przeznaczyły już ponad 1 mln 600 tys. zł – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.
Streetworking to tak zwana pedagogika podwórkowa, czyli praca prowadzona na ulicy, poza instytucjami, skierowana do konkretnych grup i wykonywana w ich środowisku. Pedagodzy uliczni organizują zajęcia w zależności od potrzeb dzieci i rodzaju realizowanych zajęć. Harmonogram jest ustalany na bieżąco przez wychowawców. Projekt „Streetworking Gliwice” jest prowadzony w dzielnicy Baildona, Łabędach, Sośnicy, Szobiszowicach, okolicy ul. Pszczyńskiej i Chorzowskiej.
Adresatami projektu są dzieci przebywające na ulicach, podwórkach, placach zabaw, klatkach schodowych, boiskach, które nie są w stanie spędzać czasu w sposób efektywny. Są to dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dysfunkcyjnych, dzieci, które spędzają więcej czasu poza domem niż w domu – wyjaśnia Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. (mm)

Varnado wzmacnia GTK

Jordon Varnado

Nowym zawodnikiem GTK Gliwice został Jordon Varnado. Mierzący 200 cm wzrostu silny skrzydłowy w ubiegłym sezonie występował w węgierskim Egis Kormend, gdzie jego trenerem był... Matthias Zollner.

Varnado urodził się w Brownsville w stanie Tennessee. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na uniwersytecie Troy, a po ich ukończeniu rozwijał karierę zawodową w Europie. Trafił do węgierskiego Egis Kormend, gdzie szybko stał się ulubieńcem lokalnych kibiców. Trudno się jednak temu dziwić, bo Varnado to zawodnik grający nie tylko efektywnie, ale również efektownie.

Dla mnie to bez wątpienia najlepszy zawodnik całej ligi węgierskiej. Nie chcemy wywierać na nim presji, ale trzeba jasno określić, że jego rola w Gliwicach będzie podobna do tej, którą pełnił w Kormendzie – zapewnia Matthias Zollner, który w trakcie niespełna roku pracy z tym zawodnikiem poznał jego dobre i słabe strony. – To silny koszykarz, który bardzo dobrze potrafi grać w polu trzech sekund, ale także dysponuje dobrym rzutem z dystansu – charakteryzuje nowego gracza GTK Zollner.

Co ciekawe, Jordon jest młodszym bratem Jarvisa, który w 2013 roku został mistrzem NBA z Miami Heat, a ostatnio bronił barw Hapoelu Gilboa Gelil. Rozwój kariery brata był dla Jordona niezwykle determinujący. – Często toczyliśmy regularne bitwy, ale nasza wzajemna rywalizacja miała spory wpływ na poprawę umiejętności. Tłumaczyłem sobie, że skoro potrafię zdobywać punkty przeciwko Jarvisowi, to znaczy, że coś potrafię – z uśmiechem zapewnia Jordon. Oprócz brata ma jednak także innych idoli i wzory do naśladowania. Są nimi Draymond Green i Paul Millsap. Ten wybór jest nieprzypadkowy. – Każdy z nich ma podobne parametry do mnie. Ich grę cechuje duża uniwersalność, siła fizyczna i umiejętność radzenia sobie z obroną po zmianie krycia – wylicza Varnado, wyraźnie wskazując, że wspomniane atuty są także jego zaletami. – Kiedy mam wyższego i mniej mobilnego rywala, lubię wyciągać go na obwód. Kiedy z kolei kryje mnie niższy gracz, staram się grać bliżej obręczy. Lubię atakować „deskę” rywala i grać szybko – podkreśla nowy skrzydłowy GTK.

Zawyją syreny. Tak uczcimy 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

syrena alarmowa

1 sierpnia obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, tego dnia o godz. 17.00 zawyją syreny. W ten sposób symbolicznie oddamy hołd bohaterom.

Będzie to jednocześnie wojewódzki test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W ramach testu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu.

Wraki na tor!

wrak na torze

Już w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia na terenie Giełdy Samochodowej w Gliwicach odbędzie się kolejny wyścig Wrak-Race Silesia.

Na tor przy ul. Kujawskiej powracają wyścigi samochodów, które lata świetności mają już za sobą, a ich wartość nie przekracza 1 tys. zł. Każdy z zawodników ma do pokonania 15 minut na specjalnie przygotowanym torze w biegu kwalifikacyjnym, po którym odbędą się 15-minutowe półfinały i emocjonujący finał.

Uwaga! Zarówno zawodników jak i kibiców obowiązywać będą maseczki oraz zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.
Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej http://www.wrak-race.pl. (mf)

Powroty gliwickich instytucji kultury

witraż w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

1 sierpnia znów dostępne będą dla gliwiczan Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (oddziały Muzeum w Gliwicach) oraz studyjne kino Amok. Czekaliśmy na to!

Od połowy lipca działa już Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w kinie Amok, zaś w perspektywie kilkunastu dni rozpocznie się sezon w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Jako pierwsze zostaną wystawione spektakle dla dzieci: „Mała Syrena” (11–14 sierpnia) i  „Chłopiec z Gliwic” (26–29 sierpnia). Wtedy też – w dniach zaplanowanych prezentacji – czynna będzie kasa teatru w głównej siedzibie TM-u (ul. Nowy Świat). Więcej informacji na stronie kultura.gliwice.eu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach pracuje w wakacyjnych godzinach otwarcia. Więcej na stronie biblioteka.gliwice.pl.

Odwiedzającym oddziały Muzeum w Gliwicach i Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w kinie Amok przypominamy, że w sobotę 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego, będą one nieczynne.

Dodatkowo, w niedzielę 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego.

 

 

 

Ważna informacja dla rolników!

traktor na polu

W związku z sytuacją epidemiczną,  w celu złożenia wniosków dotyczących zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do celów rolniczych, producenci rolni powinni umówić się  telefonicznie na indywidualne spotkanie z pracownikiem Biura Obsługi Interesantów pod numerem  telefonu 32 239 12 36 - informuje Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Osoby umówione na spotkanie winny być zaopatrzone w indywidualne środki ochrony, w tym maseczkę lub przyłbicę, rękawiczki ochronne  oraz ewentualnie własny długopis.

Przed wejściem na teren urzędu  klienci zobowiązani są również do dokonania dezynfekcji rąk.

Ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego osoby, które nie dostosują się do powyższych zaleceń sanitarnych nie zostaną dopuszczone do stanowisk obsługi.

Czerwiński piłkarzem sezonu, Steczyk na dłużej

Jakub Czerwiński

Jakub Czerwiński głosami kibiców został wybrany najlepszym zawodnikiem Piasta Gliwice w sezonie 2019/2020. Obrońca Niebiesko-Czerwonych otrzymał największą liczbę głosów w plebiscycie na oficjalnym klubowym koncie na Facebooku. Z kolei Dominik Steczyk wypożyczony do Piasta z 1. FC Nuernberg zostaje w Gliwicach na dłużej. 21-letni napastnik będzie występował w barwach Niebiesko-Czerwonych do końca sezonu 2020/2021.

W internetowym głosowaniu na „Piłkarza Sezonu” Jakub Czerwiński nie miał sobie równych i zwyciężył zdecydowaną większością głosów (28-latek otrzymał również takie wyróżnienie w rozgrywkach 2018/2019). Drugi był Jorge Félix, a dalszych pozycjach znaleźli się m.in. František Plach, Piotr Parzyszek czy Mikkel Kirkeskov.

W zakończonym niedawno sezonie Jakub Czerwiński wystąpił w 19 spotkaniach PKO Ekstraklasy, a na boisku przebywał łącznie 1710 minut. Dużą część sezonu 28-latek stracił z powodu kontuzji, ale gdy grał, to prezentował bardzo wysoki poziom. To również dzięki jego skutecznej grze w defensywie Piast był zespołem, który w minionych rozgrywkach stracił najmniej bramek. Do swojej pewnej postawy w obronie Jakub Czerwiński dołożył także jednego gola. Strzelił go w meczu z Zagłębiem Lubin, w którym powrócił do składu po 16 ligowych kolejkach.

„Cieszę się, że zostaję w Piaście na kolejny sezon”

Dobrze się tutaj czuję i wiem, że to odpowiednie miejsce na dalszy rozwój. Poprzedni sezon był dla mnie wejściem do dorosłej piłki i dużą nauką, która pomoże mi zrobić kolejny krok w przód – powiedział Dominik Steczyk po przedłużeniu wypożyczenia do Piasta.

Dominik Steczyk trafił do Gliwic w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu w barwach Niebiesko-Czerwonych rozegrał 21 spotkań. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Żaczku Katowice i GKS-ie Katowice. W 2015 roku przeniósł się do Niemiec, gdzie najpierw reprezentował barwy VfL Bochum, a następnie trafił do 1. FC Nuernberg. W sezonie 2018/2019 w rezerwach „Der Club” wystąpił łącznie w 22 meczach, w których strzelił dziesięć goli. Środkowy napastnik ma za sobą także występy w reprezentacji Polski na mistrzostwach Świata do lat 20. Na turnieju rozgrywanym w naszym kraju strzelił dwa gole.

Biuro Prasowe Piast Gliwice SA

Eksperci debatowali o ochronie przeciwpowodziowej

powódź

Jak skutecznie chronić miasta przed skutkami powodzi, zalań i podtopień? Odpowiedzi na to pytanie, kluczowe w dobie zmian klimatycznych, szukali uczestnicy webinarium organizowanego przez redakcję miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja".

Sposoby przeciwdziałania skutkom powodzi, nowe narzędzia techniczne i rozwiązania technologiczne oraz źródła i zasady wsparcia walki z następstwami powodzi, zalań i podtopień - to główne tematy poruszane w trakcie webinarium, w którym udział wzięli pracownicy jednostek samorządowych oraz administracji odpowiedzialnej za gospodarowanie wodami, przedsiębiorstw wodociągowych, a także urbaniści, architekci krajobrazu i deweloperzy.

Działania rządu w tym zakresie przedstawiła Małgorzata Bogucka-Szymalska,zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a aspekty prawnej i finansowej odpowiedzialności za skutki powodzi, zalań i podtopień zaprezentowała Agnieszka Jędrzejewska, kancelaria Sadkowski i Wspólnicy sp. k.

Prezentacje związane z powodziami w miastach, sposobach skutecznej ochrony przed żywiołem oraz działalnością sztabów kryzysowych przedstawili: prof. Piotr Kowalczak, hydrolog, specjalista z dziedziny gospodarki wodnej, Roksana Burzak, naczelnik Wydziału Gospodarowania Wodami Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz Bartłomiej Bajak, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

Prelegenci przedstawili także m.in. sposoby walki z powodziami na terenach wiejskich oraz działania edukacyjne związane z bezpieczeństwe mieszkańców. Relację z webinarium można zobaczyć poniżej.