Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 3 stycznia 2020 r.

// 03-01-2020

Wybory już w niedzielę. O czym pamiętać?

wybory 2018

W najbliższą niedzielę w 106 stałych i 11 zamkniętych obwodach głosowania, od godz. 7.00 do 21.00, gliwiczanie wybiorą nowego prezydenta miasta. Wybrana osoba od tego roku aż do końca kadencji samorządowej, upływającej jesienią 2023 roku, będzie podejmować najważniejsze decyzje dotyczące Gliwic i jakości życia gliwiczan.

Startujemy od 7.00. Jak oddać ważny głos?

  1. W lokalu wyborczym musimy okazać dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację studencką albo inny dokument ze zdjęciem).
  2. Otrzymamy jedną kartę do głosowania. Stawiamy na niej znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok wybranego nazwiska.
  3. W wyborach prezydenta Gliwic głosować można tylko na jedną osobę!
  4. Niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce lub zagłosowanie na kilku kandydatów spowoduje nieważność głosu.
  5. Po oddaniu głosu wrzucamy kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Na kogo głosować? 

Wykaz kandydatów na prezydenta Gliwic można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, w zakładce PRZEDTERMINOWE WYBORY PREZYDENTA MIASTA GLIWICE - 2020 r. (bezpośredni link).

Gdzie znaleźć swój lokal wyborczy?

Adres siedziby właściwej obwodowej komisji wyborczej można sprawdzić w Geoportalu Wyborczym MSIP (bezpośredni link).

Nakręć się na filmy

dziewczynka z koniem, na drugim planie dwie idąca kobiety

Filmowe przeboje dla młodych widzów, warsztaty charakteryzacji, rodzinne spotkania – kino Amok poleca się na ferie. Między 11 a 26 stycznia nie zabraknie atrakcji!

W każdą niedzielę ferii gliwickie kino studyjne przy ul. Dolnych Wałów 3 będzie wyświetlać przygody Basi, uroczej kilkulatki. Kultowa seria bajek zagości na kinowym ekranie w całości. Nie można przegapić także animacji „Szybcy i śnieżni”, nagrodzonej przez dziecięcą publiczność na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci. Amok ma w zanadrzu także baśniowe warsztaty filmowe.

W programie Filmowego Zimowiska 2020 są zarówno animacje („Kraina Lodu 2”, „Rodzina Addamsów”), jak i ciekawe filmy aktorskie („Wicher: Przyjazd Ari”, „Kickbokserka”). Warto wziąć udział także w dwudniowych warsztatach charakteryzacji filmowej. Dzieci poznają tajniki makijażu na planie. (mm)

więcej na: amok.gliwice.pl

Pisarz owiany legendą

tablica z wizerunkiem mężczyzny w okularach

W 2020 roku mija 100 lat od narodzin pisarza Leopolda Tyrmanda. 17 stycznia o tym niegdyś kultowym literacie opowie autor jego biografii, Marcel Woźniak.

Rok Leopolda Tyrmanda to świetna okazja, by poznać takie książki jak „Zły” czy „Dziennik 1954”, prawdopodobnie pierwsze polskie bestsellery. Ich autor był wielkim znawcą jazzu i jednym z pierwszych bikiniarzy, a także popularnym dziennikarzem i publicystą. Tyrmand to Polak, Żyd, Amerykanin – po prostu: obywatel świata.

O wielu ciekawych faktach z życia autora „Złego” w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) opowie Marcel Woźniak. Spotkanie autorskie rozpocznie się w piątek 17 stycznia o godz. 18.00. Wstęp wolny. (mm)

Na powitanie Dzieciątka

tłum ludzi na Rynku

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami miasta przejdzie kolorowy Orszak Trzech Króli. Uczestnicy wyruszą o godz. 14.00 z różnych punktów miasta w trzech grupach – żółtej, czerwonej oraz niebieskiej – i spotkają się na Rynku.

Grupa żółta wyruszy spod kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Ignacego Daszyńskiego 2), czerwona – kościoła pw. św. Alberta Wielkiego (ul. ks. Bolesława III Krzywoustego 1), a grupa niebieska zbierze się przy dworcu kolejowym (ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12). Każdy członek orszaku powinien mieć na sobie jakiś element stroju w kolorze grupy, z którą będzie maszerował. Przy stajence wszyscy razem złożą hołd Dzieciątku i Świętej Rodzinie.

Będzie też wspólne kolędowanie – początek o godz. 15.30 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a). Na godz. 16.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) zaplanowano monodram „Twarzą w Twarz” Cieszki Żółtko. Później odbędą się animacje dla dzieci i spotkania rodzinne. (mm)