Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 3 października 2019 r.

// 03-10-2019

Tu leci przyszłość

lotnisko w Gliwicach

Oprócz dominujących dzisiaj sportowych maszyn, na gliwickim lotnisku pojawią wkrótce się m.in. podniebne taksówki, niewielkie samoloty turystyczne i biznesowe, latające cargo. Lotnisko stanie się też bazą dla ośrodków szkolenia lotniczego.

Przed wojną z lotniska w Gliwicach latano do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. W 1931 roku odbył się tu niezwykły pokaz lotniczy – słynny sterowiec Zeppelin oglądało prawie 200 tys. osób. Już niedługo całodobowe loty z i do Gliwic znów staną się faktem.  Modernizowane lotnisko  jest prawie gotowe. Zacznie działać w pierwszym kwartale 2020 roku, po zakończeniu fazy odbiorów technicznych i lotniczych. Koszt modernizacji obiektu to 27,9 mln zł.

Powstały już m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km, drogi kołowania i płyta postojowa, a także parkingi i drogi dojazdowe. Gotowa jest również ścieżka rowerowa biegnąca wokół lotniska. Do wykonania pozostała m.in. droga dojazdowa i zaplecze do sterowania oświetleniem lotniska. Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę),  turystycznego i cargo oraz sportów lotniczych. Na jego terenie rozwijać się też będą ośrodki szkolenia lotniczego. A na tym nie koniec!

Gliwickie skrzydła

samolot Politechniki Śląskiej,

(fot.M.Mutwil/Politechnika Śląska)

Gliwicki Zespół Szkół Samochodowych od 10 lat kształci uczniów w zawodzie technik mechanik lotniczy. Strategicznym partnerem kształcenia jest Aeroklub Gliwicki, na którego terenie uczniowie mają zajęcia praktyczne. Szkoła nawiązała także współpracę z kilkoma przedsiębiorstwami  obsługującymi linie lotnicze i z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Lotniczych w Dęblinie, a nawet zakupiła… samolot.

Obecnie gliwicka „samochodówka” zacieśnia współpracę z Politechniką Śląską. Od tego roku szkolnego część zajęć lekcyjnych i egzaminów będzie się odbywać w dwóch budowanych hangarach nowo utworzonego Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) w ramach programu szkolenia PART–147 (to dokument potwierdzający posiadanie wiedzy oraz doświadczenia wymaganego przez przepisy europejskie).

Oprócz uczniów, w ATO szkolić się będą przede wszystkim studenci politechnicznego kursu lotniczego. Na potrzeby przyszłych młodych pilotów uczelnia zakupiła 2 certyfikowane dwumiejscowe samoloty szkolno-treningowe i turystyczne.

- Współpraca pomiędzy szkołą a uczelnią zacieśnia się na polu, które miasto również traktuje jako dziedzinę priorytetową. To krok w kierunku dalszego rozwijania technologii lotniczych w Gliwicach – mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Technologie przyszłości

Lotnisko w Gliwicach jest terenem Aeroklubu Gliwickiego oraz GAPR. Ta ostatnia jest głównym udziałowcem Śląskiego Centrum Naukowo- Technologicznego Przemysłu Lotniczego – najnowocześniejszego w Europie ośrodka, zajmującego się wytwarzaniem i badaniem kompozytowych elementów konstrukcyjnych.

GAPR jako inwestor zastępczy (w imieniu i na rzecz Aeroklubu Gliwickiego) zajął się również wyłonieniem wykonawców robót budowlanych i dostaw dla dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu aeroklubu, zakładającego rozbudowę i przebudowę dawnych warsztatów lotniczych na cele Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej. Początek prac budowlanych zaplanowano na październik. (kik)

 

Będziemy „modelarską Doliną Krzemową”

Rozmowa ze Stanisławem Kubitem, gliwickim radnym oraz wybitnym zawodnikiem i instruktorem modelarstwa. Zdobył on do tej pory sześć indywidualnych medali w Mistrzostwach i klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, a także pięć złotych medali w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Świata i Europy. Od lat związany jest z A eroklubem Gliwickim oraz Gliwickim Stowarzyszeniem Modelarzy Lotniczych.

Sport modelarski w naszym mieście od wielu lat działa na światowym poziomie. Zawodnicy zajmują czołowe miejsca w mistrzostwach i pucharach świata oraz Europy. Co jest przyczyną niekończącego się pasma sukcesów?

– Modelarze gliwiccy są najlepsi w Polsce od wielu lat. Tylko w tym roku zdobyliśmy 3 złote medale na Mistrzostwach Świata. Kolejni nasi reprezentanci jadą właśnie na Mistrzostwa Świata do Los Angeles. Tak duża liczba sukcesów wynika poniekąd z tego, że mamy największą liczbę licencjonowanych zawodników w Polsce, ponad 70. Niemniej ważne dla rozwoju tego sportu w Gliwicach jest to, że miasto wspomaga modelarzy, co roku  dofinansowując działalność klubu. To bardzo istotne, ponieważ ze względu na coraz szersze wykorzystywanie nowoczesnych materiałów i nowych technologii uprawianie modelarstwa jest coraz bardziej kosztowne.

Modernizacja gliwickiego lotniska i terenów przyległych, a zwłaszcza planowana budowa Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej to szansa na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój tego sportu w naszym mieście.

– To prawda, dzięki współpracy GAPR, gliwickiego Aeroklubu oraz GSML i Ośrodka Pomocy Społecznej będziemy mieli niedługo w Gliwicach „modelarską Dolinę Krzemową”. W ramach Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej powstanie wspaniała pracownia modelarska, wyposażona w najwyższej klasy urządzenia. Dodatkowo, w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa tuż przy lotnisku toru modelarskiego przeznaczonego dla modeli na uwięzi, o parametrach  umożliwiających rozgrywanie Mistrzostw Polski i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.

Doskonałym uzupełnieniem tych inwestycji będą prowadzone przez modelarzy szkolenia i zajęcia warsztatowe dla dzieci.

– Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych wraz z OPS przeszkoli 64 mieszkańców Trynku. To szczególny projekt, ponieważ skierowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Działania w jego ramach będą trwały dwa lata, od 2020 r. do końca 2021 r. W efekcie 24 osoby dorosłe uzyskają uprawnienia instruktora modelarskiego, a 40 dzieci pozna tajniki budowy oraz obsługi różnego typu modeli latających oraz dronów. Liczymy na to, że część przeszkolonych w ramach projektu dzieci zostanie z nami na stałe, jako zawodnicy. Dorośli natomiast, po uzyskaniu uprawnień, zyskają szansę na podjęcie pracy zarobkowej w ciekawym zawodzie.

Wspomniał Pan, że dzisiejsze modelarstwo wymaga znajomości oraz stosowania nowoczesnych materiałów i nowych technologii. To bardzo przydatne umiejętności, zwłaszcza na gliwickim rynku pracy.

– To prawda. Młodzi adepci tego sportu poznają najnowsze osiągnięcia z technologii nowoczesnych materiałów, informatyki i elektroniki. Po zakończeniu kariery sportowej i ukończeniu z reguły jednego z wydziałów Politechniki Śląskiej świeżo upieczeni inżynierowie zasilają gliwickie firmy technologiczne, a nierzadko sami je tworzą. Warto w tym miejscu przywołać sławnego już na całym świecie Flytronika, ale również inne gliwickie wytwórnie dronów i robotów, w których pierwsze skrzypce często odgrywają modelarze. (ap)

 

 

Gliwice znów najlepsze!

gala

Gliwice na szczycie kolejnego zestawienia Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w rankingu wykorzystania środków unijnych na projekty transportowe.

Na  transport w latach 2014-2018 Gliwice uzyskały dotacje unijne w wysokości 2764,23 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Taki wynik zapewnił nam pierwsze miejsce w najnowszym rankingu ”Wspólnoty”, w kategorii miast na prawach powiatu.

Przypominamy, że zaledwie tydzień temu Gliwice znalazły się na 2. miejscu rankingu Liderzy Inwestycji 2016–2018. Miasto uznano za świetnie skomunikowane, nowoczesne i dynamiczne, z prężną gospodarką, przyjazną polityką samorządu wobec inwestorów i dobrą kondycją ekonomiczną.

Nagrody dla Gliwic odebrał podczas XVII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów Adam Neumann, zastępca prezydenta miasta.

Najnowsze zestawienie „Wspólnoty” obejmuje wartość dotacji  na projekty transportowe w latach 2014-2018. Wydatki samorządów ze środków unijnych w tym okresie (podstawą są sprawozdania budżetów samorządów)  przeliczone są przez liczbę mieszkańców.

W kategorii miast wojewódzkich zwyciężył Olsztyn, a wśród województw – podlaskie. Wśród mniejszych jednostek wyróżniono Biłgoraj i  Dziwnów, wśród gmin wiejskich Rossosz, a powiatów – przasnyski.

Pełne wyniki rankingu wykorzystania środków  europejskich na inwestycje transportowe 2014–2018 można znaleźć na stronie www.wspolnota.org.pl, w zakładce Rankingi. (mf)

RAZEM LEPIEJ I ZDROWIEJ!

Kawiarenka zdrowia

Gliwice pamiętają o swoich seniorach i z roku na rok poszerzają miejską ofertę usług, zajęć i udogodnień dla starszych gliwiczan. Propozycji jest mnóstwo – od pomysłów na wspólne spędzanie czasu wolnego, przez rozwijanie nowych pasji i hobby, korzystanie ze zniżek i rabatów, po udział w programach i akcjach prozdrowotnych.

Fot. Z. Daniec/UM Gliwice

Spotkania z lekarzami specjalistami czy cykliczne, bezpłatne badania i konsultacje to już gliwicka tradycja. Znajdziemy je przede wszystkim w miejskich projektach: Kawiarence Zdrowia w ramach Zdrowych Gliwic oraz Gliwickim Dniu dla Zdrowia. Bezpłatne akcje zdrowotne przyciągają tłumy mieszkańców!
 

Dla nieobecnych na zdrowotnych wykładach przygotowano „wirtualne spotkania” ze specjalistami na stronie www.gliwice.eu (dolna zakładka Zdrowie i pomoc społeczna -> klik w odnośnik o tej samej nazwie -> Ochrona i promocja zdrowia). Można tam przeczytać artykuły będące kanwą prelekcji, obejrzeć film lub posłuchać audycji radiowej.

Miasto promuje też ideę zakładania i prowadzenia czerwonych Segregatorów Życia, czyli teczek zawierających najważniejsze informacje o stanie zdrowia ich właścicieli. W Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21) segregatory można odbierać bezpłatnie przez cały rok na stanowisku Konsultanta Osób Niepełnosprawnych na parterze budynku. (fot. Z. Daniec/archiwum UM w Gliwicach)

Fot. Freepik

Centrum Wolontariatu GCOP, Miejska Biblioteka Publiczna i gliwickie Kluby Seniora również stawiają zdrowie na pierwszym miejscu! W ich tegorocznej ofercie nie zabrakło zajęć z dietetyczką, warsztatów z zakresu psychologii, wartościowych spotkań z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, zajęć terapeutycznych czy uzdrawiających psychospołecznie.

Fot. UTW Gliwice

Gliwicki Uniwersytet Trzeciego Wieku również uczy o zdrowiu. Rok akademicki UTW wystartuje 8 października, a wykłady organizowane w auli B Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18B) rozpoczynać się będą we wtorki o godz. 17.00.

Fot. Freepik

Nie bądźmy obojętni na problemy sąsiadów lub osób z bliższego otoczenia: ludzi starszych, schorowanych, samotnych, niepełnosprawnych, uboższych, czasem niezaradnych życiowo. Osoby wymagające pomocy i wsparcia można zgłaszać u pracowników socjalnych w filiach i punktach rejonowych OPS-u. Szczegóły na www.opsgliwice.pl.

Fot. Z.Daniec/UM Gliwice

Wielu seniorom przychodzi opiekować się przewlekle chorym współmałżonkiem lub rodzeństwem. Jak robić to dobrze i mądrze, uczą i pokazują na bezpłatnych miejskich warsztatach Pomocna Dłoń (organizowanych wiosną i jesienią) współpracownicy Domu Pomocy Społecznej „Opoka” (ul. Pszczyńska 100). To bardzo pomaga, a nic nie kosztuje!

Fot. Freepik

Jak radzić sobie w gąszczu zmieniających się przepisów i rozstrzygnąć wątpliwości? Nieodpłatną pomoc prawną i poradnictwo obywatelskie oferują w Gliwicach m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej (placówki przy ul. Górnych Wałów 9, Zwycięstwa 34 i Reymonta 18) i Biblioteka Centralna (ul. Kościuszki 17). W sytuacji kryzysowej wsparcia udzieli – w swojej siedzibie lub w domu seniora – Ośrodek Pomocy Kryzysowej przy ul. Sikorskiego 134.

Fot. Freepik

To głos seniorów! Mieszkańcy Gliwic w sile wieku mają od 2018 roku swój organ przedstawicielski, który wspiera i inicjuje działania na ich rzecz. Rada Seniorów Miasta Gliwice obraduje nie rzadziej niż raz na kwartał. Opiniuje m.in. projekty uchwał i wzmacnia pozycję seniorów w społeczności Gliwic.

 

Miasto Gliwice zaprasza na Targi Seniora


 

Bezpłatny dojazd

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że by zapewnić komunikację uczestnikom targów Silver Silesia w Gliwicach, 8 i 9 października (wtorek i środa) będą kursować dodatkowe okrężne linie autobusowe S11 i S12.

  • Linia S11 kursować będzie w relacji: Gliwice Arena Widowisko-Sportowa – Gliwice Dworzec PKP – Gliwice Arena Widowisko-Sportowa w godz. 10:00-17:20, z częstotliwością co 20 minut.
  • Linia S12 kursować będzie w relacji: Gliwice Arena Widowisko-Sportowa – Zabrze Goethego – Nowy Bytom Urząd Miasta – Chebzie Dworcowa - Zabrze Goethego – Gliwice Arena Widowisko-Sportowa w godz. 9:48-18:03, z częstotliwością co 60 minut.

 

Mistrzostwa Polski w Ju Jitsu należały do Gliwic

zawodnicy w grupie po zawodach

Zawodnicy trenujący na co dzień w gliwickim BJJ Factory pod czujnym okiem trenera Pawła Bańczyka z Mistrzostw Polski wrócili aż z 25 medalami. Gliwiczanie przywieźli 15 złotych , 5 srebrnych i 5 brązowych krążków.

Ten mały klub to prawdziwa kuźnia talentów. Tutaj pasja łączy się z wynikami. BJJ Factory zajmuje 3 miejsce w rankingu krajowym w punktacji medalowej, stając się tym samym najlepszym klubem na Śląsku.

BJJ Factory po raz kolejny udowodniło, iż właśnie w Gliwicach znajduje się prawdziwa fabryka talentów.

Wolontariusz MDK z niezwykłym zaproszeniem

mężczyźni ćwiczący na skale

Nauczyciel szermierki japońskiej, Edward Pieczara, który prowadzi zajęcia w gliwickim Młodzieżowym Domu Kultury, otrzymał specjalne zaproszenie do wzięcia udziału w Światowym Seminarium Sztuk Walki w nadmorskim mieście Budva w Czarnogórze, które odbywało się we wrześniu tego roku. Prowadził tam trening szermierki Komei Jyuku oraz uczestniczył w treningach różnych sztuk walki.

Otrzymał też zaproszenie na kolejną edycję seminarium jako mistrz prowadzący zajęcia. W całej Polsce są tylko dwie osoby posiadające uprawnienia japońskie wydane przez mistrza Ha Muso Jikiden Eishin Ryu Iaijutsu do prowadzenia zajęć z szermierki japońskiej (shibuho), a jedną z nich jest właśnie sensei Edward. Jest wspaniałym nauczycielem i niestrudzonym popularyzatorem tego sportu.

Jego uczniowie mają niejednokrotnie okazję uczestniczenia w tematycznych seminariach, na które zaprasza specjalnych gości będących mistrzami różnych stylów walki jak kendo, aikido, ju jitsu czy naginata z Japonii i innych krajów. Sensei Pieczara nie tylko przekazuje wiedzę na temat japońskich sztuk walki ale też samodzielnie wytwarza drewnianą broń japońską którą ćwiczą instruktorzy oraz adepci szermierki japońskiej na wszystkich kontynentach a najwytrwalsi jego uczniowie mają możliwość otrzymania jej w nagrodę za wysiłki. Zainteresowani zajęciami szermierki znajdą więcej informacji na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. (MDK)

75 lat tradycji i rozwoju

inauguracja roku akademickiego rektor

Na Politechnice Śląskiej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020. Tym wydarzeniem rozpoczęto obchody jubileuszu 75-lecia istnienia najstarszej i jednej z największych uczelni technicznych w kraju.

2 października Politechnika Śląska uroczyście zainaugurowała kolejny rok akademicki rozpoczynając w ten sposób cykl wydarzeń jubileuszowych. W wydarzeniu m.in. wziął udział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. – Politechnika Śląska od blisko 75 lat czerpie swoją siłę z tradycji i potencjału różnych kulturowo, ale pełnych bogactwa i doświadczeń regionów ‒ przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji górnośląskiej, czyli najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej– mówił podczas inauguracji prof. Arkadiusz Mężyk.

Podczas inauguracji roku akademickiego odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żaków – immatrykulacja, czyli przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach gliwickiej uczelni rozpoczęło 6395 studentów.

W trakcie uroczystości wręczono też medale dla najlepszych absolwentów oraz nagrody Rady Społecznej Politechniki Śląskiej dla pracowników i studentów. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student - Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski, mgr Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, a także dla Najlepszego Absolwenta w Specjalności Lotniczej. Podpisano też porozumienie o współpracy między Politechniką Śląską i firmą EXATEL SA.

Inauguracja rozpoczęła uroczyste obchody 75-lecia Politechniki Śląskiej. Przez cały rok akademicki 2019/2020 na uczelni będą się odbywały wydarzenia mające uczcić ten ważny jubileusz, m.in. zjazdy absolwentów, spotkania naukowe i sportowe, koncerty i wystawy historyczne nawiązujące do lwowskich korzeni oraz bal jubileuszowy. W Centrum Edukacyjno-Kongresowym zostanie udostępniona wystawa poświęcona początkom oraz historii Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Na 13 wydziałach w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Politechnika prowadzi również dwa licea akademickie – w Gliwicach i Rybniku. Aktualnie Politechnika Śląska kształci prawie 20 tys. studentów.

Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.

 Uczelnia znalazła się w elitarnym gronie 20 polskich szkół wyższych aspirujących do statusu uczelni badawczej. Politechnika Śląska już drugi rok z rzędu cieszy się tytułem Uczelni Liderów. Źródłem satysfakcji jest obecność w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów – Times Higher Education World University Rankings, ponadto uczelnia uzyskała najwyższe miejsce w regionie w rankingu uczelni akademickich Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Absolwenci Politechniki Śląskiej są też w krajowej czołówce pod względem poziomu uzyskiwanych zarobków. (mf)

 

Z harfą nad Morze Śródziemne

kobieta z harfą

Trwa XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. 4 października na gliwickiej scenie będziemy gościć Christinę Pluhar z zespołem L`Arpeggiata. Tego nie można przegapić!

Podczas następnego festiwalowego koncertu, 4 października o godz. 18.30 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57), publiczność zaczaruje niesamowita harfistka – Christina Pluhar. Ze swoim zespołem L`Arpeggiata wyruszy w muzyczną podróż przez Morze Śródziemne. Muzycy wykonają utwory z Portugalii, Turcji, Hiszpanii, Katalonii, Grecji i Włoch. Tyle słońca na All’improvviso jeszcze nie było! (mm)

Trzymamy kciuki!

zawodniczki SPR Sośnica

Piłkarki ręczne z pierwszoligowej drużyny Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Sośnica zmierzą się w najbliższą sobotę ze Zgodą Ruda Śląska.

Gliwickie zawodniczki w mocnym składzie zagrają o wysoką pozycję w I lidze. Wyjazdowe spotkanie SPR Sośnica ze Zgodą Ruda Śląska rozpocznie się o godz. 16.00 w hali sportowej przy ul. Sportowej w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. (mf)

Nie trać oddechu – wykonaj spirometrię!

kobieta przed drzewami

Kłopoty z oddechem? Alergią? Astmą? Fundacja Unia Bracka zaprasza na bezpłatne badania z okazji Dni Spirometrii, które są organizowane na terenie całego kraju przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Z bezpłatnych przesiewowych badań spirometrycznych będzie można skorzystać w czwartek, 10 października, w godz. od 8.00 do 12.00 w Przychodni Bracka przy ul. Bojkowskiej 20 oraz w piątek, 11 października, w godz. od 9.00 do 13.00 w Przychodnia Bracka w Sośnicy przy ul. Błonie 3. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Podczas spirometrii mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływ powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Badanie określa rezerwy wentylacyjne układu oddechowego.

Organizatorzy akcji „Oddychaj czystym powietrzem" chcą zwrócić uwagę na wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Dotychczas, we wszystkich edycjach kampanii, przebadanych zostało ponad 56 tys. osób. Ponad 10,5 tys. zostało skierowanych na dalszą diagnostykę w kierunku astmy lub POCHP.  (mf)

Tak będzie wyglądać scena Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach

scenografia Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach

Scenografia Eurowizji Junior oparta jest na wstążkach LED - informuje Telewizja Polska. Dekoracja jest przestronna, lekka i prosta w swojej formie.

Wszystkie elementy dekoracyjne są miękkie i obłe. Kojarzą się z wiatrem, powietrzem – niczym latawiec, dmuchawiec.

Autorem projektu sceny jest Giorgos Stylianou-Matsis, który ma na koncie między innymi scenografię do Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Festiwalu w Sopocie czy programu – Hity na Czasie, Miss Polonia oraz Miss World. W jego portfolio znajduje się niezliczona ilość programów telewizyjnych – Hell’s Kitchen, X Factor, Mam talent!, Mali giganci czy finał Top-Model oraz setki reklam.

Przypominamy, że Polskę na listopadowym finale Eurowizji Junior w Arenie Gliwice reprezentować będzie  Wiktoria Gabor. Można już kupować bilety na to wydarzenie. Przedsprzedaż prowadzi do 7 października portal Ebilet, a 8 października przewidziano start głównej fazy sprzedaży – w kasach Areny Gliwice oraz na stronach Eventim, Ebilet, Kupbilet i Kupbilecik. Ceny biletów można sprawdzić na stronie www.bilety.tvp.pl.

 

Złapiemy was na literacki Haczyk

duża grupa ludzi podczas wykładu w Forum

Co się czyta jesienią? W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach poleca reportaż. Gośćmi drugiej edycji festiwalu Haczyk – Gliwickie Spotkania Literackie, będą znakomici autorzy: Wojciech Jagielski, Witold Szabłowski i Wojciech Tochman.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim rozpocznie festiwal Haczyk. 3 października pisarz będzie gościem Sceny Forum (Centrum Handlowe Forum, ul. Lipowa 1). Początek o godz. 18.00. Reportażysta specjalizuje się w problematyce Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Jego książka „Modlitwa o deszcz” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike i powstała na bazie jedenastu wyjazdów do Afganistanu. Jagielski odbył je między 1992 a 2001 rokiem – podczas powstania i upadków kolejnych krwawych reżimów, rządzących tym krajem i jego mieszkańcami.

11 października o godz. 17.30 w restauracji Momo na Rynku rozpocznie się spotkanie z Witoldem Szabłowskim. Pisarz zasłynął reportażami z Turcji pt. „Zabójca z miasta moreli”. Islam i islamofobia, honorowe zabójstwa i tęsknota za Europą – z reportażu Szabłowskiego wyłonił się wstrząsający obraz tureckiego społeczeństwa, rozdartego między Wschodem a Zachodem.

„Schodów się nie pali” to książka o Polsce końca lat 90., która podbiła niejedno czytelnicze serce. Jej autor, Wojciech Tochman, opisał jedenaście ludzkich historii – tych zwyczajnych i niezwyczajnych. Bohaterami reportaży są na przykład Maria Błaszkiewicz, matka zaginionej himalaistki Wandy Rutkiewicz, oraz adoptowany mężczyzna, który po kilkudziesięciu latach spotyka swojego bliźniaka. Ważną książką Tochmana była też pozycja „Jakbyś kamienie jadła”, w której opisuje swoją podróż do Bośni. Po zakończonej wojnie brał tam udział w masowych ekshumacjach i przyglądał się niewyobrażalnemu cierpieniu ocalałych kobiet. Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem zaplanowano na 25 października o godz. 18.00 na Scenie Forum.

Haczyk – Gliwickie Spotkania Literackie to nie tylko rozmowy z wyjątkowymi pisarzami. W planach jest także gra miejska i pierwszy gliwicki LARP (gra, podczas której uczestnicy wcielają się w role jak w improwizowanym teatrze). 12 października w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) weźmiemy udział w LARP-ie inspirowanym postacią i podróżami Ryszarda Kapuścińskiego. Informacje o pozostałych Haczykowych atrakcjach są dostępne na stronie biblioteka.gliwice.pl. (mm)