Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 3 marca 2022 r.

// 03-03-2022

Zostaw 1% w Gliwicach

Plakat z napisem zostaw 1% w Gliwicach

Nadszedł czas rozliczeń podatkowych. Możemy przekazać nasz 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. W Gliwicach na rzecz mieszkańców i naszego najbliższego otoczenia działają 52 takie organizacje. Dzięki nam mogą realizować swoje działania jeszcze lepiej. Zostawmy 1% w Gliwicach!

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych realizuje kampanię promującą oddawanie 1% podatku na rzecz gliwickich organizacji pożytku publicznego. Stara się zwiększać świadomość mieszkańców, przekonywać, że warto zdecydować, na jaki cel społeczny chcemy przekazać swoją część podatku i pomagać lokalnie.

W naszym mieście w tym roku jest w czym wybierać. Podmiotów uprawnionych do pozyskiwania 1% jest 52 – o 7 więcej niż w minionym roku. Ważne jest też, że wiele osób coraz chętniej korzysta z tej możliwości wsparcia wybranych organizacji. Przekazanie niewielkiego podatku nic nas nie kosztuje, a dzięki temu zyskujemy wszyscy – organizacje prowadzą bowiem wiele ważnych i społecznie potrzebnych działań.

Pomagamy lokalnie

Gliwickie organizacje skupiają się na różnego typu działalności, m.in.: kulturalnej, sportowej, ekologicznej czy społecznej. Każda z organizacji realizuje swoje działania statutowe, które są odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Wybierając jedną z nich, dokładamy cegiełkę do budowy kalendarza ciekawych wydarzeń w mieście. Możemy również pomagać osobom z niepełnosprawnościami, weteranom, organizacjom odpowiedzialnym za popularne festiwale czy podmiotom oferującym mieszkańcom sportową aktywność.

Łatwa procedura

Jeżeli 1% nie zostanie przez nas rozliczony, należność otrzymuje Skarb Państwa. Centrum 3.0 zachęca do wzięcia sprawy w swoje ręce i zadbania, by te pieniądze zostały dobrze spożytkowane w Gliwicach. Najłatwiej i najszybciej przekazać 1% podatku, wypełniając deklarację online. To jednak niejedyne rozwiązanie.

Aby rozliczyć się z fiskusem, można zapisać się na organizowane przez Centrum 3.0 bezpłatne dyżury, podczas których wolontariuszka profesjonalnie pomoże w wypełnieniu deklaracji w zamian za przekazanie 1% podatku na wybraną organizację lokalną. Mogą go także w sposób dobrowolny przekazać emeryci i renciści, wypełniając specjalne oświadczenie PIT-OP. Z myślą o nich została wprowadzona możliwość wypełnienia dokumentów na miejscu, w wybranej siedzibie Centrum 3.0. Seniorzy mogą przyjść w godzinach pracy jednostki i wypełnić dokumenty ze wsparciem pracownika Centrum. Wystarczy wcześniej umówić się na wypełnianie deklaracji, dzwoniąc na numer: 32/775-20-53 lub pisząc e-mail: seniorzy@gods.gliwice.pl.

Integracja wokół idei

Chcąc towarzyszyć mieszkańcom w podejmowaniu decyzji o 1%, Centrum 3.0 realizuje działania promocyjne zarówno wirtualnie, jak i bezpośrednio, w przestrzeni miasta. Pierwszą okazją do spotkania był bezpłatny dyżur PIT-owy 24 lutego. Kolejny zaplanowano na 15 marca w Centrum Handlowym Forum, od godz. 16.00 (w okolicy wejścia od ul. Lipowej). Będzie możliwość rozliczenia deklaracji, poznania lokalnych organizacji i – dosłownie – „złowienia swojej Organizacji Pożytku Publicznego”. Jedyne czego będziemy potrzebowali, to dowód tożsamości i dobre chęci. W centrum handlowym jest także eksponowana wystawa przedstawiająca gliwickie organizacje, którą można oglądać do końca kwietnia, czyli do końca okresu rozliczeniowego.

Organizacje wokół Ciebie!

Listę wszystkich organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronie internetowej gods.gliwice.pl w zakładce „Kampania 1%”. Organizacje pożytku publicznego pojawiają się także w przestrzeni miejskiej. Plakaty i ulotki informujące zobaczymy m.in. na miejskich ekranach LED, w autobusach, w książkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz na przystankach autobusowych. „Kampania 1%” pojawia się także w lokalnych mediach – po szczegóły i najnowsze informacje warto zajrzeć na profil Centrum 3.0: fb.com/Centrum3.0.

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych

Nowe miejsce rekreacji dla gliwiczan

Wizualizacja zbiornika retencyjnego z roślinami

Gliwice zagospodarują suchy zbiornik retencyjny budowany na potoku Wójtowianka tak, aby służył mieszkańcom jako atrakcyjne miejsce wypoczynku i rekreacji. Trwa już przetarg na wykonanie tego zadania.  

Przetarg na zagospodarowanie budowanego zbiornika na Wójtowiance w systemie zaprojektuj i wybuduj jest w toku – niedługo dowiemy się, jakie firmy złożyły swoje oferty. Zadanie ma zostać zrealizowane w ciągu 13 miesięcy od momentu podpisania umowy z firmą, której oferta okaże się w procedurze przetargowej najlepsza. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane trudności, mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej miejskiej przestrzeni wiosną przyszłego roku. 

Budowany pomiędzy osiedlem Sikornik a obwodnicą miejską zbiornik retencyjny ma zabezpieczyć część śródmieścia przed zalewaniem podczas nawalnych, długotrwałych opadów i jest niezbędnym elementem kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej Gliwic. Prezydent Gliwic zadecydował, że – zgodnie z oczekiwaniami wyrażanymi przez mieszkańców – teren ten zyska dodatkową funkcję i będzie na co dzień służyć gliwiczanom.

Po zagospodarowaniu teren będzie mieć parkowy charakter, ze ścieżkami dla rowerzystów i pieszych. Na jego atrakcyjność wpłynie różnorodna roślinność oraz elementy rekreacyjne dla osób w różnym wieku. Ta otwarta i ogólnodostępna przestrzeń powinna przyciągać nie tylko mieszkańców pobliskich osiedli, ale również gliwiczan z innych części miasta – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Budowa zbiornika wraz z jego zagospodarowaniem obejmie w sumie 10 hektarów, a zieleń pokrywać będzie docelowo 70% tego obszaru (tylko 1,3% zajmą elementy betonowe). Suchy zbiornik retencyjny ma zostać tak ukształtowany, że będzie mógł być w bezpieczny sposób wykorzystywany przez mieszkańców.

W koncepcji przewidziano miejsca wypoczynku i różne elementy małej architektury – m.in. ławki, leżaki, specjalne podesty z miejscami do siedzenia i plenerowymi meblami, wiatę czy stoliki piknikowe. Zaplanowano plac zabaw i siłownię.

Zgodnie z założeniami, posadzona powinna zostać bardzo duża liczba nowych roślin – drzew, krzewów i bylin. Pojawi się też m.in. roślinność łąkowa czy rośliny pnące. Zostaną dobrane odpowiednie gatunki dostosowane do panujących warunków, cieszące oczy spacerowiczów, ale pożyteczne także dla owadów i małych zwierząt.

Prace związane z budową suchego zbiornika retencyjnego już trwają, a obecnie realizowany jest etap przygotowawczy obejmujący m.in. drogi technologiczne i budowę przepustu. – Zagospodarowanie zbiornika retencyjnego, którego dotyczy trwający obecnie przetarg, chcemy realizować w miarę możliwości mniej więcej równolegle z jego budową. Prace mogą się rozpocząć po zakończeniu robót ziemnych i zostaną podzielone na etapy – informuje Elżbieta Chrząszcz, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarowania Wodami Urzędu Miejskiego.

Budowa zbiornika retencyjnego miała kosztować około 16,5 mln zł, z tego 85% miało zostać pokryte ze środków unijnych, ale ze względu na przedłużające się procedury kwota ta wzrośnie. Wsparcie z Unii Europejskiej miasto pozyskało także na zagospodarowanie terenu.

 

Gliwiccy artyści dla Ukrainy

Gliwicki Rynek

4 marca na Rynku będzie głośno! Stacja Artystyczna Rynek zaprasza na koncert charytatywny gliwickich artystów, który zagrają dla Ukrainy. Przyjdźcie posłuchać dobrej muzyki i wesprzyjcie szczytny cel!

Wojna w Ukrainie wstrząsnęła wszystkimi. W obliczu niewyobrażalnego okrucieństwa Gliwiczanie łączą siły i mobilizują się do pomocy. Wspólnie zróbmy coś dobrego! – zachęcają organizatorzy.
Podczas piątkowego koncertu (4 marca, godz. 18.15) w SAR (Rynek 4-5) wystąpią artyści z Gliwic: zespołów Belfer Band, Shashamane i Velveteve oraz Alicji Witomskiej i artystów związanych ze Studiem Aktorskim Teatru Wit-Wit. Wstęp na koncerty będzie darmowy, ale każdy uczestnik będzie mógł wrzucić dowolną kwotę do specjalnej puszki Stowarzyszenia Cała Naprzód (zbiórka została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji). Kwota zebrana podczas koncertów zostanie przekazana na pomoc uchodźcom przebywającym w Gliwicach.
W przerwach między występami odbędą się aukcje dzieł sztuki, które zostały podarowane przez lokalnych artystów, m.in. obrazy: „Słoneczniki” autorstwa Moniki Krasoń, „Pierwsza przemiana” Grega Bobrowskiego, „Poczekalnia” Agaty Szeithauer, seria obrazów autorstwa Anny Kurek, a także grafika autorstwa Mariusza Mierzwy i fotografia Michała Buksy.

Program wydarzenia:
18.15-18.45 koncert zespołu Belfer Band
19.15-19.45 koncert artystów związanych ze Studiem Aktorskim Teatru Wit-Wit oraz Alicji Witomskiej - wokalistki Teatru Rozrywki w Chorzowie
20.15-20.45 koncert zespołu Shashamane
21.00-21.30 koncert zespołu Velveteve

 

Gliwice dla Ukrainy/ Глівіце для України

baner

To charytatywne wydarzenie, które z inicjatywy wielu środowisk, odbędzie się w Cechowni przy ul. Bojkowskiej 35A. Panele dyskusyjne, duża dawka wiedzy, jak mądrze pomagać Ukrainie i doskonała muzyka – taki jest plan na najbliższą niedzielę, 6 marca! Wydarzenie organizuje Miasto Gliwice, GCNT Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia i Centrum Kultury Victoria.

Wydarzenie w Cechowni rozpocznie się o godzinie 14.00. W pierwszej części zaplanowano panele dyskusyjne i prelekcje. Na temat dramatycznej sytuacji na Ukrainie wypowiedzą się m.in. Bogusław Tracz (historyk, obecnie pracownik Biura Badań Historycznych katowickiego oddziału IPN; autor wielu książek), Zbigniew Rokita (polski dziennikarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej; laureat Nagrody Literackiej Nike) i gen. Grzegorz Hałupka.

O tym, jak pomagać uchodźcom opowie Łukasz Gorczyński (m.in. przewodniczący zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Proste prawo dla NGO, wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”). Z kolei Joanna Mierzwicka-Buzek oraz Agnieszka Wilczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach poprowadzą prelekcję pt.: „Kiedy dotyka nas kryzys…”.

Ponadto, w holu głównym budynku Cechowni odbędzie się forum wymiany doświadczeń i wiedzy. Do godziny 18.00 będzie można odwiedzić stoiska informacyjne, m.in. organizacji pozarządowych angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, Politechniki Śląskiej i Business Centre Club. Zorganizowany zostanie też punkt informacyjny Miasta Gliwice. Na miejscu będą tłumacze języka ukraińskiego (z ich pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby, które pochodzą z Ukrainy i chcą uzyskać więcej informacji na temat aktualnych działań w regionie), a wszyscy zainteresowani otrzymają słowniczek podstawowych fraz ukraińskich.

Wstęp na tę część wydarzenia jest bezpłatny. Warto jednak wesprzeć inicjatywę dobrowolnymi datkami do puszek wolontariuszy Stowarzyszenia Cała Naprzód.

Ze smutkiem i niepokojem śledzimy rozwój sytuacji na dotkniętej wojną Ukrainie. Jako zespół Centrum Kultury Victoria chcemy włączyć się w pomoc poszkodowanym, robiąc to, co potrafimy najlepiej – współorganizując koncert charytatywny – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.

O godzinie 18.00 rozpoczną się koncerty. W repertuarze na ten wieczór znajdzie się muzyka ukraińska. Jako pierwszy wystąpi Jakub Skorupa – pochodzący ze Śląska, ceniony wokalista i gitarzysta. Po nim zaprezentuje się Michał Matuszewski, charyzmatyczny muzyk z Bieszczadów. Na scenie staną również wokalistki popowego zespołu Vellow – dwie siostry urodzone we Lwowie. Gwiazdą wieczoru będzie Kroke, wywodzący się z Krakowa zespół szukający inspiracji w muzyce etnicznej. Kroke doceniany jest przez międzynarodową publiczność, gościł na niejednym festiwalu poza granicami naszego kraju. Muzycy na koncie mają współpracę m.in. z Tomaszem Stańko, Edytą Geppert, Anną Marią Jopek, orkiestrą Simfonietta Cracovia. Biletem wstępu na koncerty będą cegiełki, z których zakup w całości zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie.

Biletem wstępu na koncerty będą cegiełki, z których wpływ w całości zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Informacje o zakupie cegiełek dostępne są na stronach organizatora: ckvictoria.pl lub cechownia-gliwice.pl.

 

Punkt Pomocy Ukrainie

banner

Przy ul. Studziennej 6 od poniedziałku do soboty między godz. 10.00 a 20.30 działa Punkt Pomocy Ukrainie.

Potrzebujesz pomocy?

Miejski Punkt Pomocy Ukrainie

ul. Studzienna 6, Gliwice

  • Przyjdź: poniedziałek – sobota, 10:00–20:30
  • Zadzwoń:  +48 32 444 22 22

W Punkcie Pomocy Ukrainie uchodźcy znajdą wszelkie informacje potrzebne po przyjeździe do Gliwic.

Punkt Pomocy Ukrainie jest koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych (ukraina.cis-gliwice.pl).

Jak przekazywać dary dla Ukrainy

banner

Jak przekazywać produkty i środki na rzecz uchodźców z Ukrainy? Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urządu Wojewódzkiego w Katowicach przekazuje niezbędne informacje o tym, co jest potrzebne.

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi)

Odzież i okrycie:

  • Koce zwykłe i termiczne
  • Śpiwory
  • Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
  • Materace
  • Ubrania (nowe)
  • Płaszcze przeciwdeszczowe

Środki higieny i czystości:

  • Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło
  • Dezodoranty
  • Pasta do zębów
  • Szczoteczki do zębów
  • Grzebienie
  • Bielizna damska, męska, dziecięca
  • Podpaski
  • Pampersy
  • Pieluchy dla dorosłych
  • Papier toaletowy i ręczniki papierowe
  • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
  • Worki na śmieci
  • Środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji
  • Maski filtrujące lub jednorazowe

Żywność:

  • Woda
  • Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
  • Batony (w tym energetyczne)
  • Bakalie, orzechy
  • Konserwy
  • Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
  • Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne:

  • Zapałki
  • Baterie, powerbanki
  • Oświetlenie, w tym latarki
  • Świece
  • Zestawy pierwszej pomocy
  • Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?

  • Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
  • Broń biała
  • Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
  • Inny sprzęt militarny i paramilitarny
  • Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
  • Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej

W załącznikach, za ŚUW-em, przekazujemy też szczegółowe instrukcje dotyczące przekazywania darów do wojewódzkiej składnicy w Lublińcu.

W trosce o konsumentów

Rzecznik Konsumentów

Rolą rzecznika konsumentów jest przede wszystkim zapewnić mieszkańcom bezpłatne poradnictwo i informacje prawne w zakresie ochrony interesów konsumentów. Pomaga on także w rozwiązywaniu sporów konsumenckich z przedsiębiorcami. 15 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta.

Nieznajomość przepisów często wiąże się z przykrymi konsekwencjami i stratą, m.in. środków finansowych. Dlatego warto znać swoje prawa i o nie walczyć. W zrozumieniu przepisów, a także w egzekwowaniu praw konsumenta gliwiczanom pomaga Anna Nidzińska, prawniczka, Miejski Rzecznik Konsumentów w Gliwicach. Dbając o ochronę praw i interesów konsumentów, udziela bezpłatnej pomocy prawnej w indywidualnych sprawach konsumenckich. Tylko w minionym roku udzieliła 2 890 porad i informacji prawnych: 2699 telefonicznie i osobiście, 191 pisemnie. W sprawach, w których dostrzegała naruszenie interesu konsumenta, a przy tym szansę na polubowne rozstrzygnięcie sporu bądź potrzebę wyjaśnienia okoliczności faktycznych – podejmowała liczne interwencje u przedsiębiorców.

Na jaką pomoc można liczyć?
Zakres spraw, w których doradza rzecznik jest bardzo szeroki. Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów działa w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w filii przy ul. Jasnej 31A. Miejski Rzecznik Konsumentów udziela wsparcia w godzinach pracy urzędu w sprawach, które dotyczą zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą.
Sprawy konsumenckie to sprawy dotyczące między innymi umów sprzedaży, umów o dzieło, robót budowalnych czy umów o świadczenie usług np. telekomunikacyjnych, turystycznych, hotelowych, przewozowych i pocztowych, energetycznych, edukacyjnych, bankowych i ubezpieczeniowych. Nie zajmuje się np. sprawami dotyczącymi roszczeń przedsiębiorców, ochrony danych osobowych czy dóbr osobistych, prawami pacjentów NFZ, prawem pracy ani też upadłością konsumencką. Rzecznik pomaga wyłącznie konsumentom, czyli osobom fizycznym, które dokonują z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową. Przede wszystkim udziela bezpłatnych porad konsumenckich oraz w indywidualnych sprawach konsumentów występuje do przedsiębiorców, może też wytaczać powództwa na rzecz konsumentów oraz wstępować, za ich zgodą, do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę ich interesów. Sygnalizuje też Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów problemy dotyczące ochrony konsumentów, które wymagają podjęcia działań przez organy administracji rządowej. W sprawach o wykroczenia popełnione na szkodę konsumentów może pełnić funkcję oskarżyciela publicznego.

W jakich sprawach mieszkańcy najczęściej szukają pomocy?
Jeśli chodzi o najbardziej powszechnie zawieraną umowę, czyli sprzedaż, w 2021 roku problemy gliwickich konsumentów dotyczyły reklamacji odzieży, obuwia, artykułów wyposażenia wnętrz i mebli oraz elektroniki. Sprawy bardziej złożone dotyczyły umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, zwłaszcza kłopotliwego dropshippingu. W zakresie usług najczęstsze problemy związane były z nienależytym wykonywaniem umowy czy udzielaniem niepełnej lub wprowadzającej w błąd informacji przy zawieraniu umowy, a dotyczyły sektora energetycznego i wodnego, bieżącej konserwacji, drobnych napraw, turystyki i rekreacji oraz umów telekomunikacyjnych. Wystąpienia do przedsiębiorców podejmowane były na skutek wnoszonych przez konsumentów skarg dotyczących naruszeń ich praw i interesów. Miały na celu przede wszystkim polubowne zakończenie sporu, przybierały także zróżnicowane formy wezwań, m.in. do wykonania obowiązku przedsiębiorcy, udzielenia stosownych wyjaśnień czy zaniechania niedozwolonych praktyk.

Ważna edukacja
Rzecznik Konsumentów prowadzi intensywną akcję edukacyjno-informacyjną, ponieważ lepiej poinformowani mieszkańcy podejmują bardziej racjonalne decyzje i stają się świadomymi konsumentami. Organizuje prelekcje w klubach seniora, a ich głównym celem jest podniesienie świadomości prawnej i uwrażliwienie osób starszych, które mogą stać się ofiarami szczególnie nieuczciwej sprzedaży bezpośredniej. Spotyka się również z uczniami gliwickich szkół – te spotkania mają na celu przede wszystkim wzmocnienie aktywności prokonsumenckiej młodzieży i rozbudzenie asertywnego podejścia do oferty rynkowej i technik sprzedaży. (mf)

Miejski Rzecznik Konsumentów
Filia Urzędu Miejskiego
ul. Jasna 31 A, pokój 106 A
tel. 32/338-64-99
e-mail: mrk@um.gliwice.pl (koniecznie z podaniem swojego imienia i nazwiska oraz wskazaniem miejsca zamieszkania)
Biuro czynne w godzinach urzędowania Urzędu Miejskiego:

  • poniedziałek–środa: 8.00–16.00
  • czwartek: 8.00–17.00
  • piątek: 8.00–15.00

Więcej informacji na temat działalności Miejskiego Rzecznika Konsumentów można uzyskać na stronie internetowej bip.gliwice.eu/miejski-rzecznik-konsumentow.
Dane teleadresowe powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów w kraju można znaleźć na stronie www.uokik.gov.pl.

 

Pokaż, co potrafisz!

plakat

W wydarzeniu, które od lat organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, mogą wziąć udział artyści z całego województwa w wieku od 5 do 25 lat. XXIII Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży odbywają się w dwóch kategoriach: tanecznej i muzyczno-wokalnej.

Poprzez prezentacje artystyczne chcemy konfrontować dokonania solistów, zespołów muzycznych i tanecznych działających w placówkach oświatowych, kulturalnych oraz wychowania pozaszkolnego. Wydarzenie jest inspiracją do twórczych poszukiwań nowych form i środków wyrazu artystycznego, rozwijania u młodzieży wrażliwości estetycznej na sztukę muzyczną i taneczną – mówi Zofia Kozłowska, koordynator Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych.

Przed nami trzy dni przesłuchań
Przesłuchania rozpoczną się 31 marca. Kolejne zaplanowano na 1 i 8 kwietnia. Najlepsi artyści zaprezentują swoje talenty przed szeroką publicznością 27 kwietnia, podczas Koncertu Galowego w Teatrze Miejskim. Zdobywca Grand Prix otrzyma niepowtarzalną, ręcznie odlaną figurkę „Jaśka” projektu Aleksandra Smolińskiego, artysty-plastyka współpracującego z MDK. Statuetki w pracowni Katedry Odlewnictwa Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej tradycyjnymi metodami odlewniczymi i grawerniczymi przygotowuje Bernard Czok.
Więcej informacji na temat wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach (mdk.gliwice.pl) Partnerem prezentacji artystycznych jest Centrum Kultury Victoria. (mf)

 

Maraton pisania wniosków

baner

Masz pomysł na zmiany w swojej dzielnicy? Chcesz go zrealizować w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023? Aby zwiększyć szansę na wykonanie zadania, warto wziąć udział w maratonie pisania wniosków organizowanym przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Wiele osób ma dobre pomysły na uatrakcyjnienie swojego najbliższego otoczenia, wprowadzenie zmian, na inwestycje, które posłużą mieszkańcom czy warsztaty, które zintegrują społeczność i pozwolą rozwijać pasje. Doskonałym narzędziem do realizacji tych planów jest Gliwicki Budżet Obywatelski. Niestety, część świetnych pomysłów przepada przez źle wypełnione wnioski, odrzucane z powodu błędów formalnych. Aby pomóc mieszkańcom, pracownicy z Centrum 3.0 organizują maraton pisania wniosków.

Maraton odbędzie się w sobotę, 5 marca, w godz. od 13.00 do 18.00 w CH Forum przy ul. Lipowej 1. Pracownicy Centrum 3.0 będą czekać w punkcie konsultacyjnym na I piętrze.

Podczas maratonu będzie można skonsultować swój pomysł i przenalizować jego szansę na realizację oraz uzyskać praktyczne wskazówki, jak prawidłowo wypełnić wniosek do GBO 2023. (mf)

 

Środki na zakup 17 hybryd dla Gliwic potwierdzone

autobusy hybrydowe firmy MAN

Dodatkowe środki unijne w wysokości 25 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 pozwolą Gliwicom i Katowicom rozwijać niskoemisyjny transport publiczny w swoich miastach. Informację tę przekazał przed tygodniem w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. W spotkaniu z nim uczestniczył m.in. wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok. Dzięki dodatkowej puli funduszy unijnych gliwicki PKM będzie mógł zakupić 17 autobusów hybrydowych.

To nowe środki finansowe, które będą wpływały na jakość i poprawę bezpieczeństwa pasażerów w województwie śląskim. Z dodatkowej puli 25 mln planowane jest dofinansowanie 2 nowych projektów dotyczących rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego. Jeden z nich dotyczy Gliwic – jest to dofinansowanie zakupu 17 autobusów hybrydowych. Drugi, dotyczący Katowic, to projekt, gdzie będzie zakupionych kilka autobusów zasilanych gazem CNG. Mamy nadzieję, że te środki będą wykorzystane jak najszybciej – zapowiedział w Katowicach minister Grzegorz Puda.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok, potwierdzone przez ministerstwo dodatkowe dofinansowanie z POiŚ dla Gliwic i Katowic to zaledwie część dużych środków zewnętrznych, które wspólnie z resortem udało się wygospodarować samorządom na zrównoważony transport miejski w Śląskiem (w szczególności w subregionie centralnym).

Mechanizm, w ramach którego pracujemy, czyli współdecydowanie o wyborze projektów przez władze miejskie i centralne, dobrze wpływa na rozwój, na właściwe wybory i koordynację procesu udoskonalenia transportu publicznego – podkreślił Mariusz Śpiewok. – W Gliwicach jest obecnie budowane nowoczesne centrum przesiadkowe. Wraz z nowoczesnymi autobusami hybrydowymi, których zakup planuje gliwicki PKM, z pewnością zwiększy ono komfort podróżowania nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale także całego regionu – mówił wiceprezydent Gliwic.

Szacowana wartość gliwickiego projektu przewidującego zakup 17 autobusów hybrydowych (bez ujęcia w projekcie budowy stacji zasilania) to to ok. 29,8 mln zł. Dofinansowanie UE może wynieść 18,5 mln zł. PKM Katowice zakłada z kolei zakup 8 sztuk autobusów 12-metrowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Szacowana wartość tego projektu to 10,4 mln zł, a dofinansowanie UE może wynieść 6,5 mln zł.

Żeby obydwa projekty weszły w życie, muszą przejść proces włączenia do Programu Infrastruktura i Środowisko. Samorządy powinny więc podjąć prace w zakresie aktualizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i ujęcia w niej nowych propozycji. Gdy przejdą akceptację przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, projekty zostaną wpisane na Wykaz Projektów Zidentyfikowanych do POIiŚ. W ostatnim kroku czeka je jeszcze ocena w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.