Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 3 lutego 2022 r.

// 03-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Na Wójtowiance powstaje zbiornik retencyjny

Wizualizacja całego zielonego zbiornika

Po otrzymaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, miasto kontynuuje prace przy tworzeniu suchego zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka. Zbiornik ma zabezpieczyć centrum miasta przed powodzią, ale na co dzień będzie służył mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

Zbiornik retencyjny z niezbędnymi urządzeniami hydrotechnicznymi powstanie na potoku Wójtowianka, na tzw. Wilczych Dołach, pomiędzy osiedlem Sikornik a obwodnicą miejską. Będzie chronić przed zalaniem część śródmieścia. Obecnie w trakcie intensywnych opadów wezbrane wody Wójtowianki i Ostropki nie są w stanie pomieścić się w wąskim, podziemnym kanale prowadzącym do rzeki Kłodnicy, zalewają szpital, teatr, ulice, budynki mieszkalne i parkingi.

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy będzie elementem kompleksowego miejskiego systemu ochrony Gliwic przed powodziami, ale nie tylko. Prezydent Gliwic zadecydował, że – zgodnie z oczekiwaniami wyrażanymi przez mieszkańców – teren zyska dodatkową funkcję i będzie służyć gliwiczanom na co dzień jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

Teren będzie atrakcyjny i otwarty dla mieszkańców

Inwestycja obejmie w sumie 10 hektarów, a zieleń pokrywać będzie docelowo 70% tego obszaru (tylko 1,3% zajmą elementy betonowe). Suchy zbiornik retencyjny zostanie tak ukształtowany, że będzie mógł być w bezpieczny sposób wykorzystywany przez mieszkańców w różnym wieku.

W efekcie gliwiczanie będą zdecydowanie lepiej chronieni przed powodziami, a równocześnie zyskają nową ogólnodostępną miejską przestrzeń o charakterze parkowym, ze ścieżkami dla rowerzystów i pieszych. Przewidziano miejsca wypoczynku i różne elementy małej architektury – m.in. ławki, leżaki, specjalne podesty z miejscami do siedzenia i plenerowymi meblami, wiatę czy stoliki piknikowe. Zaplanowano plac zabaw i siłownię.

Posadzona zostanie bardzo duża liczba nowych roślin – drzew, krzewów i bylin. Pojawi się też m.in. roślinność łąkowa czy rośliny pnące. Zostaną dobrane odpowiednie gatunki dostosowane do panujących warunków, cieszące oczy spacerowiczów, ale pożyteczne także dla owadów i małych zwierząt. Koncepcję zagospodarowania terenu przygotowała ta sama firma, która sporządziła projekt modernizacji Parku Chrobrego przy hali Arena.

Prace nabierają tempa

Teren budowy został już ogrodzony i – zgodnie z przepisami – sprawdzony przez archeologów. Obecnie prowadzona jest niezbędna wycinka drzew i innych roślin. Chodzi w przeważającej liczbie o niewielkie drzewa oraz krzewy porastające koryto potoku na odcinku, na którym ma powstać zbiornik retencyjny. Cenne, duże drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie niecki zostaną zachowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Miasto ma zgodę na realizację inwestycji wydaną przez wojewodę śląskiego, uzyskaną na podstawie specustawy przeciwpowodziowej. – Ta podstawowa decyzja  wojewody pozwala na wycinkę drzew i krzewów na wskazanym terenie objętym inwestycją. Są jednak pewne warunki. Przeprowadzony został monitoring przyrodniczy i konieczne było pozyskanie tzw. decyzji derogacyjnej zezwalającej na odstępstwa od zakazów dotyczących ingerencji w środowisko ptaków na terenie całej inwestycji, w tym m.in. na terenie jednej z działek, gdzie zlokalizowano gniazda i dziuple. Taką decyzję dla inwestycji otrzymaliśmy, podobnie jak decyzję derogacyjną dotycząca płazów i gadów. Wydała ją Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a następnie utrzymała w mocy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – informuje Elżbieta Chrząszcz, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarowania Wodami UM.

Kolejnym krokiem będą prace ziemne związane z kształtowaniem terenu. Budowa zbiornika retencyjnego ma kosztować około 16,5 mln zł, z tego 85% zostanie pokryte ze środków unijnych, ale kwota ta może jeszcze ulec zmianie. Wsparcie z Unii Europejskiej w wysokości około 6 mln zł miasto pozyskało także na zagospodarowanie terenu.

 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Przypominamy! Do 30 czerwca właściciele domów jednorodzinnych i zarządcy budynków wielorodzinnych – m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – muszą zarejestrować dostępne źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).  CEEB będzie m.in. narzędziem wspierającym wymianę nieekologicznych kotłów grzewczych, z których najstarsze – zgodnie ze śląską uchwałą antysmogową – należało usunąć z naszych domostw do końca minionego roku. Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

KIEDY PODLEGAM OBOWIĄZKOWI REJESTRACJI?

Gdy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, zarządcą budynku wielorodzinnego lub właścicielem mieszkania, w którym na własną rękę zainstalowałeś dodatkowe źródło ciepła (np. kozę, piec czy kominek) o mocy do 1 MW.

ILE MAM CZASU NA ZŁOŻENIE DEKLARACJI?

  • 12 miesięcy – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni – od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

JAK ZROBIĆ TO NAJSZYBCIEJ?

Najlepiej online na komputerze , za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

KROK 1. BUDYNEK I ADRES

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

KROK 2. ŹRÓDŁA CIEPŁA

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku.
Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku. Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku tych kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba też zarejestrować kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, jego mocy, ani typu kotła. Co ważne, ma znaczenie, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić odpowiednio zaznaczając czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

KROK 3. ZŁOŻENIE DEKLARACJI

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow. (kik)