Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 3 czerwca 2022 r.

// 03-06-2022

Kulturalny rozkład jazdy: 4–5 czerwca

kolaż zdjęć z wydarzeń kulturalnych z napisem Kulturalny rozkład jazdy

W Cechowni odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Uklei, gliwickiego scenografa i malarza, autora scenografii teatralnych i telewizyjnych, a PaskudoFonia, gliwicki cykl koncertów poezji śpiewanej, będzie obchodzić 5. urodziny – zaśpiewa na nich Zuzanna. To niektóre z naszych propozycji na kulturalny weekend w Gliwicach – sprawdźcie, dokąd jeszcze warto się wybrać.

sobota 4 czerwca

  • Na godz. 12.00 zapraszamy do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Dr hab. Jacek Surzyn poprowadzi spotkanie pod hasłem „Judaizm i świat zewnętrzny”.
  • W Cechowni w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska) o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Scenografia” Jacka Uklei. Po wernisażu odbędzie się koncert MishMatt.
  • O godz. 18.30 filmem „Inaczej niż w raju” rozpocznie się w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) przegląd filmów Jima Jarmuscha „7 × Jarmusch”. Na godz. 20.15 zaplanowano projekcję „Nieustających wakacji” z 1980 roku.
  • O godz. 18.55 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się transmisja opery „Hamlet” Bretta Deana w reżyserii Nella Armfielda – prosto z nowojorskiej Metropolitan Opera. Dyryguje, debiutujący w Met, Nicholas Carter.
  • Kurtyna w górę! O godz. 19.00 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85) rozpocznie się premiera spektaklu „Łysa śpiewaczka” Eugène Ionesco w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Zaprezentuje go Akademicki Teatr Remont.

niedziela 5 czerwca

  • Na godz. 19.00 zapraszamy do Fundacji PaskudoFonia (ul. Bednarska 8). Z okazji 5. urodzin cyklu koncertowego PaskudoFonia zagrają Zuzanna i Dorota „Sowa” Kuziela.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

KIERUNEK-DZIELNICE. Obrońców Pokoju-Żerniki

Spotkanie mieszkańców z prezydentem i dyrektor ZDM

W czwartek, 2 czerwca, prezydent Gliwic Adam Neumann rozmawiał z mieszkańcami dzielnic: Obrońców Pokoju i Żerniki. Były to kolejne spotkania z cyklu Kierunek-Dzielnice. Dyskutowano o lokalnych sprawach oraz możliwych zmianach i  perspektywach rozwoju dzielnic. W spotkaniu w Żernikach wzięła udział Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, która odpowiadała na pytania dotyczące infrastruktury drogowej.

Spotkania prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami gliwickich dzielnic rozpoczęły się w maju. To okazja do rozmów o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia nas wszystkich. Dzięki bliskiej współpracy z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej im okolicy, a także rzeczowej dyskusji, można skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby. Wykorzystanie potencjału różnych środowisk w Gliwicach sprawia, że miasto rozwija się w zrównoważony sposób oraz umacnia potencjał gospodarczy, zapewniając solidne ekonomiczne podstawy działalności w wielu obszarach. Spotkania są otwarte dla wszystkich i każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

Każde ze spotkań trwa półtorej godziny i jest  podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz główną część przeznaczoną na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskich i dzielnicowych. Jeżeli pytań i tematów, które chcą poruszyć mieszkańcy, jest więcej, można je przekazać po spotkaniu pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierują sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich.

Mieszkańcy dzielnicy Obrońców Pokoju i Żernik, którzy spotkali się z prezydentem 2 czerwca, przedstawili nurtujące ich sprawy oraz prośby o interwencje. Z największym zainteresowaniem spotkały się kwestie związane z szeroko pojętą komunikacją. Pytano o budowę ścieżek rowerowych, drogowe bezpieczeństwo, przystanki autobusowe i możliwość korekty rozkładów jazdy niektórych linii autobusowych. Uczestnicy spotkań rozmawiali z prezydentem także m.in. o planowanej i oczekiwanej budowie nowego miejskiego szpitala, zagospodarowaniu obiektów przy Radiostacji, Gliwickim Budżecie Obywatelskim i segregacji bioodpadów. W Żernikach  sporo uwagi  poświęcono dzielnicowej infrastrukturze drogowej, w tym remontom ulic, a także np. budowie chodników i oświetleniu ulicznemu.

Sporo spraw zostało wyjaśnionych od razu podczas spotkania, ponieważ wiele poruszonych kwestii jest dobrze znanych władzom Gliwic i są już w trakcie rozwiązywania.
Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst bądź typowo indywidulany charakter – zostały zapisane i będą analizowane.

Cykl KIERUNEK – DZIELNICE potrwa do końca czerwca. Najbliższe spotkania odbędą się 7 czerwca w Ligocie Zabrskiej i Sośnicy. (mf)

 

 

Rusza remont dolnej części elewacji Ratusza

panorama Ratusza

Warunki atmosferyczne, upływ czasu oraz działalność człowieka nie oszczędziły elewacji jednej z wizytówek Gliwic. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy doczeka się jednak drobnego liftingu – remontu dolnej części elewacji. Prace rozpoczną się w poniedziałek 6 czerwca.

Zakres robót obejmie oczyszczenie, uzupełnienie ubytków oraz malowanie cokołu budynku od strony wschodniej, południowej i zachodniej. W celu ograniczenia niedogodności dla najemcy lokalu, mieszczącego się w przeszklonych podcieniach Ratusza, przy którym działa obecnie ogródek letni, renowacja cokołu elewacji północnej planowana jest w późniejszym czasie. Ze względu na konieczność oczyszczenia dolnego pasa budynku wąski teren dookoła obiektu zostanie tymczasowo wygrodzony. Koszt zaplanowanych prac wynosi blisko 50 tys. zł brutto. Ich wykonawcą jest firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Ostatni remont zabytkowego Ratusza, obejmujący wnętrza, przeprowadzono w latach 2008–2009. Z kolei w 2018 roku wymieniona została stolarka okienna.

Obecny remont, nad którym nadzór będzie sprawował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, powinien się zakończyć pod koniec lipca.

Zmiany na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego

grafika

Trwa przebudowa ulic w rejonie placu Piastów i dworca kolejowego. W związku z pracami zamknięto środkową część  ul.  Bohaterów  Getta  Warszawskiego  na  odcinku od skrzyżowania z ul. Zwycięstwa w kierunku ul. Toszeckiej. Ruch odbywa się dwukierunkowo wzdłuż skrajnych pasów – informuje Przedsiębiorstwo Eurovia Polska S.A.

Wjazd i wyjazd autobusów na plac postojowy przed budynkiem dworca nadal jest możliwy, utrzymana została też możliwość obsługi przystanku „Gliwice Dworzec PKP 4” w dotychczasowej lokalizacji.
W piątek, 10 czerwca, zmieni się lokalizacja przystanku „Gliwice Dworzec PKP 4” (dotyczy linii nr: 6, 32, 32N, 71,126,197, 202, 650, 676, 677, 692, 699, 702, 710, 932). Przystanek zostanie przesunięty o około 100 metrów w kierunku skrzyżowania z ul. Zwycięstwa i zlokalizowany na tymczasowym peronie w rejonie placu postojowego dla autobusów.
Praca eksploatacyjna oraz godziny odjazdów nie ulegną zmianie. (mf)

 

Czerwcówka – z miłości do muzyki

Silent Disco

Czerwcówka to dwa czerwcowe weekendy, które znów upłyną pod znakiem dobrej zabawy i doskonałej muzyki. Motywem przewodnim będzie miłość – do tańca, muzyki, świetnie spędzonego czasu i ludzi, z którymi możemy dzielić naszą radość.

Pod nazwą Czerwcówka kryją się trzy wydarzenia, na które zaprasza Centrum Kultury Victoria: koncert Minne i Silent Disco w ruinach teatru Victoria oraz Gorączka Świętojańskiej Nocy – koncert muzyki folkowej na łące igrowej przy ul. Akademickiej.

17 czerwca o godz. 19.00 Trio Bastarda i Holland Baroque opowiedzą nam o miłości  przez muzykę dawną w autorskiej interpretacji. Podczas koncertu słyszymy materiał z płyty „Minne” (Miłość), czyli improwizowany program inspirowany średniowieczną poezją miłosną. Koncert w Gliwicach odbędzie się w dniu polskiej premiery płyty. Warto przypomnieć, że Trio Bastarda gościło w Gliwicach podczas Majówki z Kulturą, wypełniając ruiny teatru Victoria publicznością i zyskując najlepsze recenzje. Bilety na wydarzenie dostępne są online lub stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów.

Dzień później – w sobotę 18 czerwca – także w ruinach, o godz. 19.00 rozpocznie się Silent Disco, czyli cicha dyskoteka. Muzyka popłynie nie z głośników, a przez słuchawki. Przy pomocy jednego przycisku będzie można wybierać rytmy, przy których chcemy się bawić: retro disco, electronic & alternative dance, latino. Ruiny teatru – jak podczas dyskotek w najlepszych klubach – zostaną efektownie podświetlone. Pod tarasem powstanie strefa Chill & gastro, czyli strefa relaksu z wystrzałowymi napojami. Wstęp na wydarzenie płatny – 10 zł.

Czerwcówkę 25 czerwca zakończy koncert Gorączka Świętojańskiej Nocy, czyli wieczór z muzyką folkową we współczesnym, alternatywnym wydaniu z elementami popu, rocka i techno! Igrową łąkę przy ul. Akademickiej rozgrzeją zespoły: Fanfara Awantura, Taraka z gościnnym udziałem Amelki oraz muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. Nie zabraknie ukraińskich akcentów, odniesień do natury i żywiołów. Na łące stanie też strefa gastronomiczna. Wstęp na wydarzenie wolny. Początek o godz. 19.00.

Wszystkie szczegóły zainteresowani znajdą na stronie www.ckvictoria.pl

Sesja Rady Miasta Gliwice – 9 czerwca

Ratusz

W czwartek 9 czerwca o godz. 15.00 w Ratuszu na Rynku rozpocznie się sesja Rady Miasta Gliwice.

Porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

RIPH zachęca: zgłoś kandydatów do nagrody

Baner z napisem Marka Śląskie

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach zachęca do zgłaszania kandydatów do nagrody „Marka – Śląskie”. To okazja, aby docenić aktywnych ludzi, firmy i instytucje, które poprzez swoją działalność kreują pozytywny wizerunek naszego województwa w kraju czy na świecie.

To już 13. edycja konkursu. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: Gospodarka, Nauka, Kultura, Sport, Turystyka i rekreacja, Produkt, Usługa, Zdrowie, Organizacje pozarządowe, Dziedzictwo kulturowe regionu, Społeczna odpowiedzialność biznesu, Media, Osobowość roku.

Kandydatów do nagrody „Marka-Śląskie” mogą zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego, samorządy zawodowe, gospodarcze, wyższe uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, pożytku publicznego, fundacje oraz redakcje prasy, radia i telewizji. Zainteresowane konkursem podmioty mają również prawo same zgłosić swoją kandydaturę. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Wnioski wraz z odpowiednimi załącznikami należy przesłać do 30 czerwca wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: markaslaskie@riph.com.pl (tylko wyjątkowo można przesyłać pocztą tradycyjną – na płycie CD lub pendrivie – na adres Biura Kapituły Konkursu: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, ul. Zwyciestwa 36, 44-100 Gliwice).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.riph.com.pl, uzyskać pod numerem telefonu 32/231-99-79 lub e-mailem, pisząc na markaslaskie@riph.com.pl.

 

Kilometr dalej od cukrzycy

baner

4 czerwca w Gliwicach zorganizowany będzie kolejny bieg w szczytnym celu. Na boisku SP nr 6 przy ul. Jasnogórskiej 15 odbędzie się „I Gliwicki Bieg 1 Kilometr Dalej od Cukrzycy” pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Problem cukrzycy dotyczy coraz większej liczby osób – obecnie w Polsce choroba ta dotyka już blisko 3 mln osób. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja w tym zakresie. W Gliwicach cukrzykom i osobom zagrożonym chorobą pomaga im m.in. Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą (ul. Młyńska 17), które realizuje bezpłatny projekt „Słodkie pogotowie”. Organizowane są też inne ważne, uświadamiające projekty. Jednym z nich jest „I Gliwicki Bieg 1 Kilometr Dalej od Cukrzycy” Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 4 czerwca, na boisku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Jasnogórskiej 15, w godz. od 11.00 do 13.00. Będzie można bezpłatnie zmierzyć sobie poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Zaplanowano też konkursy i zabawy dla dzieci oraz porady zdrowotne w punkcie edukacyjnym. Punktem kulminacyjnym spotkania będą wspólne aktywności fizyczne – bieg i marsz nordic walking. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy prowadzone są poprzez stronę internetową www.mojacukrzyca.pl.

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Ligota Zabrska i Sośnica.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 7 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Ligoty Zabrskiej (Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Pocztowa 31), a o 18.30 dla mieszkańców Sośnicy (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, ul. Jedności 35).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Gliwiczanie zawalczą o awans do Lotto Superligi Mężczyzn

tenis stołowy, tenisista w akcji

Już w ten weekend najbardziej oczekiwane wydarzenie dla miłośników tenisa stołowego w Gliwicach! Zawodnicy KTS podejmą w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” (ul. Partyzantów 25) przedstawicieli  zielonogórskiego ZKS Palmiarnia. Stawką rywalizacji (5 czerwca, godz. 16.00) będzie awans do Lotto Superligi Mężczyzn.

Drużyna z Zielonej Góry jest silna i zmobilizowana, nie da się jej przestraszyć, nie da się oszukać – tych graczy trzeba będzie pokonać. Dlatego liczymy na kibiców, naszego „piątego” zawodnika , który pomoże nam przełamać ofensywę gości i udzieli wsparcia naszym tenisistom przygotowującym się do starcia i skoncentrowanym na celu – nawołują przedstawiciele KTS Gliwice.

Do oglądania tego spotkania zapraszamy do CKS  „Łabędź” i na klubowym kanale Youtube.

Gliwice ❤ rowery!

grafika

3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru – ekologicznego, ekonomicznego i uszczęśliwiającego sposobu poruszania się.

Plusów wynikających z jazdy na rowerze jest co najmniej kilkanaście, bo to urządzenie niemal doskonałe. Umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście, łatwy i darmowy dojazd do pracy – nie trzeba go tankować, płacić za parkowanie czy bilet. Dodatkowo pomaga się dotlenić, obniżyć ciśnienie, daje poczucie swobody, a jedyne co nas ogranicza, to siła własnych mięśni. Warto pomyśleć o dojeździe do pracy na rowerze, nie tylko w dzień roweru. A w Gliwicach jest gdzie jeździć. Mamy już ponad 124 km ścieżek i dróg rowerowych. Będzie jeszcze więcej! (mf)

W repertuarze – „Hamlet”

ucharektyrzowany mężczyzna w czarnym stroju

W sobotę 4 czerwca o godz. 18.55 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się transmisja opery „Hamlet” Bretta Deana w Metropolitan Opera. Reżyseruje Neil Armfield, dyryguje, debiutujący w Met, Nicholas Carter.

Po światowej premierze inscenizacji „Hamleta” australijskiego kompozytora Bretta Deana na festiwalu operowym w Glyndebourne, brytyjski „The Guardian” napisał: „Nieczęsto współczesna opera brzmi aż tak dobrze. Szekspir rzuca kompozytorom rękawicę, która w wielu przypadkach nie powinna być podnoszona, lecz »Hamlet« Deana sprostał zadaniu”. Teraz ta niezwykła współczesna opera zadebiutuje na ekranach kin.

Na scenie zobaczymy członków pierwotnej obsady, m.in. tenora Allana Claytona w roli tytułowej. Partnerować będą mu sopranistka Brenda Rae jako Ofelia, mezzosopranistka Sarah Connolly jako Gertruda, baryton Rod Gilfry jako Klaudiusz, a także, cieszący się mianem operowej legendy, bas Sir John Tomlinson jako duch ojca Hamleta.

Bilety

Cechownia otwarta na kulturę

dwóch mężczyzn uśmeicha się do siebie

W Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej dużo się dzieje – 4 czerwca odbędzie się kolejna ciekawa impreza. Tym razem będzie to podwójne, kulturalne uderzenie – w Cechowni zaplanowano wernisaż wystawy i koncert.

W sobotę 4 czerwca o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Scenografia” Jacka Uklei. W Cechowni zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny gliwickiego twórcy. Jacek Ukleja to artysta wszechstronny – absolwent scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i klasy skrzypiec szkoły muzycznej I i II stopnia. Po obronieniu dyplomu w pracowni prof. Andrzeja Stopki zajmował się plastyką i muzyką filmową do produkcji Ryszarda Antoniszczaka i Sławomira Idziaka. Scenograficznego bakcyla połknął już w domu rodzinnym – rodzice artysty prowadzili teatr lalek i na jego potrzeby wykonywali wielkie kukły. W portfolio Jacka Uklei jest wiele scenografii teatralnych i telewizyjnych, między innymi do spektakli na podstawie tekstów Williama Shakespeare’a, Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka. Wszystkie jego projekty i kostiumy wykonywane są ręcznie – bez użycia komputera. W 2018 roku Jacek Ukleja został nagrodzony za całokształt twórczości nagrodą prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Po wernisażu, o godz. 19.00, rozpocznie się koncert duetu MishMatt. Giatarzystom Michałowi Ucherowi i Mateuszowi Musiołowi będzie gościnnie towarzyszył klawiszowiec Radek Daszkiewicz. Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie cechownia-gliwice.pl.

Można się bawić

plac zabaw w parku Chopina

Plac zabaw w parku Chopina znów jest otwarty. W trosce o bezpieczeństwo dzieci został wyłączony z użytkowania w styczniu, gdy rozpoczęła się budowa wodnego placu zabaw i konieczne było wykonanie głębokich wykopów oraz rozebranie części ogrodzenia.

Obecnie prace przy budowie placu wodnego dobiegają końca i  plac zabaw mógł zostać ponownie udostępniony dzieciom. Dobrej zabawy! (mf)