Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 29 października 2021 r.

// 29-10-2021

Kulturalny rozkład jazdy: 29–31 października

banner

Koncert Wiesława i Martyny Ciecieręgów zakończy w piątek Gliwickie Spotkania Literackie „Haczyk”. Co jeszcze będzie się działo w nadchodzący weekend? Jak co tydzień zapraszamy na nasz Kulturalny rozkład jazdy!

  • W piątek 29 października od godz. 17.00 do 18.45 dzieci zagrają w szachy. Zajęcia w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Perkoza 12) poprowadzą trenerzy Akademii Szachowej Gliwice.
  • 29 października o godz. 18.00 w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” (ul. Partyzantów 25) rozpocznie się koncert Martyny i Wiesława Ciecieręgów. Wydarzenie zakończy Gliwickie Spotkania Literackie „Haczyk”.
  • W piątek o godz. 19.30 w klubie Spirala (Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, ul. Pszczyńska 85) odbędzie się druga odsłona festiwalu Punk Generation. Zaplanowano spotkanie autorskie z Adą Lyons-Dąbrowską, autorką książki „Polski Punk 1978–84” i koncert Ulicznego Opryszka.
  • W sobotę 30 października o godz. 10.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) rozpoczną warsztaty umuzykalniające dla dzieci – „Mini Nutki – zabawy z muzyką”.
  • Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) w ostatni weekend miesiąca zaprasza do obejrzenia „Przygód Tomka Sawyera” w reżyserii K. Materny i spektaklu „Powrót” (reż. M. Zdunik).
  • Kino studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3) także przygotowało kilka ciekawych propozycji filmowych na weekend. Wśród nich jest między innymi „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego.
  • Do Muzeum w Gliwicach zapraszamy na wystawy czasowe. W Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) można zobaczyć ekspozycję „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, a w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14), tylko do końca października, jest prezentowana wystawa „Nowe zagospodarowanie historycznego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach”. Na Rynku aż do końca roku są eksponowane plansze prezentujące życie i twórczość Tadeusza Różewicza.
  • Także MBP w Gliwicach zaprasza na wystawy. W Biblioforum (Centrum Handlowe Forum, ul. Lipowa 1) eksponowane są fotografie Antona Svrčka (20 prac z cyklu „W mieście i poza miastem”) i Kordiana Pawlaka („Orońsko 1”). W galerii Perkoz (Filia nr 5 MBP w Gliwicach) jest prezentowana ekspozycja „CrossWorlds” Jeffa McConnella i Diany Pankovej. Te wystawy wpisują się w IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej – OFFO 2021. Natomiast w Filii nr 30 MBP w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) można zobaczyć ekspozycję „Lem literackim patronem roku 2021”.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Wyjątkowe spotkania z wyjątkowymi artystami

Artyści na scenie

XIV Gliwickie Spotkania Tęczowe za nami. Jak zawsze było kolorowo, radośnie, ale też wzruszająco i przede wszystkim twórczo i przyjaźnie. 28 października na bojkowskiej scenie Młodzieżowego Domu Kultury odbył się festiwal twórczości osób niepełnosprawnych. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Podczas tegorocznej edycji spotkań swoje umiejętności wokalne, aktorskie, taneczne i kabaretowe zaprezentowało 130 niepełnosprawnych osób m.in. z domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej m.in. z Gliwic, Sośnicowic, Kuźni Nieborowskiej, Pilchowic, Pyskowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Lublińca, Pacanowa, Sosnowca, Katowic i Tychów. Był taniec, występy zespołów muzycznych i solistów, spektakle teatralne i występy kabaretowe.
Gliwickie Spotkania Tęczowe to wyjątkowe święto, podczas którego niepełnosprawni artyści prezentują swoje talenty i możliwości, pokaują, że mają wiele do zaoferowania, również w sztuce. To twórcze spotkanie pozbawione zbędnej rywalizacji. Jak co roku repertuar był bogaty i różnorodny, po raz kolejny przekonaliśmy się o wyśmienitym poczuciu humoru naszych artystów. Ale spotkania tęczowa mają jeszcze jeden ważny cel – pokazują, że osoby niepełnosprawne mają wiele do zaoferowania, mają dużo emocji i potrafią funkcjonować w społeczeństwie na różnych płaszczyznach. Trzeba tylko im to umożliwić – mówi Wojciech Kotylak, terapeuta, opiekun na Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza” i organizator Gliwickich Spotkań Tęczowych.
Wydarzenie zorganizowały Warsztaty Terapii Zajęciowej TĘCZA Gliwice i MDK Gliwice. (mf)

 

PEC – Gliwice ma nowego prezesa

portret prezesa

Krzysztof Szaliński został nowym prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice. Zastąpił na tym stanowisku Rudolfa Widziszowskiego, który 30 września zakończył trwającą 37 lat pracę w PEC-u.

Krzysztof Szaliński jest absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku Mechanika i budowa maszyn o specjalności Maszyny i urządzenia energetyczne. Pracuje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – Gliwice od 2000 roku – początkowo na stanowisku stażysty, następnie mistrza eksploatacji i nawęglania, mistrza remontów, kierownika działu aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. W 2003 roku ukończył studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej w zakresie rynku energii elektrycznej, ciepła i gazu oraz usług multimedialnych.

W uznaniu zasług dla rozwoju energetyki, w 2011 roku został uhonorowany ministerialnym wyróżnieniem.  Od 4 lat zajmuje stanowisko zastępcy dyrektora ds. technicznych w PEC – Gliwice. Jest autorem i współautorem udoskonaleń produkcji i dystrybucji ciepła, a także popularyzatorem systemów automatyki związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. To także wdrożeniowiec procesów technologicznych pod względem szeroko rozumianej ochrony środowiska, w tym części emisyjnej gazów spalinowych do powietrza, produkcji ścieków, ich oczyszczania i zużycia wody. Jest pomysłodawcą i współautorem inteligentnego programu pracy ciepłowni Gliwice, ukierunkowanego na minimalizowanie strat przesyłowych w rurociągach ciepłowniczych prowadzących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji ciepła dla miasta Gliwice.

Odwiedzajmy groby, zachowajmy ostrożność

znicze na cmentarzu

Tradycyjnie w okresie Wszystkich Świętych zmieni się organizacja ruchu przy niektórych  gliwickich nekropoliach oraz rozkłady komunikacji organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Warto zapoznać się ze zmianami, a w okresie intensywnego odwiedzania grobów bliskich zachować szczególną ostrożność na drogach, zwłaszcza w okolicy cmentarzy.

Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzu Centralnym wprowadzone zostaną w piątek, 29 października, około godz. 22. 00 i będą obowiązywać do 2 listopada, do godz.6.00. Jak co roku z ruchu wyłączony będzie odcinek ul.  Kozielskiej – od ul. Okulickiego do ronda im. Władysława Andersa. Na ul. Okulickiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Z ul. Kozielskiej będzie można skręcić wyłącznie w prawo w ul. Okulickiego. Nie będzie możliwości dojazdu do ul. Andersa i dalej. do ronda im. Andersa i ul. Łabędzkiej. Odcinkiem bezpośrednio przy cmentarzu Centralnym (od ul. Okulickiego do ronda im. Andersa) poruszać się będą mogły wyłącznie autobusy PKS, ZTM oraz TAXI, pojazdy dostawcze do 3,5 t. Ruch będzie odbywał się jednokierunkowo, od ul. Okulickiego w stronę ronda im. Andersa. Uwaga! 1 listopada wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Kozielskiej z ul. Okulickiego.
Kierowcy jadący od węzła DK88 – Okulickiego będą mogli pozostawić samochód na pobliskim parkingu przy Parku Handlowym Arena lub na parkingu znajdującym się na tyłach Cmentarza Centralnego. Dodatkowo samochody pozostawić będzie można po obu stronach ul. Andersa i – jednostronnie – na ul. Okulickiego.
Również przy cmentarzu przy ul. Św. Wojciecha zmiany organizacji ruchu wprowadzone zostaną 29 października około godz. 22.00 i potrwają do 2 listopada, do godz.6.00.
Na ul. Św. Wojciecha wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Bezpośredni wjazd w ulicę od strony ul. Toszeckiej będzie możliwy tylko dla kierowców poruszających się od centrum miasta w kierunku Pyskowic. Jadący ul. Toszecką, od strony Pyskowic, dojadą do nekropolii położonej przy ul. Św. Wojciecha skręcając w ul. Myśliwską. Na części ul. św. Wojciecha wprowadzony zostanie prawostronny zakaz zatrzymywania.  
Jadący od DK88 prowadzeni będą objazdem ul: Św. Wojciecha, Jałowcową, Myśliwską oraz Bończyka. Dla samochodów ciężarowych wytyczony zostanie przejazd: DK88 przez rondo na ul. Pionierów do ul. Toszeckiej.

Komunikacja autobusowa
W okresie od 29 października do 1 listopada uruchomione zostaną trzy dodatkowe linie specjalne, które ułatwią mieszkańcom dojazd do nekropolii: C1, C3 i C4.
Linia C1 kursować będzie na trasie:
Gliwice Cmentarz Centralny – Kozielska – Andersa – Styczyńskiego –Daszyńskiego – Ciupków – Dolnej Wsi – Nowy Świat – Kochanowskiego – Rybnicka – Kosów – Czapli – Żurawia – Bardowskiego – Kilińskiego – Lotników – Toruńska –  GLIWICE Trynek Toruńska – Piastowska – Kilińskiego – Bardowskiego – Żurawia – Czapli – Kosów – Rybnicka – Kochanowskiego – Nowy Świat – Słowackiego – Daszyńskiego – Styczyńskiego – Kozielska – Gliwice Cmentarz Centralny.
Linia C3 kursować będzie na trasie:
Gliwice Cmentarz Centralny – Kozielska – Andersa – Styczyńskiego – Kozielska – Jasnogórska – Powstańców Warszawy – Wyszyńskiego – Strzody – Wrocławska – Częstochowska – Jagiellońska – Plac Piastów – Dworcowa – (łącznikiem równoległym do Dworcowej) – Jagiellońską – Hlubka – Piwna – Traugutta – Dąbrowskiego – Poniatowskiego – GLIWICE Poniatowskiego (Cmentarz Lipowy) – Poniatowskiego – Dąbrowskiego – Traugutta – Piwna – Plac Piastów – Dworcowa – Wyszyńskiego – Powstańców Warszawy – Jasnogórska – Kozielska – Gliwice Cmentarz Centralny.
W kursach do Cmentarza Lipowego linia będzie obsługiwała stanowisko 32 przystanku „Gliwice Plac Piastów” oraz przystanek „Gliwice Piwna” przy ulicy Piwnej.
W kierunku do Cmentarza Centralnego linia będzie obsługiwała przystanek „Gliwice Dworcowa” przy ul. Dworcowej.
Linia C4 (okrężna) kursować będzie na trasie:
Gliwice Plac Piastów – Dworcowa – (łącznikiem równoległym do Dworcowej) – Jagiellońską – Hlubka – Piwna – Traugutta – Dąbrowskiego – Poniatowskiego (Cmentarz Lipowy) – Skowrońskiego – Tarnogórska – Olszewskiego – Strzelnicza – Paderewskiego – Obrońców Westerplatte – Strzelnicza - Myśliwska – (Cmentarz Św. Wojciecha) – Myśliwska – Toszecka – Bohaterów Getta Warszawskiego – Gliwice Plac Piastów.
Linia obsługiwała będzie stanowisko 32 przystanku „Gliwice Plac Piastów” oraz przystanek „Gliwice Piwna” przy ul. Piwnej.
Dla linii autobusowych 29 października będzie obowiązywał rozkład jazdy ważny w dni robocze szkolne. 30 października będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, 31 października niedzielny rozkład jazdy, a 1 listopada rozkład obowiązujący we Wszystkich Świętych.  Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie rj.metropoliaztm.pl. 1 listopada cała komunikacja miejska będzie bezpłatna. (mf)

 

Kwesta dla Hospicjum

kwesta na cmentarzu. Wolontariusz z puszką

Gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego przygotowuje się do Kwesty Pierwszolistopadowej, z której środki zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę placówki przy ul. Daszyńskiego oraz działalność bieżącą. Trzydniowa zbiórka będzie prowadzona na wszystkich gliwickich nekropoliach.

Trwa rozbudowa gliwickiego hospicjum. Pomimo środków z 1% podatku oraz wsparcia miasta  i licznych darczyńców, potrzeby są nadal znaczne. Dlatego zebrane podczas Kwesty Pierwszolistopadowej pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę i modernizację placówki, która przeciąga się ze względu na pandemię i obecną sytuację cenową na rynku budowlanym.
Kwesta odbędzie się 30 i 31 października oraz 1 listopada w godz. od 9.00 do 17.00.
Do jej przeprowadzenia niezbędne jest zaangażowanie wolontariuszy – w tym roku na cmentarzach pojawi się aż 617 osób ze specjalnie oznaczonymi puszkami, do których będzie można wrzucić swój datek. Darowiznę na rzecz Hospicjum można też przekazać za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl. Całkowity dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na cele statutowe placówki.
Przypominamy, że rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach rozpoczęła się w czerwcu 2018 r. Prace są zaawansowane, ale sporo zostało jeszcze do zrobienia. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie spełniał wymogi stawiane oddziałom medycyny paliatywnej. Rozbudowa palcówki polega na zbudowaniu trzeciego budynku, który połączy dwa już istniejące. Na powierzchni  łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia.
Dzięki modernizacji zwiększy się standard pracy personelu i wolontariuszy, przede wszystkim jednak podniesie się jakość opieki nad chorymi. Oddział Stacjonarnego Ośrodka Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym poziomie, bez konieczności przemieszczania się między piętrami, co znacznie ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum. W ramach oddziału powstaną sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność fizyczną. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe, będzie też więcej łóżek dla chorych – obecnie w hospicjum są 24 łóżka, po remoncie znajdzie się miejsce dla 30. Powstanie też sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Na rozbudowę placówki miasto przeznaczyło do tej pory 1.9 mln zł. W 2021 r. planowane jest przekazanie kolejnego miliona zł. Łączny koszt inwestycji to około 12 mln zł. (mf)

 

Znicze do ponownego wykorzystania

znicz na grobie

Na wszystkich gliwickich cmentarzach zarządzanych przez MZUK znajdują się regały, na których można pozostawić niepotrzebne nam znicze, które mogą posłużyć komuś innemu. Znicze do ponownego użytku to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Warto z niego skorzystać, zanim wydamy pieniądze.

Regały ze zniczami do ponownego wykorzystania znajdują się na wszystkich gliwickich nekropoliach zarządzanych przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych i na wielu cmentarzach w całej Polsce. Warto o tym pamiętać przed 1 listopada i skorzystać.  
Na regale można zostawić znicze, których nie będziemy już ustawiać na nagrobkach naszych bliskich. Inni mogą z nich skorzystać – za darmo zabrać, włożyć wkład i postawić na innym grobie. Ważne, żeby znicze, którymi chcemy się podzielić, były czyste i nieuszkodzone. To połączenie ekonomii i ekologii – wcześniej wiele zniczy, które świeciły zaledwie kilkadziesiąt godzin, a na które brakowało już miejsca na pomniku – lądowały w koszu na śmieci – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy MZUK. (mf)