Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 29 października 2020 r.

// 29-10-2020

Na rubieżach dawnej Polski

widok z wiezy lwowskiego ratusza na miasto

Kresy, dawne wschodnie pogranicze Rzeczypospolitej, źródło historycznej pamięci, a czasem – mitologii. W stulecie odznaczenia Lwowa Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w XI Przeglądzie Twórczości Kresowej.

22 listopada 1922 roku Lwów był pierwszym (i jedynym!) polskim miastem, odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Na rynku stolicy Galicji dekoracji dokonał naczelnik państwa – marszałek Józef Piłsudski. Dlaczego najwyższe polskie odznaczenie wojskowe przypadło właśnie temu miastu? Historycy wskazują na wyjątkową odwagę mieszkańców, którzy w listopadzie 1918 roku włączyli się w walki o zachowanie polskości Lwowa oraz stanowczy opór wobec natarcia Armii Czerwonej w 1920 roku. Bohaterskie miasto do dziś nosi łacińską dewizę „Semper fidelis” (czyli „Zawsze wierny”).

Wydarzenia z 1920 roku są inspiracją dla uczestników tegorocznego Przeglądu Twórczości Kresowej. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas I–III i IV–VI szkół podstawowych oraz grupy dziecięco-młodzieżowe instytucji edukacyjno-wychowawczych. Uczeń może przygotować utwór muzyczny (piosenkę), wiersz, skecz, scenkę rodzajową. Nagrane prezentacje należy przesyłać mejlowo do 12 listopada, wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową, którą można otrzymać od organizatora – Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach (tel. 32/232-95-89, mejl:  gliwicekk@gmail.com).

Przegląd jest objęty patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Obowiązujące zasady obsługi klientów

widok na Urząd Miejski w Gliwicach

Nie przed budynkiem, a w poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak od 1 października, wygodniej i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Do budynku wpuszczana jest taka liczba osób, która za każdym razem pozwala zachować w środku bezpieczny dystans.

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! W holu głównym, przed wejściem na salę obsługi z rejestracją pojazdów, jest ustawiony biletomat. Po pobraniu biletu klienci będą tam oczekiwali na swoją kolejkę. Wejście od ul. Wybrzeża Wojska Polskiego (pod przejazdem) jest zamknięte!
  2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Gliwice na podium!

gliwice na podium

Gliwice zajęły I miejsce wśród miast na prawach powiatu w Rankingu Samorządów 2020 przeprowadzonym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Wyniki ogłoszono 29 października podczas gali online. W zestawieniu doceniono m.in. umiejętności miasta w pozyskiwaniu dochodów (w tym ze środków unijnych) przy jednoczesnym utrzymywaniu wysokiej dyscypliny budżetowej oraz działania mające wpływ na jakość życia mieszkańców. Gliwice wyprzedziły w tym roku Opole (2. miejsce) i Sopot (3. miejsce).

– Od lat konsekwentnie stawiamy na zrównoważony rozwój miasta. Dbamy o lokalną gospodarkę, zależy nam na rozwoju różnych branż i wzroście jakości życia. Za sprawą fabryki Opla Gliwice kojarzone są z motoryzacją. Z racji położenia na skrzyżowaniu autostrad świetnie rozwija się u nas logistyka. Siedziba Politechniki Śląskiej oraz wieloletnie starania samorządu sprawiły, że dzisiaj w naszym mieście działają dziesiątki firm IT. Ostatnia duża inwestycja rozwojowa, to Arena Gliwice, jedna z największych hal widowiskowo sportowych w Polsce i tej części Europy – komentuje zwycięstwo Gliwic w rankingu prezydent miasta Adam Neumann. – Mocną stroną naszego miasta jest stabilność, racjonalność i nieuleganie populizmowi. W Gliwicach chcemy podnosić jakość życia mieszkańców, ale mamy pełną świadomość, że potrzebne są do tego duże środki finansowe. Zadaniem samorządu jest tak wpływać na lokalną gospodarkę, aby te środki zasilały miejski budżet oraz wydawać je w sposób racjonalny, generujący dalszy rozwój miasta – dodaje prezydent Gliwic.

– Rok 2019 był bardzo pomyślny dla Gliwic. Korzystając z dobrej koniunktury, podjęliśmy wtedy decyzje o realizacji dwóch strategicznych inwestycji – budowy nowej siedziby szpitala miejskiego oraz gruntownej przebudowie ścisłego centrum miasta. Sądzę, że obecny rok ubiegający w cieniu epidemii będzie weryfikacją dla wielu samorządów. Od decyzji podjętych dzisiaj będzie zależeć przyszłość naszych miast i gmin. Wszyscy odczujemy dotkliwy spadek dochodów. Planując przyszłoroczne budżety, musimy jednak pamiętać, że samorząd to największy publiczny inwestor i od jego aktywności zależy stan lokalnej gospodarki oraz, nierozerwalnie z nią związane, dobro mieszkańców – komentuje Adam Neumann.

Przypomnijmy, że zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP, europosła i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a zarazem Honorowego Mieszkańca Gliwic – prof. Jerzego Buzka, który w tym roku został laureatem nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. prof. Michała Kuleszy. W 2020 r. członkami Kapituły są także: dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Tomczak, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

W zestawieniu klasyfikowane są wszystkie miasta i gminy w Polsce z wyjątkiem Warszawy (m.in. ze względu na jej odmienny ustrój administracyjno-prawny). Podstawą oceny są dane z publicznie dostępnych źródeł, czyli Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Dodatkowe informacje pochodzą też z e-ankiet kierowanych do wszystkich miast i gmin. W sumie podczas oceny pod uwagę branych jest ok. 50 różnych wskaźników.

Dobre miejsce do życia

Działająca w Gliwicach od ponad dwóch dekad specjalna strefa ekonomiczna oraz stały rozwój inwestycji z branży automotive, logistycznej, biurowej i z sektora innowacyjnych technologii sprawiają, że bezrobocie w mieście jest rekordowo niskie. Gliwice to również miejsce, w którym godnie się żyje, a wydatki budżetu miasta na 1 mieszkańca sięgają 6,9 tys. zł. Miasto stale inwestuje w poprawę komunikacji publicznej i bezpieczeństwa (ważnego zwłaszcza w czasach COVID), rozwój infrastruktury, zaplecza sportowo-rekreacyjnego i jednych z największych w regionie obszarów terenów zielonych. Z myślą o przyjaznym otoczeniu budowane są nowe osiedla mieszkaniowe, w tym wygodne kompleksy komunalne, a także obiekty użyteczności publicznej. Pieczołowicie odnawiana jest zabytkowa tkanka miasta – jedna z najpiękniejszych na Górnym Śląsku.

Ostatnia duża inwestycja rozwojowa to Arena Gliwice, jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce i tej części Europy. Widownia na ponad 17 tys. osób oraz 10 hektarów terenu wokół do wykorzystania na imprezy, konferencje i zawody sportowe przyciągają do Gliwic tłumy gości z Polski i zagranicy. Tu rozgrywano już mistrzostwa w jiu-jitsu i wspinaczce na czas, dopingowano Biało-Czerwonych w piłce ręcznej czy śpiewano z Viki Gabor wygrywającą Eurowizję Junior. Arena to symbol pozytywnych zmian, które dokonały się w Gliwicach w ostatnich latach i sprawiają, że miasto wyróżnia się na tle regionu. Dzięki nim hasło „Gliwice. Przyszłość jest tu!” ma bardzo realny wymiar.

Lider innowacyjności

Na codzienne funkcjonowanie miasta przekłada się doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu nowych technologii. Kapitał ludzki na wysokim poziomie zapewnia obecna w Gliwicach od 75 lat Politechnika Śląska, która jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce i kuźnią specjalistycznych kadr. Jej absolwenci pracują w najlepszych firmach. Współpraca miasta z Politechniką Śląską i specjalną strefą ekonomiczną zaowocowała utworzeniem w 2004 roku Technoparku GLIWICE, który jest nowoczesnym centrum wsparcia biznesu akademickiego. O promocję przedsiębiorczości dba m.in. działająca w Gliwicach Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Wizytówką miasta są zaś firmy z kompleksu Nowych Gliwic, które podbijają krajowy i zagraniczny rynek w dziedzinie zaawansowanych technologii informatycznych.

Nie zwalniamy tempa

Dynamiczny rozwój miasta to zasługa jego nowoczesnej infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Dzięki położeniu na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz przy Drogowej Trasie Średnicowej Gliwice należą dziś do najlepiej skomunikowanych miast Polski. Powstają tu kolejne odcinki miejskiej obwodnicy biegnącej przez południową i zachodnią część miasta, skracającej dystanse między dzielnicami i odciążającej śródmiejskie ulice. Od 2013 roku działa też tutaj jeden z pierwszych w kraju inteligentny system sterowania ruchem. Dumą miasta jest wyremontowany i zmodernizowany dworzec kolejowy PKP, a wizytówką komunikacji publicznej nowoczesne, coraz bardziej „zielone”, autobusy Solaris. Już wkrótce na gliwickim Trynku na zmodernizowanej płycie lotniska zacznie działać baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę), turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.

W najbliższych latach tutejsza sieć komunikacyjna wzbogaci się o Centrum Przesiadkowe z komunikacją przyjazną mieszkańcom. Realizowana już inwestycja po północnej stronie dworca PKP zintegruje go z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową oraz zapleczem komercyjnym. Będzie stanowić impuls do zwiększenia roli kolei w komunikacji w mieście i metropolii oraz przyczyni się do rewitalizacji ścisłego centrum Gliwic Duże zmiany obejmą bowiem również południową stronę dworca PKP. Nowe oblicze zyska m.in. plac przed dworcem oraz plac Piastów. Zostaną one kompleksowo przebudowane i zyskają nowe atrakcyjne i funkcjonalne zagospodarowanie.

W trosce o zdrowie

grafika

Od początku pandemii miasto podejmuje szereg działań mających pomóc gliwiczanom, ułatwić im dostęp do opieki i wsparcia, ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, a także zminimalizować uciążliwości związane z sytuacją i nakładanymi przez rząd kolejnymi restrykcjami. Gliwiczanie, zwłaszcza będący w grupie szczególnego ryzyka – seniorzy oraz osoby pozostające na kwarantannie, mogą liczyć na wsparcie w wielu aspektach codziennego życia.

Pomoc dla mieszkańców

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia personel medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego działa na II poziomie zabezpieczenia miejsc leczenia pacjentów covidowych i obecnie leczy ponad 70 pacjentów. Na wymaz w kierunku SARS-Cov-2 pacjenci ze skierowaniem lekarskim mogą udać się do punktów pobrań drive-thru: przy Szpitalu Miejskim nr 4 (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się pod nr. tel. 516-009-222 oraz 603-225-052), lub przy Szpitalu VITO-MED (ul. Radiowa 2).

Aby wesprzeć Szpital Miejski, gliwicki samorząd przeznaczył już blisko 3,3 mln zł z kryzysowej rezerwy budżetowej na niezbędne zakupy oraz 29,5 mln zł na bieżącą działalność.

Miasto wspiera też przedsiębiorców – w ramach Gliwickiego Pakietu Pomocy dla Przedsiębiorców korzystają oni z ulg. Do 27 października do Urzędu Miejskiego w Gliwicach wpłynęło 350 wniosków o udzielenie ulg w zapłacie podatków lokalnych, w większości w zakresie podatku od nieruchomości. Według danych z 27 października, w zakresie podatku od nieruchomości wydano decyzje o umorzeniu zaległości podatkowych w wysokości 641,2 tys. zł, odroczono termin zapłaty podatku w wysokości 3,3 mln zł i rozłożono na raty płatność podatku w wysokości ok. 900 tys. zł. W ramach ulg w czynszach, od początku pandemii Miasto i jednostki rozpatrzyły pozytywnie 165 wniosków na łączną kwotę ok. 400 tys. zł.

Miasto dotuje też opiekę nad dziećmi do lat 3 za okres wiosennego zamknięcia placówek, a w przypadku kolejnego zamknięcia lub ograniczenia liczby dzieci w placówkach na mocy odgórnych nakazów związanych z COVID, dotacja nadal będzie utrzymana. Rodzice żłobkowiczów mogą liczyć na zmniejszenie wysokości pobieranej opłaty, a podmioty prowadzące żłobki na dofinansowanie do kosztów prowadzenia placówki.

Gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej już na początku pandemii uruchomił system wsparcia dla osób objętych izolacją i kwarantanną. Jest to pierwsze miejsce, do którego powinny zgłaszać swoje potrzeby osoby w izolacji, na kwarantannie, seniorzy i wszyscy potrzebujący pomocy i wsparcia. OPS zbudował bazę wolontariuszy, którzy pomagają w codziennych sprawach – robią zakupy spożywcze do kwoty 100 zł, wykupują recepty, wynoszą śmieci, wyprowadzają psy, odbierają paczki z Caritasu czy OPS-u i dostarczają druki, realizują też miesięczne opłaty. Obecnie w bazie są 24 osoby chętne do niesienia tego typu pomocy. Aby z niej skorzystać, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 32/335-96-48 lub 514-045-710. Pracownicy socjalni OPS są w stałym kontakcie z osobami starszymi i niesamodzielnymi, którym – z zachowaniem rygorów sanitarno-epidemicznych – systematycznie udzielają pomocy.

Podopieczni Domów Pomocy Społecznej „Nasz Dom” i „Opoka” nie opuszczają obiektów, personel placówek jest wyposażony w środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji.

Na bieżąco kontrolowana jest też sytuacja zdrowotna i potrzeby osób bezdomnych, prowadzona jest współpraca z  placówkami dla bezdomnych.

Miasto podjęło także inne działania mające ograniczyć narażenie się na zarażenie koronawirusem. W autobusach komunikacji miejskiej zwiększono „strefy buforowe” oddzielające pasażerów od kierowcy. Wnętrza pojazdów są codziennie dezynfekowane, a raz w tygodniu wykonywana jest kompleksowa dezynfekcja wnętrz autobusów przy użyciu środka wirusobójczego.

W budynkach komunalnych zarządzanych przez ZBM I TBS i ZBM II TBS prowadzona jest cykliczna dezynfekcja klatek schodowych, a wszystkie miejskie instytucje użyteczności publicznej działają przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Na wiosnę, w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych powstała Gliwicka Baza Wsparcia. W bazie rejestrują się firmy, przedsiębiorcy, osoby prywatne, wolontariusze oraz wszyscy chcący nieść pomoc. Dotychczas do bazy zgłosiło się niemal 70 firm i wolontariuszy, oferujących wsparcie materialne i niematerialne. Chęć zaoferowania pomocy można zgłosić poprzez e-mail (bazawsparcia@um.gliwice.pl), podając rodzaj wsparcia i dane kontaktowe, lub dzwoniąc pod numer tel. 32/232-04-77.

Wsparcie psychologiczne

Okres epidemii i związanej z nią izolacji na wiele osób wpływa bardzo negatywnie. Coraz więcej osób potrzebuje emocjonalnego wsparcia. Udzielają go pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gliwicach, służący pomocą od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30 pod numerem tel. 32/335-53-40 oraz całodobowo we wszystkie dni tygodnia pod numerami 32/335-41-50, 510-230-115 i za pośrednictwem komunikatora WhatsApp – tel. 797-391-973.

Bezpłatne wsparcie terapeuty oferuje także Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach. Pod numer 507-732--570 może zadzwonić każdy, kto nie radzi sobie z emocjami w trudnej sytuacji izolacji i potrzebuje pomocy. Terapeuta jest do dyspozycji od godz. 8.00 do 18.00.

Podczas pandemii szczególną troską otacza się seniorów, którzy są bardziej narażeni na skutki choroby, mają mniejszą odporność, trudniej znoszą atak wirusa i potrzebują szczególnego wsparcia.

Seniorzy mogą skorzystać ze Śląskiego Telefonu dla Seniora SENIOR-FON, który pełni funkcję terapeutyczną i interwencyjną – pod numerem telefonu 32/506-56-40, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 można uzyskać poradę i pomoc psychologiczną, ale też zgłosić swój problem, który zostanie przekazany lokalnym placówkom mogącym udzielić wsparcia.

Przydatne informacje dla seniorów zbiera i przekazuje GCOP poprzez Codzienny Newsletter Senioralny – od poniedziałku do piątku codziennie przesyłana jest seniorom nowa porcja interesujących wiadomości z różnych dziedzin: poniedziałek – psychologia wtorek – kulinaria oraz pasje seniorów środa – porady prawne czwartek – ćwiczenia dla ciała i umysłu piątek – kreatywne warsztaty manualne.

Aby być na bieżąco, wystarczy wysłać wiadomość na adres seniorzy@gcop.gliwice.pl lub zgłosić taką chęć telefonicznie (tel. 32/775-01-78).

Zgodnie z decyzją Wojewody Śląskiego, do odwołania zawieszono działalność w dziennych domach i klubach seniora, w tym w placówkach działających w ramach Programu Senior+, środowiskowych domach samopomocy oraz na warsztatach terapii zajęciowej. W związku z tym do odwołania zamknięte są Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kozielskiej i Dzienny Dom Senior+ przy ul. Partyzantów działające w strukturach OPS, zaś Środowiskowy Dom Samopomocy działa zdalnie.

Komunikacja

Od 17 października obowiązuje limit liczby miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej. Z przejazdu skorzystać może tylu pasażerów, ile wynosi 30% wszystkich miejsc. W związkuz tym Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji. Według rozkładów jazdy obowiązujących w szkolne dni robocze jeżdżą linie: A4, 8, 33, 58, 59, 60, 156, 186, 250, 648, 677, 710, 850, 932, E-2. Dodatkowe kursy lub zwiększona pojemność taboru obowiązuje na liniach nr: 8, 32, 57, 58, 60, 71, 80, 194, 197, 617, 624, 677, 692. (mf)

 

POTRZEBUJESZ POMOCY? DZWOŃ - pobierz poradnik w formacie pdf

Supernowoczesna pracownia w Szpitalu Miejskim

pracownia biologii molekularnej w Szpitalu Miejskim nr 4

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach działa już pracownia biologii molekularnej z najwyższej klasy sprzętem laboratoryjnym wartym ok. 1 mln zł. Trafił on do gliwickiej lecznicy dzięki Polskiej Grupie Górniczej. Kompleksową modernizację pomieszczeń oraz przystosowanie ich do nowych zadań w walce z koronawirusem zapewniło Miasto Gliwice.

Pracownię wyposażono m.in. w ekstraktory do automatycznej izolacji i oczyszczania RNA wirusa SARS-CoV-2. – To jedne z najszybszych urządzeń dostępnych na rynku – wykonuje się dzięki nim 24 ekstrakcje w 22 minuty. Materiał trafia następnie do szpitalnej pracowni RT PCR. Konkretne rezultaty? Wynik badania można uzyskać po trzech godzinach, oczywiście w zależności od liczby próbek – mówi Kinga Kozień, kierownik laboratorium analitycznego w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Innym niezwykle ważnym urządzeniem jest komora laminarna, która zapewnia optymalne warunki pracy personelu pracowni oraz niskie zużycie energii. Pozostałe elementy wyposażenia (wirówki, pipety automatyczne i elektroniczne oraz wszelkie materiały zużywalne) mają przede wszystkim zapewnić komfort pracy całemu zespołowi laboratorium, przed którym stanęły teraz niezwykle trudne zadania, a także odpowiedzieć na wzrastające potrzeby dotyczące badań w kierunku  SARS-CoV-2. – Dzięki tej inwestycji przenosimy się na zupełnie inny poziom, jeśli chodzi o diagnostykę laboratoryjną. Mamy doskonałe warunki do działania. Sfinalizowanie całego projektu w dobie pandemii było gigantycznym wyzwaniem – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium w Szpitalu Miejskim nr 4, bo będzie ono pracować na potrzeby PGG S.A. i całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów – wyjaśnia Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Przypomnijmy, że od maja do września Szpital Miejski nr 4 (ul. Zygmunta Starego 20) pełnił rolę szpitala zakaźnego jednoimiennego. Od października lecznica działa na tzw. II stopniu zabezpieczenia. Aktualnie na oddziałach obserwacyjno-zakaźnym oraz intensywnej opieki medycznej przebywa ponad 70 chorych z COVID-19 wymagających specjalistycznej opieki. Najstarsza pacjentka, która opuściła szpital po pomyślnie zakończonym leczeniu, miała 94 lata, najmłodsza – 26.

(SM nr 4)

 

 

Umów online wizytę w skarbówce

doradca podatnikowy przy telefonie

Od 26 października mieszkańcy województwa śląskiego mogą rezerwować online wizytę w urzędzie skarbowym. W grę wchodzą terminy od 9 listopada. Wcześniejsze załatwienie sprawy wymaga bardziej tradycyjnych form kontaktu z fiskusem.

Wizytę w terminie od 9 listopada można umówić online, korzystając z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub na www swojego urzędu skarbowego. Bardziej tradycyjną opcją jest rezerwacja telefoniczna (numery telefonów są dostępne na stronie  właściwego  urzędu skarbowego) lub bezpośrednia – w urzędzie skarbowym,  podczas osobistej wizyty w punkcie "Umawianie wizyt", który znajduje się blisko wejścia.  

Uwaga!  Ze względu na obecną sytuację epidemiczną do urzędu skarbowego warto umawiać się tylko, jeśli jest to niezbędne, a wizytę najlepiej zarezerwować online lub telefonicznie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego czekania w kolejce i zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.