Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 29 lipca 2020 r.

// 29-07-2020

InfoGZM – wszystko o Metropolii w jednym miejscu!

ikonografika

InfoGZM to portal internetowy zwierający mapy, statystyki, analizy i publikacje dotyczące wszystkich aspektów życia Metropolii, m.in. demografii, gospodarki, rynku pracy, programów rewitalizacji, przepływów ludności czy wskaźników rozwoju. To ogromna baza wiedzy – warto zajrzeć.

Portal InfoGZM (http://infogzm.metropoliagzm.pl/) został opracowany i jest prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Gromadzone i udostępniane są na nim wizualizacje danych publicznych Metropolii i jej gmin członkowskich. Zgromadzone zasoby umożliwiają m.in. prowadzenie wszechstronnych analiz trendów i procesów, służą też do badań porównawczych całej GZM i poszczególnych gmin. Zbierane i opracowywane dane prezentowane są m.in. za pomocą: map, kartogramów, wykresów, raportów i infografik Głównym źródłem danych jest Główny Urząd Statystyczny, ale wykorzystywane są również informacje z innych źródeł, jak np. gminne biuletyny informacji publicznej, Regionalna Izba Obrachunkowa, Ministerstwo Finansów i budżety gmin, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowy Instytut Geologiczny.

Podstawowe informacje o Metropolii i gminach GZM zebrane zostały w zakładce InfoMapa. Można tam znaleźć dane dot. populacji, powierzchni, włodarzy, a także odnośniki do stron www oraz BIP każdej gminy członkowskiej. Zakładka Analizy to zbiór map, raportów oraz opracowań, autorsko przygotowanych przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM, na temat konkretnych kwestii tematycznych. Z kolei w zakładce Publikacje umieszone zostały opracowania przygotowane dla GZM, rankingi oraz inne materiały i przydatne linki.

Najszersza baza informacji o gminach GZM znajduje się w zakładce Statystki. Zostało tam zebranych ponad 200 zbiorów danych w pięciu grupach tematycznych: demografia, finanse, gospodarka, infrastruktura, środowisko. Dane dotyczą m.in. takich zagadnień jak: migracje, budżety gmin, bilanse skonsolidowane, podmioty gospodarcze według liczby zatrudnionych i profilu działalności, drogi rowerowe czy tereny zieleni. (mf)

Sierpień w skateparku

skatepark

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników ekstremalnej jazdy – ruszają zajęcia w skateparku na placu Krakowskim. Pierwsze już w niedzielę, 2 sierpnia. Zabierzcie kaski!

Zajęcia będą się odbywały w każdą niedzielę, do końca wakacji. Co tydzień od godziny 11.00 instruktorzy będą uczyć jak bezpiecznie jeździć na rolkach, deskorolce czy hulajnodze.

Na zajęcia może przyjść każdy młody człowiek, nie obowiązują zapisy, ale najlepiej przyjść na godzinę 11.00. Wówczas instruktorzy wiedzą ilu jest chętnych i formują grupy początkujące i zaawansowane – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, organizatora zajęć.

Oprócz rolek, desek czy hulajnóg zabierzcie też kaski i ochraniacze – bezpieczeństwo przede wszystkim!

W poniedziałek, 3 sierpnia, w godz. od 16.00 do 17.30 w skateparku przy placu Krakowskim dbędzie się akcja "Bezpieczny Sk8park". Zaplanowano konkursy i zabawy z przekazem o bezpiecznym korzystaniu ze skateparków oraz pumptrucków i innych miejsc przystosowanych do ekstremalnej jazdy na rowerach, hulajnogach, deskorolkach czy łyżworolkach.

Brak odpowiedniego wyposażenia takiego jak kask czy ochraniacze, nieprzystosowany do wyczynowej jazdy sprzęt, a także brawura i brak umiejętności mogą być powodem wielu urazów niosących za sobą bardzo poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jednak takie samo zagrożenie stwarzać mogą pozostające bez opieki dzieci, które nieświadome niebezpieczeństwa poruszają się między rozpędzonymi i wykonującymi ewolucje użytkownikami obiektu – mówią organizatorzy.

Akcja „Bezpieczny Sk8park” została zainicjowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. W jednym dniu w kilkudziesięciu miastach województwa Śląskiego, przy udziale lokalnej policji i samorządów prowadzone zostaną zajęcia mające na celu przybliżenie zasad bezpiecznego korzystania z tego typu obiektów sportowych. (mf)

Bezpłatna mammografia – nie zwlekaj!

grafika

Już wkrótce kolejna okazja do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnych pracowniach w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Mammobus stanie w piątek, 21 sierpnia na placu Krakowskim.

Badania potrwają od godz. 8.00 do 15.10. Mogą w nich wziąć udział panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone z powodu raka piersi i nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Aby skorzystać z badania należy się zarejestrować pod nr. tel. 58/666-24-44 (należy przygotować dowód osobisty) lub na stronie internetowej: http://www.mammo.pl/formularz. Na badanie trzeba stawić się w wyznaczonym czasie, w maseczce ochronnej lub przyłbicy i zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii.

– Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Dlatego zachęcamy wszystkie panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań we wcześniej umówionym terminie o nie zwlekanie z rejestracją na mammografię. Badania wykonywane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi nie wymagają skierowania – mówi Anna Niemirska z LUX MED Diagnostyka.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań oraz personelu medycznego badania będą wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.
W pracowni będą mogły jednocześnie przebywać tylko trzy panie, co zapewnia możliwość utrzymania dystansu 2 metrów. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą paniom temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji będą także środki do dezynfekcji rąk. (mf)

Karol Szymański – trzecie wzmocnienie Piasta

Karol Szymański

Nowym zawodnikiem Piasta Gliwice został Karol Szymański, który ostatnio występował w Lechu Poznań. 27-letni bramkarz podpisał kontrakt, który związał go z Niebiesko-Czerwonymi do 30 czerwca 2022 roku.

Bardzo się cieszę, że tutaj przyszedłem i mogę być częścią Piasta. Klub jest poukładany, wszystko robione jest mądrze i z głową. Przyszedłem tu, aby pomóc w osiąganiu jak najlepszych wyników – powiedział Karol Szymański po podpisaniu kontraktu.

W poprzednim sezonie Karol Szymański był zawodnikiem Lecha Poznań, którego barw bronił przez ostatnie dwa sezony. W tym czasie w barwach Kolejorza rozegrał dwa spotkania. Znacznie częściej grywał w zespole rezerw, któremu pomógł w awansie, a następnie w utrzymaniu w 2. lidze. W trakcie swojej kariery występował między innymi w takich klubach jak: Polonia Środa Wielkopolska, Kotwica Kołobrzeg, Chrobry Głogów, Chojniczanka Chojnice czy Jarota Jarocin.

W Piaście jest dwóch fachowców, którzy w każdym meczu pokazywali, że potrafią bardzo dobrze bronić. Tylko się cieszyć, że mogę dołączyć do takiej ekipy. Dla mnie to szansa na naukę, ale też nie przyszedłem tylko po to. Chciałbym też wypracować dla siebie pierwszy skład, aby grać jak największą liczbę meczów – dodał 27-letni bramkarz.

Karol Szymański jest trzecim wzmocnieniem Piasta Gliwice przed nowym sezonem. Wcześniej szeregi Niebiesko-Czerwonych zasilili Javier Ajenjo Hyjek oraz Michał Żyro.

GKS Piast SA